summaryrefslogtreecommitdiff
diff options
context:
space:
mode:
authorAndras Timar <atimar@suse.com>2012-10-25 17:20:09 +0200
committerAndras Timar <atimar@suse.com>2012-10-25 17:20:09 +0200
commitf05907cd3cafe6fcfd8ecc4ab1149c3fba710203 (patch)
tree04ef87201e7bb7ca8a5d007f5e7e586d1fc9e448
parentdf5160fa77c796dc9e7fa386a847859b7e6b6a9d (diff)
fdo#56130 update Galician dictionary pack
Change-Id: I98410e10327741a2e1e5d1ee2e5c60923dcbf9cd
-rw-r--r--dictionaries/gl/COPYING_th_gl502
-rw-r--r--dictionaries/gl/Changelog.txt3
-rw-r--r--dictionaries/gl/GPLv3.txt674
-rw-r--r--dictionaries/gl/LICENCES-gl.txt17
-rw-r--r--dictionaries/gl/LICENSES-en.txt15
-rw-r--r--dictionaries/gl/ProxectoTrasno.pngbin0 -> 1547 bytes
-rw-r--r--dictionaries/gl/README29
-rw-r--r--dictionaries/gl/README-gl-ES.txt18
-rw-r--r--dictionaries/gl/README_hyph-gl.txt20
-rw-r--r--dictionaries/gl/README_th_gl.txt696
-rw-r--r--dictionaries/gl/description.xml18
-rw-r--r--dictionaries/gl/dictionaries.xcu26
-rw-r--r--dictionaries/gl/gl_ES.aff13216
-rw-r--r--dictionaries/gl/gl_ES.dic116651
-rw-r--r--dictionaries/gl/hyph_gl.dic290
-rw-r--r--dictionaries/gl/makefile.mk24
-rw-r--r--dictionaries/gl/manifest.xml4
-rw-r--r--dictionaries/gl/package-description.txt16
-rw-r--r--dictionaries/gl/spell.txt1
-rw-r--r--dictionaries/gl/thesaurus_gl.dat13996
20 files changed, 85974 insertions, 60242 deletions
diff --git a/dictionaries/gl/COPYING_th_gl b/dictionaries/gl/COPYING_th_gl
new file mode 100644
index 0000000..1d97ca7
--- /dev/null
+++ b/dictionaries/gl/COPYING_th_gl
@@ -0,0 +1,502 @@
+ GNU LESSER GENERAL PUBLIC LICENSE
+ Version 2.1, February 1999
+
+ Copyright (C) 1991, 1999 Free Software Foundation, Inc.
+ 59 Temple Place, Suite 330, Boston, MA 02111-1307 USA
+ Everyone is permitted to copy and distribute verbatim copies
+ of this license document, but changing it is not allowed.
+
+[This is the first released version of the Lesser GPL. It also counts
+ as the successor of the GNU Library Public License, version 2, hence
+ the version number 2.1.]
+
+ Preamble
+
+ The licenses for most software are designed to take away your
+freedom to share and change it. By contrast, the GNU General Public
+Licenses are intended to guarantee your freedom to share and change
+free software--to make sure the software is free for all its users.
+
+ This license, the Lesser General Public License, applies to some
+specially designated software packages--typically libraries--of the
+Free Software Foundation and other authors who decide to use it. You
+can use it too, but we suggest you first think carefully about whether
+this license or the ordinary General Public License is the better
+strategy to use in any particular case, based on the explanations below.
+
+ When we speak of free software, we are referring to freedom of use,
+not price. Our General Public Licenses are designed to make sure that
+you have the freedom to distribute copies of free software (and charge
+for this service if you wish); that you receive source code or can get
+it if you want it; that you can change the software and use pieces of
+it in new free programs; and that you are informed that you can do
+these things.
+
+ To protect your rights, we need to make restrictions that forbid
+distributors to deny you these rights or to ask you to surrender these
+rights. These restrictions translate to certain responsibilities for
+you if you distribute copies of the library or if you modify it.
+
+ For example, if you distribute copies of the library, whether gratis
+or for a fee, you must give the recipients all the rights that we gave
+you. You must make sure that they, too, receive or can get the source
+code. If you link other code with the library, you must provide
+complete object files to the recipients, so that they can relink them
+with the library after making changes to the library and recompiling
+it. And you must show them these terms so they know their rights.
+
+ We protect your rights with a two-step method: (1) we copyright the
+library, and (2) we offer you this license, which gives you legal
+permission to copy, distribute and/or modify the library.
+
+ To protect each distributor, we want to make it very clear that
+there is no warranty for the free library. Also, if the library is
+modified by someone else and passed on, the recipients should know
+that what they have is not the original version, so that the original
+author's reputation will not be affected by problems that might be
+introduced by others.
+
+ Finally, software patents pose a constant threat to the existence of
+any free program. We wish to make sure that a company cannot
+effectively restrict the users of a free program by obtaining a
+restrictive license from a patent holder. Therefore, we insist that
+any patent license obtained for a version of the library must be
+consistent with the full freedom of use specified in this license.
+
+ Most GNU software, including some libraries, is covered by the
+ordinary GNU General Public License. This license, the GNU Lesser
+General Public License, applies to certain designated libraries, and
+is quite different from the ordinary General Public License. We use
+this license for certain libraries in order to permit linking those
+libraries into non-free programs.
+
+ When a program is linked with a library, whether statically or using
+a shared library, the combination of the two is legally speaking a
+combined work, a derivative of the original library. The ordinary
+General Public License therefore permits such linking only if the
+entire combination fits its criteria of freedom. The Lesser General
+Public License permits more lax criteria for linking other code with
+the library.
+
+ We call this license the "Lesser" General Public License because it
+does Less to protect the user's freedom than the ordinary General
+Public License. It also provides other free software developers Less
+of an advantage over competing non-free programs. These disadvantages
+are the reason we use the ordinary General Public License for many
+libraries. However, the Lesser license provides advantages in certain
+special circumstances.
+
+ For example, on rare occasions, there may be a special need to
+encourage the widest possible use of a certain library, so that it becomes
+a de-facto standard. To achieve this, non-free programs must be
+allowed to use the library. A more frequent case is that a free
+library does the same job as widely used non-free libraries. In this
+case, there is little to gain by limiting the free library to free
+software only, so we use the Lesser General Public License.
+
+ In other cases, permission to use a particular library in non-free
+programs enables a greater number of people to use a large body of
+free software. For example, permission to use the GNU C Library in
+non-free programs enables many more people to use the whole GNU
+operating system, as well as its variant, the GNU/Linux operating
+system.
+
+ Although the Lesser General Public License is Less protective of the
+users' freedom, it does ensure that the user of a program that is
+linked with the Library has the freedom and the wherewithal to run
+that program using a modified version of the Library.
+
+ The precise terms and conditions for copying, distribution and
+modification follow. Pay close attention to the difference between a
+"work based on the library" and a "work that uses the library". The
+former contains code derived from the library, whereas the latter must
+be combined with the library in order to run.
+
+ GNU LESSER GENERAL PUBLIC LICENSE
+ TERMS AND CONDITIONS FOR COPYING, DISTRIBUTION AND MODIFICATION
+
+ 0. This License Agreement applies to any software library or other
+program which contains a notice placed by the copyright holder or
+other authorized party saying it may be distributed under the terms of
+this Lesser General Public License (also called "this License").
+Each licensee is addressed as "you".
+
+ A "library" means a collection of software functions and/or data
+prepared so as to be conveniently linked with application programs
+(which use some of those functions and data) to form executables.
+
+ The "Library", below, refers to any such software library or work
+which has been distributed under these terms. A "work based on the
+Library" means either the Library or any derivative work under
+copyright law: that is to say, a work containing the Library or a
+portion of it, either verbatim or with modifications and/or translated
+straightforwardly into another language. (Hereinafter, translation is
+included without limitation in the term "modification".)
+
+ "Source code" for a work means the preferred form of the work for
+making modifications to it. For a library, complete source code means
+all the source code for all modules it contains, plus any associated
+interface definition files, plus the scripts used to control compilation
+and installation of the library.
+
+ Activities other than copying, distribution and modification are not
+covered by this License; they are outside its scope. The act of
+running a program using the Library is not restricted, and output from
+such a program is covered only if its contents constitute a work based
+on the Library (independent of the use of the Library in a tool for
+writing it). Whether that is true depends on what the Library does
+and what the program that uses the Library does.
+
+ 1. You may copy and distribute verbatim copies of the Library's
+complete source code as you receive it, in any medium, provided that
+you conspicuously and appropriately publish on each copy an
+appropriate copyright notice and disclaimer of warranty; keep intact
+all the notices that refer to this License and to the absence of any
+warranty; and distribute a copy of this License along with the
+Library.
+
+ You may charge a fee for the physical act of transferring a copy,
+and you may at your option offer warranty protection in exchange for a
+fee.
+
+ 2. You may modify your copy or copies of the Library or any portion
+of it, thus forming a work based on the Library, and copy and
+distribute such modifications or work under the terms of Section 1
+above, provided that you also meet all of these conditions:
+
+ a) The modified work must itself be a software library.
+
+ b) You must cause the files modified to carry prominent notices
+ stating that you changed the files and the date of any change.
+
+ c) You must cause the whole of the work to be licensed at no
+ charge to all third parties under the terms of this License.
+
+ d) If a facility in the modified Library refers to a function or a
+ table of data to be supplied by an application program that uses
+ the facility, other than as an argument passed when the facility
+ is invoked, then you must make a good faith effort to ensure that,
+ in the event an application does not supply such function or
+ table, the facility still operates, and performs whatever part of
+ its purpose remains meaningful.
+
+ (For example, a function in a library to compute square roots has
+ a purpose that is entirely well-defined independent of the
+ application. Therefore, Subsection 2d requires that any
+ application-supplied function or table used by this function must
+ be optional: if the application does not supply it, the square
+ root function must still compute square roots.)
+
+These requirements apply to the modified work as a whole. If
+identifiable sections of that work are not derived from the Library,
+and can be reasonably considered independent and separate works in
+themselves, then this License, and its terms, do not apply to those
+sections when you distribute them as separate works. But when you
+distribute the same sections as part of a whole which is a work based
+on the Library, the distribution of the whole must be on the terms of
+this License, whose permissions for other licensees extend to the
+entire whole, and thus to each and every part regardless of who wrote
+it.
+
+Thus, it is not the intent of this section to claim rights or contest
+your rights to work written entirely by you; rather, the intent is to
+exercise the right to control the distribution of derivative or
+collective works based on the Library.
+
+In addition, mere aggregation of another work not based on the Library
+with the Library (or with a work based on the Library) on a volume of
+a storage or distribution medium does not bring the other work under
+the scope of this License.
+
+ 3. You may opt to apply the terms of the ordinary GNU General Public
+License instead of this License to a given copy of the Library. To do
+this, you must alter all the notices that refer to this License, so
+that they refer to the ordinary GNU General Public License, version 2,
+instead of to this License. (If a newer version than version 2 of the
+ordinary GNU General Public License has appeared, then you can specify
+that version instead if you wish.) Do not make any other change in
+these notices.
+
+ Once this change is made in a given copy, it is irreversible for
+that copy, so the ordinary GNU General Public License applies to all
+subsequent copies and derivative works made from that copy.
+
+ This option is useful when you wish to copy part of the code of
+the Library into a program that is not a library.
+
+ 4. You may copy and distribute the Library (or a portion or
+derivative of it, under Section 2) in object code or executable form
+under the terms of Sections 1 and 2 above provided that you accompany
+it with the complete corresponding machine-readable source code, which
+must be distributed under the terms of Sections 1 and 2 above on a
+medium customarily used for software interchange.
+
+ If distribution of object code is made by offering access to copy
+from a designated place, then offering equivalent access to copy the
+source code from the same place satisfies the requirement to
+distribute the source code, even though third parties are not
+compelled to copy the source along with the object code.
+
+ 5. A program that contains no derivative of any portion of the
+Library, but is designed to work with the Library by being compiled or
+linked with it, is called a "work that uses the Library". Such a
+work, in isolation, is not a derivative work of the Library, and
+therefore falls outside the scope of this License.
+
+ However, linking a "work that uses the Library" with the Library
+creates an executable that is a derivative of the Library (because it
+contains portions of the Library), rather than a "work that uses the
+library". The executable is therefore covered by this License.
+Section 6 states terms for distribution of such executables.
+
+ When a "work that uses the Library" uses material from a header file
+that is part of the Library, the object code for the work may be a
+derivative work of the Library even though the source code is not.
+Whether this is true is especially significant if the work can be
+linked without the Library, or if the work is itself a library. The
+threshold for this to be true is not precisely defined by law.
+
+ If such an object file uses only numerical parameters, data
+structure layouts and accessors, and small macros and small inline
+functions (ten lines or less in length), then the use of the object
+file is unrestricted, regardless of whether it is legally a derivative
+work. (Executables containing this object code plus portions of the
+Library will still fall under Section 6.)
+
+ Otherwise, if the work is a derivative of the Library, you may
+distribute the object code for the work under the terms of Section 6.
+Any executables containing that work also fall under Section 6,
+whether or not they are linked directly with the Library itself.
+
+ 6. As an exception to the Sections above, you may also combine or
+link a "work that uses the Library" with the Library to produce a
+work containing portions of the Library, and distribute that work
+under terms of your choice, provided that the terms permit
+modification of the work for the customer's own use and reverse
+engineering for debugging such modifications.
+
+ You must give prominent notice with each copy of the work that the
+Library is used in it and that the Library and its use are covered by
+this License. You must supply a copy of this License. If the work
+during execution displays copyright notices, you must include the
+copyright notice for the Library among them, as well as a reference
+directing the user to the copy of this License. Also, you must do one
+of these things:
+
+ a) Accompany the work with the complete corresponding
+ machine-readable source code for the Library including whatever
+ changes were used in the work (which must be distributed under
+ Sections 1 and 2 above); and, if the work is an executable linked
+ with the Library, with the complete machine-readable "work that
+ uses the Library", as object code and/or source code, so that the
+ user can modify the Library and then relink to produce a modified
+ executable containing the modified Library. (It is understood
+ that the user who changes the contents of definitions files in the
+ Library will not necessarily be able to recompile the application
+ to use the modified definitions.)
+
+ b) Use a suitable shared library mechanism for linking with the
+ Library. A suitable mechanism is one that (1) uses at run time a
+ copy of the library already present on the user's computer system,
+ rather than copying library functions into the executable, and (2)
+ will operate properly with a modified version of the library, if
+ the user installs one, as long as the modified version is
+ interface-compatible with the version that the work was made with.
+
+ c) Accompany the work with a written offer, valid for at
+ least three years, to give the same user the materials
+ specified in Subsection 6a, above, for a charge no more
+ than the cost of performing this distribution.
+
+ d) If distribution of the work is made by offering access to copy
+ from a designated place, offer equivalent access to copy the above
+ specified materials from the same place.
+
+ e) Verify that the user has already received a copy of these
+ materials or that you have already sent this user a copy.
+
+ For an executable, the required form of the "work that uses the
+Library" must include any data and utility programs needed for
+reproducing the executable from it. However, as a special exception,
+the materials to be distributed need not include anything that is
+normally distributed (in either source or binary form) with the major
+components (compiler, kernel, and so on) of the operating system on
+which the executable runs, unless that component itself accompanies
+the executable.
+
+ It may happen that this requirement contradicts the license
+restrictions of other proprietary libraries that do not normally
+accompany the operating system. Such a contradiction means you cannot
+use both them and the Library together in an executable that you
+distribute.
+
+ 7. You may place library facilities that are a work based on the
+Library side-by-side in a single library together with other library
+facilities not covered by this License, and distribute such a combined
+library, provided that the separate distribution of the work based on
+the Library and of the other library facilities is otherwise
+permitted, and provided that you do these two things:
+
+ a) Accompany the combined library with a copy of the same work
+ based on the Library, uncombined with any other library
+ facilities. This must be distributed under the terms of the
+ Sections above.
+
+ b) Give prominent notice with the combined library of the fact
+ that part of it is a work based on the Library, and explaining
+ where to find the accompanying uncombined form of the same work.
+
+ 8. You may not copy, modify, sublicense, link with, or distribute
+the Library except as expressly provided under this License. Any
+attempt otherwise to copy, modify, sublicense, link with, or
+distribute the Library is void, and will automatically terminate your
+rights under this License. However, parties who have received copies,
+or rights, from you under this License will not have their licenses
+terminated so long as such parties remain in full compliance.
+
+ 9. You are not required to accept this License, since you have not
+signed it. However, nothing else grants you permission to modify or
+distribute the Library or its derivative works. These actions are
+prohibited by law if you do not accept this License. Therefore, by
+modifying or distributing the Library (or any work based on the
+Library), you indicate your acceptance of this License to do so, and
+all its terms and conditions for copying, distributing or modifying
+the Library or works based on it.
+
+ 10. Each time you redistribute the Library (or any work based on the
+Library), the recipient automatically receives a license from the
+original licensor to copy, distribute, link with or modify the Library
+subject to these terms and conditions. You may not impose any further
+restrictions on the recipients' exercise of the rights granted herein.
+You are not responsible for enforcing compliance by third parties with
+this License.
+
+ 11. If, as a consequence of a court judgment or allegation of patent
+infringement or for any other reason (not limited to patent issues),
+conditions are imposed on you (whether by court order, agreement or
+otherwise) that contradict the conditions of this License, they do not
+excuse you from the conditions of this License. If you cannot
+distribute so as to satisfy simultaneously your obligations under this
+License and any other pertinent obligations, then as a consequence you
+may not distribute the Library at all. For example, if a patent
+license would not permit royalty-free redistribution of the Library by
+all those who receive copies directly or indirectly through you, then
+the only way you could satisfy both it and this License would be to
+refrain entirely from distribution of the Library.
+
+If any portion of this section is held invalid or unenforceable under any
+particular circumstance, the balance of the section is intended to apply,
+and the section as a whole is intended to apply in other circumstances.
+
+It is not the purpose of this section to induce you to infringe any
+patents or other property right claims or to contest validity of any
+such claims; this section has the sole purpose of protecting the
+integrity of the free software distribution system which is
+implemented by public license practices. Many people have made
+generous contributions to the wide range of software distributed
+through that system in reliance on consistent application of that
+system; it is up to the author/donor to decide if he or she is willing
+to distribute software through any other system and a licensee cannot
+impose that choice.
+
+This section is intended to make thoroughly clear what is believed to
+be a consequence of the rest of this License.
+
+ 12. If the distribution and/or use of the Library is restricted in
+certain countries either by patents or by copyrighted interfaces, the
+original copyright holder who places the Library under this License may add
+an explicit geographical distribution limitation excluding those countries,
+so that distribution is permitted only in or among countries not thus
+excluded. In such case, this License incorporates the limitation as if
+written in the body of this License.
+
+ 13. The Free Software Foundation may publish revised and/or new
+versions of the Lesser General Public License from time to time.
+Such new versions will be similar in spirit to the present version,
+but may differ in detail to address new problems or concerns.
+
+Each version is given a distinguishing version number. If the Library
+specifies a version number of this License which applies to it and
+"any later version", you have the option of following the terms and
+conditions either of that version or of any later version published by
+the Free Software Foundation. If the Library does not specify a
+license version number, you may choose any version ever published by
+the Free Software Foundation.
+
+ 14. If you wish to incorporate parts of the Library into other free
+programs whose distribution conditions are incompatible with these,
+write to the author to ask for permission. For software which is
+copyrighted by the Free Software Foundation, write to the Free
+Software Foundation; we sometimes make exceptions for this. Our
+decision will be guided by the two goals of preserving the free status
+of all derivatives of our free software and of promoting the sharing
+and reuse of software generally.
+
+ NO WARRANTY
+
+ 15. BECAUSE THE LIBRARY IS LICENSED FREE OF CHARGE, THERE IS NO
+WARRANTY FOR THE LIBRARY, TO THE EXTENT PERMITTED BY APPLICABLE LAW.
+EXCEPT WHEN OTHERWISE STATED IN WRITING THE COPYRIGHT HOLDERS AND/OR
+OTHER PARTIES PROVIDE THE LIBRARY "AS IS" WITHOUT WARRANTY OF ANY
+KIND, EITHER EXPRESSED OR IMPLIED, INCLUDING, BUT NOT LIMITED TO, THE
+IMPLIED WARRANTIES OF MERCHANTABILITY AND FITNESS FOR A PARTICULAR
+PURPOSE. THE ENTIRE RISK AS TO THE QUALITY AND PERFORMANCE OF THE
+LIBRARY IS WITH YOU. SHOULD THE LIBRARY PROVE DEFECTIVE, YOU ASSUME
+THE COST OF ALL NECESSARY SERVICING, REPAIR OR CORRECTION.
+
+ 16. IN NO EVENT UNLESS REQUIRED BY APPLICABLE LAW OR AGREED TO IN
+WRITING WILL ANY COPYRIGHT HOLDER, OR ANY OTHER PARTY WHO MAY MODIFY
+AND/OR REDISTRIBUTE THE LIBRARY AS PERMITTED ABOVE, BE LIABLE TO YOU
+FOR DAMAGES, INCLUDING ANY GENERAL, SPECIAL, INCIDENTAL OR
+CONSEQUENTIAL DAMAGES ARISING OUT OF THE USE OR INABILITY TO USE THE
+LIBRARY (INCLUDING BUT NOT LIMITED TO LOSS OF DATA OR DATA BEING
+RENDERED INACCURATE OR LOSSES SUSTAINED BY YOU OR THIRD PARTIES OR A
+FAILURE OF THE LIBRARY TO OPERATE WITH ANY OTHER SOFTWARE), EVEN IF
+SUCH HOLDER OR OTHER PARTY HAS BEEN ADVISED OF THE POSSIBILITY OF SUCH
+DAMAGES.
+
+ END OF TERMS AND CONDITIONS
+
+ How to Apply These Terms to Your New Libraries
+
+ If you develop a new library, and you want it to be of the greatest
+possible use to the public, we recommend making it free software that
+everyone can redistribute and change. You can do so by permitting
+redistribution under these terms (or, alternatively, under the terms of the
+ordinary General Public License).
+
+ To apply these terms, attach the following notices to the library. It is
+safest to attach them to the start of each source file to most effectively
+convey the exclusion of warranty; and each file should have at least the
+"copyright" line and a pointer to where the full notice is found.
+
+ <one line to give the library's name and a brief idea of what it does.>
+ Copyright (C) <year> <name of author>
+
+ This library is free software; you can redistribute it and/or
+ modify it under the terms of the GNU Lesser General Public
+ License as published by the Free Software Foundation; either
+ version 2.1 of the License, or (at your option) any later version.
+
+ This library is distributed in the hope that it will be useful,
+ but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
+ MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE. See the GNU
+ Lesser General Public License for more details.
+
+ You should have received a copy of the GNU Lesser General Public
+ License along with this library; if not, write to the Free Software
+ Foundation, Inc., 59 Temple Place, Suite 330, Boston, MA 02111-1307 USA
+
+Also add information on how to contact you by electronic and paper mail.
+
+You should also get your employer (if you work as a programmer) or your
+school, if any, to sign a "copyright disclaimer" for the library, if
+necessary. Here is a sample; alter the names:
+
+ Yoyodyne, Inc., hereby disclaims all copyright interest in the
+ library `Frob' (a library for tweaking knobs) written by James Random Hacker.
+
+ <signature of Ty Coon>, 1 April 1990
+ Ty Coon, President of Vice
+
+That's all there is to it! \ No newline at end of file
diff --git a/dictionaries/gl/Changelog.txt b/dictionaries/gl/Changelog.txt
new file mode 100644
index 0000000..1d3c16e
--- /dev/null
+++ b/dictionaries/gl/Changelog.txt
@@ -0,0 +1,3 @@
+Versión 12.02:
+- Engadido do ficheiro de afixación de Miguel Solla que substitúe ao de Mancomún.
+
diff --git a/dictionaries/gl/GPLv3.txt b/dictionaries/gl/GPLv3.txt
new file mode 100644
index 0000000..94a9ed0
--- /dev/null
+++ b/dictionaries/gl/GPLv3.txt
@@ -0,0 +1,674 @@
+ GNU GENERAL PUBLIC LICENSE
+ Version 3, 29 June 2007
+
+ Copyright (C) 2007 Free Software Foundation, Inc. <http://fsf.org/>
+ Everyone is permitted to copy and distribute verbatim copies
+ of this license document, but changing it is not allowed.
+
+ Preamble
+
+ The GNU General Public License is a free, copyleft license for
+software and other kinds of works.
+
+ The licenses for most software and other practical works are designed
+to take away your freedom to share and change the works. By contrast,
+the GNU General Public License is intended to guarantee your freedom to
+share and change all versions of a program--to make sure it remains free
+software for all its users. We, the Free Software Foundation, use the
+GNU General Public License for most of our software; it applies also to
+any other work released this way by its authors. You can apply it to
+your programs, too.
+
+ When we speak of free software, we are referring to freedom, not
+price. Our General Public Licenses are designed to make sure that you
+have the freedom to distribute copies of free software (and charge for
+them if you wish), that you receive source code or can get it if you
+want it, that you can change the software or use pieces of it in new
+free programs, and that you know you can do these things.
+
+ To protect your rights, we need to prevent others from denying you
+these rights or asking you to surrender the rights. Therefore, you have
+certain responsibilities if you distribute copies of the software, or if
+you modify it: responsibilities to respect the freedom of others.
+
+ For example, if you distribute copies of such a program, whether
+gratis or for a fee, you must pass on to the recipients the same
+freedoms that you received. You must make sure that they, too, receive
+or can get the source code. And you must show them these terms so they
+know their rights.
+
+ Developers that use the GNU GPL protect your rights with two steps:
+(1) assert copyright on the software, and (2) offer you this License
+giving you legal permission to copy, distribute and/or modify it.
+
+ For the developers' and authors' protection, the GPL clearly explains
+that there is no warranty for this free software. For both users' and
+authors' sake, the GPL requires that modified versions be marked as
+changed, so that their problems will not be attributed erroneously to
+authors of previous versions.
+
+ Some devices are designed to deny users access to install or run
+modified versions of the software inside them, although the manufacturer
+can do so. This is fundamentally incompatible with the aim of
+protecting users' freedom to change the software. The systematic
+pattern of such abuse occurs in the area of products for individuals to
+use, which is precisely where it is most unacceptable. Therefore, we
+have designed this version of the GPL to prohibit the practice for those
+products. If such problems arise substantially in other domains, we
+stand ready to extend this provision to those domains in future versions
+of the GPL, as needed to protect the freedom of users.
+
+ Finally, every program is threatened constantly by software patents.
+States should not allow patents to restrict development and use of
+software on general-purpose computers, but in those that do, we wish to
+avoid the special danger that patents applied to a free program could
+make it effectively proprietary. To prevent this, the GPL assures that
+patents cannot be used to render the program non-free.
+
+ The precise terms and conditions for copying, distribution and
+modification follow.
+
+ TERMS AND CONDITIONS
+
+ 0. Definitions.
+
+ "This License" refers to version 3 of the GNU General Public License.
+
+ "Copyright" also means copyright-like laws that apply to other kinds of
+works, such as semiconductor masks.
+
+ "The Program" refers to any copyrightable work licensed under this
+License. Each licensee is addressed as "you". "Licensees" and
+"recipients" may be individuals or organizations.
+
+ To "modify" a work means to copy from or adapt all or part of the work
+in a fashion requiring copyright permission, other than the making of an
+exact copy. The resulting work is called a "modified version" of the
+earlier work or a work "based on" the earlier work.
+
+ A "covered work" means either the unmodified Program or a work based
+on the Program.
+
+ To "propagate" a work means to do anything with it that, without
+permission, would make you directly or secondarily liable for
+infringement under applicable copyright law, except executing it on a
+computer or modifying a private copy. Propagation includes copying,
+distribution (with or without modification), making available to the
+public, and in some countries other activities as well.
+
+ To "convey" a work means any kind of propagation that enables other
+parties to make or receive copies. Mere interaction with a user through
+a computer network, with no transfer of a copy, is not conveying.
+
+ An interactive user interface displays "Appropriate Legal Notices"
+to the extent that it includes a convenient and prominently visible
+feature that (1) displays an appropriate copyright notice, and (2)
+tells the user that there is no warranty for the work (except to the
+extent that warranties are provided), that licensees may convey the
+work under this License, and how to view a copy of this License. If
+the interface presents a list of user commands or options, such as a
+menu, a prominent item in the list meets this criterion.
+
+ 1. Source Code.
+
+ The "source code" for a work means the preferred form of the work
+for making modifications to it. "Object code" means any non-source
+form of a work.
+
+ A "Standard Interface" means an interface that either is an official
+standard defined by a recognized standards body, or, in the case of
+interfaces specified for a particular programming language, one that
+is widely used among developers working in that language.
+
+ The "System Libraries" of an executable work include anything, other
+than the work as a whole, that (a) is included in the normal form of
+packaging a Major Component, but which is not part of that Major
+Component, and (b) serves only to enable use of the work with that
+Major Component, or to implement a Standard Interface for which an
+implementation is available to the public in source code form. A
+"Major Component", in this context, means a major essential component
+(kernel, window system, and so on) of the specific operating system
+(if any) on which the executable work runs, or a compiler used to
+produce the work, or an object code interpreter used to run it.
+
+ The "Corresponding Source" for a work in object code form means all
+the source code needed to generate, install, and (for an executable
+work) run the object code and to modify the work, including scripts to
+control those activities. However, it does not include the work's
+System Libraries, or general-purpose tools or generally available free
+programs which are used unmodified in performing those activities but
+which are not part of the work. For example, Corresponding Source
+includes interface definition files associated with source files for
+the work, and the source code for shared libraries and dynamically
+linked subprograms that the work is specifically designed to require,
+such as by intimate data communication or control flow between those
+subprograms and other parts of the work.
+
+ The Corresponding Source need not include anything that users
+can regenerate automatically from other parts of the Corresponding
+Source.
+
+ The Corresponding Source for a work in source code form is that
+same work.
+
+ 2. Basic Permissions.
+
+ All rights granted under this License are granted for the term of
+copyright on the Program, and are irrevocable provided the stated
+conditions are met. This License explicitly affirms your unlimited
+permission to run the unmodified Program. The output from running a
+covered work is covered by this License only if the output, given its
+content, constitutes a covered work. This License acknowledges your
+rights of fair use or other equivalent, as provided by copyright law.
+
+ You may make, run and propagate covered works that you do not
+convey, without conditions so long as your license otherwise remains
+in force. You may convey covered works to others for the sole purpose
+of having them make modifications exclusively for you, or provide you
+with facilities for running those works, provided that you comply with
+the terms of this License in conveying all material for which you do
+not control copyright. Those thus making or running the covered works
+for you must do so exclusively on your behalf, under your direction
+and control, on terms that prohibit them from making any copies of
+your copyrighted material outside their relationship with you.
+
+ Conveying under any other circumstances is permitted solely under
+the conditions stated below. Sublicensing is not allowed; section 10
+makes it unnecessary.
+
+ 3. Protecting Users' Legal Rights From Anti-Circumvention Law.
+
+ No covered work shall be deemed part of an effective technological
+measure under any applicable law fulfilling obligations under article
+11 of the WIPO copyright treaty adopted on 20 December 1996, or
+similar laws prohibiting or restricting circumvention of such
+measures.
+
+ When you convey a covered work, you waive any legal power to forbid
+circumvention of technological measures to the extent such circumvention
+is effected by exercising rights under this License with respect to
+the covered work, and you disclaim any intention to limit operation or
+modification of the work as a means of enforcing, against the work's
+users, your or third parties' legal rights to forbid circumvention of
+technological measures.
+
+ 4. Conveying Verbatim Copies.
+
+ You may convey verbatim copies of the Program's source code as you
+receive it, in any medium, provided that you conspicuously and
+appropriately publish on each copy an appropriate copyright notice;
+keep intact all notices stating that this License and any
+non-permissive terms added in accord with section 7 apply to the code;
+keep intact all notices of the absence of any warranty; and give all
+recipients a copy of this License along with the Program.
+
+ You may charge any price or no price for each copy that you convey,
+and you may offer support or warranty protection for a fee.
+
+ 5. Conveying Modified Source Versions.
+
+ You may convey a work based on the Program, or the modifications to
+produce it from the Program, in the form of source code under the
+terms of section 4, provided that you also meet all of these conditions:
+
+ a) The work must carry prominent notices stating that you modified
+ it, and giving a relevant date.
+
+ b) The work must carry prominent notices stating that it is
+ released under this License and any conditions added under section
+ 7. This requirement modifies the requirement in section 4 to
+ "keep intact all notices".
+
+ c) You must license the entire work, as a whole, under this
+ License to anyone who comes into possession of a copy. This
+ License will therefore apply, along with any applicable section 7
+ additional terms, to the whole of the work, and all its parts,
+ regardless of how they are packaged. This License gives no
+ permission to license the work in any other way, but it does not
+ invalidate such permission if you have separately received it.
+
+ d) If the work has interactive user interfaces, each must display
+ Appropriate Legal Notices; however, if the Program has interactive
+ interfaces that do not display Appropriate Legal Notices, your
+ work need not make them do so.
+
+ A compilation of a covered work with other separate and independent
+works, which are not by their nature extensions of the covered work,
+and which are not combined with it such as to form a larger program,
+in or on a volume of a storage or distribution medium, is called an
+"aggregate" if the compilation and its resulting copyright are not
+used to limit the access or legal rights of the compilation's users
+beyond what the individual works permit. Inclusion of a covered work
+in an aggregate does not cause this License to apply to the other
+parts of the aggregate.
+
+ 6. Conveying Non-Source Forms.
+
+ You may convey a covered work in object code form under the terms
+of sections 4 and 5, provided that you also convey the
+machine-readable Corresponding Source under the terms of this License,
+in one of these ways:
+
+ a) Convey the object code in, or embodied in, a physical product
+ (including a physical distribution medium), accompanied by the
+ Corresponding Source fixed on a durable physical medium
+ customarily used for software interchange.
+
+ b) Convey the object code in, or embodied in, a physical product
+ (including a physical distribution medium), accompanied by a
+ written offer, valid for at least three years and valid for as
+ long as you offer spare parts or customer support for that product
+ model, to give anyone who possesses the object code either (1) a
+ copy of the Corresponding Source for all the software in the
+ product that is covered by this License, on a durable physical
+ medium customarily used for software interchange, for a price no
+ more than your reasonable cost of physically performing this
+ conveying of source, or (2) access to copy the
+ Corresponding Source from a network server at no charge.
+
+ c) Convey individual copies of the object code with a copy of the
+ written offer to provide the Corresponding Source. This
+ alternative is allowed only occasionally and noncommercially, and
+ only if you received the object code with such an offer, in accord
+ with subsection 6b.
+
+ d) Convey the object code by offering access from a designated
+ place (gratis or for a charge), and offer equivalent access to the
+ Corresponding Source in the same way through the same place at no
+ further charge. You need not require recipients to copy the
+ Corresponding Source along with the object code. If the place to
+ copy the object code is a network server, the Corresponding Source
+ may be on a different server (operated by you or a third party)
+ that supports equivalent copying facilities, provided you maintain
+ clear directions next to the object code saying where to find the
+ Corresponding Source. Regardless of what server hosts the
+ Corresponding Source, you remain obligated to ensure that it is
+ available for as long as needed to satisfy these requirements.
+
+ e) Convey the object code using peer-to-peer transmission, provided
+ you inform other peers where the object code and Corresponding
+ Source of the work are being offered to the general public at no
+ charge under subsection 6d.
+
+ A separable portion of the object code, whose source code is excluded
+from the Corresponding Source as a System Library, need not be
+included in conveying the object code work.
+
+ A "User Product" is either (1) a "consumer product", which means any
+tangible personal property which is normally used for personal, family,
+or household purposes, or (2) anything designed or sold for incorporation
+into a dwelling. In determining whether a product is a consumer product,
+doubtful cases shall be resolved in favor of coverage. For a particular
+product received by a particular user, "normally used" refers to a
+typical or common use of that class of product, regardless of the status
+of the particular user or of the way in which the particular user
+actually uses, or expects or is expected to use, the product. A product
+is a consumer product regardless of whether the product has substantial
+commercial, industrial or non-consumer uses, unless such uses represent
+the only significant mode of use of the product.
+
+ "Installation Information" for a User Product means any methods,
+procedures, authorization keys, or other information required to install
+and execute modified versions of a covered work in that User Product from
+a modified version of its Corresponding Source. The information must
+suffice to ensure that the continued functioning of the modified object
+code is in no case prevented or interfered with solely because
+modification has been made.
+
+ If you convey an object code work under this section in, or with, or
+specifically for use in, a User Product, and the conveying occurs as
+part of a transaction in which the right of possession and use of the
+User Product is transferred to the recipient in perpetuity or for a
+fixed term (regardless of how the transaction is characterized), the
+Corresponding Source conveyed under this section must be accompanied
+by the Installation Information. But this requirement does not apply
+if neither you nor any third party retains the ability to install
+modified object code on the User Product (for example, the work has
+been installed in ROM).
+
+ The requirement to provide Installation Information does not include a
+requirement to continue to provide support service, warranty, or updates
+for a work that has been modified or installed by the recipient, or for
+the User Product in which it has been modified or installed. Access to a
+network may be denied when the modification itself materially and
+adversely affects the operation of the network or violates the rules and
+protocols for communication across the network.
+
+ Corresponding Source conveyed, and Installation Information provided,
+in accord with this section must be in a format that is publicly
+documented (and with an implementation available to the public in
+source code form), and must require no special password or key for
+unpacking, reading or copying.
+
+ 7. Additional Terms.
+
+ "Additional permissions" are terms that supplement the terms of this
+License by making exceptions from one or more of its conditions.
+Additional permissions that are applicable to the entire Program shall
+be treated as though they were included in this License, to the extent
+that they are valid under applicable law. If additional permissions
+apply only to part of the Program, that part may be used separately
+under those permissions, but the entire Program remains governed by
+this License without regard to the additional permissions.
+
+ When you convey a copy of a covered work, you may at your option
+remove any additional permissions from that copy, or from any part of
+it. (Additional permissions may be written to require their own
+removal in certain cases when you modify the work.) You may place
+additional permissions on material, added by you to a covered work,
+for which you have or can give appropriate copyright permission.
+
+ Notwithstanding any other provision of this License, for material you
+add to a covered work, you may (if authorized by the copyright holders of
+that material) supplement the terms of this License with terms:
+
+ a) Disclaiming warranty or limiting liability differently from the
+ terms of sections 15 and 16 of this License; or
+
+ b) Requiring preservation of specified reasonable legal notices or
+ author attributions in that material or in the Appropriate Legal
+ Notices displayed by works containing it; or
+
+ c) Prohibiting misrepresentation of the origin of that material, or
+ requiring that modified versions of such material be marked in
+ reasonable ways as different from the original version; or
+
+ d) Limiting the use for publicity purposes of names of licensors or
+ authors of the material; or
+
+ e) Declining to grant rights under trademark law for use of some
+ trade names, trademarks, or service marks; or
+
+ f) Requiring indemnification of licensors and authors of that
+ material by anyone who conveys the material (or modified versions of
+ it) with contractual assumptions of liability to the recipient, for
+ any liability that these contractual assumptions directly impose on
+ those licensors and authors.
+
+ All other non-permissive additional terms are considered "further
+restrictions" within the meaning of section 10. If the Program as you
+received it, or any part of it, contains a notice stating that it is
+governed by this License along with a term that is a further
+restriction, you may remove that term. If a license document contains
+a further restriction but permits relicensing or conveying under this
+License, you may add to a covered work material governed by the terms
+of that license document, provided that the further restriction does
+not survive such relicensing or conveying.
+
+ If you add terms to a covered work in accord with this section, you
+must place, in the relevant source files, a statement of the
+additional terms that apply to those files, or a notice indicating
+where to find the applicable terms.
+
+ Additional terms, permissive or non-permissive, may be stated in the
+form of a separately written license, or stated as exceptions;
+the above requirements apply either way.
+
+ 8. Termination.
+
+ You may not propagate or modify a covered work except as expressly
+provided under this License. Any attempt otherwise to propagate or
+modify it is void, and will automatically terminate your rights under
+this License (including any patent licenses granted under the third
+paragraph of section 11).
+
+ However, if you cease all violation of this License, then your
+license from a particular copyright holder is reinstated (a)
+provisionally, unless and until the copyright holder explicitly and
+finally terminates your license, and (b) permanently, if the copyright
+holder fails to notify you of the violation by some reasonable means
+prior to 60 days after the cessation.
+
+ Moreover, your license from a particular copyright holder is
+reinstated permanently if the copyright holder notifies you of the
+violation by some reasonable means, this is the first time you have
+received notice of violation of this License (for any work) from that
+copyright holder, and you cure the violation prior to 30 days after
+your receipt of the notice.
+
+ Termination of your rights under this section does not terminate the
+licenses of parties who have received copies or rights from you under
+this License. If your rights have been terminated and not permanently
+reinstated, you do not qualify to receive new licenses for the same
+material under section 10.
+
+ 9. Acceptance Not Required for Having Copies.
+
+ You are not required to accept this License in order to receive or
+run a copy of the Program. Ancillary propagation of a covered work
+occurring solely as a consequence of using peer-to-peer transmission
+to receive a copy likewise does not require acceptance. However,
+nothing other than this License grants you permission to propagate or
+modify any covered work. These actions infringe copyright if you do
+not accept this License. Therefore, by modifying or propagating a
+covered work, you indicate your acceptance of this License to do so.
+
+ 10. Automatic Licensing of Downstream Recipients.
+
+ Each time you convey a covered work, the recipient automatically
+receives a license from the original licensors, to run, modify and
+propagate that work, subject to this License. You are not responsible
+for enforcing compliance by third parties with this License.
+
+ An "entity transaction" is a transaction transferring control of an
+organization, or substantially all assets of one, or subdividing an
+organization, or merging organizations. If propagation of a covered
+work results from an entity transaction, each party to that
+transaction who receives a copy of the work also receives whatever
+licenses to the work the party's predecessor in interest had or could
+give under the previous paragraph, plus a right to possession of the
+Corresponding Source of the work from the predecessor in interest, if
+the predecessor has it or can get it with reasonable efforts.
+
+ You may not impose any further restrictions on the exercise of the
+rights granted or affirmed under this License. For example, you may
+not impose a license fee, royalty, or other charge for exercise of
+rights granted under this License, and you may not initiate litigation
+(including a cross-claim or counterclaim in a lawsuit) alleging that
+any patent claim is infringed by making, using, selling, offering for
+sale, or importing the Program or any portion of it.
+
+ 11. Patents.
+
+ A "contributor" is a copyright holder who authorizes use under this
+License of the Program or a work on which the Program is based. The
+work thus licensed is called the contributor's "contributor version".
+
+ A contributor's "essential patent claims" are all patent claims
+owned or controlled by the contributor, whether already acquired or
+hereafter acquired, that would be infringed by some manner, permitted
+by this License, of making, using, or selling its contributor version,
+but do not include claims that would be infringed only as a
+consequence of further modification of the contributor version. For
+purposes of this definition, "control" includes the right to grant
+patent sublicenses in a manner consistent with the requirements of
+this License.
+
+ Each contributor grants you a non-exclusive, worldwide, royalty-free
+patent license under the contributor's essential patent claims, to
+make, use, sell, offer for sale, import and otherwise run, modify and
+propagate the contents of its contributor version.
+
+ In the following three paragraphs, a "patent license" is any express
+agreement or commitment, however denominated, not to enforce a patent
+(such as an express permission to practice a patent or covenant not to
+sue for patent infringement). To "grant" such a patent license to a
+party means to make such an agreement or commitment not to enforce a
+patent against the party.
+
+ If you convey a covered work, knowingly relying on a patent license,
+and the Corresponding Source of the work is not available for anyone
+to copy, free of charge and under the terms of this License, through a
+publicly available network server or other readily accessible means,
+then you must either (1) cause the Corresponding Source to be so
+available, or (2) arrange to deprive yourself of the benefit of the
+patent license for this particular work, or (3) arrange, in a manner
+consistent with the requirements of this License, to extend the patent
+license to downstream recipients. "Knowingly relying" means you have
+actual knowledge that, but for the patent license, your conveying the
+covered work in a country, or your recipient's use of the covered work
+in a country, would infringe one or more identifiable patents in that
+country that you have reason to believe are valid.
+
+ If, pursuant to or in connection with a single transaction or
+arrangement, you convey, or propagate by procuring conveyance of, a
+covered work, and grant a patent license to some of the parties
+receiving the covered work authorizing them to use, propagate, modify
+or convey a specific copy of the covered work, then the patent license
+you grant is automatically extended to all recipients of the covered
+work and works based on it.
+
+ A patent license is "discriminatory" if it does not include within
+the scope of its coverage, prohibits the exercise of, or is
+conditioned on the non-exercise of one or more of the rights that are
+specifically granted under this License. You may not convey a covered
+work if you are a party to an arrangement with a third party that is
+in the business of distributing software, under which you make payment
+to the third party based on the extent of your activity of conveying
+the work, and under which the third party grants, to any of the
+parties who would receive the covered work from you, a discriminatory
+patent license (a) in connection with copies of the covered work
+conveyed by you (or copies made from those copies), or (b) primarily
+for and in connection with specific products or compilations that
+contain the covered work, unless you entered into that arrangement,
+or that patent license was granted, prior to 28 March 2007.
+
+ Nothing in this License shall be construed as excluding or limiting
+any implied license or other defenses to infringement that may
+otherwise be available to you under applicable patent law.
+
+ 12. No Surrender of Others' Freedom.
+
+ If conditions are imposed on you (whether by court order, agreement or
+otherwise) that contradict the conditions of this License, they do not
+excuse you from the conditions of this License. If you cannot convey a
+covered work so as to satisfy simultaneously your obligations under this
+License and any other pertinent obligations, then as a consequence you may
+not convey it at all. For example, if you agree to terms that obligate you
+to collect a royalty for further conveying from those to whom you convey
+the Program, the only way you could satisfy both those terms and this
+License would be to refrain entirely from conveying the Program.
+
+ 13. Use with the GNU Affero General Public License.
+
+ Notwithstanding any other provision of this License, you have
+permission to link or combine any covered work with a work licensed
+under version 3 of the GNU Affero General Public License into a single
+combined work, and to convey the resulting work. The terms of this
+License will continue to apply to the part which is the covered work,
+but the special requirements of the GNU Affero General Public License,
+section 13, concerning interaction through a network will apply to the
+combination as such.
+
+ 14. Revised Versions of this License.
+
+ The Free Software Foundation may publish revised and/or new versions of
+the GNU General Public License from time to time. Such new versions will
+be similar in spirit to the present version, but may differ in detail to
+address new problems or concerns.
+
+ Each version is given a distinguishing version number. If the
+Program specifies that a certain numbered version of the GNU General
+Public License "or any later version" applies to it, you have the
+option of following the terms and conditions either of that numbered
+version or of any later version published by the Free Software
+Foundation. If the Program does not specify a version number of the
+GNU General Public License, you may choose any version ever published
+by the Free Software Foundation.
+
+ If the Program specifies that a proxy can decide which future
+versions of the GNU General Public License can be used, that proxy's
+public statement of acceptance of a version permanently authorizes you
+to choose that version for the Program.
+
+ Later license versions may give you additional or different
+permissions. However, no additional obligations are imposed on any
+author or copyright holder as a result of your choosing to follow a
+later version.
+
+ 15. Disclaimer of Warranty.
+
+ THERE IS NO WARRANTY FOR THE PROGRAM, TO THE EXTENT PERMITTED BY
+APPLICABLE LAW. EXCEPT WHEN OTHERWISE STATED IN WRITING THE COPYRIGHT
+HOLDERS AND/OR OTHER PARTIES PROVIDE THE PROGRAM "AS IS" WITHOUT WARRANTY
+OF ANY KIND, EITHER EXPRESSED OR IMPLIED, INCLUDING, BUT NOT LIMITED TO,
+THE IMPLIED WARRANTIES OF MERCHANTABILITY AND FITNESS FOR A PARTICULAR
+PURPOSE. THE ENTIRE RISK AS TO THE QUALITY AND PERFORMANCE OF THE PROGRAM
+IS WITH YOU. SHOULD THE PROGRAM PROVE DEFECTIVE, YOU ASSUME THE COST OF
+ALL NECESSARY SERVICING, REPAIR OR CORRECTION.
+
+ 16. Limitation of Liability.
+
+ IN NO EVENT UNLESS REQUIRED BY APPLICABLE LAW OR AGREED TO IN WRITING
+WILL ANY COPYRIGHT HOLDER, OR ANY OTHER PARTY WHO MODIFIES AND/OR CONVEYS
+THE PROGRAM AS PERMITTED ABOVE, BE LIABLE TO YOU FOR DAMAGES, INCLUDING ANY
+GENERAL, SPECIAL, INCIDENTAL OR CONSEQUENTIAL DAMAGES ARISING OUT OF THE
+USE OR INABILITY TO USE THE PROGRAM (INCLUDING BUT NOT LIMITED TO LOSS OF
+DATA OR DATA BEING RENDERED INACCURATE OR LOSSES SUSTAINED BY YOU OR THIRD
+PARTIES OR A FAILURE OF THE PROGRAM TO OPERATE WITH ANY OTHER PROGRAMS),
+EVEN IF SUCH HOLDER OR OTHER PARTY HAS BEEN ADVISED OF THE POSSIBILITY OF
+SUCH DAMAGES.
+
+ 17. Interpretation of Sections 15 and 16.
+
+ If the disclaimer of warranty and limitation of liability provided
+above cannot be given local legal effect according to their terms,
+reviewing courts shall apply local law that most closely approximates
+an absolute waiver of all civil liability in connection with the
+Program, unless a warranty or assumption of liability accompanies a
+copy of the Program in return for a fee.
+
+ END OF TERMS AND CONDITIONS
+
+ How to Apply These Terms to Your New Programs
+
+ If you develop a new program, and you want it to be of the greatest
+possible use to the public, the best way to achieve this is to make it
+free software which everyone can redistribute and change under these terms.
+
+ To do so, attach the following notices to the program. It is safest
+to attach them to the start of each source file to most effectively
+state the exclusion of warranty; and each file should have at least
+the "copyright" line and a pointer to where the full notice is found.
+
+ <one line to give the program's name and a brief idea of what it does.>
+ Copyright (C) <year> <name of author>
+
+ This program is free software: you can redistribute it and/or modify
+ it under the terms of the GNU General Public License as published by
+ the Free Software Foundation, either version 3 of the License, or
+ (at your option) any later version.
+
+ This program is distributed in the hope that it will be useful,
+ but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
+ MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE. See the
+ GNU General Public License for more details.
+
+ You should have received a copy of the GNU General Public License
+ along with this program. If not, see <http://www.gnu.org/licenses/>.
+
+Also add information on how to contact you by electronic and paper mail.
+
+ If the program does terminal interaction, make it output a short
+notice like this when it starts in an interactive mode:
+
+ <program> Copyright (C) <year> <name of author>
+ This program comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY; for details type `show w'.
+ This is free software, and you are welcome to redistribute it
+ under certain conditions; type `show c' for details.
+
+The hypothetical commands `show w' and `show c' should show the appropriate
+parts of the General Public License. Of course, your program's commands
+might be different; for a GUI interface, you would use an "about box".
+
+ You should also get your employer (if you work as a programmer) or school,
+if any, to sign a "copyright disclaimer" for the program, if necessary.
+For more information on this, and how to apply and follow the GNU GPL, see
+<http://www.gnu.org/licenses/>.
+
+ The GNU General Public License does not permit incorporating your program
+into proprietary programs. If your program is a subroutine library, you
+may consider it more useful to permit linking proprietary applications with
+the library. If this is what you want to do, use the GNU Lesser General
+Public License instead of this License. But first, please read
+<http://www.gnu.org/philosophy/why-not-lgpl.html>.
diff --git a/dictionaries/gl/LICENCES-gl.txt b/dictionaries/gl/LICENCES-gl.txt
deleted file mode 100644
index 7c69e43..0000000
--- a/dictionaries/gl/LICENCES-gl.txt
+++ /dev/null
@@ -1,17 +0,0 @@
-LICENZAS :
-"Corrector ortográfico de galego"
-
-Este é un dicionario para OpenOffice baseado no motor Hunspell creado dentro da iniciativa "Mancomún, Iniciativa Galega polo Software Libre" e desenvolvido usando a normativa vixente en Setembro de 2006.
-
-A extensión foi creada por Frco. Javier Rial Rodríguez para Mancomún, Centro de Referencia e Servizos de Software Libre 2008
-Os ficheiros do corrector (gl_ES.aff, gl_ES.dic) son mantidos por Mar Castro Pereiro tamén para Mancomún.
-
-Distribuído baixo licenza GPL
-
-IMPORTANTE :
-Baseado na normativa da RAG do 2003
-
-Sobre a normativa galega :
-http://gl.wikipedia.org/wiki/Normativa_oficial_do_galego
-http://gl.wikipedia.org/wiki/Normas_Ortogr%C3%A1ficas_e_Morfol%C3%B3xicas_do_Idioma_Galego
-http://www.realacademiagalega.org/PlainRAG/catalog/publications/files/normas_galego05.pdf \ No newline at end of file
diff --git a/dictionaries/gl/LICENSES-en.txt b/dictionaries/gl/LICENSES-en.txt
deleted file mode 100644
index a5ccc9e..0000000
--- a/dictionaries/gl/LICENSES-en.txt
+++ /dev/null
@@ -1,15 +0,0 @@
-LICENSES :
-"Galician spellchecking dictionary"
-
-This extension was made by Frco. Javier Rial Rodríguez for Mancomún, Centro de Referencia e Servizos de Software Libre 2008
-Spellchecker files (gl_ES.aff, gl_ES.dic) from Mar Castro Pereiro also developed for Mancomún.
-
-IMPORTANT :
-Based on Normative from RAG on 2003
-
-Distributed under the GPL License
-
-About the galician normative
-http://gl.wikipedia.org/wiki/Normativa_oficial_do_galego
-http://gl.wikipedia.org/wiki/Normas_Ortogr%C3%A1ficas_e_Morfol%C3%B3xicas_do_Idioma_Galego
-http://www.realacademiagalega.org/PlainRAG/catalog/publications/files/normas_galego05.pdf \ No newline at end of file
diff --git a/dictionaries/gl/ProxectoTrasno.png b/dictionaries/gl/ProxectoTrasno.png
new file mode 100644
index 0000000..f9f74aa
--- /dev/null
+++ b/dictionaries/gl/ProxectoTrasno.png
Binary files differ
diff --git a/dictionaries/gl/README b/dictionaries/gl/README
new file mode 100644
index 0000000..78e00bc
--- /dev/null
+++ b/dictionaries/gl/README
@@ -0,0 +1,29 @@
+Hunspell spellchecker for galician (strict Volga)
+and the coordination of Antón Méixome for Proxecto Trasno
+
+Corrector ortográfico hunspell-gl para galego (Volga estrito)
+e coordinado por Antón Méixome para Proxecto Trasno (www.trasno.net)
+
+Version 12.10 "Xoán Manuel Pintos"
+(http://gl.wikipedia.org/wiki/Xoán_Manuel_Pintos_Villar)
+
+Nota.
+
+Ao longo do tempo teñen parte ou colaboraron na creación e mantemento deste recurso lingüístico e dos seus produtos derivados moitas persoas entre as que se deben salientar:
+
+- Imaxin Software para Mancomún (primeira compilación de regras e lista de dicionario). 2006
+- Mancomún (Mar Castro, ficheiro de regras). 2006-2007
+- Proxecto Trasno. (Miguel Solla, ficheiro de regras). 2009
+
+Nas vindeiras versións completarse o rexistro de cambios.
+
+
+Para a creación das regras e o dicionario tívose estritamente en conta
+
+- Vocabulario ortográfico da lingua galega (VOLGa)
+
+ Real Academia Galega / Instituto da Lingua Galega, 2004.
+ http://www.realacademiagalega.org/volga/
+
+License GPL - (see License-gl.txt inside)
+
diff --git a/dictionaries/gl/README-gl-ES.txt b/dictionaries/gl/README-gl-ES.txt
deleted file mode 100644
index b30c920..0000000
--- a/dictionaries/gl/README-gl-ES.txt
+++ /dev/null
@@ -1,18 +0,0 @@
-Dicionario en Galego para Hunspell
-www.mancomun.org coas normas da RAE do 22-05-06
-Creado para thunderbird por Frco. Javier Rial Rodrguez para Mancomn
-
-1. Copyright
-2. Contido
-
-1. Copyright
-
-Liberado faixo os termos da licenza GNU GPL (version 2).
-
-2. Contido
-
-O paquete contn o seguinte:
-
- gl_ES.dic, diccionario galego.
- gl_ES.aff, regras para derivar palabras do diccionario galego.
- README-gl-ES.txt, este ficheiro.
diff --git a/dictionaries/gl/README_hyph-gl.txt b/dictionaries/gl/README_hyph-gl.txt
new file mode 100644
index 0000000..f0d80c2
--- /dev/null
+++ b/dictionaries/gl/README_hyph-gl.txt
@@ -0,0 +1,20 @@
+Guionizador de galego para OpenOffice.org 3
+Creado por Frco. Javier Rial Rodríguez (fjrial@mancomun.org) co asesoramento
+lingüístico de Antón Gómez Méixome (meixome@mancomun.org) para Mancomún,
+Centro de Referencia e Servizos de Software Libre.
+
+1. Dereitos de autor
+2. Contido
+
+1. Dereitos de autor
+
+Liberado baixo os termos da licenza GNU GPL (version 3).
+
+2. Contido
+
+O paquete contén o seguinte:
+
+ hyph_gl_ANY.dic, ficheiro de regras de separación.
+ README-gl_ANY.txt, este ficheiro.
+ LICENSES-gl.txt tradución ao galego da licenza GPLv3
+ LICENSES-en.txt english version license GPLv3
diff --git a/dictionaries/gl/README_th_gl.txt b/dictionaries/gl/README_th_gl.txt
new file mode 100644
index 0000000..449ea2f
--- /dev/null
+++ b/dictionaries/gl/README_th_gl.txt
@@ -0,0 +1,696 @@
+Thesaurus da lingua galega
+
+Os sinnimos e as formas recomendadas proceden do
+Vocabulario ortogrfico da lingua galega (VOLGa)
+Santamarina Fernndez, Antn e Gonzlez Gonzlez, Manuel (coord.)
+Real Academia Galega / Instituto da Lingua Galega, 2004.
+http://www.realacademiagalega.org/volga/
+
+Elaboracin do thesaurus:
+Miguel Solla (bradomin@gmail.com), 2010
+
+Instalacin:
+En OpenOffice.org 3 ou superior:
+Ferramentas -> Xestor de extensins... -> Engadir...
+Despois da instalacin, cmpre fechar todos os documentos abertos
+en OpenOffice e volver executar o programa.
+
+Licenza:
+
+
+
+ GNU GENERAL PUBLIC LICENSE
+ Version 3, 29 June 2007
+
+ Copyright (C) 2007 Free Software Foundation, Inc. <http://fsf.org/>
+ Everyone is permitted to copy and distribute verbatim copies
+ of this license document, but changing it is not allowed.
+
+ Preamble
+
+ The GNU General Public License is a free, copyleft license for
+software and other kinds of works.
+
+ The licenses for most software and other practical works are designed
+to take away your freedom to share and change the works. By contrast,
+the GNU General Public License is intended to guarantee your freedom to
+share and change all versions of a program--to make sure it remains free
+software for all its users. We, the Free Software Foundation, use the
+GNU General Public License for most of our software; it applies also to
+any other work released this way by its authors. You can apply it to
+your programs, too.
+
+ When we speak of free software, we are referring to freedom, not
+price. Our General Public Licenses are designed to make sure that you
+have the freedom to distribute copies of free software (and charge for
+them if you wish), that you receive source code or can get it if you
+want it, that you can change the software or use pieces of it in new
+free programs, and that you know you can do these things.
+
+ To protect your rights, we need to prevent others from denying you
+these rights or asking you to surrender the rights. Therefore, you have
+certain responsibilities if you distribute copies of the software, or if
+you modify it: responsibilities to respect the freedom of others.
+
+ For example, if you distribute copies of such a program, whether
+gratis or for a fee, you must pass on to the recipients the same
+freedoms that you received. You must make sure that they, too, receive
+or can get the source code. And you must show them these terms so they
+know their rights.
+
+ Developers that use the GNU GPL protect your rights with two steps:
+(1) assert copyright on the software, and (2) offer you this License
+giving you legal permission to copy, distribute and/or modify it.
+
+ For the developers' and authors' protection, the GPL clearly explains
+that there is no warranty for this free software. For both users' and
+authors' sake, the GPL requires that modified versions be marked as
+changed, so that their problems will not be attributed erroneously to
+authors of previous versions.
+
+ Some devices are designed to deny users access to install or run
+modified versions of the software inside them, although the manufacturer
+can do so. This is fundamentally incompatible with the aim of
+protecting users' freedom to change the software. The systematic
+pattern of such abuse occurs in the area of products for individuals to
+use, which is precisely where it is most unacceptable. Therefore, we
+have designed this version of the GPL to prohibit the practice for those
+products. If such problems arise substantially in other domains, we
+stand ready to extend this provision to those domains in future versions
+of the GPL, as needed to protect the freedom of users.
+
+ Finally, every program is threatened constantly by software patents.
+States should not allow patents to restrict development and use of
+software on general-purpose computers, but in those that do, we wish to
+avoid the special danger that patents applied to a free program could
+make it effectively proprietary. To prevent this, the GPL assures that
+patents cannot be used to render the program non-free.
+
+ The precise terms and conditions for copying, distribution and
+modification follow.
+
+ TERMS AND CONDITIONS
+
+ 0. Definitions.
+
+ "This License" refers to version 3 of the GNU General Public License.
+
+ "Copyright" also means copyright-like laws that apply to other kinds of
+works, such as semiconductor masks.
+
+ "The Program" refers to any copyrightable work licensed under this
+License. Each licensee is addressed as "you". "Licensees" and
+"recipients" may be individuals or organizations.
+
+ To "modify" a work means to copy from or adapt all or part of the work
+in a fashion requiring copyright permission, other than the making of an
+exact copy. The resulting work is called a "modified version" of the
+earlier work or a work "based on" the earlier work.
+
+ A "covered work" means either the unmodified Program or a work based
+on the Program.
+
+ To "propagate" a work means to do anything with it that, without
+permission, would make you directly or secondarily liable for
+infringement under applicable copyright law, except executing it on a
+computer or modifying a private copy. Propagation includes copying,
+distribution (with or without modification), making available to the
+public, and in some countries other activities as well.
+
+ To "convey" a work means any kind of propagation that enables other
+parties to make or receive copies. Mere interaction with a user through
+a computer network, with no transfer of a copy, is not conveying.
+
+ An interactive user interface displays "Appropriate Legal Notices"
+to the extent that it includes a convenient and prominently visible
+feature that (1) displays an appropriate copyright notice, and (2)
+tells the user that there is no warranty for the work (except to the
+extent that warranties are provided), that licensees may convey the
+work under this License, and how to view a copy of this License. If
+the interface presents a list of user commands or options, such as a
+menu, a prominent item in the list meets this criterion.
+
+ 1. Source Code.
+
+ The "source code" for a work means the preferred form of the work
+for making modifications to it. "Object code" means any non-source
+form of a work.
+
+ A "Standard Interface" means an interface that either is an official
+standard defined by a recognized standards body, or, in the case of
+interfaces specified for a particular programming language, one that
+is widely used among developers working in that language.
+
+ The "System Libraries" of an executable work include anything, other
+than the work as a whole, that (a) is included in the normal form of
+packaging a Major Component, but which is not part of that Major
+Component, and (b) serves only to enable use of the work with that
+Major Component, or to implement a Standard Interface for which an
+implementation is available to the public in source code form. A
+"Major Component", in this context, means a major essential component
+(kernel, window system, and so on) of the specific operating system
+(if any) on which the executable work runs, or a compiler used to
+produce the work, or an object code interpreter used to run it.
+
+ The "Corresponding Source" for a work in object code form means all
+the source code needed to generate, install, and (for an executable
+work) run the object code and to modify the work, including scripts to
+control those activities. However, it does not include the work's
+System Libraries, or general-purpose tools or generally available free
+programs which are used unmodified in performing those activities but
+which are not part of the work. For example, Corresponding Source
+includes interface definition files associated with source files for
+the work, and the source code for shared libraries and dynamically
+linked subprograms that the work is specifically designed to require,
+such as by intimate data communication or control flow between those
+subprograms and other parts of the work.
+
+ The Corresponding Source need not include anything that users
+can regenerate automatically from other parts of the Corresponding
+Source.
+
+ The Corresponding Source for a work in source code form is that
+same work.
+
+ 2. Basic Permissions.
+
+ All rights granted under this License are granted for the term of
+copyright on the Program, and are irrevocable provided the stated
+conditions are met. This License explicitly affirms your unlimited
+permission to run the unmodified Program. The output from running a
+covered work is covered by this License only if the output, given its
+content, constitutes a covered work. This License acknowledges your
+rights of fair use or other equivalent, as provided by copyright law.
+
+ You may make, run and propagate covered works that you do not
+convey, without conditions so long as your license otherwise remains
+in force. You may convey covered works to others for the sole purpose
+of having them make modifications exclusively for you, or provide you
+with facilities for running those works, provided that you comply with
+the terms of this License in conveying all material for which you do
+not control copyright. Those thus making or running the covered works
+for you must do so exclusively on your behalf, under your direction
+and control, on terms that prohibit them from making any copies of
+your copyrighted material outside their relationship with you.
+
+ Conveying under any other circumstances is permitted solely under
+the conditions stated below. Sublicensing is not allowed; section 10
+makes it unnecessary.
+
+ 3. Protecting Users' Legal Rights From Anti-Circumvention Law.
+
+ No covered work shall be deemed part of an effective technological
+measure under any applicable law fulfilling obligations under article
+11 of the WIPO copyright treaty adopted on 20 December 1996, or
+similar laws prohibiting or restricting circumvention of such
+measures.
+
+ When you convey a covered work, you waive any legal power to forbid
+circumvention of technological measures to the extent such circumvention
+is effected by exercising rights under this License with respect to
+the covered work, and you disclaim any intention to limit operation or
+modification of the work as a means of enforcing, against the work's
+users, your or third parties' legal rights to forbid circumvention of
+technological measures.
+
+ 4. Conveying Verbatim Copies.
+
+ You may convey verbatim copies of the Program's source code as you
+receive it, in any medium, provided that you conspicuously and
+appropriately publish on each copy an appropriate copyright notice;
+keep intact all notices stating that this License and any
+non-permissive terms added in accord with section 7 apply to the code;
+keep intact all notices of the absence of any warranty; and give all
+recipients a copy of this License along with the Program.
+
+ You may charge any price or no price for each copy that you convey,
+and you may offer support or warranty protection for a fee.
+
+ 5. Conveying Modified Source Versions.
+
+ You may convey a work based on the Program, or the modifications to
+produce it from the Program, in the form of source code under the
+terms of section 4, provided that you also meet all of these conditions:
+
+ a) The work must carry prominent notices stating that you modified
+ it, and giving a relevant date.
+
+ b) The work must carry prominent notices stating that it is
+ released under this License and any conditions added under section
+ 7. This requirement modifies the requirement in section 4 to
+ "keep intact all notices".
+
+ c) You must license the entire work, as a whole, under this
+ License to anyone who comes into possession of a copy. This
+ License will therefore apply, along with any applicable section 7
+ additional terms, to the whole of the work, and all its parts,
+ regardless of how they are packaged. This License gives no
+ permission to license the work in any other way, but it does not
+ invalidate such permission if you have separately received it.
+
+ d) If the work has interactive user interfaces, each must display
+ Appropriate Legal Notices; however, if the Program has interactive
+ interfaces that do not display Appropriate Legal Notices, your
+ work need not make them do so.
+
+ A compilation of a covered work with other separate and independent
+works, which are not by their nature extensions of the covered work,
+and which are not combined with it such as to form a larger program,
+in or on a volume of a storage or distribution medium, is called an
+"aggregate" if the compilation and its resulting copyright are not
+used to limit the access or legal rights of the compilation's users
+beyond what the individual works permit. Inclusion of a covered work
+in an aggregate does not cause this License to apply to the other
+parts of the aggregate.
+
+ 6. Conveying Non-Source Forms.
+
+ You may convey a covered work in object code form under the terms
+of sections 4 and 5, provided that you also convey the
+machine-readable Corresponding Source under the terms of this License,
+in one of these ways:
+
+ a) Convey the object code in, or embodied in, a physical product
+ (including a physical distribution medium), accompanied by the
+ Corresponding Source fixed on a durable physical medium
+ customarily used for software interchange.
+
+ b) Convey the object code in, or embodied in, a physical product
+ (including a physical distribution medium), accompanied by a
+ written offer, valid for at least three years and valid for as
+ long as you offer spare parts or customer support for that product
+ model, to give anyone who possesses the object code either (1) a
+ copy of the Corresponding Source for all the software in the
+ product that is covered by this License, on a durable physical
+ medium customarily used for software interchange, for a price no
+ more than your reasonable cost of physically performing this
+ conveying of source, or (2) access to copy the
+ Corresponding Source from a network server at no charge.
+
+ c) Convey individual copies of the object code with a copy of the
+ written offer to provide the Corresponding Source. This
+ alternative is allowed only occasionally and noncommercially, and
+ only if you received the object code with such an offer, in accord
+ with subsection 6b.
+
+ d) Convey the object code by offering access from a designated
+ place (gratis or for a charge), and offer equivalent access to the
+ Corresponding Source in the same way through the same place at no
+ further charge. You need not require recipients to copy the
+ Corresponding Source along with the object code. If the place to
+ copy the object code is a network server, the Corresponding Source
+ may be on a different server (operated by you or a third party)
+ that supports equivalent copying facilities, provided you maintain
+ clear directions next to the object code saying where to find the
+ Corresponding Source. Regardless of what server hosts the
+ Corresponding Source, you remain obligated to ensure that it is
+ available for as long as needed to satisfy these requirements.
+
+ e) Convey the object code using peer-to-peer transmission, provided
+ you inform other peers where the object code and Corresponding
+ Source of the work are being offered to the general public at no
+ charge under subsection 6d.
+
+ A separable portion of the object code, whose source code is excluded
+from the Corresponding Source as a System Library, need not be
+included in conveying the object code work.
+
+ A "User Product" is either (1) a "consumer product", which means any
+tangible personal property which is normally used for personal, family,
+or household purposes, or (2) anything designed or sold for incorporation
+into a dwelling. In determining whether a product is a consumer product,
+doubtful cases shall be resolved in favor of coverage. For a particular
+product received by a particular user, "normally used" refers to a
+typical or common use of that class of product, regardless of the status
+of the particular user or of the way in which the particular user
+actually uses, or expects or is expected to use, the product. A product
+is a consumer product regardless of whether the product has substantial
+commercial, industrial or non-consumer uses, unless such uses represent
+the only significant mode of use of the product.
+
+ "Installation Information" for a User Product means any methods,
+procedures, authorization keys, or other information required to install
+and execute modified versions of a covered work in that User Product from
+a modified version of its Corresponding Source. The information must
+suffice to ensure that the continued functioning of the modified object
+code is in no case prevented or interfered with solely because
+modification has been made.
+
+ If you convey an object code work under this section in, or with, or
+specifically for use in, a User Product, and the conveying occurs as
+part of a transaction in which the right of possession and use of the
+User Product is transferred to the recipient in perpetuity or for a
+fixed term (regardless of how the transaction is characterized), the
+Corresponding Source conveyed under this section must be accompanied
+by the Installation Information. But this requirement does not apply
+if neither you nor any third party retains the ability to install
+modified object code on the User Product (for example, the work has
+been installed in ROM).
+
+ The requirement to provide Installation Information does not include a
+requirement to continue to provide support service, warranty, or updates
+for a work that has been modified or installed by the recipient, or for
+the User Product in which it has been modified or installed. Access to a
+network may be denied when the modification itself materially and
+adversely affects the operation of the network or violates the rules and
+protocols for communication across the network.
+
+ Corresponding Source conveyed, and Installation Information provided,
+in accord with this section must be in a format that is publicly
+documented (and with an implementation available to the public in
+source code form), and must require no special password or key for
+unpacking, reading or copying.
+
+ 7. Additional Terms.
+
+ "Additional permissions" are terms that supplement the terms of this
+License by making exceptions from one or more of its conditions.
+Additional permissions that are applicable to the entire Program shall
+be treated as though they were included in this License, to the extent
+that they are valid under applicable law. If additional permissions
+apply only to part of the Program, that part may be used separately
+under those permissions, but the entire Program remains governed by
+this License without regard to the additional permissions.
+
+ When you convey a copy of a covered work, you may at your option
+remove any additional permissions from that copy, or from any part of
+it. (Additional permissions may be written to require their own
+removal in certain cases when you modify the work.) You may place
+additional permissions on material, added by you to a covered work,
+for which you have or can give appropriate copyright permission.
+
+ Notwithstanding any other provision of this License, for material you
+add to a covered work, you may (if authorized by the copyright holders of
+that material) supplement the terms of this License with terms:
+
+ a) Disclaiming warranty or limiting liability differently from the
+ terms of sections 15 and 16 of this License; or
+
+ b) Requiring preservation of specified reasonable legal notices or
+ author attributions in that material or in the Appropriate Legal
+ Notices displayed by works containing it; or
+
+ c) Prohibiting misrepresentation of the origin of that material, or
+ requiring that modified versions of such material be marked in
+ reasonable ways as different from the original version; or
+
+ d) Limiting the use for publicity purposes of names of licensors or
+ authors of the material; or
+
+ e) Declining to grant rights under trademark law for use of some
+ trade names, trademarks, or service marks; or
+
+ f) Requiring indemnification of licensors and authors of that
+ material by anyone who conveys the material (or modified versions of
+ it) with contractual assumptions of liability to the recipient, for
+ any liability that these contractual assumptions directly impose on
+ those licensors and authors.
+
+ All other non-permissive additional terms are considered "further
+restrictions" within the meaning of section 10. If the Program as you
+received it, or any part of it, contains a notice stating that it is
+governed by this License along with a term that is a further
+restriction, you may remove that term. If a license document contains
+a further restriction but permits relicensing or conveying under this
+License, you may add to a covered work material governed by the terms
+of that license document, provided that the further restriction does
+not survive such relicensing or conveying.
+
+ If you add terms to a covered work in accord with this section, you
+must place, in the relevant source files, a statement of the
+additional terms that apply to those files, or a notice indicating
+where to find the applicable terms.
+
+ Additional terms, permissive or non-permissive, may be stated in the
+form of a separately written license, or stated as exceptions;
+the above requirements apply either way.
+
+ 8. Termination.
+
+ You may not propagate or modify a covered work except as expressly
+provided under this License. Any attempt otherwise to propagate or
+modify it is void, and will automatically terminate your rights under
+this License (including any patent licenses granted under the third
+paragraph of section 11).
+
+ However, if you cease all violation of this License, then your
+license from a particular copyright holder is reinstated (a)
+provisionally, unless and until the copyright holder explicitly and
+finally terminates your license, and (b) permanently, if the copyright
+holder fails to notify you of the violation by some reasonable means
+prior to 60 days after the cessation.
+
+ Moreover, your license from a particular copyright holder is
+reinstated permanently if the copyright holder notifies you of the
+violation by some reasonable means, this is the first time you have
+received notice of violation of this License (for any work) from that
+copyright holder, and you cure the violation prior to 30 days after
+your receipt of the notice.
+
+ Termination of your rights under this section does not terminate the
+licenses of parties who have received copies or rights from you under
+this License. If your rights have been terminated and not permanently
+reinstated, you do not qualify to receive new licenses for the same
+material under section 10.
+
+ 9. Acceptance Not Required for Having Copies.
+
+ You are not required to accept this License in order to receive or
+run a copy of the Program. Ancillary propagation of a covered work
+occurring solely as a consequence of using peer-to-peer transmission
+to receive a copy likewise does not require acceptance. However,
+nothing other than this License grants you permission to propagate or
+modify any covered work. These actions infringe copyright if you do
+not accept this License. Therefore, by modifying or propagating a
+covered work, you indicate your acceptance of this License to do so.
+
+ 10. Automatic Licensing of Downstream Recipients.
+
+ Each time you convey a covered work, the recipient automatically
+receives a license from the original licensors, to run, modify and
+propagate that work, subject to this License. You are not responsible
+for enforcing compliance by third parties with this License.
+
+ An "entity transaction" is a transaction transferring control of an
+organization, or substantially all assets of one, or subdividing an
+organization, or merging organizations. If propagation of a covered
+work results from an entity transaction, each party to that
+transaction who receives a copy of the work also receives whatever
+licenses to the work the party's predecessor in interest had or could
+give under the previous paragraph, plus a right to possession of the
+Corresponding Source of the work from the predecessor in interest, if
+the predecessor has it or can get it with reasonable efforts.
+
+ You may not impose any further restrictions on the exercise of the
+rights granted or affirmed under this License. For example, you may
+not impose a license fee, royalty, or other charge for exercise of
+rights granted under this License, and you may not initiate litigation
+(including a cross-claim or counterclaim in a lawsuit) alleging that
+any patent claim is infringed by making, using, selling, offering for
+sale, or importing the Program or any portion of it.
+
+ 11. Patents.
+
+ A "contributor" is a copyright holder who authorizes use under this
+License of the Program or a work on which the Program is based. The
+work thus licensed is called the contributor's "contributor version".
+
+ A contributor's "essential patent claims" are all patent claims
+owned or controlled by the contributor, whether already acquired or
+hereafter acquired, that would be infringed by some manner, permitted
+by this License, of making, using, or selling its contributor version,
+but do not include claims that would be infringed only as a
+consequence of further modification of the contributor version. For
+purposes of this definition, "control" includes the right to grant
+patent sublicenses in a manner consistent with the requirements of
+this License.
+
+ Each contributor grants you a non-exclusive, worldwide, royalty-free
+patent license under the contributor's essential patent claims, to
+make, use, sell, offer for sale, import and otherwise run, modify and
+propagate the contents of its contributor version.
+
+ In the following three paragraphs, a "patent license" is any express
+agreement or commitment, however denominated, not to enforce a patent
+(such as an express permission to practice a patent or covenant not to
+sue for patent infringement). To "grant" such a patent license to a
+party means to make such an agreement or commitment not to enforce a
+patent against the party.
+
+ If you convey a covered work, knowingly relying on a patent license,
+and the Corresponding Source of the work is not available for anyone
+to copy, free of charge and under the terms of this License, through a
+publicly available network server or other readily accessible means,
+then you must either (1) cause the Corresponding Source to be so
+available, or (2) arrange to deprive yourself of the benefit of the
+patent license for this particular work, or (3) arrange, in a manner
+consistent with the requirements of this License, to extend the patent
+license to downstream recipients. "Knowingly relying" means you have
+actual knowledge that, but for the patent license, your conveying the
+covered work in a country, or your recipient's use of the covered work
+in a country, would infringe one or more identifiable patents in that
+country that you have reason to believe are valid.
+
+ If, pursuant to or in connection with a single transaction or
+arrangement, you convey, or propagate by procuring conveyance of, a
+covered work, and grant a patent license to some of the parties
+receiving the covered work authorizing them to use, propagate, modify
+or convey a specific copy of the covered work, then the patent license
+you grant is automatically extended to all recipients of the covered
+work and works based on it.
+
+ A patent license is "discriminatory" if it does not include within
+the scope of its coverage, prohibits the exercise of, or is
+conditioned on the non-exercise of one or more of the rights that are
+specifically granted under this License. You may not convey a covered
+work if you are a party to an arrangement with a third party that is
+in the business of distributing software, under which you make payment
+to the third party based on the extent of your activity of conveying
+the work, and under which the third party grants, to any of the
+parties who would receive the covered work from you, a discriminatory
+patent license (a) in connection with copies of the covered work
+conveyed by you (or copies made from those copies), or (b) primarily
+for and in connection with specific products or compilations that
+contain the covered work, unless you entered into that arrangement,
+or that patent license was granted, prior to 28 March 2007.
+
+ Nothing in this License shall be construed as excluding or limiting
+any implied license or other defenses to infringement that may
+otherwise be available to you under applicable patent law.
+
+ 12. No Surrender of Others' Freedom.
+
+ If conditions are imposed on you (whether by court order, agreement or
+otherwise) that contradict the conditions of this License, they do not
+excuse you from the conditions of this License. If you cannot convey a
+covered work so as to satisfy simultaneously your obligations under this
+License and any other pertinent obligations, then as a consequence you may
+not convey it at all. For example, if you agree to terms that obligate you
+to collect a royalty for further conveying from those to whom you convey
+the Program, the only way you could satisfy both those terms and this
+License would be to refrain entirely from conveying the Program.
+
+ 13. Use with the GNU Affero General Public License.
+
+ Notwithstanding any other provision of this License, you have
+permission to link or combine any covered work with a work licensed
+under version 3 of the GNU Affero General Public License into a single
+combined work, and to convey the resulting work. The terms of this
+License will continue to apply to the part which is the covered work,
+but the special requirements of the GNU Affero General Public License,
+section 13, concerning interaction through a network will apply to the
+combination as such.
+
+ 14. Revised Versions of this License.
+
+ The Free Software Foundation may publish revised and/or new versions of
+the GNU General Public License from time to time. Such new versions will
+be similar in spirit to the present version, but may differ in detail to
+address new problems or concerns.
+
+ Each version is given a distinguishing version number. If the
+Program specifies that a certain numbered version of the GNU General
+Public License "or any later version" applies to it, you have the
+option of following the terms and conditions either of that numbered
+version or of any later version published by the Free Software
+Foundation. If the Program does not specify a version number of the
+GNU General Public License, you may choose any version ever published
+by the Free Software Foundation.
+
+ If the Program specifies that a proxy can decide which future
+versions of the GNU General Public License can be used, that proxy's
+public statement of acceptance of a version permanently authorizes you
+to choose that version for the Program.
+
+ Later license versions may give you additional or different
+permissions. However, no additional obligations are imposed on any
+author or copyright holder as a result of your choosing to follow a
+later version.
+
+ 15. Disclaimer of Warranty.
+
+ THERE IS NO WARRANTY FOR THE PROGRAM, TO THE EXTENT PERMITTED BY
+APPLICABLE LAW. EXCEPT WHEN OTHERWISE STATED IN WRITING THE COPYRIGHT
+HOLDERS AND/OR OTHER PARTIES PROVIDE THE PROGRAM "AS IS" WITHOUT WARRANTY
+OF ANY KIND, EITHER EXPRESSED OR IMPLIED, INCLUDING, BUT NOT LIMITED TO,
+THE IMPLIED WARRANTIES OF MERCHANTABILITY AND FITNESS FOR A PARTICULAR
+PURPOSE. THE ENTIRE RISK AS TO THE QUALITY AND PERFORMANCE OF THE PROGRAM
+IS WITH YOU. SHOULD THE PROGRAM PROVE DEFECTIVE, YOU ASSUME THE COST OF
+ALL NECESSARY SERVICING, REPAIR OR CORRECTION.
+
+ 16. Limitation of Liability.
+
+ IN NO EVENT UNLESS REQUIRED BY APPLICABLE LAW OR AGREED TO IN WRITING
+WILL ANY COPYRIGHT HOLDER, OR ANY OTHER PARTY WHO MODIFIES AND/OR CONVEYS
+THE PROGRAM AS PERMITTED ABOVE, BE LIABLE TO YOU FOR DAMAGES, INCLUDING ANY
+GENERAL, SPECIAL, INCIDENTAL OR CONSEQUENTIAL DAMAGES ARISING OUT OF THE
+USE OR INABILITY TO USE THE PROGRAM (INCLUDING BUT NOT LIMITED TO LOSS OF
+DATA OR DATA BEING RENDERED INACCURATE OR LOSSES SUSTAINED BY YOU OR THIRD
+PARTIES OR A FAILURE OF THE PROGRAM TO OPERATE WITH ANY OTHER PROGRAMS),
+EVEN IF SUCH HOLDER OR OTHER PARTY HAS BEEN ADVISED OF THE POSSIBILITY OF
+SUCH DAMAGES.
+
+ 17. Interpretation of Sections 15 and 16.
+
+ If the disclaimer of warranty and limitation of liability provided
+above cannot be given local legal effect according to their terms,
+reviewing courts shall apply local law that most closely approximates
+an absolute waiver of all civil liability in connection with the
+Program, unless a warranty or assumption of liability accompanies a
+copy of the Program in return for a fee.
+
+ END OF TERMS AND CONDITIONS
+
+ How to Apply These Terms to Your New Programs
+
+ If you develop a new program, and you want it to be of the greatest
+possible use to the public, the best way to achieve this is to make it
+free software which everyone can redistribute and change under these terms.
+
+ To do so, attach the following notices to the program. It is safest
+to attach them to the start of each source file to most effectively
+state the exclusion of warranty; and each file should have at least
+the "copyright" line and a pointer to where the full notice is found.
+
+ <one line to give the program's name and a brief idea of what it does.>
+ Copyright (C) <year> <name of author>
+
+ This program is free software: you can redistribute it and/or modify
+ it under the terms of the GNU General Public License as published by
+ the Free Software Foundation, either version 3 of the License, or
+ (at your option) any later version.
+
+ This program is distributed in the hope that it will be useful,
+ but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
+ MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE. See the
+ GNU General Public License for more details.
+
+ You should have received a copy of the GNU General Public License
+ along with this program. If not, see <http://www.gnu.org/licenses/>.
+
+Also add information on how to contact you by electronic and paper mail.
+
+ If the program does terminal interaction, make it output a short
+notice like this when it starts in an interactive mode:
+
+ <program> Copyright (C) <year> <name of author>
+ This program comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY; for details type `show w'.
+ This is free software, and you are welcome to redistribute it
+ under certain conditions; type `show c' for details.
+
+The hypothetical commands `show w' and `show c' should show the appropriate
+parts of the General Public License. Of course, your program's commands
+might be different; for a GUI interface, you would use an "about box".
+
+ You should also get your employer (if you work as a programmer) or school,
+if any, to sign a "copyright disclaimer" for the program, if necessary.
+For more information on this, and how to apply and follow the GNU GPL, see
+<http://www.gnu.org/licenses/>.
+
+ The GNU General Public License does not permit incorporating your program
+into proprietary programs. If your program is a subroutine library, you
+may consider it more useful to permit linking proprietary applications with
+the library. If this is what you want to do, use the GNU Lesser General
+Public License instead of this License. But first, please read
+<http://www.gnu.org/philosophy/why-not-lgpl.html>.
+
diff --git a/dictionaries/gl/description.xml b/dictionaries/gl/description.xml
index 1653ed7..4d8e88e 100644
--- a/dictionaries/gl/description.xml
+++ b/dictionaries/gl/description.xml
@@ -1,15 +1,25 @@
<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<description xmlns="http://openoffice.org/extensions/description/2006" xmlns:d="http://openoffice.org/extensions/description/2006" xmlns:xlink="http://www.w3.org/1999/xlink">
- <version value="3.2" />
- <identifier value="galician_2003_spellchecker.from.Frco.Javier.Rial.Rodriguez" />
+
+ <version value="12.10" />
+ <identifier value="galician.gl.dicts.from.Proxecto.Trasno" />
+
<display-name>
- <name lang="en-US">Galician spelling dictionary</name>
+ <name lang="en-US">Galician spelling dictionary, hyphenation rules, and thesaurus</name>
</display-name>
+
<platform value="all" />
+
<dependencies>
<OpenOffice.org-minimal-version value="3.0" d:name="OpenOffice.org 3.0" />
</dependencies>
+
+ <icon>
+ <default xlink:href="ProxectoTrasno.png" />
+ </icon>
+
<publisher>
- <name xlink:href="http://www.mancomun.org" lang="gl">Mancomún</name>
+ <name xlink:href="https://github.com/meixome/hunspell-gl-volga/issues" lang="en">Hunspell-gl-volga</name>
</publisher>
+
</description>
diff --git a/dictionaries/gl/dictionaries.xcu b/dictionaries/gl/dictionaries.xcu
index d4e66fd..8e06b05 100644
--- a/dictionaries/gl/dictionaries.xcu
+++ b/dictionaries/gl/dictionaries.xcu
@@ -2,7 +2,7 @@
<oor:component-data xmlns:oor="http://openoffice.org/2001/registry" xmlns:xs="http://www.w3.org/2001/XMLSchema" oor:name="Linguistic" oor:package="org.openoffice.Office">
<node oor:name="ServiceManager">
<node oor:name="Dictionaries">
- <node oor:name="HunSpellDic_gl_RAG" oor:op="fuse">
+ <node oor:name="HunSpellDic_gl" oor:op="fuse">
<prop oor:name="Locations" oor:type="oor:string-list">
<value>%origin%/gl_ES.aff %origin%/gl_ES.dic</value>
</prop>
@@ -10,7 +10,29 @@
<value>DICT_SPELL</value>
</prop>
<prop oor:name="Locales" oor:type="oor:string-list">
- <value>gl-ES</value>
+ <value>gl gl-ES</value>
+ </prop>
+ </node>
+ <node oor:name="HyphDic_gl" oor:op="fuse">
+ <prop oor:name="Locations" oor:type="oor:string-list">
+ <value>%origin%/hyph_gl.dic</value>
+ </prop>
+ <prop oor:name="Format" oor:type="xs:string">
+ <value>DICT_HYPH</value>
+ </prop>
+ <prop oor:name="Locales" oor:type="oor:string-list">
+ <value>gl gl-ES</value>
+ </prop>
+ </node>
+ <node oor:name="ThesDic_gl" oor:op="fuse">
+ <prop oor:name="Locations" oor:type="oor:string-list">
+ <value>%origin%/thesaurus_gl.dat %origin%/thesaurus_gl.idx</value>
+ </prop>
+ <prop oor:name="Format" oor:type="xs:string">
+ <value>DICT_THES</value>
+ </prop>
+ <prop oor:name="Locales" oor:type="oor:string-list">
+ <value>gl gl-ES</value>
</prop>
</node>
</node>
diff --git a/dictionaries/gl/gl_ES.aff b/dictionaries/gl/gl_ES.aff
index 72b94a7..1760198 100644
--- a/dictionaries/gl/gl_ES.aff
+++ b/dictionaries/gl/gl_ES.aff
@@ -1,1953 +1,11303 @@
-# Este ficheiro contn as regras para a formacin das
-# palabras galegas cuxos lemas estn includos no gl_ES.dic.
-# Basase nas Normas ortogrficas e morfolxicas do idioma galego
-# aprobadas pola Real Academia da Lngua Galega no 2003.
-# Creado por Mar Castro Pereiro (mancomun@mancomun.org)
-# Data da ltima revisin: Novembro de 2007
-# Baseado na versin desenvolvida por Imaxn Software no 2006
+# Proxecto Trasno 18 de outubro de 2012
+#
+# Este ficheiro contén os parámetros de configuración
+# do verificador ortográfico MySpell/Hunspell, as regras
+# para as suxestións de substitución e as regras de afixación
+# para o dicionario do verificador en lingua galega.
+# Miguel Solla (bradomin@gmail.com), 2010.
+#
+# O ficheiro co dicionario creouse a partir do
+# Vocabulario ortográfico da lingua galega (VOLGa)
+# Santamarina Fernández, Antón e González González, Manuel (coord.)
+# Real Academia Galega / Instituto da Lingua Galega, 2004.
+# http://www.realacademiagalega.org/volga/
+#
+# As regras de afixación tratan de acadar un comportamento
+# consonte as Normas ortográficas e morfolóxicas do idioma
+# galego, Real Academia Galega / Instituto da Lingua Galega, 2003.
+# http://www.realacademiagalega.org/PlainRAG/catalog/publications/files/normas_galego05.pdf
+#
+# Para a elaboración das regras de afixación reaproveitáronse
+# algunhas das regras da versión que creou en 2006-2007
+# Mar Castro Pereiro para Mancomún (http://www.mancomun.org/)
+# baixo os termos da GNU General Public License (GPL)
+#
+# [SEN REVISAR: ] Os topónimos, os antopónimos, as abreviaturas e
+# as siglas que figuran ao final do ficheiro de dicionario tamén
+# proceden desta versión anterior.
+#
+# A descrición do comportamento morfosintáctivo verbal
+# pódese atopar no núm. 1 da revista Linguamática (ISSN: 1647-0818)
+# http://linguamatica.com/index.php/linguamatica/article/view/13
-SET ISO8859-1
-TRY aeioubcdfghklmnpqrstvxzABCDEFGHIKLMNOPQRSTUVWXZ-
+# Codificación de caracteres:
+SET UTF-8
+
+# Caracteres que se buscarán para facer suxestións de substitucións
+# cando unicamente varíe un carácter na cadea
+TRY -aáàâãäeéêèiïìíîoóòôõöuùúûübcçdfghjklmnñpqrstvxyzABCDEFGHIJKLMNÑOPQRSTUVWXYZÁÉÍÓÚÀÈÌÒÙÏÜÇ·
+
+# Indícase o tipo de nomenclatura das regras de afixación
FLAG num
+# O seguinte parámetro («666») utilizarase para indicar que a raíz
+# do dicionario que se utiliza precisa necesariamente dunha regra de afixación
NEEDAFFIX 666
+# Cadeas de teclas próximas no teclado que poden ser
+# facilmente confundidas á hora de teclear unha palabra. En cada serie de
+# teclas ─separadas por unha barra vertical, «|»─ terase en conta as teclas
+# á esquerda e dereita de cada unha.
+KEY qwertyuiop|asdfghjklñ|zxcvbnm|qaw|saz|wse|dsx|sz|edr|fdc|dx|rft|gfv|fc|tgz|hgb|gv|zhu|jhn|hb|uji|kjm|jn|iko|lkmñ|plñç
+
+# Impide que se ofrezan suxestións de substitución con elementos da cadea separados por un espazo
+# (impide tamén as regras de substitución de n-gramas)
NOSPLITSUGS
-REP 15
-REP cio zo
-REP zo cio
-REP cia za
-REP za cia
-REP cios zos
-REP zos cios
-REP cias zas
-REP zas cias
-REP cin zn
-REP zn cin
-REP les is
-REP is les
-REP np mp
-REP x ll
+# Establece o parámetro (do ficheiro de dicionario) que indica
+# que non varía en maiúsculas ou en minúsculas
+KEEPCASE 999
+
+# Considérase o guión coma unha letra máis (só funciona nun terminal, non
+# nos procesadores de texto
+WORDCHARS -'
+
+# A continuación amósanse parellas de caracteres que o usuario puido confundir.
+# O caso máis habitual é o de que falten tiles ou acentos gráficos nas palabras.
+
+MAP 21
+MAP aá
+MAP eé
+MAP ií
+MAP oó
+MAP uú
+MAP iï
+MAP uü
+MAP ie
+MAP íé
+MAP uo
+MAP úó
+MAP bv
+MAP lr
+MAP ye
+MAP yi
+MAP yx
+MAP xs
+MAP zc
+MAP nñ
+MAP s-
+MAP r-
+
+
+# A continuación amósanse unha serie de combinacións de letras que a miúdo
+# se confunden, e que o corrector utilizará para atopar as correccións máis
+# axeitadas para aquelas palabras que o usuario escriba mal. A primeira
+# liña destas “confusións habituais” indica a cantidade delas que hai, e é
+# necesario que estea aí. As seguintes liñas corresponden a ditas confusións.
+# Están ordenadas segundo os caracteres errados, principalmente para
+# facilitar a súa modificación e evitar as repeticións.
+#
+# Cómpre completar todas as liñas seguintes, pois unha liña que non se explique
+# e non se entenda será susceptible de ser borrada posteriormente. Asemade,
+# cómpre engadir un comentario ás liñas evidentes, como «REP silla cadeira»,
+# para facilitar a busca de liñas sen unha explicación.
+#
+# Nótese que de momento non é posible suxerir unha corrección para unha palabra
+# composta por varias palabras (e o corrector non analiza varias palabras ao
+# mesmo tempo, así que viceversa). O único que se pode facer nestes momentos
+# similar ao de suxerir varias palabras é suxerir a separación da palabra mal
+# escrita en dúas indicando o punto de corte mediante unha barra baixa («_»).
+# Isto imposibilita suxestións como como as seguintes:
+# REP bucear nadar ao somorgullo
+# REP vinteún vinte e un
+# REP enemigar pór a mal
+# REP pranchar pasar o ferro
+# REP zarpar levantar áncora
+
+REP 1380 # Modifíquese en caso de ampliarse ou reducirse a lista.
+REP abag avag # abagar → avagar.
+REP abág avág # abagar → avagar.
+REP aballo avello # aballoar → avelloar.
+REP aballó avelló # aballoar → avelloar.
+REP accesar acceder # accesar → acceder (o feito de que sexan conxugacións distintas é un problema).
+REP acobard acovard # acobardar → acovardar.
+REP acobárd acovárd # acobardar → acovardar.
+REP afosc afusc # afoscar → afuscar.
+REP afósc afúsc # afoscar → afuscar.
+REP aig ai
+REP áig ái
+REP alambr aram # alambrar → aramar.
+REP alámbr arám # alambrar → aramar.
+REP andamio estada # Erro común.
+REP andén plataforma # Erro común.
+REP anicr anic # anicrar → anicar.
+REP anícr aníc # anicrar → anicar.
+REP antefaz anteface # Erro común.
+REP antifaz anteface # Erro común.
+REP antox antoll # antoxar → antollar.
+REP antóx antóll # antoxar → antollar.
+REP aparcel parcel # aparcelar → parcelar.
+REP aparcél parcél # aparcelar → parcelar.
+REP aportación achega # Erro moi común.
+REP apret apert # apretar → apertar.
+REP aprét apért # apretar → apertar.
+REP aprom achumb # apromar → achumbar.
+REP apróm achúmb # apromar → achumbar.
+REP arregal regal # arregalar → regalar.
+REP arregál regál # arregalar → regalar.
+REP arreigo arraigo # Erro común.
+REP arrincon acanto # arrinconar → acantoar.
+REP arrincón acantó # arrinconar → acantoar.
+REP arrous rous # arrousar → rousar.
+REP arróus róus # arrousar → rousar.
+REP arrumb arromb # arrumbar → arrombar.
+REP arrúmb arrómb # arrumbar → arrombar.
+REP asopr sopr # asoprar → soprar.
+REP asópr sópr # asoprar → soprar.
+REP asoseg soseg # asosegar → sosegar.
+REP asoség soség # asosegar → sosegar.
+REP atal ental # atalar → entalar.
+REP atál entál # atalar → entalar.
+REP atarrax tarrax # atarraxar → tarraxar.
+REP atarráx tárrax # atarraxar → tarraxar.
+REP atemper temper # atemperar → temperar.
+REP atempér tempér # atemperar → temperar.
+REP atent tent # atentar → tentar.
+REP atént tént # atentar → tentar.
+REP atoll atroll # atollar → atrollar.
+REP atóll atróll # atollar → atrollar.
+REP atu ato # atuar → atoar.
+REP atú ato # atuar → atoar.
+REP atú ató # atuar → atoar.
+REP aturdi atorda # aturdir → atordar..
+REP atúrdi atórda # aturdir → atordar.
+REP aturde atorda # aturdir → atordar.
+REP atúrde atórda # aturdir → atordar.
+REP aturda atorde # aturdir → atordar.
+REP atúrda atórde # aturdir → atordar.
+REP azaball azafall # azaballar → azafallar.
+REP azabáll azafáll # azaballar → azafallar.
+REP azarapall zarapall # azarapallar → zarapallar.
+REP azarapáll zarapáll # azarapallar → zarapallar.
+REP badexo abadexo # Erro común.
+REP barr varr # barrer → varrer.
+REP bárr várr # barrer → varrer.
+REP bog vog # bogar → vogar.
+REP bóg vóg # bogar → vogar.
+REP broa boroa # Erro común.
+REP broc envorc # brocar → envorcar.
+REP bróc envórc # brocar → envorcar.
+REP buce mergull # bucear → mergullarse.
+REP bucé mergúll # bucear → mergullarse.
+REP bucear mergullarse # bucear → mergullarse.
+REP bull debull # bullar → debullar.
+REP búll debúll # bullar → debullar.
+REP bursátil bolsista # Erro común.
+REP caí cae # caír → caer.
+REP caí caé # caír → caer.
+REP cai cae # caír → caer.
+REP caladeiro caladoiro # Erro común.
+REP calamar lura # calamar → lura.
+REP calamares luras # calamar → lura.
+REP calaveira caveira # Erro común.
+REP calific cualific # calificar → cualificar.
+REP califíc cualifíc # calificar → cualificar.
+REP cañ can # cañonear → canonear.
+REP carbunco carbuncho # Erro común.
+REP carbunco carafuncho # Erro común.
+REP carbunco nacida # Erro común.
+REP carcoma caruncho # Erro común.
+REP carcoma couza # Erro común.
+REP cc c # Exemplo: construcción → construción.
+REP champú xampú # Erro común.
+REP champurr chapuz # champurrar → chapuzar.
+REP champúrr chapúz # champurrar → chapuzar.
+REP cerrollo ferrollo # Erro común.
+REP ci ce # ciar → cear.
+REP cí ce # ciar → cear.
+REP cí cé # ciar → cear.
+REP ci z # Exemplo: espaciar → espazar.
+REP coall call # coallar → callar.
+REP coáll cáll # coallar → callar.
+REP coiñ cuiñ # coiñar → cuiñar.
+REP coíñ cuíñ # coiñar → cuiñar.
+REP coinc cuinc # coincar → cuincar.
+REP coínc cuínc # coincar → cuincar.
+REP comulg comung # comulgar → comungar.
+REP comúlg comúng # comulgar → comungar.
+REP conceb concib # concebir → concibir.
+REP conquere conquista # conquerer → conquistar.
+REP conquére conquísta # conquerer → conquistar.
+REP conquer conquist # conquerer → conquistar.
+REP conquér conquíst # conquerer → conquistar.
+REP conquera conquiste # conquerer → conquistar.
+REP conquéra conquíste # conquerer → conquistar.
+REP conquería conquistaba # conquerer → conquistar.
+REP conqueria conquistaba # conquerer → conquistar.
+REP conquerín conquistei # conquerer → conquistar.
+REP conquerín conquistéi # conquerer → conquistar.
+REP conquerín conquistein # conquerer → conquistar.
+REP conqueriu conquistou # conquerer → conquistar.
+REP conqueríu conquistóu # conquerer → conquistar.
+REP cost cust # costar → custar.
+REP cóst cúst # costar → custar.
+REP ct t # Exemplo: conflicto → conflito.
+REP cuall call # cuallar → callar.
+REP cuáll cáll # cuallar → callar.
+REP cuall coall # cuallar → coallar.
+REP cuáll coáll # cuallar → coallar.
+REP customiz personaliz # customizar → personalizar.
+REP customic personalic # customizar → personalizar.
+REP deb dev # debecer → devecer
+REP deborc debroc # deborcar → debrocar.
+REP debórc debróc # deborcar → debrocar.
+REP debouc demouc # deboucar → demoucar.
+REP debóuc demóuc # deboucar → demoucar.
+REP dec dic # decir → dicir.
+REP decomis comis # decomisar → comisar.
+REP decomís comís # decomisar → comisar.
+REP demit dimit # demitir → dimitir.
+REP derrab desrab # derrabar → desrabar.
+REP derráb desráb # derrabar → desrabar.
+REP desaprom desachumb # desapromar → desachumbar.
+REP desapróm desachúmb # desapromar → desachumbar.
+REP descalific descualific # descalificar → descualificar.
+REP descalifíc descualifíc # descalificar → descualificar.
+REP desconxur esconxur # desconxurar → esconxurar.
+REP desconxúr esconxúr # desconxurar → esconxurar.
+REP descorn escorn # descornar → escornar.
+REP descórn escórn # descornar → escornar.
+REP descubill desacubill # descubillar → desacubillar.
+REP descubíll desacubíll # descubillar → desacubillar.
+REP desembrull desenvurull # desembrullar → desenvurullar.
+REP desembrúll desenvurúll # desembrullar → desenvurullar.
+REP desliz escorr # deslizar → escorrer.
+REP deslíz escórr # deslizar → escorrer.
+REP desliza escorre # deslizar → escorrer.
+REP deslíza escórre # deslizar → escorrer.
+REP deslice escorra # deslizar → escorrer.
+REP deslíce escórra # deslizar → escorrer.
+REP desliza esvara # deslizar → esvarar.
+REP deslíza esvára # deslizar → esvarar.
+REP deslice esvare # deslizar → esvarar.
+REP deslíce esváre # deslizar → esvarar.
+REP deslumbr ceg # deslumbrar → cegar.
+REP deslúmbr ceg # deslumbrar → cegar.
+REP deslumbr cegu # deslumbrar → cegar.
+REP deslúmbr cégu # deslumbrar → cegar.
+REP desnuda espi # desnudar → espir.
+REP desnudá espí # desnudar → espir.
+REP desnud isp # desnudar → espir.
+REP desnúd ísp # desnudar → espir.
+REP desnude ispa # desnudar → espir.
+REP desnúde íspa # desnudar → espir.
+REP desnud denud # desnudar → denudar.
+REP desnúd denúd # desnudar → denudar.
+REP destroz esnaquiz # destrozar → esnaquizar.
+REP destróz esnaquíz # destrozar → esnaquizar.
+REP destroc esnaquic # destrozar → esnaquizar.
+REP destróc esnaquíc # destrozar → esnaquizar.
+REP desvae esvaece # desvaer → esvaecer.
+REP desvaé esvaéce # desvaer → esvaecer.
+REP desvai esvaez # desvaer → esvaecer.
+REP desvái esvaéz # desvaer → esvaecer.
+REP detenta dete # detentar → deter.
+REP deténta déte # detentar → deter.
+REP detente deteña # detentar → deter.
+REP deténte detéña # detentar → deter.
+REP detento deteño # detentar → deter.
+REP deténto detéño # detentar → deter.
+REP detentei detiven # detentar → deter.
+REP detentéi detíven # detentar → deter.
+REP detenta detive # detentar → deter.
+REP detentá detivé # detentar → deter.
+REP detentou detivo # detentar → deter.
+REP detentóu detívo # detentar → deter.
+REP detentab detiñ # detentar → deter.
+REP detentáb detíñ # detentar → deter.
+REP dice di # decir → dicir.
+REP disculp desculp # disculpar → desculpar.
+REP discúlp descúlp # disculpar → desculpar.
+REP discurr discorr # discurrir → discorrer.
+REP dismin dimin # disminuír → diminuír.
+REP dosier cartafol # Erro común.
+REP dosier compilación # Erro común.
+REP dosier informe # Erro común («informe escrito» sería máis axeitado).
+REP e ei
+REP é ei
+REP é éi
+REP ec ei
+REP éc éi
+REP elixícheme elixíchesme # Erro común.
+REP embe enve # embear → envear.
+REP embé envé # embear → envear.
+REP emborcall envorcall # emborcallar → envorcallar.
+REP emborcáll envorcáll # emborcallar → envorcallar.
+REP emborc envorc # emborcar → envorcar.
+REP embórc envórc # emborcar → envorcar.
+REP embrull envurull # embrullar → envurullar.
+REP embrúll envurúll # embrullar → envurullar.
+REP emburull envurull # emburullar → envurullar.
+REP emburúll envurúll # emburullar → envurullar.
+REP embuz emboz # embuzar → embozar.
+REP embúz embóz # embuzar → embozar.
+REP empol ampol # empolar → ampolar.
+REP empól ampól # empolar → ampolar.
+REP enemig agoni # enemigar → agoniar.
+REP enemig agoní # enemigar → agoniar.
+REP enemíg agoní # enemigar → agoniar.
+REP enemigu agoni # enemigar → agoniar.
+REP enemigu agoní # enemigar → agoniar.
+REP enemígu agoní # enemigar → agoniar.
+REP enfosc enfusc # enfoscar → enfuscar.
+REP enfósc enfúsc # enfoscar → enfuscar.
+REP enfrent enfront # enfrentar → enfrontar.
+REP enfrént enfrónt # enfrentar → enfrontar.
+REP enfr arrefr # enfriar → arrefriar.
+REP enfria arrefece # enfriar → arrefecer.
+REP enfriá arrefecé # enfriar → arrefecer.
+REP enfrí arrefez # enfriar → arrefecer.
+REP enfrí arreféz # enfriar → arrefecer.
+REP enfría arrefece # enfriar → arrefecer.
+REP enfría arreféce # enfriar → arrefecer.
+REP enfríe arrefeza # enfriar → arrefecer.
+REP enfríe arreféza # enfriar → arrefecer.
+REP engade engadi # engader → engadir.
+REP engadé engadí # engader → engadir.
+REP engran engren # engranar → engrenar.
+REP engrán engrén # engranar → engrenar.
+REP enox anox # enoxar → anoxar.
+REP enóx anóx # enoxar → anoxar.
+REP ensuxar lixar # ensuxar → lixar.
+REP ensúx líx # ensuxar → lixar.
+REP ensux ensuci # ensuxar → ensuciar.
+REP ensúx ensúci # ensuxar → ensuciar.
+REP ensuxar luxar # ensuxar → luxar.
+REP ensúx lúx # ensuxar → luxar.
+REP entren adestr # entrenar → adestrar.
+REP entrén adéstr # entrenar → adestrar.
+REP enxabro enxabo # enxabroar → enxaboar.
+REP enxábro enxábo # enxabroar → enxaboar.
+REP erog errog # erogar → errogar.
+REP eróg erróg # erogar → errogar.
+REP escalon gradu # escalonar → graduar.
+REP escalón gradú # escalonar → graduar.
+REP escalon gradú # escalonar → graduar.
+REP espaci espaz # espaciar → espazar.
+REP espáci espaz # espaciar → espazar.
+REP espacie espace # espaciar → espazar.
+REP espácie espace # espaciar → espazar.
+REP esperre espirr # esperrear → espirrar.
+REP espérre espírr # esperrear → espirrar.
+REP espulg esburg # espulgar → esburgar.
+REP espúlg esbúrg # espulgar → esburgar.
+REP forne enforn # fornear → enfornar.
+REP forné enfórn # fornear → enfornar.
+REP frunce pregar # fruncir → pregar.
+REP frunce engurra # fruncir → engurrar.
+REP frúnce engúrra # fruncir → engurrar.
+REP frunci engurra # fruncir → engurrar.
+REP fruncí engurrab # fruncir → engurrar.
+REP frunci engurraba # fruncir → engurrar.
+REP fruncín engurrei # fruncir → engurrar.
+REP fruncín engurréi # fruncir → engurrar.
+REP fruncin engurrei # fruncir → engurrar.
+REP fruncin engurrein # fruncir → engurrar.
+REP frunciu engurrou # fruncir → engurrar.
+REP frunciu engurróu # fruncir → engurrar.
+REP fruncíu engurróu # fruncir → engurrar.
+REP frunz preg # fruncir → pregar.
+REP frúnz prég # fruncir → pregar.
+REP frunz engurr # fruncir → engurrar.
+REP frúnz engúrr # fruncir → engurrar.
+REP frunza pregue # fruncir → pregar.
+REP frúnza prégue # fruncir → pregar.
+REP frunza engurre # fruncir → engurrar.
+REP frúnza engúrre # fruncir → engurrar.
+REP frunzá engurré # fruncir → engurrar.
+REP fug fux # fugar → fuxir.
+REP fúg fóx # fugar → fuxir.
+REP fug fox # fugar → fuxir.
+REP fúg fóx # fugar → fuxir.
+REP fugue fuxa # fugar → fuxir.
+REP fúgue fúxa # fugar → fuxir.
+REP fugué fuxá # fugar → fuxir.
+REP fuga fuxi # fugar → fuxir.
+REP fugá fuxí # fugar → fuxir.
+REP fúga fúxe # fugar → fuxir.
+REP fuguei fuxín # fugar → fuxir.
+REP fuguei fuxin # fugar → fuxir.
+REP fuguéi fuxín # fugar → fuxir.
+REP fugou fuxiu # fugar → fuxir.
+REP fugóu fuxíu # fugar → fuxir.
+REP gave gabe # gavear → gabear.
+REP gavé gabé # gavear → gabear.
+REP gomit vomit # gomitar → vomitar.
+REP gomít vomít # gomitar → vomitar.
+REP gorgúll gurgúll # gorgullar → gurgullar.
+REP grab grav # grabar → gravar.
+REP gráb gráv # grabar → gravar.
+REP gran engrai # granar → engraiar.
+REP grán engrái # granar → engraiar.
+REP ie e # Exemplo: miel → mel.
+REP ié é # Exemplo: piénsao → pénsao.
+REP ig igu # igar → iguar.
+REP íg ígu # igar → iguar.
+REP ig igü # igar → iguar.
+REP íg ígü # igar → iguar.
+REP imb envi # imbar → enviar.
+REP imb enví # imbar → enviar.
+REP ímb enví # imbar → enviar.
+REP intrinc intric # intrincar → intricar.
+REP intrínc intríc # intrincar → intricar.
+REP inxer enxer # inxerir → enxerir.
+REP inxér enxér # inxerir → enxerir.
+REP inxert enxert # inxertar → enxertar.
+REP inxért enxért # inxertar → enxertar.
+REP is les # Exemplo: cais → cales.
+REP laric latric # laricar → latricar.
+REP laríc latríc # laricar → latricar.
+REP les is # Exemplo: casuales → casuais.
REP ll x
+REP lonxan afastad # lonxano → afastado.
+REP lonxano distante # lonxano → distante.
+REP lonxanos distantes # lonxano → distante.
+REP lonxana distante # lonxano → distante.
+REP lonxanas distantes # lonxano → distante.
+REP manose sob # manosear → sobar.
+REP manosé sób # manosear → sobar.
+REP manose apalp # manosear → apalpar.
+REP manosé apálp # manosear → apalpar.
+REP mec mex # mecer → mexer.
+REP méc méx # mecer → mexer.
+REP ment ament # mentar → amentar.
+REP mént amént # mentar → amentar.
+REP merm mingu # mermar → minguar.
+REP mérm míngu # mermar → minguar.
+REP merm mingü # mermar → minguar.
+REP mérm míngü # mermar → minguar.
+REP mez mex # mecer → mexer.
+REP méz méx # mecer → mexer.
+REP mixiric mexeric # mixiricar → mexericar.
+REP mixiríc mexeríc # mixiricar → mexericar.
+REP mordisc adent # mordiscar → adentar.
+REP mordísc adént # mordiscar → adentar.
+REP n nh
+REP nb mb # Exemplo: anbiguo → ambiguo.
+REP noraboa parabén # Erro común.
+REP np mp # Exemplo: inportante → importante.
+REP o ou
+REP ó óu
+REP oc ou
+REP óc óu
+REP ol ul # oler → ulir.
+REP ól úl # oler → ulir.
+REP ole uli # oler → ulir.
+REP olé ulí # oler → ulir.
+REP olvida esquece # olvidar → esquecer.
+REP olvída esquéce # olvidar → esquecer.
+REP olvidá esquecé # olvidar → esquecer.
+REP olvidá esquecí # olvidar → esquecer.
+REP olvidab esquecí # olvidar → esquecer.
+REP olvidáb esquecí # olvidar → esquecer.
+REP olvidab esqueci # olvidar → esquecer.
+REP olvida esqueci # olvidar → esquecer.
+REP olvída esquéci # olvidar → esquecer.
+REP olvid esquez # olvidar → esquecer.
+REP olvíd esquéz # olvidar → esquecer.
+REP olvide esqueza # olvidar → esquecer.
+REP olvíde esquéza # olvidar → esquecer.
+REP olvidei esquecín # olvidar → esquecer.
+REP olvidei esquecín # olvidar → esquecer.
+REP olvidein esquecin # olvidar → esquecer.
+REP olvidéi esquecín # olvidar → esquecer.
+REP olvidou esqueceu # olvidar → esquecer.
+REP olvidóu esquecéu # olvidar → esquecer.
+REP pale padex # palear → padexar.
+REP palé padéx # palear → padexar.
+REP per pre
+REP perxudic prexudic # perxudicar → prexudicar.
+REP perxudíc prexudíc # perxudicar → prexudicar.
+REP prexudicios danos # prexudiciosa → danosa.
+REP prexudicios daniñ # prexudiciosa → daniña.
+REP promedio media # Erro común.
+REP promedio medio # Erro común.
+REP promedio termo # Erro común.
+REP perxudiqu prexudic # perxudicar → prexudicar.
+REP perxudíqu prexudíc # perxudicar → prexudicar.
+REP perxudic dan # perxudicar → danar.
+REP perxudíc dán # perxudicar → danar.
+REP perxudiqu dan # perxudicar → danar.
+REP perxudíqu dán # perxudicar → danar.
+REP postr prostr # postrar → prostrar.
+REP póstr próstr # postrar → prostrar.
+REP postre sobremesa # Erro común.
+REP pre per
+REP prend peñor # prendar → peñorar.
+REP prénd peñór # prendar → peñorar.
+REP presion prem # presionar → premer.
+REP presión prém # presionar → premer.
+REP presiona preme # presionar → premer.
+REP presióna préme # presionar → premer.
+REP presioná premé # presionar → premer.
+REP presionei premín # presionar → premer.
+REP presionei premin # presionar → premer.
+REP presionéi premín # presionar → premer.
+REP presionein premin # presionar → premer.
+REP presiona premi # presionar → premer.
+REP presióná prémí # presionar → premer.
+REP presionou premeu # presionar → premer.
+REP presionóu preméu # presionar → premer.
+REP presione prema # presionar → premer.
+REP presióne préma # presionar → premer.
+REP prorrate rate # prorratear → ratear.
+REP prorraté raté # prorratear → ratear.
+REP quep caib
+REP quép cáib
+REP reche reench # rechear → reencher.
+REP reché reénch # rechear → reencher.
+REP rechea reenche # rechear → reencher.
+REP rechéa reénche # rechear → reencher.
+REP recheá reenché # rechear → reencher.
+REP recheei reenchín # rechear → reencher.
+REP recheei reenchin # rechear → reencher.
+REP recheei reenchín # rechear → reencher.
+REP recheein reenchin # rechear → reencher.
+REP rechea reenchi # rechear → reencher.
+REP recheá reenchí # rechear → reencher.
+REP recheou reencheu # rechear → reencher.
+REP recheóu reenchéu # rechear → reencher.
+REP rechee reencha # rechear → reencher.
+REP rechée reéncha # rechear → reencher.
+REP recrudesce recrua # recrudescer → recruar.
+REP recrudésce recrúa # recrudescer → recruar.
+REP recrudesc recru # recrudescer → recruar.
+REP recrudésc recrú # recrudescer → recruar.
+REP recrudesza recrúe # recrudescer → recruar.
+REP recrudésza recrúe # recrudescer → recruar.
+REP reempraz substitú # reemprazar → substituír.
+REP reempráz substitú # reemprazar → substituír.
+REP reempraza substitúe # reemprazar → substituír.
+REP reempráza substitúe # reemprazar → substituír.
+REP reempráza substituí # reemprazar → substituír.
+REP reemprace substitúa # reemprazar → substituír.
+REP reempráce substitúa # reemprazar → substituír.
+REP reemprace substitua # reemprazar → substituír.
+REP reempracé substituá # reemprazar → substituír.
+REP reempracei substituín # reemprazar → substituír.
+REP reempracéi substitúa # reemprazar → substituír.
+REP reempracein substituín # reemprazar → substituír.
+REP reemprazou substituíu # reemprazar → substituír.
+REP reemprazóu substituíu # reemprazar → substituír.
+REP reflexa reflicte # reflexar → reflectir.
+REP refléxa reflícte # reflexar → reflectir.
+REP reflex reflict # reflexar → reflectir.
+REP refléx reflíct # reflexar → reflectir.
+REP reflexe reflicta # reflexar → reflectir.
+REP refléxe reflícta # reflexar → reflectir.
+REP reflexei refllectín # reflexar → reflectir.
+REP reflexei refllectin # reflexar → reflectir.
+REP reflexéi refllectín # reflexar → reflectir.
+REP reflexein refllectin # reflexar → reflectir.
+REP reflexa refllecti # reflexar → reflectir.
+REP reflexá refllectí # reflexar → reflectir.
+REP reflexou refllectiu # reflexar → reflectir.
+REP reflexóu refllectíu # reflexar → reflectir.
+REP refri arrefri # refriar → arrefriar.
+REP refrí arrefrí # refriar → arrefriar.
+REP resfri arrefri # refriar → arrefriar.
+REP resfrí arrefrí # refriar → arrefriar.
+REP retras atras # retrasar → atrasar.
+REP retrás atrás # retrasar → atrasar.
+REP sendero carreiro # Erro común.
+REP sep saib
+REP sép sáib
+REP silla cadeira # Castelanismo.
+REP soborn suborn # sobornar → subornar.
+REP sobórn subórn # sobornar → subornar.
+REP sofoc sufoc # sofocar → sufocar.
+REP sofóc sufóc # sofocar → sufocar.
+REP subast pox # subastar → poxar.
+REP subást póx # subastar → poxar.
+REP substr subtr # substraer → subtraer.
+REP sumerx somerx # sumerxir → somerxer.
+REP sumérx somérx # sumerxir → somerxer.
+REP sumerxi somerxe # sumerxir → somerxer.
+REP sumerxí somerxé # sumerxir → somerxer.
+REP suministr subministr # suministrar → subministrar.
+REP suminístr subminístr # suministrar → subministrar.
+REP tachon chatol # tachonar → chatolar.
+REP tachón chatól # tachonar → chatolar.
+REP tambale cambale # tambalear → cambalear.
+REP tambalé cambalé # tambalear → cambalear.
+REP tante tente # tantear → tentear.
+REP tanté tenté # tantear → tentear.
+REP terci terz # terciar → terzar.
+REP térci térz # terciar → terzar.
+REP terci terce # terciar → terzar.
+REP térci térce # terciar → terzar.
+REP tim estaf # timar → estafar.
+REP tím estáf # timar → estafar.
+REP tiz atiz # tizar → atizar.
+REP tíz atíz # tizar → atizar.
+REP tiz atic # tizar → atizar.
+REP tíz atíc # tizar → atizar.
+REP transtorn trastorn # transtornar → trastornar.
+REP transtórn trastórn # transtornar → trastornar.
+REP triz trinz # trizar → trinzar.
+REP tríz trínz # trizar → trinzar.
+REP tric trinc # trizar → trinzar.
+REP tríc trínc # trizar → trinzar.
+REP u oi
+REP ú ói
+REP ua a # Exemplo: guarda → garda.
+REP uch oit
+REP úch óit
+REP ue o # Exemplo: puesto → posto.
+REP ué ó # Exemplo: cuéntallo → cóntallo.
+REP uniformiz uniform # uniformizar → uniformar.
+REP uniformíz unifórm # uniformizar → uniformar.
+REP uniformic uniform # uniformizar → uniformar.
+REP uniformíc unifórm # uniformizar → uniformar.
+REP x ll # Exemplo: parexa → parella.
+REP y ll # Na maioría dos casos tratarase dun castelanismo.
+REP z ci # Exemplo: silenzo → silencio.
+REP zamp chap # zampar → chapar.
+REP zámp cháp # zampar → chapar.
+REP zamp chimp # zampar → chimpar.
+REP zámp chímp # zampar → chimpar.
+REP airado irado # airado2 -> irado
+REP airada irada # airado2 -> irado
+REP anexo anello # anexo2 -> anello
+REP anexa anella # anexo2 -> anello
+REP anodino anódino # anodino -> anódino
+REP anodina anódina # anodino -> anódino
+REP asequible alcanzable # asequible -> alcanzable
+REP asequible accesible # asequible -> accesible
+REP astrinxente adstrinxente # astrinxente -> adstrinxente
+REP avantaxoso vantaxoso # avantaxoso -> vantaxoso
+REP avantaxosa vantaxosa # avantaxoso -> vantaxoso
+REP barudo varudo # barudo -> varudo
+REP baruda varuda # barudo -> varudo
+REP besgo vesgo # besgo -> vesgo
+REP besga vesga # besgo -> vesgo
+REP borno morno # borno -> morno
+REP borna morna # borno -> morno
+REP bucio mucio # bucio3 -> mucio
+REP bucia mucia # bucio3 -> mucio
+REP bursátil bolsista # bursátil -> bolsista
+REP cachoeiro cacheiro # cachoeiro -> cacheiro2
+REP cachoeira cacheira # cachoeiro -> cacheiro2
+REP cachondo cacheiro # cachondo -> cacheiro2
+REP cachonda cacheira # cachondo -> cacheiro2
+REP calificable cualificable # calificable -> cualificable
+REP calificativo cualificativo # calificativo -> cualificativo
+REP calificativa cualificativa # calificativo -> cualificativo
+REP cuádruple cuádruplo # cuádruple -> cuádruplo
+REP demisionario dimisionario # demisionario -> dimisionario
+REP demisionaria dimisionaria # demisionario -> dimisionario
+REP desapacible desapracible # desapacible -> desapracible
+REP desavogoso desavegoso # desavogoso -> desavegoso
+REP desavogosa desavegosa # desavogoso -> desavegoso
+REP descalificador descualificador # descalificador -> descualificador
+REP descalificadora descualificadora # descalificador -> descualificador
+REP despiadado desapiadado # despiadado -> desapiadado
+REP despiadada desapiadada # despiadado -> desapiadado
+REP desprevenido desprevido # desprevenido -> desprevido
+REP desprevenida desprevida # desprevenido -> desprevido
+REP disconforme desconforme # disconforme -> desconforme
+REP discontinuo descontinuo # discontinuo -> descontinuo
+REP discontinua descontinua # discontinuo -> descontinuo
+REP esbelto esvelto # esbelto -> esvelto
+REP esbelta esvelta # esbelto -> esvelto
+REP espacioso espazoso # espacioso -> espazoso
+REP espaciosa espazosa # espacioso -> espazoso
+REP filarmónico filharmónico # filarmónico -> filharmónico
+REP filarmónica filharmónica # filarmónico -> filharmónico
+REP fosco fusco # fosco -> fusco
+REP fosca fusca # fosco -> fusco
+REP grisáceo agrisado # grisáceo -> agrisado
+REP grisácea agrisada # grisáceo -> agrisado
+REP guelfo belfo # guelfo -> belfo
+REP guelfa belfa # guelfo -> belfo
+REP hirto irto # hirto -> irto
+REP hirta irta # hirto -> irto
+REP imponente impoñente # imponente -> impoñente
+REP inasequible inaccesible # inasequible -> inaccesible
+REP inasequible inalcanzable # inasequible -> inalcanzable
+REP insobornable insubornable # insobornable -> insubornable
+REP insumiso insubmiso # insumiso -> insubmiso
+REP insumisa insubmisa # insumiso -> insubmiso
+REP inxel sinxelo # inxel -> sinxelo
+REP irremprazable insubstituíble # irremprazable -> insubstituíble
+REP larmeiro solermeiro # larmeiro -> solermeiro
+REP larmeira solermeira # larmeiro -> solermeiro
+REP maravilloso marabilloso # maravilloso -> marabilloso
+REP maravillosa marabillosa # maravilloso -> marabilloso
+REP merino meiriño # merino2 -> meiriño2
+REP merina meiriña # merino2 -> meiriño2
+REP mezquiño mesquiño # mezquiño -> mesquiño
+REP mezquiña mesquiña # mezquiño -> mesquiño
+REP mole mol # mole2 -> mol1
+REP obscuro escuro # obscuro -> escuro
+REP obscura escura # obscuro -> escuro
+REP ourilucente aurilucente # ourilucente -> aurilucente
+REP preconcebido preconcibido # preconcebido -> preconcibido
+REP preconcebida preconcibida # preconcebido -> preconcibido
+REP quirúrxico cirúrxico # quirúrxico -> cirúrxico
+REP quirúrxica cirúrxica # quirúrxico -> cirúrxico
+REP reacio remiso # reacio -> remiso
+REP reacia remisa # reacio -> remiso
+REP receso reseso # receso1 -> reseso
+REP recesa resesa # receso1 -> reseso
+REP ronco rouco # ronco2 -> rouco
+REP ronca rouca # ronco2 -> rouco
+REP rutinario rutineiro # rutinario -> rutineiro
+REP rutinaria rutineira # rutinario -> rutineiro
+REP servicial servizal # servicial -> servizal
+REP soso eslamiado # soso -> eslamiado
+REP sosa eslamiada # soso -> eslamiado
+REP terciado terzado # terciado -> terzado
+REP terciada terzada # terciado -> terzado
+REP terno tenro # terno2 -> tenro
+REP terna tenra # terno2 -> tenro
+REP tonto parvo # tonto -> parvo
+REP tonta parva # tonto -> parvo
+REP triple triplo # triple -> triplo
+REP troxo trocho # troxo2 -> trocho2
+REP troxa trocha # troxo2 -> trocho2
+REP ufano oufano # ufano -> oufano
+REP ufana oufana # ufano -> oufano
+REP valeroso valoroso # valeroso -> valoroso
+REP valerosa valorosa # valeroso -> valoroso
+REP veriño albeiro # veriño2 -> albeiro
+REP veriña albeira # veriño2 -> albeiro
+REP ábrego ávrego # ábrego -> ávrego
+REP ábrega ávrega # ábrego -> ávrego
+REP realengo reguengo # realengo -> reguengo
+REP realenga reguenga # realengo -> reguengo
+REP vacío baleiro # vacío -> baleiro
+REP vacía baleira # vacío -> baleiro
+REP almorávide almorábide # almorávide -> almorábide
+REP ampurdanés empordanés # ampurdanés -> empordanés
+REP ampurdanesa empordanesa # ampurdanés -> empordanés
+REP arriano ariano # arriano -> ariano
+REP arriana ariana # arriano -> ariano
+REP bagdalí bagdadí # bagdalí -> bagdadí
+REP barrendero varredor # barrendero -> varredor
+REP barrendera varredora # barrendero -> varredor
+REP bergallán vergallán # bergallán -> vergallán
+REP bergallana vergallana # bergallán -> vergallán
+REP bolchevique bolxevique # bolchevique -> bolxevique
+REP calificador cualificador # calificador -> cualificador
+REP calificadora cualificadora # calificador -> cualificador
+REP campeón campión # campeón -> campión
+REP campeoa campioa # campeón -> campión
+REP cañoneiro canoneiro # cañoneiro -> canoneiro
+REP cañoneira canoneira # cañoneiro -> canoneiro
+REP cirineo cireneo # cirineo -> cireneo
+REP cirinea cirenea # cirineo -> cireneo
+REP cobarde covarde # cobarde -> covarde
+REP cochino cocho # cochino -> cocho1
+REP cochina cocha # cochino -> cocho1
+REP enemigo inimigo # enemigo -> inimigo
+REP enemiga inimiga # enemigo -> inimigo
+REP fanfarrón fanfurriñeiro # fanfarrón -> fanfurriñeiro
+REP fanfarrona fanfurriñeira # fanfarrón -> fanfurriñeiro
+REP gabacho gavacho # gabacho2 -> gavacho
+REP gabacha gavacha # gabacho2 -> gavacho
+REP lapón saami # lapón2 -> saami
+REP lapoa saami # lapón2 -> saami
+REP larchán lerchán # larchán -> lerchán
+REP larchana lerchana # larchán -> lerchán
+REP menchevique menxevique # menchevique -> menxevique
+REP pecoreador carrexador # pecoreador -> carrexador
+REP pecoreadora carrexadora # pecoreador -> carrexador
+REP ponente relator # ponente -> relator
+REP seglar segrar # seglar -> segrar
+REP sonámbula somnámbula # sonámbulo -> somnámbulo
+REP subastador poxador # subastador -> poxador
+REP subastadora poxadora # subastador -> poxador
+REP tercio terzo # tercio -> terzo
+REP tercia terza # tercio -> terzo
+REP terco testalán # terco -> testalán
+REP terco testán # terco -> testán
+REP terco testudo # terco -> testudo
+REP terca testalana # terco -> testalán
+REP terca testana # terco -> testán
+REP terca testuda # terco -> testudo
+REP zíngaro cíngaro # zíngaro -> cíngaro
+REP zíngara cíngara # zíngaro -> cíngaro
+REP millor mellor # millor -> mellor
+REP berroeira verroeira # berroeira -> verroeira
+REP reboldá rebordá # reboldá -> rebordá
+REP cuartana cuartá # cuartana -> cuartá
+REP terciá terzá # terciá -> terzá
+REP golo goro # golo -> goro
+REP airadamente iradamente # airadamente -> iradamente
+REP alomenos polo_menos # alomenos -> polo menos
+REP aparte á_parte # aparte2 -> parte, á
+REP cobardemente covardemente # cobardemente -> covardemente
+REP demais de_máis # demais2 -> de máis
+REP desprevenidamente desprevidamente # desprevenidamente -> desprevidamente
+REP eis velaí # eis -> velaí
+REP espaciadamente espazadamente # espaciadamente -> espazadamente
+REP maravillosamente marabillosamente # maravillosamente -> marabillosamente
+REP entonces entón # entonces -> entón
+REP ca coa # ca3 -> coa
+REP daquelo daquilo # daquelo -> daquilo
+REP deso diso # deso -> diso
+REP desto disto # desto -> disto
+REP naquelo naquilo # naquelo -> naquilo
+REP neso niso # neso -> niso
+REP nesto nisto # nesto -> nisto
+REP abedueira bidueiro # abedueira -> bidueiro
+REP alambrada aramado # alambrada -> aramado
+REP almorta pedrelo # almorta -> pedrelo
+REP armonía harmonía # armonía -> harmonía
+REP arpía harpía # arpía -> harpía
+REP asén sen # asén -> sen2
+REP asinatura sinatura # asinatura -> sinatura
+REP asta hasta # asta -> hasta
+REP aurela orela # aurela -> orela
+REP aurela ourela # aurela -> ourela
+REP autopista autoestrada # autopista -> autoestrada
+REP avantaxe vantaxe # avantaxe -> vantaxe
+REP bacaladilla lirio # bacaladilla -> lirio3
+REP baira vaira # baira -> vaira
+REP bandolina mandolina # bandolina -> mandolina
+REP barcia varcia # barcia -> varcia
+REP bareixa vareixa # bareixa -> vareixa
+REP barga varga # barga -> varga
+REP barxa varxa # barxa1 -> varxa1
+REP barxa vaxa # barxa2 -> vaxa
+REP basca vasca # basca -> vasca
+REP basoira vasoira # basoira -> vasoira
+REP basquiña vasquiña # basquiña -> vasquiña
+REP batalada badalada # batalada -> badalada
+REP béboda bébeda # béboda -> bébeda
+REP benquerencia benquerenza # benquerencia -> benquerenza
+REP berza verza # berza -> verza
+REP beta veta # beta2 -> veta
+REP boda voda # boda -> voda
+REP boga voga # boga2 -> voga
+REP boíña voíña # boíña -> voíña
+REP boulla broulla # boulla -> broulla
+REP brea verea # brea3 -> verea
+REP breixa freixa # breixa -> freixa
+REP breva bévera # breva -> bévera
+REP brixeira virxe # brixeira -> virxe
+REP broa boroa # broa -> boroa
+REP bróchega bocha # bróchega -> bocha
+REP bróchega bóchega # bróchega -> bóchega
+REP bróchega boza # bróchega -> boza1
+REP brúxula compás # brúxula -> compás
+REP cabilla cavilla # cabilla -> cavilla1
+REP cabofa cagofo # cabofa -> cagofo
+REP caboza cavoza # caboza -> cavoza
+REP caella quella # caella1 -> quella
+REP caella quenlla # caella2 -> quenlla1
+REP caella quenlla # caella3 -> quenlla2
+REP caiada caxata # caiada2 -> caxata
+REP calaveira caveira # calaveira -> caveira
+REP calificación cualificación # calificación -> cualificación
+REP caña augardente # caña -> augardente
+REP canadiña quenlla # canadiña -> quenlla1
+REP canaleta quenlla # canaleta -> quenlla1
+REP cangrena gangrena # cangrena -> gangrena
+REP canilla canela # canilla -> canela1
+REP carcoma caruncho # carcoma -> carunchoa
+REP carcoma couza # carcoma -> couza
+REP carepa carapa # carepa -> carapa
+REP carepa paraza # carepa -> paraza
+REP casoupa casopa # casoupa -> casopa
+REP cen sen # cen2 -> sen1
+REP chilaba xilaba # chilaba -> xilaba
+REP chimenea cheminea # chimenea -> cheminea
+REP cibela fibela # cibela -> fibela
+REP cinxa cinsa # cinxa -> cinsa
+REP cipela erisipela # cipela -> erisipela
+REP cizaña discordia> xoio # cizaña -> discordia> xoio
+REP cobardía covardía # cobardía -> covardía
+REP cochinada cochada # cochinada -> cochada
+REP cofradía confraría # cofradía -> confraría
+REP coletilla apostila # coletilla -> apostila
+REP coletilla engadido # coletilla -> engadido
+REP comunión comuñón # comunión -> comuñón
+REP contraseña contrasinal # contraseña -> contrasinal
+REP conxa coxa # conxa -> coxa
+REP corbata gravata # corbata -> gravata
+REP corbeta corveta # corbeta -> corveta
+REP corrada currada # corrada -> currada
+REP coruxa curuxa # coruxa -> curuxa
+REP cresta crista # cresta -> crista
+REP cuaderna caderna # cuaderna -> caderna
+REP cuantía contía # cuantía -> contía
+REP cutuluvía cotovía # cutuluvía -> cotovía
+REP demisión dimisión # demisión -> dimisión
+REP depositaría caixa _de_depósitos # depositaría -> caixa de depósitos> tesourería
+REP depositaría tesourería # depositaría -> tesourería
+REP depositaría tesouraría # depositaría -> tesourería
+REP descalificación descualificación # descalificación -> descualificación
+REP desgracia desgraza # desgracia -> desgraza
+REP diferencia diferenza # diferencia -> diferenza
+REP discontinuidade descontinuidade # discontinuidade -> descontinuidade
+REP emborcadura envorcadura # emborcadura -> envorcadura
+REP embrullada envurullada # embrullada -> envurullada
+REP emburullada envurullada # emburullada -> envurullada
+REP empola ampola # empola -> ampola
+REP enmenda emenda # enmenda -> emenda
+REP erogación errogación # erogación -> errogación
+REP espaldeira espaleira # espaldeira -> espaleira
+REP esquela necrolóxica # esquela -> necrolóxica
+REP farra troula # farra -> troula
+REP faterna fraterna # faterna -> fraterna
+REP finca leira # finca -> leira
+REP flota frota # flota -> frota
+REP fragancia fragrancia # fragancia -> fragrancia
+REP franela flanela # franela -> flanela
+REP frente fronte # frente -> fronte
+REP furruxe ferruxe # furruxe -> ferruxe
+REP gábea gabia # gábea -> gabia
+REP gabela gavela # gabela2 -> gavela
+REP gandra gándara # gandra -> gándara
+REP gávea gabia # gávea -> gabia
+REP gaveta gabeta # gaveta -> gabeta
+REP goldra bóldrega # goldra2 -> bóldrega
+REP gracia graza # gracia -> graza
+REP grada chanzo # grada -> chanzo
+REP granicela gradicela # granicela -> gradicela
+REP grasa graxa # grasa -> graxa
+REP grei grea # grei -> grea
+REP grinalda grilanda # grinalda -> grilanda
+REP grulla grou # grulla -> grou
+REP gubernabilidade gobernabilidade # gubernabilidade -> gobernabilidade
+REP guirnalda grilanda # guirnalda -> grilanda
+REP harpa arpa # harpa -> arpa
+REP horchata orchata # horchata -> orchata
+REP iguala avinza # iguala -> avinza
+REP inchenta enchente # inchenta -> enchente
+REP indiferencia indiferenza # indiferencia -> indiferenza
+REP insumisión insubmisión # insumisión -> insubmisión
+REP interlínea entreliña # interlínea -> entreliña
+REP kermesse quermese # kermesse -> quermese
+REP ladilla piollo pato # ladilla -> piollo pato
+REP lexía lixivia # lexía -> lixivia
+REP libreta caderno # libreta -> caderno
+REP licencia licenza # licencia -> licenza
+REP limonada limoada # limonada -> limoada
+REP linterna lanterna # linterna -> lanterna
+REP llerga legra # llerga -> legra
+REP madastra madrasta # madastra -> madrasta
+REP malquerencia malquerenza # malquerencia -> malquerenza
+REP manada manda # manada -> manda2
+REP maniobra manobra # maniobra -> manobra
+REP marafallada marfallada # marafallada -> marfallada
+REP maravilla marabilla # maravilla -> marabilla
+REP mariguana marihuana # mariguana -> marihuana
+REP mariposa bolboreta # mariposa -> bolboreta
+REP mazmorra alxube # mazmorra -> alxube
+REP médula medula # médula -> medula
+REP melée loita # melée -> loita
+REP menestra minestra # menestra -> minestra
+REP meruxa muruxa # meruxa -> muruxa
+REP mezquita mesquita # mezquita -> mesquita
+REP miligacha limacha # miligacha -> limacha
+REP milpéndora ouriolo # milpéndora -> ouriolo
+REP mirilla míllara # mirilla -> míllara
+REP miruxa muruxa # miruxa -> muruxa
+REP mitade metade # mitade -> metade
+REP mota mouta # mota -> mouta
+REP murriñada morriñada # murriñada -> morriñada
+REP nacencia nacenza # nacencia -> nacenza
+REP natilla crema # natilla -> crema
+REP negrita grosa # negrita -> grosa
+REP neumonía pneumonía # neumonía -> pneumonía
+REP néveda nébeda # néveda -> nébeda
+REP noraboa parabén # noraboa -> parabén
+REP obertura abertura # obertura -> abertura
+REP oca ganso # oca1 -> ganso
+REP odometría hodometría # odometría -> hodometría
+REP orina ouriños # orina -> ouriños
+REP orquesta orquestra # orquesta -> orquestra
+REP palanca panca # palanca -> panca
+REP palangana almofía # palangana -> almofía
+REP palanqueta panquiña # palanqueta -> panquiña
+REP pechina pendente # pechina -> pendente
+REP pérola perla # pérola -> perla
+REP piada peada # piada -> peada
+REP píldora pílula # píldora2 -> pílula
+REP pizarra lousa # pizarra -> lousa
+REP plaga praga # plaga -> praga
+REP poa poia # poa -> poia1
+REP pócima apócema # pócima -> apócema
+REP poia poxa # poia2 -> poxa
+REP ponencia relatorio # ponencia -> relatorio
+REP prenda peñor # prenda -> peñor
+REP presencia presenza # presencia -> presenza
+REP queila queira # queila -> queira
+REP querencia querenza # querencia -> querenza
+REP racha refacho # racha2 -> refacho
+REP ranura rañura # ranura -> rañura
+REP raquis raque # raquis -> raque
+REP regandixa fenda> regaña # regandixa -> fenda> regaña
+REP reigada raigada # reigada -> raigada
+REP reigaña raigaña # reigaña -> raigaña
+REP renacencia renacenza # renacencia -> renacenza
+REP revancha desquite # revancha -> desquite
+REP revoldaina rebuldaina # revoldaina -> rebuldaina
+REP ronqueira rouquén # ronqueira -> rouquén
+REP savia zume # savia -> zume
+REP seba ceba # seba -> ceba2
+REP secta seita # secta -> seita2
+REP seiva zume # seiva -> zume
+REP sentencia sentenza # sentencia -> sentenza
+REP servilleta pano_de_mesa # servilleta -> pano de mesa
+REP silla cadeira # silla -> cadeira
+REP sillaría cadeirado # sillaría -> cadeirado
+REP sillería cadeirado # sillería -> cadeirado
+REP sipela erisipela # sipela -> erisipela
+REP socarronaría retranca # socarronaría -> retranca
+REP socarronería retranca # socarronería -> retranca
+REP subasta poxa # subasta -> poxa
+REP suxerencia suxestión # suxerencia -> suxestión
+REP taba chuca # taba -> chuca
+REP tachola chatola # tachola -> chatola
+REP tanda quendaz # tanda -> quenda
+REP tanda serie # tanda -> serie
+REP tanda vez # tanda -> vez
+REP tarta torta # tarta -> torta
+REP tasa taxa # tasa -> taxa
+REP taza cunca # taza -> cunca
+REP tina talla # tina -> talla2
+REP tiza xiz # tiza -> xiz
+REP toca touca # toca -> touca
+REP tortícolis cabaleiro # tortícolis -> cabaleiro2
+REP traición traizón # traición -> traizón
+REP tramoia tremoia # tramoia -> tremoia
+REP vacuna vacina # vacuna -> vacina
+REP vela candea # vela3 -> candea
+REP veleta catavento # veleta -> catavento
+REP ventanilla portelo # ventanilla -> portelo
+REP ventisca cifra # ventisca -> cifra2
+REP vereda verea # vereda -> verea
+REP vertedeira veso # vertedeira -> veso
+REP verxa enreixado # verxa -> enreixado
+REP vicaría vigairía # vicaría -> vigairía
+REP viruta labra # viruta -> labra
+REP vitola bitola # vitola -> bitola
+REP xabalina xavelina # xabalina -> xavelina
+REP xábega xávega # xábega -> xávega
+REP xalea xelea # xalea -> xelea
+REP xaula gaiola # xaula -> gaiola
+REP xoroba carrumba # xoroba -> carrumba
+REP xoroba chepa # xoroba -> chepa
+REP xudía feixón # xudía -> feixón
+REP xunca engra # xunca2 -> engra
+REP zanxa gabia # zanxa -> gabia
+REP zeolita ceolita # zeolita -> ceolita
+REP zinxiberáceas cinxiberáceas # zinxiberáceas -> cinxiberáceas
+REP hola ola # hola -> ola
+REP a_baravento a_balavento # baravento, a -> balavento, a
+REP ás_borcalladas ás_vorcalladas # borcalladas, ás -> vorcalladas, ás
+REP de_contino decontino # contino, de -> decontino
+REP de_cote decote # cote, de -> decote
+REP a_cotío acotío # cotío, a -> acotío
+REP de_cotío decotío # cotío, de -> decotío
+REP á_emborca, á_envorca # emborca, á -> envorca, á
+REP ás_emborcalladas ás_envorcalladas # emborcalladas, ás -> envorcalladas, ás
+REP modo, a amodo # modo, a -> amodo
+REP reollo, de esguello, de # reollo, de -> esguello, de
+REP de_seguida deseguida # seguida, de -> deseguida
+REP en_seguida enseguida # seguida, en -> enseguida
+REP de_seguido deseguido # seguido, de -> deseguido
+REP tal_vez talvez # tal vez -> talvez
+REP vagar, de devagar # vagar, de -> devagar
+REP acobardamento acovardamento # acobardamento -> acovardamento
+REP afialápices afialapis # afialápices -> afialapis
+REP albugo albuxe # albugo -> albuxe
+REP almeiro armeiro # almeiro -> armeiro
+REP almíbar caldo_de_azucre # almíbar -> caldo de azucre
+REP almidón amidón # almidón -> amidón
+REP altavoz altofalante # altavoz -> altofalante
+REP andamio estada # andamio -> estada1
+REP andén plataforma # andén -> plataforma
+REP antidóping antidopaxe # antidóping -> antidopaxe
+REP antifaz anteface # antifaz -> anteface
+REP aparcelamento parcelamento # aparcelamento -> parcelamento
+REP arbotante arcobotante # arbotante -> arcobotante
+REP arcén beiravía # arcén -> beiravía
+REP arrabaldo arrabalde # arrabaldo -> arrabalde
+REP aspavento espavento # aspavento -> espavento
+REP atagallido alarido # atagallido -> alarido
+REP atallarido alarido # atallarido -> alarido
+REP autoservicio autoservizo # autoservicio -> autoservizo
+REP bacalao bacallau # bacalao -> bacallau
+REP bacarrá bacará # bacarrá -> bacará1
+REP badexo abadexo # badexo -> abadexo
+REP baffle pantalla_acústica # baffle -> pantalla acústica
+REP baínzo maínzo # baínzo -> maínzo1
+REP bargado vargado # bargado -> vargado
+REP bargo vargo # bargo -> vargo
+REP barniz verniz # barniz -> verniz
+REP bascallo vascallo # bascallo -> vascallo
+REP bascullo vascullo # bascullo -> vascullo
+REP belorizo velorizo # belorizo -> velorizo
+REP beo veo # beo -> veo1
+REP berbiquí berbequí # berbiquí -> berbequí
+REP bérrago vérrago # bérrago -> vérrago
+REP bérrago verro # bérrago -> verro
+REP berroallo verroallo # berroallo -> verroallo
+REP berroallo verrún # berroallo -> verrún
+REP berrón verrón # berrón1 -> verrón
+REP betillo vetillo # betillo -> vetillo
+REP billó bulló # billó -> bulló
+REP bío vío # bío-2 -> vío-
+REP biturón viturón # biturón -> viturón
+REP boitirón voitirón # boitirón -> voitirón
+REP bolchevismo bolxevismo # bolchevismo -> bolxevismo
+REP bolo birlo # bolo4 -> birlo
+REP borde bordo # borde -> bordo
+REP bormo mormo # bormo -> mormo
+REP borroallo verroallo # borroallo -> verroallo
+REP borrón verrón # borrón2 -> verrón
+REP botón motón # botón2 -> motón
+REP brelo varelo # brelo -> varelo
+REP brión vío # brión -> vío
+REP broo bruño # broo -> bruño1
+REP bruño abruño # bruño2 -> abruño
+REP buitre voitre # buitre -> voitre
+REP bulmeiro brumeiro # bulmeiro -> brumeiro
+REP bulto vulto # bulto -> vulto
+REP burdel bordel # burdel -> bordel
+REP burladero abeiro # burladero -> abeiro
+REP burmeiro brumeiro # burmeiro -> brumeiro
+REP burullo vurullo # burullo -> vurullo
+REP buzón caixa_de_correos # buzón -> caixa de correos
+REP cabestrillo estribeira # cabestrillo -> estribeira
+REP cabildo cabido # cabildo -> cabido
+REP caborco cavorco # caborco -> cavorco
+REP cachifo cacifo # cachifo -> cacifo
+REP cachifro cacifo # cachifro -> cacifo
+REP caladeiro caladoiro # caladeiro -> caladoiro
+REP calamar lura # calamar -> lura
+REP camilleiro padioleiro # camilleiro -> padioleiro
+REP campeonato campionato # campeonato -> campionato
+REP canalón cal # canalón -> cal2
+REP canalón canlón # canalón -> canlón
+REP candado cadeado # candado -> cadeado
+REP candión candeón # candión -> candeón
+REP cañón canón # cañón -> canón
+REP cañonazo canonazo # cañonazo -> canonazo
+REP cañoneo canoneo # cañoneo -> canoneo
+REP canuto canudo # canuto -> canudo
+REP carbunco carbuncho # carbunco -> carbuncho
+REP carbunco carafuncho # carbunco -> carafuncho
+REP carbunco nacida # carbunco -> nacida
+REP cartílago cartilaxe # cartílago -> cartilaxe
+REP cercelo sarcelo # cercelo -> sarcelo
+REP cerne cerna # cerne -> cerna
+REP cerrollo ferrollo # cerrollo -> ferrollo
+REP chambrico chambaril # chambrico -> chambaril
+REP champán champaña # champán -> champaña
+REP chaparrón ballón # chaparrón -> ballón
+REP che ce hache # che2 -> ce hache
+REP chelín xilin # chelín -> xilin
+REP chicle goma de mascar # chicle -> goma de mascar
+REP chombo chumbo # chombo -> chumbo1
+REP choupo chopo # choupo1 -> chopo2
+REP choupo chopo4 # choupo2 -> chopo4
+REP churume chorume # churume -> chorume
+REP cimborrio ciborio # cimborrio -> ciborio
+REP cincel cicel # cincel -> cicel
+REP cipaio sipaio # cipaio -> sipaio
+REP cocodrilo crocodilo # cocodrilo -> crocodilo
+REP cogote cocote # cogote -> cocote
+REP colchete corchete # colchete -> corchete
+REP coletazo rabexada # coletazo -> rabexada
+REP collarín colariño # collarín -> colariño
+REP confite confeito # confite -> confeito
+REP corcho cortiza # corcho -> cortiza
+REP corondollo colondrollo # corondollo -> colondrollo
+REP corral curral # corral -> curral
+REP coruto curuto # coruto -> curuto
+REP croquis esbozo # croquis -> esbozo
+REP cru crup # cru2 -> crup
+REP cruce cruzamento # cruce -> cruzamento
+REP cu que u # cu2 -> que u
+REP cuaño caño> coaño # cuaño -> caño> coaño
+REP cubilete gobelete # cubilete -> gobelete
+REP cucurucho cornete # cucurucho -> cornete
+REP culeiro coleiro # culeiro -> coleiro
+REP cupo cota # cupo -> cota3
+REP curricán corricán # curricán -> corricán
+REP cutrillón cotellón # cutrillón -> cotellón
+REP cuxillo coxillo # cuxillo -> coxillo
+REP decomiso comiso # decomiso -> comiso
+REP descalabro desfeita # descalabro -> desfeita
+REP desembrullo desenvurullo # desembrullo -> desenvurullo
+REP disgusto desgusto # disgusto -> desgusto
+REP dóping dopaxe # dóping -> dopaxe
+REP elle ele dobre # elle -> ele dobre
+REP elmo helmo # elmo -> helmo
+REP emborco envorco # emborco -> envorco
+REP embrullo envurullo # embrullo -> envurullo
+REP emburullo envurullo # emburullo -> envurullo
+REP embuzo embozo # embuzo -> embozo
+REP enfrentamento enfrontamento # enfrentamento -> enfrontamento
+REP equis xe # equis -> xe
+REP escalón chanzo # escalón -> chanzo
+REP espaciador espazador # espaciador -> espazador
+REP espacio espazo # espacio -> espazo
+REP farrago fargallada # farrago -> fargallada
+REP farún ferún # farún -> ferún
+REP feed-back retroacción # feed-back -> retroacción
+REP fogoneiro fogueiro # fogoneiro -> fogueiro
+REP fornillo fornelo # fornillo -> fornelo
+REP foulard fular # foulard -> fular
+REP fuciño fociño # fuciño -> fociño
+REP fumo fume # fumo -> fume
+REP gallope galope # gallope -> galope
+REP galpón pendello # galpón* -> pendello
+REP ganchillo gancho # ganchillo -> gancho
+REP gañote garneato # gañote -> garneato
+REP garabanzo garavanzo # garabanzo -> garavanzo
+REP gazapo cazapo # gazapo -> cazapo
+REP graderío bancada # graderío -> bancada
+REP grao gran # grao1 -> gran1
+REP grial graal # grial -> graal
+REP grifo billa # grifo1 -> billa
+REP grifo grifón # grifo2 -> grifón
+REP guarismo algarismo # guarismo -> algarismo
+REP hematí hemacia # hematí -> hemacia
+REP hierarca xerarca # hierarca -> xerarca
+REP hieróglifo xeróglifo # hieróglifo -> xeróglifo
+REP hombro ombro # hombro -> ombro
+REP húmero úmero # húmero -> úmero
+REP icono icona # icono -> icona
+REP idoiro doiro # idoiro -> doiro
+REP impetigo impetixe # impetigo -> impetixe
+REP incordio encordio # incordio -> encordio
+REP inglete bispel # inglete -> bispel
+REP intertrigo intertrixe # intertrigo -> intertrixe
+REP inxenio enxeño # inxenio -> enxeño
+REP laberinto labirinto # laberinto -> labirinto
+REP lápiz lapis # lápiz -> lapis
+REP lío lea # lío -> lea
+REP loro papagaio # loro2 -> papagaio
+REP mango manga # mango2 -> manga2
+REP manillar guiador # manillar -> guiador
+REP maravedí marabedí # maravedí -> marabedí
+REP martín_pescador picapeixe # martín pescador -> picapeixe
+REP mástil mastro # mástil -> mastro
+REP meixarigo neixarigo # meixarigo -> neixarigo
+REP merino meiriño # merino1 -> meiriño1
+REP micra micron # micra -> micron
+REP milano miñato # milano -> miñato
+REP mildeu mera # mildeu -> mera1
+REP mimo meco # mimo2 -> meco
+REP minguilete binguelete # minguilete -> binguelete
+REP minuteiro agulla_dos_minutos # minuteiro -> agulla dos minutos
+REP misil mísil # misil -> mísil
+REP mocarte bocarte # mocarte -> bocarte
+REP modelado modelaxe # modelado -> modelaxe
+REP moíño muíño # moíño -> muíño
+REP morango amorodo # morango -> amorodo
+REP mordisco dentada # mordisco -> dentada
+REP morillo trasfogueiro # morillo -> trasfogueiro
+REP mote alcume # mote -> alcume
+REP mulo macho # mulo -> macho2
+REP musgo mofo # musgo2 -> mofo
+REP naxarigo neixarigo # naxarigo -> neixarigo
+REP negrillo chopo negro # negrillo -> chopo negro
+REP neumático pneumático # neumático -> pneumático
+REP niqui camisa de punto # niqui -> camisa de punto
+REP obispo bispo # obispo -> bispo
+REP odómetro hodómetro # odómetro -> hodómetro
+REP padastro padrasto # padastro -> padrasto
+REP pao pau # pao -> pau
+REP paolo paiolo # paolo -> paiolo
+REP párrafo parágrafo # párrafo -> parágrafo
+REP patronato padroado # patronato -> padroado
+REP peatón peón # peatón -> peón
+REP pepino cogombro # pepino -> cogombro
+REP percutor percusor # percutor -> percusor
+REP petrucio patrucio # petrucio -> patrucio
+REP pichón pombiño # pichón -> pombiño
+REP pilar piar # pilar -> piar2
+REP pilón pío # pilón -> pío2
+REP pimento pemento # pimento -> pemento
+REP pinzón pimpín # pinzón -> pimpín
+REP pirlón porlón # pirlón2 -> porlón
+REP pisapapeis calcapapeis # pisapapeis -> calcapapeis
+REP pitorro biquela # pitorro -> biquela
+REP pitorro biquelo # pitorro -> biquelo
+REP playback son_pregravado # playback -> son pregravado
+REP pleistoceno plistoceno # pleistoceno -> plistoceno
+REP pleito preito # pleito -> preito
+REP plumón penuxe # plumón -> penuxe
+REP polichinela pulchinelo # polichinela -> pulchinelo
+REP polizón polisón # polizón -> polisón
+REP polrón porlón # polrón -> porlón
+REP porche soportal # porche -> soportal
+REP postema apostema # postema -> apostema
+REP postre sobremesa # postre -> sobremesa
+REP preacordo acordo_previo # preacordo -> acordo previo
+REP preaviso aviso_previo # preaviso -> aviso previo
+REP precio prezo # precio -> prezo
+REP pro prol # pro2 -> prol
+REP proel proeiro # proel -> proeiro
+REP prohome home_de_prol # prohome -> home de prol
+REP promedio media # promedio -> media
+REP promedio termo_medio # promedio -> termo medio
+REP pronóstico prognóstico # pronóstico -> prognóstico
+REP pulpo polbo # pulpo -> polbo
+REP purín xurroo # purín -> xurro
+REP purín zurro # purín -> zurro
+REP queixoto coxote # queixoto -> coxote
+REP rábano ravo # rábano -> ravo
+REP racimo acio # racimo -> acio
+REP rape peixe sapo # rape2 -> peixe sapo
+REP rapé repé # rapé2 -> repé
+REP rapsoda rapsodo # rapsoda -> rapsodo
+REP raseiro rapadoira # raseiro -> rapadoira
+REP rasgo risco # rasgo -> risco1
+REP rasgo trazo # rasgo -> trazo
+REP rebaño rabaño # rebaño -> rabaño
+REP recelo roxelo # recelo -> roxelo
+REP recluta recruta # recluta -> recruta
+REP refol redefol # refol -> redefol
+REP refriado arrefriado # refriado -> arrefriado
+REP regaliz regalicia # regaliz -> regalicia
+REP reptil réptil # reptil -> réptil
+REP resfriado arrefriado # resfriado -> arrefriado
+REP ribete reberete # ribete -> reberete
+REP ricino rícino # ricino -> rícino
+REP rincón canto # rincón -> canto3
+REP rincón recuncho # rincón -> recuncho
+REP rocío rosada # rocío -> rosada
+REP sabañón frieira # sabañón -> frieira
+REP sable sabre # sable1 -> sabre
+REP secano secaño # secano -> secaño
+REP serrín serraduras # serrín -> serraduras
+REP serro cerro # serro -> cerro
+REP servicio servizo # servicio -> servizo
+REP sillón cadeira_de_brazos # sillón -> cadeira de brazos
+REP sintoísmo xintoísmo # sintoísmo -> xintoísmo
+REP solar soar # solar1 -> soar2
+REP solar terreo_edificable # solar1 -> soar2
+REP sonido son # sonido -> son
+REP sostenido díese # sostenido -> díese
+REP stress tensión> estrés # stress -> tensión> estrés
+REP taburete meso> tallo # taburete -> meso> tallo
+REP tamiz baruto # tamiz -> baruto
+REP tanto punto # tanto3 -> punto
+REP tartrato tartarato # tartrato -> tartarato
+REP tenedor garfo # tenedor -> garfo
+REP tinte tinguidura # tinte -> tinguidura
+REP tiovivo carrusel # tiovivo -> carrusel
+REP tocado toucado # tocado2 -> toucado
+REP tocador toucador # tocador2 -> toucador
+REP toisón vélaro # toisón -> vélaro
+REP tornillo parafuso # tornillo -> parafuso
+REP torrón terrón # torrón -> terrón
+REP tragaluz bufarda # tragaluz -> bufarda
+REP trance transo # trance -> transo
+REP trébol trevo # trébol -> trevo
+REP trineo zorra # trineo -> zorra
+REP trino trilo # trino -> trilo
+REP trisquel tríscele # trisquel -> tríscele
+REP trogallo torgallo # trogallo -> torgallo
+REP troquel cuño # troquel -> cuño
+REP troquisco trocisco # troquisco -> trocisco
+REP troxo trocho # troxo1 -> trocho1
+REP trozo anaco # trozo -> anaco
+REP tupé topete # tupé -> topete
+REP turno quenda # turno -> quenda
+REP turno vez # turno -> vez
+REP turón tourón # turón -> tourón
+REP turreiro torreiro # turreiro -> torreiro
+REP ungüis ungüe # ungüis -> ungüe
+REP urizo orizo # urizo -> orizo
+REP varón home # varón1 -> home
+REP velro vérrago # velro -> vérrago
+REP vencello birrio # vencello2 -> birrio
+REP vencello cirrio # vencello2 -> cirrio
+REP verlo vérrago # verlo1 -> vérrago
+REP verlo vélaro # verlo2 -> vélaro
+REP vestuario vestiario # vestuario -> vestiario
+REP virrei vicerrei # virrei -> vicerrei
+REP vivaque bivaque # vivaque -> bivaque
+REP voladizo beiril # voladizo -> beiril
+REP wáter váter # wáter -> váter
+REP xargón xergón # xargón -> xergón
+REP xarrón floreiro> vaso # xarrón -> floreiro> vaso
+REP xenízaro xanízaro # xenízaro -> xanízaro
+REP zángano abázcaro # zángano -> abázcaro
+REP zar tsar # zar -> tsar
+REP zarrapo farrapo # zarrapo -> farrapo
+REP zendo cendo # zendo -> cendo
+REP zepelín cepelín # zepelín -> cepelín
+REP zeugma ceugma # zeugma -> ceugma
+REP zigurat cigurat # zigurat -> cigurat
+REP zócalo zócolo # zócalo -> zócolo
+REP zuleiro celeiro # zuleiro -> celeiro
+REP zen cen # zen -> cen3
+REP exacoraliarios hexacoraliarios # exacoraliarios -> hexacoraliarios
+REP maitíns matíns # maitíns -> matíns
+REP maitíns matinas # maitíns -> matinas
+REP vintecatro vinte_e_catro # vintecatro -> vinte e catro
+REP vintecinco vinte_e_cinco # vintecinco -> vinte e cinco
+REP vintedous vinte_e_dous # vintedous -> vinte e dous
+REP vintedúas vinte_e_dúas vintedous -> vinte e dous
+REP vintenove vinte_e_nove # vintenove -> vinte e nove
+REP vinteoito vinte_e_oito # vinteoito -> vinte e oito
+REP vinteseis vinte_e_seis # vinteseis -> vinte e seis
+REP vintesete vinte_e_sete # vintesete -> vinte e sete
+REP vintetrés vinte_e_tres # vintetrés -> vinte e tres
+REP vinteún vinte_e_un # vinteún -> vinte e un
+REP vinteúnha vinte_e_unha # vinteún -> vinte e un
+REP aquelo aquilo # aquelo -> aquilo
+REP cadaseu cadanseu # cadaseu -> cadanseu
+REP cadasúa cadansúa # cadaseu -> cadanseu
+REP eso iso # eso -> iso
+REP esto isto # esto -> isto
+REP il el # il -> el2
+REP archi arqui # archi- -> arqui-
+REP cuatri cuadri # cuatri- -> cuadri-
+REP neumo pneumo # neumo- -> pneumo-
+REP acobardado acovardado # acobardado -> acovardado
+REP acobardada acovardada # acobardado -> acovardado
+REP calificado cualificado # calificado -> cualificado
+REP calificada cualificada # calificado -> cualificado
+REP desentrenado desadestrado # desentrenado -> desadestrado
+REP desentrenada desadestrada # desentrenado -> desadestrado
+REP prevenido prevido # prevenido -> prevido
+REP prevenida previda # prevenido -> prevido
+REP desnudo espido # desnudo -> espido
+REP desnuda espida # desnudo -> espido
+REP desnudo nu # desnudo -> nu
+REP desnuda núa # desnudo -> nu
+REP barragán barregán # barragán2 -> barregán
+REP barragá barregá # barragán2 -> barregán
+REP careo acareo # careo -> acareo
+REP centinela sentinela # centinela -> sentinela
+REP cofrade confrade # cofrade -> confrade
+REP cofrada confrada # cofrade -> confrade
+REP corresponsal correspondente # corresponsal -> correspondente
+REP gusma usma # gusma -> usma
+REP maiorazo morgado # maiorazo -> morgado
+REP maioraza morgada # maiorazo -> morgado
+REP novicio novizo # novicio -> novizo
+REP novicia noviza # novicio -> novizo
+REP postor ofertante # postor -> ofertante
+REP postora ofertante # postor -> ofertante
+REP pranchador pasador # pranchador -> pasador
+REP pranchadora pasadora # pranchador -> pasador
+REP remite remitente # remite -> remitente
+
+
+# Regras da flexión en plural
+
+# Masculinos que rematan en vogal ou consoante diferente de -l, -r, -s ou -z engaden -s para formar o plural. Ex. casa - casas, robot - robots
+# Monosílabas e compostas con monosílabas, graves (salvo as que rematan en -bel) e esdrúxulas que rematan en -l forman o plural en -es. Ex. fol - foles, cartafol - cartafoles, túnel - túneles
+# Agudas e monosílabas que rematan en -r engaden -es para formar o plural. Ex. mar - mares, fogar - fogares
+# Agudas e monosílabas que rematan en -s engaden -es para formar o plural Ex. deus - deuses, compás - compases, anís - anises, país - países, luís -luíses
+# Palabras que rematan en -z engaden -es para formar o plural. Ex. luz, luces
+SFX 10 Y 10
+SFX 10 0 s [^lrsz] . is:plural
+SFX 10 0 es [lr] . is:plural
+SFX 10 0 es [^áéíóú]s . is:plural
+SFX 10 ás ases ás . is:plural
+SFX 10 és eses és . is:plural
+SFX 10 ís ises [^aeiou]ís . is:plural
+SFX 10 0 es [aeiou]ís . is:plural
+SFX 10 ós oses ós . is:plural
+SFX 10 ús uses ús . is:plural
+SFX 10 z ces z . is:plural
+
+# Regra de formación do plural para estranxeirismos que admiten dous plurais
+# póster - pósters/pósteres, gángster - gángsters/gángsteres, júnior - júniors/júniores
+# hippy - hippys/hippies, rally - rallys/rallies, whisky - whiskys/whiskies
+SFX 11 Y 3
+SFX 11 0 s [ry] . is:plural
+SFX 11 0 es r . is:plural
+SFX 11 y ies y . is:plural
+
+# Polisílabas agudas que rematan en -il ou -íl forman o plural en -ís. Ex: funil - funís, raíl - raís
+# As demais polisílabas agudas que rematan en -l e as graves que rematan en -bel forman o plural en -is. Ex: animal - animais, admirábel - admirábeis
+SFX 12 Y 3
+SFX 12 l is [^íi]l . is:plural
+SFX 12 il ís il . is:plural
+SFX 12 l s íl . is:plural
+
+# Plurais iregulares e atípicos
+# carácter - caracteres, gnomon - gnómones, leu - lei, lev - leva,
+# lied - lieder
+# troll - trolls
+SFX 13 Y 6
+SFX 13 ácter acteres carácter . is:plural
+SFX 13 omon ómones gnomon . is:plural
+SFX 13 eu ei leu . is:plural
+SFX 13 0 a lev . is:plural
+SFX 13 0 er lied . is:plural
+SFX 13 0 s troll . is:plural
+
+# Regras da flexión en feminino (singular e plural)
+
+# Masculinos que forman o feminino engadindo un -a
+SFX 14 Y 2
+SFX 14 0 a . is:feminino
+SFX 14 0 as . is:feminino plural
+
+# Masculinos que rematan en -o e forman o feminino en -a. Ex: pequeno - pequena/pequenas
+# Masculinos que rematan en -e a forman o feminino en -a. Ex: alcaiote - alcaiota/alcaiotas
+# Masculinos que rematan en -án e forman o feminino en -á. Ex: catalán - catalá/catalás
+# Masculinos que rematan en -ón e forman o feminino en -oa. Ex: campión - campioa/campioas
+# Masculinos que rematan en -ún e forman o feminino en -úa. Ex: vacún - vacúa/vacúas
+# Masculinos que rematan en -ín e forman o feminino e -ina. Ex: galopín - galopina/galopinas
+# Masculinos que rematan en -és e forman o feminino en -esa. Ex: galés - galesa/galesas
+# Masculinos que rematan en -tor ou en -dor e forman o feminino en -triz. Ex: motor - motriz/motrices
+SFX 15 Y 18
+SFX 15 o a o . is:feminino
+SFX 15 e a e . is:feminino
+SFX 15 án á án . is:feminino
+SFX 15 ón oa ón . is:feminino
+SFX 15 ún úa ún . is:feminino
+SFX 15 ín ina ín . is:feminino
+SFX 15 és esa és . is:feminino
+SFX 15 or riz tor . is:feminino
+SFX 15 dor triz dor . is:feminino
+SFX 15 o as o . is:feminino plural
+SFX 15 e as e . is:feminino plural
+SFX 15 án ás án . is:feminino plural
+SFX 15 ón oas ón . is:feminino plural
+SFX 15 ún úas ún . is:feminino plural
+SFX 15 ín inas ín . is:feminino plural
+SFX 15 és esas és . is:feminino plural
+SFX 15 or rices tor . is:feminino plural
+SFX 15 dor trices dor . is:feminino plural
+
+# Masculinos que rematan en -án e forman o feminino en -ana. Ex: cachamoulán - cachamoulana/cachamoulanas
+# Masculinos que rematan en -ón e forman o feminino en -ona. Ex: abusón - abusona/abusonas
+# Masculinos que rematan en -ao e forman o feminino en -á. Ex: mariñao - mariñá/mariñás
+SFX 16 Y 6
+SFX 16 án ana án . is:feminino
+SFX 16 ón ona ón . is:feminino
+SFX 16 ao á ao . is:feminino
+SFX 16 án anas án . is:feminino plural
+SFX 16 ón onas ón . is:feminino plural
+SFX 16 ao ás ao . is:feminino plural
+
+# Femininos (singular e plural) atípicos
+# mao - má/más, san - sa/sas, van - va/vas,
+# só - soa/soas, avó - avoa, bisavó - bisavoa/bisavoas, tataravó - tataravoa/tataravoas
+# cru - crúa/crúas, nu - núa/núas
+# sandeu - sandía/sandías, xudeu - xudía/xudías
+# euscaldún - euscalduna/euscaldunas
+# chan - chá/chás, turuleque - turuleca/turulecas
+# cónsul - consulesa/consulesas, conde - condesa/condesas, margrave - margravina/margravinas
+# nun - nunha/nunhas
+# algún - algunha/algunhas, dalgún - dalgunha/dalgunhas, nalgún - nalgunha/nalgunhas,
+# ningún - ningunha/ningunhas
+# seu - súa/súas, cadanseu - cadansúa/cadansúas
+#
+# Femininos plurais
+# ambos - ambas, entrambos - entrambas, nosoutros - nosoutras, senllos - senllas,
+# vosoutros -vosoutras, catrocentos - catrocentas, cincocentos - cincocentas,
+# (quiñentos - quiñentas, oitocentos - oitocentas) seiscentos - seiscentas, setecentos - setecentas,
+# trescentos - trescentas
+# ámbolos - ámbalas, entrámbolos - entrámbalas, tódolos - tódalas
+# dous - dúas
+
+SFX 17 Y 31
+SFX 17 ao á mao . is:feminino
+SFX 17 an a [sv]an . is:feminino
+SFX 17 ó oa [sv]ó . is:feminino
+SFX 17 u úa [rn]u . is:feminino
+SFX 17 eu ía deu . is:feminino
+SFX 17 ún una euscaldún . is:feminino
+SFX 17 an á chan . is:feminino
+SFX 17 que ca turuleque . is:feminino
+SFX 17 ónsul onsulesa cónsul . is:feminino
+SFX 17 0 sa conde . is:feminino
+SFX 17 e ina margrave . is:feminino
+SFX 17 0 ha un . is:feminino
+SFX 17 ún unha ún . is:feminino
+SFX 17 eu úa seu . is:feminino
+SFX 17 ao ás mao . is:feminino plural
+SFX 17 an as [sv]an . is:feminino plural
+SFX 17 ó oas [sv]ó . is:feminino plural
+SFX 17 u úas [rn]u . is:feminino plural
+SFX 17 eu ías deu . is:feminino plural
+SFX 17 ún unas euscaldún . is:feminino plural
+SFX 17 an ás chan . is:feminino plural
+SFX 17 ónsul onsulesas cónsul . is:feminino plural
+SFX 17 0 sas conde . is:feminino plural
+SFX 17 e inas margrave . is:feminino plural
+SFX 17 que cas turuleque . is:feminino plural
+SFX 17 0 has un . is:feminino plural
+SFX 17 ún unhas ún . is:feminino plural
+SFX 17 eu úas seu . is:feminino plural
+SFX 17 os as [^l]os . is:feminino plural
+SFX 17 olos alas los . is:feminino
+SFX 17 ous úas dous . is:feminino
+
+
+# Flexión do participio e derivación a adverbio de modo deadxectival [para futuras probas]
+SFX 30 Y 4
+SFX 30 o a o . is:feminino
+SFX 30 o as o . is:feminino plural
+SFX 30 0 s o . is:plural
+SFX 30 o amente o . ds:adverbio deadxectival
+
+# Regra para o alomorfo do artigo determinado [non se utiliza: os editores de texto xestionan o trazo]
+SFX 98 Y 8
+SFX 98 r -la r . po:artigo determinado pa:alomorfo feminino singular tras -r
+SFX 98 r -las r . po:artigo determinado pa:alomorfo feminino plural tras -r
+SFX 98 r -lo r . po:artigo determinado pa:alomorfo masculino singular tras -r
+SFX 98 r -los r . po:artigo determinado pa:alomorfo masculino plural tras -r
+SFX 98 s -la s . po:artigo determinado pa:alomorfo feminino singular tras -s
+SFX 98 s -las s . po:artigo determinado pa:alomorfo feminino plural tras -s
+SFX 98 s ·lo s . po:artigo determinado pa:alomorfo masculino singular tras -s
+SFX 98 s -los s . po:artigo determinado pa:alomorfo masculino plural tras -s
+
+
+# Pronomes persoais enclíticos
+# - reflexivo P3 / P6 se: primeira posición da secuencia
+# - P2 antecede a P1 / P4 (cheme, chenos, teme, tenos). P1 antecede a P5 (mevos). P5 combina libremente con P4 (nosvos, vosnos)
+# - dativo solidariedade P2 antecede a P5 (chevos)
+# - dativo / acusativo P3 / P6 derradeira posición: dativo antecede a acusativo. P4 / P5 combina libremente con P3 / P6 (noslle, voslle, noslles, voslles, llenos, llevos, llesnos, llesvos)
+# - dativo solidariedade P3 antecede a P1 (lleme)
+
+# Concorrencias de pronomes cunha construción verbal transitiva
+
+# <enclítico monosílabo> pronome persoal acusativo P3 [alomorfos -a e -la e os seus correspondentes femininos e plurais] / segunda forma do artigo.
+SFX 100 Y 12
+SFX 100 0 a [^sr] . pa:pronome persoal enclítico acusativo P3 feminino singular
+SFX 100 0 as [^sr] . pa:pronome persoal enclítico acusativo P3 feminino plural
+SFX 100 0 o [^sr] . pa:pronome persoal enclítico acusativo P3 masculino singular
+SFX 100 0 os [^sr] . pa:pronome persoal enclítico acusativo P3 masculino plural
+SFX 100 r la r . pa:pronome persoal enclítico acusativo P3 alomorfo feminino singular tras -r
+SFX 100 r las r . pa:pronome persoal enclítico acusativo P3 alomorfo feminino plural tras -r
+SFX 100 r lo r . pa:pronome persoal enclítico acusativo P3 alomorfo masculino singular tras -r
+SFX 100 r los r . pa:pronome persoal enclítico acusativo P3 alomorfo masculino plural tras -r
+SFX 100 s la s . pa:pronome persoal enclítico acusativo P3 alomorfo feminino singular tras -s
+SFX 100 s las s . pa:pronome persoal enclítico acusativo P3 alomorfo feminino plural tras -s
+SFX 100 s lo s . pa:pronome persoal enclítico acusativo P3 alomorfo masculino singular tras -s
+SFX 100 s los s . pa:pronome persoal enclítico acusativo P3 alomorfo masculino plural tras -s
+
+# <enclítico monosílabo> pronome persoal acusativo P3 [alomorfo -na tras ditongo decrecente].
+SFX 101 Y 4
+SFX 101 0 na [iu] . pa:pronome persoal enclítico acusativo P3 alomorfo feminino singular tras ditongo decrecente
+SFX 101 0 nas [iu] . pa:pronome persoal enclítico acusativo P3 alomorfo feminino plural tras ditongo decrecente
+SFX 101 0 no [iu] . pa:pronome persoal enclítico acusativo P3 alomorfo masculino singular tras ditongo decrecente
+SFX 101 0 nos [iu] . pa:pronome persoal enclítico acusativo P3 alomorfo masculino plural tras ditongo decrecente
+
+# <enclítico monosílabo> en construción intransitiva e en concorrencia con forma verbal P3 / P6
+# <enclítico monosílabo> [dativo] en construción intransitiva cunha forma verbal impersoal
+SFX 104 Y 8
+SFX 104 0 me . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P3 / P6 intransitiva dativo P1
+SFX 104 0 che . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P3 / P6 intransitiva dativo P2
+SFX 104 0 lle . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P3 / P6 intransitiva dativo P3
+SFX 104 s nos mos . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P3 / P6 intransitiva dativo P4
+SFX 104 0 nos [^o]s . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P3 / P6 intransitiva dativo P4
+SFX 104 0 nos [^s] . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P3 / P6 intransitiva dativo P4
+SFX 104 0 vos . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P3 / P6 intransitiva dativo P5
+SFX 104 0 lles . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P3 / P6 intransitiva dativo P6
+
+
+# <enclítico polisílabo> en construción intransitiva cunha forma verbal impersoal P3 / P6 / (infinitivo P1 / P3) / xerundio + reflexivo P3 / P6 + dativo [ + dativo]
+SFX 105 Y 57
+SFX 105 0 melle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P1 + dativo P3
+SFX 105 0 mellevos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P1 + dativo P3 + dativo P5
+SFX 105 0 menos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P1 + dativo P4
+SFX 105 0 mevos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P1 + dativo P5
+SFX 105 0 mevoslle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P1 + dativo P5 + dativo P3
+SFX 105 0 mevoslles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P1 + dativo P5 + dativo P6
+SFX 105 0 melles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P1 + dativo P3
+SFX 105 0 mellesvos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P1 + dativo P6 + dativo P5
+SFX 105 0 cheme . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P2 + dativo P1
+SFX 105 0 chemelle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P2 + dativo P1 + dativo P3
+SFX 105 0 chemenos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P2 + dativo P1 + dativo P4
+SFX 105 0 chemevos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P2 + dativo P1 + dativo P5
+SFX 105 0 chemelles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P2 + dativo P1 + dativo P6
+SFX 105 0 chelle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P2 + dativo P3
+SFX 105 0 chellenos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P2 + dativo P3 + dativo P4
+SFX 105 0 chellevos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P2 + dativo P3 + dativo P5
+SFX 105 0 chenos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P2 + dativo P4
+SFX 105 0 chenoslle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P2 + dativo P4 + dativo P3
+SFX 105 0 chenosvos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P2 + dativo P4 + dativo P5
+SFX 105 0 chenoslles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P2 + dativo P4 + dativo P6
+SFX 105 0 chevos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P2 + dativo P5
+SFX 105 0 chevoslle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P2 + dativo P5 + dativo P3
+SFX 105 0 chevosnos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P2 + dativo P5 + dativo P4
+SFX 105 0 chevoslles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P2 + dativo P5 + dativo P6
+SFX 105 0 chelles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P2 + dativo P6
+SFX 105 0 chellesnos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P2 + dativo P6 + dativo P4
+SFX 105 0 chellesvos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P2 + dativo P6 + dativo P5
+SFX 105 0 lleme . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo solidariedade (P2) cortesía P3 + dativo P1
+SFX 105 0 llenos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P3 + dativo P4
+SFX 105 0 llevos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P3 + dativo P5
+SFX 105 s noslle mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P4 + dativo P3
+SFX 105 s nosvos mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P4 + dativo P5
+SFX 105 s nosvoslle mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P3
+SFX 105 s nosvoslles mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P6
+SFX 105 s noslles mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P4 + dativo P6
+SFX 105 s nosllesvos mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P4 + dativo P6 + dativo P5
+SFX 105 0 noslle [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P4 + dativo P3
+SFX 105 0 nosvos [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P4 + dativo P5
+SFX 105 0 nosvoslle [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P3
+SFX 105 0 nosvoslles [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P6
+SFX 105 0 noslles [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P4 + dativo P6
+SFX 105 0 nosllesvos [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P4 + dativo P6 + dativo P5
+SFX 105 0 noslle [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P4 + dativo P3
+SFX 105 0 nosvos [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P4 + dativo P5
+SFX 105 0 nosvoslle [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P3
+SFX 105 0 nosvoslles [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P6
+SFX 105 0 noslles [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P4 + dativo P6
+SFX 105 0 nosllesvos [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P4 + dativo P6 + dativo P5
+SFX 105 0 voslle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P5 + dativo P3
+SFX 105 0 vosllenos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P5 + dativo P3 + dativo P4
+SFX 105 0 vosnos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P5 + dativo P4
+SFX 105 0 vosnoslle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P5 + dativo P4 + dativo P3
+SFX 105 0 vosnoslles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P5 + dativo P4 + dativo P6
+SFX 105 0 voslles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P5 + dativo P3
+SFX 105 0 vosllesnos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P5 + dativo P6 + dativo P4
+SFX 105 0 llesnos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P6 + dativo P4
+SFX 105 0 llesvos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P6 + dativo P5
+
+
+
+
+# enclítico en construción transitiva
+
+# evítase a concorrencia co reflexivo da mesma persoa que a forma verbal para diferenciar a construción pronominal
+# evítase o dativo de solidariedade che con forma verbal en P2 e vos con P5
+
+# <enclítico monosílabo>
+# evítase a concorrencia co reflexivo da mesma persoa que a forma verbal para diferenciar a construción pronominal
+
+# <enclítico monosílabo> en construción transitiva e en concorrencia con forma verbal P3 / infinitivo / xerundio
+
+# <enclítico monosílabo> en construción transitiva e en concorrencia con forma verbal P1
+# SFX 110 0 me ds:dativo / acusativo P1
+# SFX 110 0 ma ds:dativo P1 + acusativo P3
+# SFX 110 0 mas ds:dativo P1 + acusativo P3
+# SFX 110 0 mo ds:dativo P1 + acusativo P3
+# SFX 110 0 mos ds:dativo P1 + acusativo P3
+SFX 110 Y 16
+SFX 110 0 te . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P1 transitiva acusativo P2
+SFX 110 0 che . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P1 transitiva dativo P2
+SFX 110 0 cha . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P1 transitiva dativo P2 + acusativo P3
+SFX 110 0 chas . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P1 transitiva dativo P2 + acusativo P3
+SFX 110 0 cho . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P1 transitiva dativo P2 + acusativo P3
+SFX 110 0 chos . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P1 transitiva dativo P2 + acusativo P3
+SFX 110 0 lle . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P1 transitiva dativo P3
+SFX 110 0 lla . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P1 transitiva dativo P3 + acusativo P3
+SFX 110 0 llas . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P1 transitiva dativo P3 + acusativo P3
+SFX 110 0 llo . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P1 transitiva dativo P3 + acusativo P3
+SFX 110 0 llos . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P1 transitiva dativo P3 + acusativo P3
+SFX 110 s nos mos . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P1 transitiva dativo / acusativo P4
+SFX 110 0 nos [^o]s . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P1 transitiva dativo / acusativo P4
+SFX 110 0 nos [^s] . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P1 transitiva dativo / acusativo P4
+SFX 110 0 vos . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P1 transitiva dativo / acusativo P5
+SFX 110 0 lles . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P1 transitiva dativo P6
+
+
+# - reflexivo P3 / P6 se: primeira posición da secuencia
+# - P2 antecede a P1 / P4 (cheme, chenos, teme, tenos). P1 antecede a P5 (mevos). P5 combina libremente con P4 (nosvos,vosnos)
+# - dativo solidariedade P2 antecede a P5 (chevos)
+# - dativo / acusativo P3 / P6 derradeira posición: dativo P3 / P6 antecede a acusativo P3 / P6. P4 / P5 combina libremente con P3 / P6 (noslle, voslle, noslles, voslles, llenos, llevos, llesnos, llesvos)
+# - dativo solidariedade (P2) cortesía P3 antecede a P1 (lleme)
+
+# <enclítico polisílabo> forma verbal P1 + acusativo <> P3 / P6 [ + dativo] / dativo [ + dativo] [ + dativo] [ + acusativo P3 / P6]
+# pronome enclítico con forma verbal P1 en construción transitiva
+SFX 111 Y 288
+SFX 111 0 teme . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva acusativo P2 + dativo P1
+SFX 111 0 temelle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva acusativo P2 + dativo P1 + dativo P3
+SFX 111 0 temenos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva acusativo P2 + dativo P1 + dativo P4
+SFX 111 0 temevos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva acusativo P2 + dativo P1 + dativo P5
+SFX 111 0 temelles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva acusativo P2 + dativo P1 + dativo P6
+SFX 111 0 telle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva acusativo P2 + dativo P3
+SFX 111 0 tellenos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva acusativo P2 + dativo P3 + dativo P4
+SFX 111 0 tellevos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva acusativo P2 + dativo P3 + dativo P5
+SFX 111 0 tenos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva acusativo P2 + dativo P4
+SFX 111 0 tenoslle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva acusativo P2 + dativo P4 + dativo P3
+SFX 111 0 tenosvos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva acusativo P2 + dativo P4 + dativo P5
+SFX 111 0 tenoslles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva acusativo P2 + dativo P4 + dativo P6
+SFX 111 0 tevos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva acusativo P2 + dativo P5
+SFX 111 0 tevoslle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva acusativo P2 + dativo P5 + dativo P3
+SFX 111 0 tevosnos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva acusativo P2 + dativo P5 + dativo P4
+SFX 111 0 tevoslles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva acusativo P2 + dativo P5 + dativo P6
+SFX 111 0 telles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva acusativo P2 + dativo P6
+SFX 111 0 tellesnos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva acusativo P2 + dativo P6 + dativo P4
+SFX 111 0 tellesvos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva acusativo P2 + dativo P6 + dativo P5
+SFX 111 0 cheme . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P2 + dativo / acusativo P1
+SFX 111 0 chema . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P2 + dativo P1 + acusativo P3 feminino
+SFX 111 0 chemas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P2 + dativo P1 + acusativo P6 feminino
+SFX 111 0 chemo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P2 + dativo P1 + acusativo P3 masculino
+SFX 111 0 chemos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P2 + dativo P1 + acusativo P6 masculino
+SFX 111 0 chemelle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P2 + dativo / acusativo P1 + dativo P3
+SFX 111 0 chemella . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P2 + dativo P1 + dativo P3 + acusativo P3 feminino
+SFX 111 0 chemellas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P2 + dativo P1 + dativo P3 + acusativo P6 feminino
+SFX 111 0 chemello . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P2 + dativo P1 + dativo P3 + acusativo P3 masculino
+SFX 111 0 chemellos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P2 + dativo P1 + dativo P3 + acusativo P6 masculino
+SFX 111 0 chemenos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P2 + dativo / acusativo P1 + dativo / acusativo P4
+SFX 111 0 chemenola . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P2 + dativo P1 + dativoP4 + acusativo P3 feminino
+SFX 111 0 chemenolas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P2 + dativo P1 + dativo P4 + acusativo P6 feminino
+SFX 111 0 chemenolo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P2 + dativo P1 + dativo P4 + acusativo P3 masculino
+SFX 111 0 chemenolos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P2 + dativo P1 + dativo P4 + acusativo P6 masculino
+SFX 111 0 chemevos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P2 + dativo / acusativo P1 + dativo / acusativo P5
+SFX 111 0 chemevola . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P2 + dativo P1 + dativo P5 + acusativo P3 feminino
+SFX 111 0 chemevolas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P2 + dativo P1 + dativo P5 + acusativo P6 feminino
+SFX 111 0 chemevolo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P2 + dativo P1 + dativo P5 + acusativo P3 masculino
+SFX 111 0 chemevolos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P2 + dativo P1 + dativo P5 + acusativo P6 masculino
+SFX 111 0 chemelles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P2 + dativo / acusativo P1 + dativo P6
+SFX 111 0 chemellela . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P2 + dativo P1 + dativo P6 + acusativo P3 feminino
+SFX 111 0 chemellelas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P2 + dativo P1 + dativo P6 + acusativo P6 feminino
+SFX 111 0 chemellelo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P2 + dativo P1 + dativo P6 + acusativo P3 masculino
+SFX 111 0 chemellelos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P2 + dativo P1 + dativo P6 + acusativo P6 masculino
+SFX 111 0 chelle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P2 + dativo P3
+SFX 111 0 chella . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P2 + dativo P3 + acusativo P3 feminino
+SFX 111 0 chellas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P2 + dativo P3 + acusativo P6 feminino
+SFX 111 0 chello . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P2 + dativo P3 + acusativo P3 masculino
+SFX 111 0 chellos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P2 + dativo P3 + acusativo P6 masculino
+SFX 111 0 chellenos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P2 + dativo P3 + dativo / acusativo P4
+SFX 111 0 chellenola . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P2 + dativo P3 + dativo P4 + acusativo P3 feminino
+SFX 111 0 chellenolas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P2 + dativo P3 + dativo P4 + acusativo P6 feminino
+SFX 111 0 chellenolo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P2 + dativo P3 + dativo P4 + acusativo P3 masculino
+SFX 111 0 chellenolos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P2 + dativo P3 + dativo P4 + acusativo P6 masculino
+SFX 111 0 chellevos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P2 + dativo P3 + dativo / acusativo P5
+SFX 111 0 chellevola . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P2 + dativo P3 + dativo P5 + acusativo P3 feminino
+SFX 111 0 chellevolas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P2 + dativo P3 + dativo P5 + acusativo P6 feminino
+SFX 111 0 chellevolo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P2 + dativo P3 + dativo P5 + acusativo P3 masculino
+SFX 111 0 chellevolos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P2 + dativo P3 + dativo P5 + acusativo P6 masculino
+SFX 111 0 chenos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P2 + dativo / acusativo P4
+SFX 111 0 chenola . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P2 + dativo P4 + acusativo P3 feminino
+SFX 111 0 chenolas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P2 + dativo P4 + acusativo P6 feminino
+SFX 111 0 chenolo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P2 + dativo P4 + acusativo P3 masculino
+SFX 111 0 chenolos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P2 + dativo P4 + acusativo P6 masculino
+SFX 111 0 chenoslle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P2 + dativo / acusativo + dativo P3
+SFX 111 0 chenoslla . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P2 + dativo P4 + dativo P3 + acusativo P3 feminino
+SFX 111 0 chenosllas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P2 + dativo P4 + dativo P3 + acusativo P6 feminino
+SFX 111 0 chenosllo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P2 + dativo P4 + dativo P3 + acusativo P3 masculino
+SFX 111 0 chenosllos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P2 + dativo P4 + dativo P3 + acusativo P6 masculino
+SFX 111 0 chenosvos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P2 + dativo P4 + dativo / acusativo P5
+SFX 111 0 chenosvola . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P2 + dativo P4 + dativo P5 + acusativo P3 feminino
+SFX 111 0 chenosvolas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P2 + dativo P4 + dativo P5 + acusativo P6 feminino
+SFX 111 0 chenosvolo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P2 + dativo P4 + dativo P5 + acusativo P3 masculino
+SFX 111 0 chenosvolos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P2 + dativo P4 + dativo P5 + acusativo P6 masculino
+SFX 111 0 chenoslles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P2 + dativo / acusativo + dativo P6
+SFX 111 0 chenosllela . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P2 + dativo P4 + dativo P6 + acusativo P3 feminino
+SFX 111 0 chenosllelas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P2 + dativo P4 + dativo P6 + acusativo P6 feminino
+SFX 111 0 chenosllelo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P2 + dativo P4 + dativo P6 + acusativo P3 masculino
+SFX 111 0 chenosllelos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P2 + dativo P4 + dativo P6 + acusativo P6 masculino
+SFX 111 0 chevos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P2 + dativo / acusativo P5
+SFX 111 0 chevola . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P2 + dativo P5 + acusativo P3 feminino
+SFX 111 0 chevolas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P2 + dativo P5 + acusativo P6 feminino
+SFX 111 0 chevolo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P2 + dativo P5 + acusativo P3 masculino
+SFX 111 0 chevolos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P2 + dativo P5 + acusativo P6 masculino
+SFX 111 0 chevoslle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P2 + dativo / acusativo P5 + dativo P3
+SFX 111 0 chevoslla . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P2 + dativo P5 + dativo P3 + acusativo P3 feminino
+SFX 111 0 chevosllas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P2 + dativo P5 + dativo P3 + acusativo P6 feminino
+SFX 111 0 chevosllo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P2 + dativo P5 + dativo P3 + acusativo P3 masculino
+SFX 111 0 chevosllos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P2 + dativo P5 + dativo P3 + acusativo P6 masculino
+SFX 111 0 chevosnos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P2 + dativo / acusativo P5 + dativo / acusativo P4
+SFX 111 0 chevosnola . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P2 + dativo P5 + dativo P4 + acusativo P3 feminino
+SFX 111 0 chevosnolas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P2 + dativo P5 + dativo P4 + acusativo P6 feminino
+SFX 111 0 chevosnolo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P2 + dativo P5 + dativo P4 + acusativo P3 masculino
+SFX 111 0 chevosnolos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P2 + dativo P5 + dativo P4 + acusativo P6 masculino
+SFX 111 0 chevoslles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P2 + dativo / acusativo P5 + dativo P6
+SFX 111 0 chevosllela . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P2 + dativo P5 + dativo P6 + acusativo P3 feminino
+SFX 111 0 chevosllelas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P2 + dativo P5 + dativo P6 + acusativo P6 feminino
+SFX 111 0 chevosllelo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P2 + dativo P5 + dativo P6 + acusativo P3 masculino
+SFX 111 0 chevosllelos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P2 + dativo P5 + dativo P6 + acusativo P6 masculino
+SFX 111 0 chelles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P2 + dativo P6
+SFX 111 0 chellela . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P2 + dativo P6 + acusativo P3 feminino
+SFX 111 0 chellelas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P2 + dativo P6 + acusativo P6 feminino
+SFX 111 0 chellelo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P2 + dativo P6 + acusativo P3 masculino
+SFX 111 0 chellelos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P2 + dativo P6 + acusativo P6 masculino
+SFX 111 0 chellesnos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P2 + dativo P6 + dativo / acusativo P4
+SFX 111 0 chellesnola . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P2 + dativo P6 + dativo P4 + acusativo P3 feminino
+SFX 111 0 chellesnolas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P2 + dativo P6 + dativo P4 + acusativo P6 feminino
+SFX 111 0 chellesnolo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P2 + dativo P6 + dativo P4 + acusativo P3 masculino
+SFX 111 0 chellesnolos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P2 + dativo P6 + dativo P4 + acusativo P6 masculino
+SFX 111 0 chellesvos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P2 + dativo P6 + dativo / acusativo P5
+SFX 111 0 chellesvola . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P2 + dativo P6 + dativo P5 + acusativo P3 feminino
+SFX 111 0 chellesvolas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P2 + dativo P6 + dativo P5 + acusativo P6 feminino
+SFX 111 0 chellesvolo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P2 + dativo P6 + dativo P5 + acusativo P3 masculino
+SFX 111 0 chellesvolos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P2 + dativo P6 + dativo P5 + acusativo P6 masculino
+SFX 111 0 lleme . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo solidariedade (P2) cortesía P3 + dativo / acusativo P1
+SFX 111 0 llema . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo solidariedade (P2) cortesía P3 + dativo P1 + acusativo P3 feminino
+SFX 111 0 llemas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo solidariedade (P2) cortesía P3 + dativo P1 + acusativo P6 feminino
+SFX 111 0 llemo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo solidariedade (P2) cortesía P3 + dativo P1 + acusativo P3 masculino
+SFX 111 0 llemos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo solidariedade (P2) cortesía P3 + dativo P1 + acusativo P6 masculino
+SFX 111 0 llenos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P3 + dativo / acusativo P4
+SFX 111 0 llenola . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P3 + dativo P4 + acusativo P3 feminino
+SFX 111 0 llenolas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P3 + dativo P4 + acusativo P6 feminino
+SFX 111 0 llenolo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P3 + dativo P4 + acusativo P3 masculino
+SFX 111 0 llenolos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P3 + dativo P4 + acusativo P6 masculino
+SFX 111 0 llevos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P3 + dativo / acusativo P5
+SFX 111 0 llevola . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P3 + dativo P5 + acusativo P3 feminino
+SFX 111 0 llevolas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P3 + dativo P5 + acusativo P3 feminino
+SFX 111 0 llevolo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P3 + dativo P5 + acusativo P3 masculino
+SFX 111 0 llevolos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P3 + dativo P5 + acusativo P3 masculino
+SFX 111 s nola mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P4 + acusativo P3 feminino
+SFX 111 s nolas mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P4 + acusativo P6 feminino
+SFX 111 s nolo mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P4 + acusativo P3 masculino
+SFX 111 s nolos mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P4 + acusativo P6 masculino
+SFX 111 0 nola [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P4 + acusativo P3 feminino
+SFX 111 0 nolas [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P4 + acusativo P6 feminino
+SFX 111 0 nolo [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P4 + acusativo P3 masculino
+SFX 111 0 nolos [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P4 + acusativo P6 masculino
+SFX 111 0 nola [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P4 + acusativo P3 feminino
+SFX 111 0 nolas [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P4 + acusativo P6 feminino
+SFX 111 0 nolo [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P4 + acusativo P3 masculino
+SFX 111 0 nolos [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P4 + acusativo P6 masculino
+SFX 111 s noslle mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo / acusativo P4 + dativo P3
+SFX 111 s noslla mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P4 + dativo P3 + acusativo P3 feminino
+SFX 111 s nosllas mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P4 + dativo P3 + acusativo P6 feminino
+SFX 111 s nosllo mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P4 + dativo P3 + acusativo P3 masculino
+SFX 111 s nosllos mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P4 + dativo P3 + acusativo P6 masculino
+SFX 111 s nosvos mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo / acusativo P4 + dativo / acusativo P5
+SFX 111 s nosvola mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P4 + dativo P5 + acusativo P3 feminino
+SFX 111 s nosvolas mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P4 + dativo P5 + acusativo P6 feminino
+SFX 111 s nosvolo mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P4 + dativo P5 + acusativo P3 masculino
+SFX 111 s nosvolos mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P4 + dativo P5 + acusativo P6 masculino
+SFX 111 s nosvoslle mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo / acusativo P4 + dativo / acusativo P5 + dativo P3
+SFX 111 s nosvoslla mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P3 + acusativo P3 feminino
+SFX 111 s nosvosllas mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P3 + acusativo P6 feminino
+SFX 111 s nosvosllo mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P3 + acusativo P3 masculino
+SFX 111 s nosvosllos mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P3 + acusativo P6 masculino
+SFX 111 s nosvoslles mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo / acusativo P4 + dativo / acusativo P5 + dativo P6
+SFX 111 s nosvosllela mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P6 + acusativo P3 feminino
+SFX 111 s nosvosllelas mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P6 + acusativo P6 feminino
+SFX 111 s nosvosllelo mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P6 + acusativo P3 masculino
+SFX 111 s nosvosllelos mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P6 + acusativo P6 masculino
+SFX 111 s noslles mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo / acusativo P4 + dativo P6
+SFX 111 s nosllela mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P4 + dativo P3 + acusativo P3 feminino
+SFX 111 s nosllelas mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P4 + dativo P3 + acusativo P6 feminino
+SFX 111 s nosllelo mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P4 + dativo P3 + acusativo P3 masculino
+SFX 111 s nosllelos mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P4 + dativo P3 + acusativo P6 masculino
+SFX 111 s nosllesvos mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo / acusativo P4 + dativo P6 + dativo / acusativo P5
+SFX 111 s nosllevola mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P4 + dativo P3 + dativo P5 + acusativo P3 feminino
+SFX 111 s nosllevolas mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P4 + dativo P3 + dativo P5 + acusativo P6 feminino
+SFX 111 s nosllevolo mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P4 + dativo P3 + dativo P5 + acusativo P3 masculino
+SFX 111 s nosllevolos mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P4 + dativo P3 + dativo P5 + acusativo P6 masculino
+SFX 111 0 noslle [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo / acusativo P4 + dativo P3
+SFX 111 0 noslla [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P4 + dativo P3 + acusativo P3 feminino
+SFX 111 0 nosllas [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P4 + dativo P3 + acusativo P6 feminino
+SFX 111 0 nosllo [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P4 + dativo P3 + acusativo P3 masculino
+SFX 111 0 nosllos [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P4 + dativo P3 + acusativo P6 masculino
+SFX 111 0 nosvoslle [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo / acusativo P4 + dativo / acusativo P5 + dativo P3
+SFX 111 0 nosvoslla [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P3 + acusativo P3 feminino
+SFX 111 0 nosvosllas [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P3 + acusativo P6 feminino
+SFX 111 0 nosvosllo [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P3 + acusativo P3 masculino
+SFX 111 0 nosvosllos [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P3 + acusativo P6 masculino
+SFX 111 0 nosvos [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo / acusativo P4 + dativo / acusativo P5
+SFX 111 0 nosvola [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P4 + dativo P5 + acusativo P3 feminino
+SFX 111 0 nosvolas [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P4 + dativo P5 + acusativo P6 feminino
+SFX 111 0 nosvolo [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P4 + dativo P5 + acusativo P3 masculino
+SFX 111 0 nosvolos [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P4 + dativo P5 + acusativo P6 masculino
+SFX 111 0 nosvoslles [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo / acusativo P4 + dativo / acusativo P5 + dativo P6
+SFX 111 0 nosvosllela [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P6 + acusativo P3 feminino
+SFX 111 0 nosvosllelas [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P6 + acusativo P6 feminino
+SFX 111 0 nosvosllelo [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P6 + acusativo P3 masculino
+SFX 111 0 nosvosllelos [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P6 + acusativo P6 masculino
+SFX 111 0 noslles [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo / acusativo P4 + dativo P6
+SFX 111 0 nosllela [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P4 + dativo P3 + acusativo P3 feminino
+SFX 111 0 nosllelas [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P4 + dativo P3 + acusativo P6 feminino
+SFX 111 0 nosllelo [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P4 + dativo P3 + acusativo P3 masculino
+SFX 111 0 nosllelos [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P4 + dativo P3 + acusativo P6 masculino
+SFX 111 0 nosllesvos [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo / acusativo P4 + dativo P6 + dativo / acusativo P5
+SFX 111 0 nosllevola [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P4 + dativo P3 + dativo P5 + acusativo P3 feminino
+SFX 111 0 nosllevolas [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P4 + dativo P3 + dativo P5 + acusativo P6 feminino
+SFX 111 0 nosllevolo [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P4 + dativo P3 + dativo P5 + acusativo P3 masculino
+SFX 111 0 nosllevolos [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P4 + dativo P3 + dativo P5 + acusativo P6 masculino
+SFX 111 0 noslle [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo / acusativo P4 + dativo P3
+SFX 111 0 noslla [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P4 + dativo P3 + acusativo P3 feminino
+SFX 111 0 nosllas [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P4 + dativo P3 + acusativo P6 feminino
+SFX 111 0 nosllo [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P4 + dativo P3 + acusativo P3 masculino
+SFX 111 0 nosllos [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P4 + dativo P3 + acusativo P6 masculino
+SFX 111 0 nosvos [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo / acusativo P4 + dativo / acusativo P5
+SFX 111 0 nosvola [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P4 + dativo P5 + acusativo P3 feminino
+SFX 111 0 nosvolas [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P4 + dativo P5 + acusativo P6 feminino
+SFX 111 0 nosvolo [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P4 + dativo P5 + acusativo P3 masculino
+SFX 111 0 nosvolos [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P4 + dativo P5 + acusativo P6 masculino
+SFX 111 0 nosvoslle [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo / acusativo P4 + dativo / acusativo P5 + dativo P3
+SFX 111 0 nosvoslla [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P3 + acusativo P3 feminino
+SFX 111 0 nosvosllas [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P3 + acusativo P6 feminino
+SFX 111 0 nosvosllo [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P3 + acusativo P3 masculino
+SFX 111 0 nosvosllos [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P3 + acusativo P6 masculino
+SFX 111 0 nosvoslles [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo / acusativo P4 + dativo / acusativo P5 + dativo P6
+SFX 111 0 nosvosllela [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P6 + acusativo P3 feminino
+SFX 111 0 nosvosllelas [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P6 + acusativo P6 feminino
+SFX 111 0 nosvosllelo [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P6 + acusativo P3 masculino
+SFX 111 0 nosvosllelos [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P6 + acusativo P6 masculino
+SFX 111 0 noslles [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo / acusativo P4 + dativo P6
+SFX 111 0 nosllela [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P4 + dativo P3 + acusativo P3 feminino
+SFX 111 0 nosllelas [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P4 + dativo P3 + acusativo P6 feminino
+SFX 111 0 nosllelo [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P4 + dativo P3 + acusativo P3 masculino
+SFX 111 0 nosllelos [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P4 + dativo P3 + acusativo P6 masculino
+SFX 111 0 nosllesvos [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo / acusativo P4 + dativo P6 + dativo / acusativo P5
+SFX 111 0 nosllevola [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P4 + dativo P3 + dativo P5 + acusativo P3 feminino
+SFX 111 0 nosllevolas [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P4 + dativo P3 + dativo P5 + acusativo P6 feminino
+SFX 111 0 nosllevolo [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P4 + dativo P3 + dativo P5 + acusativo P3 masculino
+SFX 111 0 nosllevolos [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P4 + dativo P3 + dativo P5 + acusativo P6 masculino
+SFX 111 0 vola . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P5 + acusativo P3 feminino
+SFX 111 0 volas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P5 + acusativo P6 feminino
+SFX 111 0 volo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P5 + acusativo P3 masculino
+SFX 111 0 volos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P5 + acusativo P6 masculino
+SFX 111 0 voslle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P5 / acusativo + dativo P3
+SFX 111 0 voslla . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P5 + dativo P3 + acusativo P3 feminino
+SFX 111 0 vosllas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P5 + dativo P3 + acusativo P6 feminino
+SFX 111 0 vosllo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P5 + dativo P3 + acusativo P3 masculino
+SFX 111 0 vosllos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P5 + dativo P3 + acusativo P6 masculino
+SFX 111 0 vosnos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo / acusativo P5 + dativo / acusativo P4
+SFX 111 0 vosnola . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P5 + dativo P4 + acusativo P3 feminino
+SFX 111 0 vosnolas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P5 + dativo P4 + acusativo P6 feminino
+SFX 111 0 vosnolo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P5 + dativo P4 + acusativo P3 masculino
+SFX 111 0 vosnolos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P5 + dativo P4 + acusativo P6 masculino
+SFX 111 0 voslles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo / acusativo P5 + dativo P3
+SFX 111 0 vosllela . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P5 + dativo P6 + acusativo P3 feminino
+SFX 111 0 vosllelas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P5 + dativo P6 + acusativo P6 feminino
+SFX 111 0 vosllelo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P5 + dativo P6 + acusativo P3 masculino
+SFX 111 0 vosllelos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P5 + dativo P6 + acusativo P6 masculino
+SFX 111 0 vosllenos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo / acusativo P5 + dativo P3 + dativo / acusativo P4
+SFX 111 0 vosllenola . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P5 + dativo P3 + dativo P4 + acusativo P3 feminino
+SFX 111 0 vosllenolas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P5 + dativo P3 + dativo P4 + acusativo P6 feminino
+SFX 111 0 vosllenolo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P5 + dativo P3 + dativo P4 + acusativo P3 masculino
+SFX 111 0 vosllenolos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P5 + dativo P3 + dativo P4 + acusativo P6 masculino
+SFX 111 0 vosnoslle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo / acusativo P5 + dativo / acusativo P4 + dativo P3
+SFX 111 0 vosnoslla . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P5 + dativo P4 + dativo P3 + acusativo P3 feminino
+SFX 111 0 vosnosllas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P5 + dativo P4 + dativo P3 + acusativo P6 feminino
+SFX 111 0 vosnosllo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P5 + dativo P4 + dativo P3 + acusativo P3 masculino
+SFX 111 0 vosnosllos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P5 + dativo P4 + dativo P3 + acusativo P6 masculino
+SFX 111 0 vosnoslles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo / acusativo P5 + dativo / acusativo P4 + dativo P6
+SFX 111 0 vosnosllela . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P5 + dativo P4 + dativo P6 + acusativo P3 feminino
+SFX 111 0 vosnosllelas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P5 + dativo P4 + dativo P6 + acusativo P6 feminino
+SFX 111 0 vosnosllelo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P5 + dativo P4 + dativo P6 + acusativo P3 masculino
+SFX 111 0 vosnosllelos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P5 + dativo P4 + dativo P6 + acusativo P6 masculino
+SFX 111 0 vosllesnos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo / acusativo P5 + dativo P6 + dativo / acusativo P4
+SFX 111 0 vosllesnola . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P5 + dativo P6 + dativo P4 + acusativo P3 feminino
+SFX 111 0 vosllesnolas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P5 + dativo P6 + dativo P4 + acusativo P6 feminino
+SFX 111 0 vosllesnolo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P5 + dativo P6 + dativo P4 + acusativo P3 masculino
+SFX 111 0 vosllesnolos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P5 + dativo P6 + dativo P4 + acusativo P6 masculino
+SFX 111 0 llela . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P6 + acusativo P3 feminino
+SFX 111 0 llelas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P6 + acusativo P6 feminino
+SFX 111 0 llelo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P6 + acusativo P3
+SFX 111 0 llelos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P6 + acusativo P6
+SFX 111 0 llesma . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo (P5) solidariedade cortesía P6 + dativo P1 + acusativo P3 feminino
+SFX 111 0 llesmas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo (P5) solidariedade cortesía P6 + dativo P1 + acusativo P6 feminino
+SFX 111 0 llesmo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo (P5) solidariedade cortesía P6 + dativo P1 + acusativo P3 masculino
+SFX 111 0 llesmos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo (P5) solidariedade cortesía P6 + dativo P1 + acusativo P6 masculino
+SFX 111 0 llesnos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P6 + dativo / acusativo P4
+SFX 111 0 llesnola . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P6 + dativo P4 + acusativo P3 feminino
+SFX 111 0 llesnolas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P6 + dativo P4 + acusativo P6 feminino
+SFX 111 0 llesnolo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P6 + dativo P4 + acusativo P3 masculino
+SFX 111 0 llesnolos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P6 + dativo P4 + acusativo P6 masculino
+SFX 111 0 llesvos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P6 + dativo / acusativo P5
+SFX 111 0 llesvola . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P6 + dativo P5 + acusativo P3 feminino
+SFX 111 0 llesvolas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P6 + dativo P5 + acusativo P6 feminino
+SFX 111 0 llesvolo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P6 + dativo P5 + acusativo P3 masculino
+SFX 111 0 llesvolos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 transitiva dativo P6 + dativo P5 + acusativo P6 masculino
+
+# <enclítico monosílabo> en construción transitiva e en concorrencia con forma verbal P2
+# SFX 112 0 te ds:acusativo P2
+# SFX 112 0 che ds:dativo P2
+# SFX 112 0 cha ds:dativo P2 + acusativo P3
+# SFX 112 0 chas ds:dativo P2 + acusativo P3
+# SFX 112 0 cho ds:dativo P2 + acusativo P3
+# SFX 112 0 chos ds:dativo P2 + acusativo P3
+
+SFX 112 Y 15
+SFX 112 0 me . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P2 transitiva dativo / acusativo P1
+SFX 112 0 ma . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P2 transitiva dativo P1 + acusativo P3
+SFX 112 0 mas . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P2 transitiva dativo P1 + acusativo P3
+SFX 112 0 mo . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P2 transitiva dativo P1 + acusativo P3
+SFX 112 0 mos . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P2 transitiva dativo P1 + acusativo P3
+SFX 112 0 lle . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P2 transitiva dativo P3
+SFX 112 0 lla . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P2 transitiva dativo P3 + acusativo P3
+SFX 112 0 llas . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P2 transitiva dativo P3 + acusativo P3
+SFX 112 0 llo . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P2 transitiva dativo P3 + acusativo P3
+SFX 112 0 llos . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P2 transitiva dativo P3 + acusativo P3
+SFX 112 s nos mos . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P2 transitiva dativo / acusativo P4
+SFX 112 0 nos [^o]s . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P2 transitiva dativo / acusativo P4
+SFX 112 0 nos [^s] . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P2 transitiva dativo / acusativo P4
+SFX 112 0 vos . . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P2 transitiva dativo / acusativo P5
+SFX 112 0 lles . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P2 transitiva dativo P6
+
+# <enclítico polisílabo> dativo [ + dativo] [ + dativo] [ + acusativo]
+SFX 113 Y 214
+SFX 113 0 melle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo / acusativo P1 + dativo P3
+SFX 113 0 mella . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P1 + dativo P3 + acusativo P3 feminino
+SFX 113 0 mellas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P1 + dativo P3 + acusativo P6 feminino
+SFX 113 0 mello . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P1 + dativo P3 + acusativo P3 masculino
+SFX 113 0 mellos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P1 + dativo P3 + acusativo P6 masculino
+SFX 113 0 mellevos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo / acusativo P1 + dativo P3 + dativo / acusativo P5
+SFX 113 0 mellevola . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P1 + dativo P3 + dativo P5 + acusativo P3 feminino
+SFX 113 0 mellevolas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P1 + dativo P3 + dativo P5 + acusativo P6 feminino
+SFX 113 0 mellevolo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P1 + dativo P3 + dativo P5 + acusativo P3 masculino
+SFX 113 0 mellevolos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P1 + dativo P3 + dativo P5 + acusativo P6 masculino
+SFX 113 0 menos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo / acusativo P1 + dativo / acusativo P4
+SFX 113 0 menola . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P1 + dativo P4 + acusativo P3 feminino
+SFX 113 0 menolas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P1 + dativo P4 + acusativo P6 feminino
+SFX 113 0 menolo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P1 + dativo P4 + acusativo P3 masculino
+SFX 113 0 menolos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P1 + dativo P4 + acusativo P6 masculino
+SFX 113 0 mevos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo / acusativo P1 + dativo / acusativo P5
+SFX 113 0 mevola . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P1 + dativo P5 + acusativo P3 feminino
+SFX 113 0 mevolas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P1 + dativo P5 + acusativo P6 feminino
+SFX 113 0 mevolo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P1 + dativo P5 + acusativo P3 masculino
+SFX 113 0 mevolos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P1 + dativo P5 + acusativo P6 masculino
+SFX 113 0 mevoslle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo / acusativo P1 + dativo / acusativo P5 + dativo P3
+SFX 113 0 mevoslla . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P1 + dativo P5 + dativo P3 + acusativo P3 feminino
+SFX 113 0 mevosllas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P1 + dativo P5 + dativo P3 + acusativo P6 feminino
+SFX 113 0 mevosllo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P1 + dativo P5 + dativo P3 + acusativo P3 masculino
+SFX 113 0 mevosllos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P1 + dativo P5 + dativo P3 + acusativo P6 masculino
+SFX 113 0 mevoslles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo / acusativo P1 + dativo / acusativo P5 + dativo P6
+SFX 113 0 mevosllela . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P1 + dativo P5 + dativo P6 + acusativo P3 feminino
+SFX 113 0 mevosllelas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P1 + dativo P5 + dativo P6 + acusativo P6 feminino
+SFX 113 0 mevosllelo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P1 + dativo P5 + dativo P6 + acusativo P3 masculino
+SFX 113 0 mevosllelos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P1 + dativo P5 + dativo P6 + acusativo P6 masculino
+SFX 113 0 melles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo / acusativo P1 + dativo P3
+SFX 113 0 mellela . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P1 + dativo P6 + acusativo P3 feminino
+SFX 113 0 mellelas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P1 + dativo P6 + acusativo P6 feminino
+SFX 113 0 mellelo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P1 + dativo P6 + acusativo P3 masculino
+SFX 113 0 mellelos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P1 + dativo P6 + acusativo P6 masculino
+SFX 113 0 mellesvos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P1 + dativo P6 + dativo P5
+SFX 113 0 mellesvola . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P1 + dativo P6 + dativo P5 + acusativo P3 feminino
+SFX 113 0 mellesvolas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P1 + dativo P6 + dativo P5 + acusativo P6 feminino
+SFX 113 0 mellesvolo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P1 + dativo P6 + dativo P5 + acusativo P3 masculino
+SFX 113 0 mellesvolos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P1 + dativo P6 + dativo P5 + acusativo P6 masculino
+SFX 113 0 lleme . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo solidariedade (P2) cortesía P3 + dativo / acusativo P1
+SFX 113 0 llema . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo solidariedade (P2) cortesía P3 + dativo P1 + acusativo P3 feminino
+SFX 113 0 llemas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo solidariedade (P2) cortesía P3 + dativo P1 + acusativo P6 feminino
+SFX 113 0 llemo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo solidariedade (P2) cortesía P3 + dativo P1 + acusativo P3 masculino
+SFX 113 0 llemos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo solidariedade (P2) cortesía P3 + dativo P1 + acusativo P6 masculino
+SFX 113 0 llenos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P3 + dativo / acusativo P4
+SFX 113 0 llenola . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P3 + dativo P4 + acusativo P3 feminino
+SFX 113 0 llenolas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P3 + dativo P4 + acusativo P6 feminino
+SFX 113 0 llenolo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P3 + dativo P4 + acusativo P3 masculino
+SFX 113 0 llenolos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P3 + dativo P4 + acusativo P6 masculino
+SFX 113 0 llevos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P3 + dativo / acusativo P5
+SFX 113 0 llevola . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P3 + dativo P5 + acusativo P3 feminino
+SFX 113 0 llevolas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P3 + dativo P5 + acusativo P3 feminino
+SFX 113 0 llevolo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P3 + dativo P5 + acusativo P3 masculino
+SFX 113 0 llevolos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P3 + dativo P5 + acusativo P3 masculino
+SFX 113 s nola mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P4 + acusativo P3 feminino
+SFX 113 s nolas mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P4 + acusativo P6 feminino
+SFX 113 s nolo mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P4 + acusativo P3 masculino
+SFX 113 s nolos mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P4 + acusativo P6 masculino
+SFX 113 0 nola [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P4 + acusativo P3 feminino
+SFX 113 0 nolas [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P4 + acusativo P6 feminino
+SFX 113 0 nolo [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P4 + acusativo P3 masculino
+SFX 113 0 nolos [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P4 + acusativo P6 masculino
+SFX 113 0 nola [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P4 + acusativo P3 feminino
+SFX 113 0 nolas [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P4 + acusativo P6 feminino
+SFX 113 0 nolo [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P4 + acusativo P3 masculino
+SFX 113 0 nolos [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P4 + acusativo P6 masculino
+SFX 113 s noslle mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo / acusativo P4 + dativo P3
+SFX 113 s noslla mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P4 + dativo P3 + acusativo P3 feminino
+SFX 113 s nosllas mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P4 + dativo P3 + acusativo P6 feminino
+SFX 113 s nosllo mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P4 + dativo P3 + acusativo P3 masculino
+SFX 113 s nosllos mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P4 + dativo P3 + acusativo P6 masculino
+SFX 113 s nosvos mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo / acusativo P4 + dativo / acusativo P5
+SFX 113 s nosvola mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P4 + dativo P5 + acusativo P3 feminino
+SFX 113 s nosvolas mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P4 + dativo P5 + acusativo P6 feminino
+SFX 113 s nosvolo mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P4 + dativo P5 + acusativo P3 masculino
+SFX 113 s nosvolos mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P4 + dativo P5 + acusativo P6 masculino
+SFX 113 s nosvoslle mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo / acusativo P4 + dativo / acusativo P5 + dativo P3
+SFX 113 s nosvoslla mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P3 + acusativo P3 feminino
+SFX 113 s nosvosllas mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P3 + acusativo P6 feminino
+SFX 113 s nosvosllo mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P3 + acusativo P3 masculino
+SFX 113 s nosvosllos mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P3 + acusativo P6 masculino
+SFX 113 s nosvoslles mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo / acusativo P4 + dativo / acusativo P5 + dativo P6
+SFX 113 s nosvosllela mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P6 + acusativo P3 feminino
+SFX 113 s nosvosllelas mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P6 + acusativo P6 feminino
+SFX 113 s nosvosllelo mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P6 + acusativo P3 masculino
+SFX 113 s nosvosllelos mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P6 + acusativo P6 masculino
+SFX 113 s noslles mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo / acusativo P4 + dativo P6
+SFX 113 s nosllela mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P4 + dativo P3 + acusativo P3 feminino
+SFX 113 s nosllelas mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P4 + dativo P3 + acusativo P6 feminino
+SFX 113 s nosllelo mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P4 + dativo P3 + acusativo P3 masculino
+SFX 113 s nosllelos mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P4 + dativo P3 + acusativo P6 masculino
+SFX 113 s nosllesvos mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo / acusativo P4 + dativo P6 + dativo / acusativo P5
+SFX 113 s nosllevola mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P4 + dativo P3 + dativo P5 + acusativo P3 feminino
+SFX 113 s nosllevolas mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P4 + dativo P3 + dativo P5 + acusativo P6 feminino
+SFX 113 s nosllevolo mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P4 + dativo P3 + dativo P5 + acusativo P3 masculino
+SFX 113 s nosllevolos mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P4 + dativo P3 + dativo P5 + acusativo P6 masculino
+SFX 113 0 noslle [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo / acusativo P4 + dativo P3
+SFX 113 0 noslla [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P4 + dativo P3 + acusativo P3 feminino
+SFX 113 0 nosllas [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P4 + dativo P3 + acusativo P6 feminino
+SFX 113 0 nosllo [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P4 + dativo P3 + acusativo P3 masculino
+SFX 113 0 nosllos [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P4 + dativo P3 + acusativo P6 masculino
+SFX 113 0 nosvoslle [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo / acusativo P4 + dativo / acusativo P5 + dativo P3
+SFX 113 0 nosvoslla [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P3 + acusativo P3 feminino
+SFX 113 0 nosvosllas [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P3 + acusativo P6 feminino
+SFX 113 0 nosvosllo [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P3 + acusativo P3 masculino
+SFX 113 0 nosvosllos [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P3 + acusativo P6 masculino
+SFX 113 0 nosvos [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo / acusativo P4 + dativo / acusativo P5
+SFX 113 0 nosvola [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P4 + dativo P5 + acusativo P3 feminino
+SFX 113 0 nosvolas [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P4 + dativo P5 + acusativo P6 feminino
+SFX 113 0 nosvolo [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P4 + dativo P5 + acusativo P3 masculino
+SFX 113 0 nosvolos [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P4 + dativo P5 + acusativo P6 masculino
+SFX 113 0 nosvoslles [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo / acusativo P4 + dativo / acusativo P5 + dativo P6
+SFX 113 0 nosvosllela [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P6 + acusativo P3 feminino
+SFX 113 0 nosvosllelas [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P6 + acusativo P6 feminino
+SFX 113 0 nosvosllelo [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P6 + acusativo P3 masculino
+SFX 113 0 nosvosllelos [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P6 + acusativo P6 masculino
+SFX 113 0 noslles [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo / acusativo P4 + dativo P6
+SFX 113 0 nosllela [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P4 + dativo P3 + acusativo P3 feminino
+SFX 113 0 nosllelas [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P4 + dativo P3 + acusativo P6 feminino
+SFX 113 0 nosllelo [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P4 + dativo P3 + acusativo P3 masculino
+SFX 113 0 nosllelos [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P4 + dativo P3 + acusativo P6 masculino
+SFX 113 0 nosllesvos [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo / acusativo P4 + dativo P6 + dativo / acusativo P5
+SFX 113 0 nosllevola [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P4 + dativo P3 + dativo P5 + acusativo P3 feminino
+SFX 113 0 nosllevolas [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P4 + dativo P3 + dativo P5 + acusativo P6 feminino
+SFX 113 0 nosllevolo [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P4 + dativo P3 + dativo P5 + acusativo P3 masculino
+SFX 113 0 nosllevolos [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P4 + dativo P3 + dativo P5 + acusativo P6 masculino
+SFX 113 0 noslle [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo / acusativo P4 + dativo P3
+SFX 113 0 noslla [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P4 + dativo P3 + acusativo P3 feminino
+SFX 113 0 nosllas [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P4 + dativo P3 + acusativo P6 feminino
+SFX 113 0 nosllo [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P4 + dativo P3 + acusativo P3 masculino
+SFX 113 0 nosllos [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P4 + dativo P3 + acusativo P6 masculino
+SFX 113 0 nosvos [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo / acusativo P4 + dativo / acusativo P5
+SFX 113 0 nosvola [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P4 + dativo P5 + acusativo P3 feminino
+SFX 113 0 nosvolas [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P4 + dativo P5 + acusativo P6 feminino
+SFX 113 0 nosvolo [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P4 + dativo P5 + acusativo P3 masculino
+SFX 113 0 nosvolos [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P4 + dativo P5 + acusativo P6 masculino
+SFX 113 0 nosvoslle [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo / acusativo P4 + dativo / acusativo P5 + dativo P3
+SFX 113 0 nosvoslla [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P3 + acusativo P3 feminino
+SFX 113 0 nosvosllas [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P3 + acusativo P6 feminino
+SFX 113 0 nosvosllo [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P3 + acusativo P3 masculino
+SFX 113 0 nosvosllos [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P3 + acusativo P6 masculino
+SFX 113 0 nosvoslles [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo / acusativo P4 + dativo / acusativo P5 + dativo P6
+SFX 113 0 nosvosllela [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P6 + acusativo P3 feminino
+SFX 113 0 nosvosllelas [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P6 + acusativo P6 feminino
+SFX 113 0 nosvosllelo [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P6 + acusativo P3 masculino
+SFX 113 0 nosvosllelos [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P6 + acusativo P6 masculino
+SFX 113 0 noslles [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo / acusativo P4 + dativo P6
+SFX 113 0 nosllela [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P4 + dativo P3 + acusativo P3 feminino
+SFX 113 0 nosllelas [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P4 + dativo P3 + acusativo P6 feminino
+SFX 113 0 nosllelo [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P4 + dativo P3 + acusativo P3 masculino
+SFX 113 0 nosllelos [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P4 + dativo P3 + acusativo P6 masculino
+SFX 113 0 nosllesvos [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo / acusativo P4 + dativo P6 + dativo / acusativo P5
+SFX 113 0 nosllevola [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P4 + dativo P3 + dativo P5 + acusativo P3 feminino
+SFX 113 0 nosllevolas [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P4 + dativo P3 + dativo P5 + acusativo P6 feminino
+SFX 113 0 nosllevolo [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P4 + dativo P3 + dativo P5 + acusativo P3 masculino
+SFX 113 0 nosllevolos [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P4 + dativo P3 + dativo P5 + acusativo P6 masculino
+SFX 113 0 vola . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P5 + acusativo P3 feminino
+SFX 113 0 volas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P5 + acusativo P6 feminino
+SFX 113 0 volo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P5 + acusativo P3 masculino
+SFX 113 0 volos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P5 + acusativo P6 masculino
+SFX 113 0 voslle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P5 / acusativo + dativo P3
+SFX 113 0 voslla . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P5 + dativo P3 + acusativo P3 feminino
+SFX 113 0 vosllas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P5 + dativo P3 + acusativo P6 feminino
+SFX 113 0 vosllo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P5 + dativo P3 + acusativo P3 masculino
+SFX 113 0 vosllos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P5 + dativo P3 + acusativo P6 masculino
+SFX 113 0 vosnos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo / acusativo P5 + dativo / acusativo P4
+SFX 113 0 vosnola . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P5 + dativo P4 + acusativo P3 feminino
+SFX 113 0 vosnolas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P5 + dativo P4 + acusativo P6 feminino
+SFX 113 0 vosnolo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P5 + dativo P4 + acusativo P3 masculino
+SFX 113 0 vosnolos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P5 + dativo P4 + acusativo P6 masculino
+SFX 113 0 voslles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo / acusativo P5 + dativo P3
+SFX 113 0 vosllela . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P5 + dativo P6 + acusativo P3 feminino
+SFX 113 0 vosllelas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P5 + dativo P6 + acusativo P6 feminino
+SFX 113 0 vosllelo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P5 + dativo P6 + acusativo P3 masculino
+SFX 113 0 vosllelos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P5 + dativo P6 + acusativo P6 masculino
+SFX 113 0 vosllenos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo / acusativo P5 + dativo P3 + dativo / acusativo P4
+SFX 113 0 vosllenola . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P5 + dativo P3 + dativo P4 + acusativo P3 feminino
+SFX 113 0 vosllenolas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P5 + dativo P3 + dativo P4 + acusativo P6 feminino
+SFX 113 0 vosllenolo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P5 + dativo P3 + dativo P4 + acusativo P3 masculino
+SFX 113 0 vosllenolos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P5 + dativo P3 + dativo P4 + acusativo P6 masculino
+SFX 113 0 vosnoslle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo / acusativo P5 + dativo / acusativo P4 + dativo P3
+SFX 113 0 vosnoslla . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P5 + dativo P4 + dativo P3 + acusativo P3 feminino
+SFX 113 0 vosnosllas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P5 + dativo P4 + dativo P3 + acusativo P6 feminino
+SFX 113 0 vosnosllo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P5 + dativo P4 + dativo P3 + acusativo P3 masculino
+SFX 113 0 vosnosllos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P5 + dativo P4 + dativo P3 + acusativo P6 masculino
+SFX 113 0 vosnoslles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo / acusativo P5 + dativo / acusativo P4 + dativo P6
+SFX 113 0 vosnosllela . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P5 + dativo P4 + dativo P6 + acusativo P3 feminino
+SFX 113 0 vosnosllelas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P5 + dativo P4 + dativo P6 + acusativo P6 feminino
+SFX 113 0 vosnosllelo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P5 + dativo P4 + dativo P6 + acusativo P3 masculino
+SFX 113 0 vosnosllelos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P5 + dativo P4 + dativo P6 + acusativo P6 masculino
+SFX 113 0 vosllesnos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo / acusativo P5 + dativo P6 + dativo / acusativo P4
+SFX 113 0 vosllesnola . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P5 + dativo P6 + dativo P4 + acusativo P3 feminino
+SFX 113 0 vosllesnolas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P5 + dativo P6 + dativo P4 + acusativo P6 feminino
+SFX 113 0 vosllesnolo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P5 + dativo P6 + dativo P4 + acusativo P3 masculino
+SFX 113 0 vosllesnolos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P5 + dativo P6 + dativo P4 + acusativo P6 masculino
+SFX 113 0 llela . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P6 + acusativo P3 feminino
+SFX 113 0 llelas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P6 + acusativo P6 feminino
+SFX 113 0 llelo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P6 + acusativo P3
+SFX 113 0 llelos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P6 + acusativo P6
+SFX 113 0 llesma . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo (P5) solidariedade cortesía P6 + dativo P1 + acusativo P3 feminino
+SFX 113 0 llesmas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo (P5) solidariedade cortesía P6 + dativo P1 + acusativo P6 feminino
+SFX 113 0 llesmo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo (P5) solidariedade cortesía P6 + dativo P1 + acusativo P3 masculino
+SFX 113 0 llesmos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo (P5) solidariedade cortesía P6 + dativo P1 + acusativo P6 masculino
+SFX 113 0 llesnos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P6 + dativo / acusativo P4
+SFX 113 0 llesnola . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P6 + dativo P4 + acusativo P3 feminino
+SFX 113 0 llesnolas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P6 + dativo P4 + acusativo P6 feminino
+SFX 113 0 llesnolo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P6 + dativo P4 + acusativo P3 masculino
+SFX 113 0 llesnolos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P6 + dativo P4 + acusativo P6 masculino
+SFX 113 0 llesvos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P6 + dativo / acusativo P5
+SFX 113 0 llesvola . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P6 + dativo P5 + acusativo P3 feminino
+SFX 113 0 llesvolas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P6 + dativo P5 + acusativo P6 feminino
+SFX 113 0 llesvolo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P6 + dativo P5 + acusativo P3 masculino
+SFX 113 0 llesvolos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 transitiva dativo P6 + dativo P5 + acusativo P6 masculino
+
+
+# <enclítico monosílabo> en construción transitiva e en concorrencia con forma verbal P3 / P6
+SFX 114 Y 22
+SFX 114 0 me . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P3 / P6 transitiva dativo / acusativo P1
+SFX 114 0 ma . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P3 / P6 transitiva dativo P1 + acusativo P3
+SFX 114 0 mas . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P3 / P6 transitiva dativo P1 + acusativo P3
+SFX 114 0 mo . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P3 / P6 transitiva dativo P1 + acusativo P3
+SFX 114 0 mos . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P3 / P6 transitiva dativo P1 + acusativo P3
+SFX 114 0 te . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P3 / P6 transitiva acusativo P2
+SFX 114 0 che . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P3 / P6 transitiva dativo P2
+SFX 114 0 cha . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P3 / P6 transitiva dativo P2 + acusativo P3
+SFX 114 0 chas . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P3 / P6 transitiva dativo P2 + acusativo P3
+SFX 114 0 cho . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P3 / P6 transitiva dativo P2 + acusativo P3
+SFX 114 0 chos . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P3 / P6 transitiva dativo P2 + acusativo P3
+SFX 114 0 lle . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P3 / P6 transitiva dativo P3
+SFX 114 0 lla . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P3 / P6 transitiva dativo P3 + acusativo P3
+SFX 114 0 llas . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P3 / P6 transitiva dativo P3 + acusativo P3
+SFX 114 0 llo . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P3 / P6 transitiva dativo P3 + acusativo P3
+SFX 114 0 llos . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P3 / P6 transitiva dativo P3 + acusativo P3
+SFX 114 s nos mos . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P3 / P6 transitiva dativo / acusativo P4
+SFX 114 0 nos [^o]s . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P3 / P6 transitiva dativo / acusativo P4
+SFX 114 0 nos [^s] . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P3 / P6 transitiva dativo / acusativo P4
+SFX 114 0 vos . . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P3 / P6 transitiva dativo / acusativo P5
+SFX 114 0 lles . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P3 / P6 transitiva dativo P6
+SFX 114 0 se . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P3 / P6 transitiva reflexivo P3 / P6
+
+
+# - reflexivo P3 / P6 se: primeira posición da secuencia
+# - P2 antecede a P1 / P4 (cheme, chenos, teme, tenos). P1 antecede a P5 (mevos). P5 combina libremente con P4 (nosvos,vosnos)
+# - dativo solidariedade P2 antecede a P5 (chevos)
+# - dativo / acusativo P3 / P6 derradeira posición: dativo P3 / P6 antecede a acusativo P3 / P6. P4 / P5 combina libremente con P3 / P6 (noslle, voslle, noslles, voslles, llenos, llevos, llesnos, llesvos)
+# - dativo solidariedade (P2) cortesía P3 antecede a P1 (lleme)
+
+# <enclítico polisílabo> forma verbal P3 / P6 + acusativo / dativo [ + dativo] [ + dativo] [ + acusativo] / reflexivo P3 / P6 + dativo [ + dativo]
+# pronome enclítico con forma verbal P3 / P6 transitiva
+# nosme chenosme
+SFX 115 Y 353
+SFX 115 0 melle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo / acusativo P1 + dativo P3
+SFX 115 0 mella . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P1 + dativo P3 + acusativo P3 feminino
+SFX 115 0 mellas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P1 + dativo P3 + acusativo P6 feminino
+SFX 115 0 mello . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P1 + dativo P3 + acusativo P3 masculino
+SFX 115 0 mellos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P1 + dativo P3 + acusativo P6 masculino
+SFX 115 0 mellevos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo / acusativo P1 + dativo P3 + dativo / acusativo P5
+SFX 115 0 mellevola . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P1 + dativo P3 + dativo P5 + acusativo P3 feminino
+SFX 115 0 mellevolas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P1 + dativo P3 + dativo P5 + acusativo P6 feminino
+SFX 115 0 mellevolo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P1 + dativo P3 + dativo P5 + acusativo P3 masculino
+SFX 115 0 mellevolos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P1 + dativo P3 + dativo P5 + acusativo P6 masculino
+SFX 115 0 menos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo / acusativo P1 + dativo / acusativo P4
+SFX 115 0 menola . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P1 + dativo P4 + acusativo P3 feminino
+SFX 115 0 menolas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P1 + dativo P4 + acusativo P6 feminino
+SFX 115 0 menolo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P1 + dativo P4 + acusativo P3 masculino
+SFX 115 0 menolos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P1 + dativo P4 + acusativo P6 masculino
+SFX 115 0 mevos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo / acusativo P1 + dativo / acusativo P5
+SFX 115 0 mevola . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P1 + dativo P5 + acusativo P3 feminino
+SFX 115 0 mevolas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P1 + dativo P5 + acusativo P6 feminino
+SFX 115 0 mevolo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P1 + dativo P5 + acusativo P3 masculino
+SFX 115 0 mevolos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P1 + dativo P5 + acusativo P6 masculino
+SFX 115 0 mevoslle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo / acusativo P1 + dativo / acusativo P5 + dativo P3
+SFX 115 0 mevoslla . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P1 + dativo P5 + dativo P3 + acusativo P3 feminino
+SFX 115 0 mevosllas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P1 + dativo P5 + dativo P3 + acusativo P6 feminino
+SFX 115 0 mevosllo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P1 + dativo P5 + dativo P3 + acusativo P3 masculino
+SFX 115 0 mevosllos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P1 + dativo P5 + dativo P3 + acusativo P6 masculino
+SFX 115 0 mevoslles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo / acusativo P1 + dativo / acusativo P5 + dativo P6
+SFX 115 0 mevosllela . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P1 + dativo P5 + dativo P6 + acusativo P3 feminino
+SFX 115 0 mevosllelas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P1 + dativo P5 + dativo P6 + acusativo P6 feminino
+SFX 115 0 mevosllelo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P1 + dativo P5 + dativo P6 + acusativo P3 masculino
+SFX 115 0 mevosllelos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P1 + dativo P5 + dativo P6 + acusativo P6 masculino
+SFX 115 0 melles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo / acusativo P1 + dativo P3
+SFX 115 0 mellela . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P1 + dativo P6 + acusativo P3 feminino
+SFX 115 0 mellelas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P1 + dativo P6 + acusativo P6 feminino
+SFX 115 0 mellelo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P1 + dativo P6 + acusativo P3 masculino
+SFX 115 0 mellelos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P1 + dativo P6 + acusativo P6 masculino
+SFX 115 0 mellesvos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P1 + dativo P6 + dativo P5
+SFX 115 0 mellesvola . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P1 + dativo P6 + dativo P5 + acusativo P3 feminino
+SFX 115 0 mellesvolas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P1 + dativo P6 + dativo P5 + acusativo P6 feminino
+SFX 115 0 mellesvolo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P1 + dativo P6 + dativo P5 + acusativo P3 masculino
+SFX 115 0 mellesvolos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P1 + dativo P6 + dativo P5 + acusativo P6 masculino
+SFX 115 0 teme . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva acusativo P2 + dativo P1
+SFX 115 0 temelle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva acusativo P2 + dativo P1 + dativo P3
+SFX 115 0 temenos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva acusativo P2 + dativo P1 + dativo P4
+SFX 115 0 temevos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva acusativo P2 + dativo P1 + dativo P5
+SFX 115 0 temelles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva acusativo P2 + dativo P1 + dativo P6
+SFX 115 0 telle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva acusativo P2 + dativo P3
+SFX 115 0 tellenos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva acusativo P2 + dativo P3 + dativo P4
+SFX 115 0 tellevos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva acusativo P2 + dativo P3 + dativo P5
+SFX 115 0 tenos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva acusativo P2 + dativo P4
+SFX 115 0 tenoslle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva acusativo P2 + dativo P4 + dativo P3
+SFX 115 0 tenosvos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva acusativo P2 + dativo P4 + dativo P5
+SFX 115 0 tenoslles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva acusativo P2 + dativo P4 + dativo P6
+SFX 115 0 tevos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva acusativo P2 + dativo P5
+SFX 115 0 tevoslle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva acusativo P2 + dativo P5 + dativo P3
+SFX 115 0 tevosnos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva acusativo P2 + dativo P5 + dativo P4
+SFX 115 0 tevoslles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva acusativo P2 + dativo P5 + dativo P6
+SFX 115 0 telles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva acusativo P2 + dativo P6
+SFX 115 0 tellesnos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva acusativo P2 + dativo P6 + dativo P4
+SFX 115 0 tellesvos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva acusativo P2 + dativo P6 + dativo P5
+SFX 115 0 cheme . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P2 + dativo / acusativo P1
+SFX 115 0 chema . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P2 + dativo P1 + acusativo P3 feminino
+SFX 115 0 chemas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P2 + dativo P1 + acusativo P6 feminino
+SFX 115 0 chemo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P2 + dativo P1 + acusativo P3 masculino
+SFX 115 0 chemos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P2 + dativo P1 + acusativo P6 masculino
+SFX 115 0 chemelle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P2 + dativo / acusativo P1 + dativo P3
+SFX 115 0 chemella . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P2 + dativo P1 + dativo P3 + acusativo P3 feminino
+SFX 115 0 chemellas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P2 + dativo P1 + dativo P3 + acusativo P6 feminino
+SFX 115 0 chemello . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P2 + dativo P1 + dativo P3 + acusativo P3 masculino
+SFX 115 0 chemellos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P2 + dativo P1 + dativo P3 + acusativo P6 masculino
+SFX 115 0 chemenos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P2 + dativo / acusativo P1 + dativo / acusativo P4
+SFX 115 0 chemenola . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P2 + dativo P1 + dativoP4 + acusativo P3 feminino
+SFX 115 0 chemenolas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P2 + dativo P1 + dativo P4 + acusativo P6 feminino
+SFX 115 0 chemenolo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P2 + dativo P1 + dativo P4 + acusativo P3 masculino
+SFX 115 0 chemenolos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P2 + dativo P1 + dativo P4 + acusativo P6 masculino
+SFX 115 0 chemevos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P2 + dativo / acusativo P1 + dativo / acusativo P5
+SFX 115 0 chemevola . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P2 + dativo P1 + dativo P5 + acusativo P3 feminino
+SFX 115 0 chemevolas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P2 + dativo P1 + dativo P5 + acusativo P6 feminino
+SFX 115 0 chemevolo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P2 + dativo P1 + dativo P5 + acusativo P3 masculino
+SFX 115 0 chemevolos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P2 + dativo P1 + dativo P5 + acusativo P6 masculino
+SFX 115 0 chemelles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P2 + dativo / acusativo P1 + dativo P6
+SFX 115 0 chemellela . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P2 + dativo P1 + dativo P6 + acusativo P3 feminino
+SFX 115 0 chemellelas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P2 + dativo P1 + dativo P6 + acusativo P6 feminino
+SFX 115 0 chemellelo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P2 + dativo P1 + dativo P6 + acusativo P3 masculino
+SFX 115 0 chemellelos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P2 + dativo P1 + dativo P6 + acusativo P6 masculino
+SFX 115 0 chelle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P2 + dativo P3
+SFX 115 0 chella . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P2 + dativo P3 + acusativo P3 feminino
+SFX 115 0 chellas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P2 + dativo P3 + acusativo P6 feminino
+SFX 115 0 chello . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P2 + dativo P3 + acusativo P3 masculino
+SFX 115 0 chellos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P2 + dativo P3 + acusativo P6 masculino
+SFX 115 0 chellenos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P2 + dativo P3 + dativo / acusativo P4
+SFX 115 0 chellenola . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P2 + dativo P3 + dativo P4 + acusativo P3 feminino
+SFX 115 0 chellenolas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P2 + dativo P3 + dativo P4 + acusativo P6 feminino
+SFX 115 0 chellenolo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P2 + dativo P3 + dativo P4 + acusativo P3 masculino
+SFX 115 0 chellenolos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P2 + dativo P3 + dativo P4 + acusativo P6 masculino
+SFX 115 0 chellevos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P2 + dativo P3 + dativo / acusativo P5
+SFX 115 0 chellevola . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P2 + dativo P3 + dativo P5 + acusativo P3 feminino
+SFX 115 0 chellevolas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P2 + dativo P3 + dativo P5 + acusativo P6 feminino
+SFX 115 0 chellevolo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P2 + dativo P3 + dativo P5 + acusativo P3 masculino
+SFX 115 0 chellevolos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P2 + dativo P3 + dativo P5 + acusativo P6 masculino
+SFX 115 0 chenos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P2 + dativo / acusativo P4
+SFX 115 0 chenola . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P2 + dativo P4 + acusativo P3 feminino
+SFX 115 0 chenolas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P2 + dativo P4 + acusativo P6 feminino
+SFX 115 0 chenolo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P2 + dativo P4 + acusativo P3 masculino
+SFX 115 0 chenolos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P2 + dativo P4 + acusativo P6 masculino
+SFX 115 0 chenoslle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P2 + dativo / acusativo + dativo P3
+SFX 115 0 chenoslla . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P2 + dativo P4 + dativo P3 + acusativo P3 feminino
+SFX 115 0 chenosllas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P2 + dativo P4 + dativo P3 + acusativo P6 feminino
+SFX 115 0 chenosllo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P2 + dativo P4 + dativo P3 + acusativo P3 masculino
+SFX 115 0 chenosllos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P2 + dativo P4 + dativo P3 + acusativo P6 masculino
+SFX 115 0 chenosvos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P2 + dativo P4 + dativo / acusativo P5
+SFX 115 0 chenosvola . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P2 + dativo P4 + dativo P5 + acusativo P3 feminino
+SFX 115 0 chenosvolas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P2 + dativo P4 + dativo P5 + acusativo P6 feminino
+SFX 115 0 chenosvolo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P2 + dativo P4 + dativo P5 + acusativo P3 masculino
+SFX 115 0 chenosvolos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P2 + dativo P4 + dativo P5 + acusativo P6 masculino
+SFX 115 0 chenoslles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P2 + dativo / acusativo + dativo P6
+SFX 115 0 chenosllela . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P2 + dativo P4 + dativo P6 + acusativo P3 feminino
+SFX 115 0 chenosllelas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P2 + dativo P4 + dativo P6 + acusativo P6 feminino
+SFX 115 0 chenosllelo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P2 + dativo P4 + dativo P6 + acusativo P3 masculino
+SFX 115 0 chenosllelos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P2 + dativo P4 + dativo P6 + acusativo P6 masculino
+SFX 115 0 chevos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P2 + dativo / acusativo P5
+SFX 115 0 chevola . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P2 + dativo P5 + acusativo P3 feminino
+SFX 115 0 chevolas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P2 + dativo P5 + acusativo P6 feminino
+SFX 115 0 chevolo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P2 + dativo P5 + acusativo P3 masculino
+SFX 115 0 chevolos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P2 + dativo P5 + acusativo P6 masculino
+SFX 115 0 chevoslle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P2 + dativo / acusativo P5 + dativo P3
+SFX 115 0 chevoslla . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P2 + dativo P5 + dativo P3 + acusativo P3 feminino
+SFX 115 0 chevosllas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P2 + dativo P5 + dativo P3 + acusativo P6 feminino
+SFX 115 0 chevosllo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P2 + dativo P5 + dativo P3 + acusativo P3 masculino
+SFX 115 0 chevosllos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P2 + dativo P5 + dativo P3 + acusativo P6 masculino
+SFX 115 0 chevosnos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P2 + dativo / acusativo P5 + dativo / acusativo P4
+SFX 115 0 chevosnola . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P2 + dativo P5 + dativo P4 + acusativo P3 feminino
+SFX 115 0 chevosnolas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P2 + dativo P5 + dativo P4 + acusativo P6 feminino
+SFX 115 0 chevosnolo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P2 + dativo P5 + dativo P4 + acusativo P3 masculino
+SFX 115 0 chevosnolos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P2 + dativo P5 + dativo P4 + acusativo P6 masculino
+SFX 115 0 chevoslles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P2 + dativo / acusativo P5 + dativo P6
+SFX 115 0 chevosllela . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P2 + dativo P5 + dativo P6 + acusativo P3 feminino
+SFX 115 0 chevosllelas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P2 + dativo P5 + dativo P6 + acusativo P6 feminino
+SFX 115 0 chevosllelo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P2 + dativo P5 + dativo P6 + acusativo P3 masculino
+SFX 115 0 chevosllelos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P2 + dativo P5 + dativo P6 + acusativo P6 masculino
+SFX 115 0 chelles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P2 + dativo P6
+SFX 115 0 chellela . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P2 + dativo P6 + acusativo P3 feminino
+SFX 115 0 chellelas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P2 + dativo P6 + acusativo P6 feminino
+SFX 115 0 chellelo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P2 + dativo P6 + acusativo P3 masculino
+SFX 115 0 chellelos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P2 + dativo P6 + acusativo P6 masculino
+SFX 115 0 chellesnos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P2 + dativo P6 + dativo / acusativo P4
+SFX 115 0 chellesnola . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P2 + dativo P6 + dativo P4 + acusativo P3 feminino
+SFX 115 0 chellesnolas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P2 + dativo P6 + dativo P4 + acusativo P6 feminino
+SFX 115 0 chellesnolo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P2 + dativo P6 + dativo P4 + acusativo P3 masculino
+SFX 115 0 chellesnolos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P2 + dativo P6 + dativo P4 + acusativo P6 masculino
+SFX 115 0 chellesvos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P2 + dativo P6 + dativo / acusativo P5
+SFX 115 0 chellesvola . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P2 + dativo P6 + dativo P5 + acusativo P3 feminino
+SFX 115 0 chellesvolas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P2 + dativo P6 + dativo P5 + acusativo P6 feminino
+SFX 115 0 chellesvolo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P2 + dativo P6 + dativo P5 + acusativo P3 masculino
+SFX 115 0 chellesvolos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P2 + dativo P6 + dativo P5 + acusativo P6 masculino
+SFX 115 0 lleme . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo solidariedade (P2) cortesía P3 + dativo / acusativo P1
+SFX 115 0 llema . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo solidariedade (P2) cortesía P3 + dativo P1 + acusativo P3 feminino
+SFX 115 0 llemas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo solidariedade (P2) cortesía P3 + dativo P1 + acusativo P6 feminino
+SFX 115 0 llemo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo solidariedade (P2) cortesía P3 + dativo P1 + acusativo P3 masculino
+SFX 115 0 llemos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo solidariedade (P2) cortesía P3 + dativo P1 + acusativo P6 masculino
+SFX 115 0 llenos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P3 + dativo / acusativo P4
+SFX 115 0 llenola . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P3 + dativo P4 + acusativo P3 feminino
+SFX 115 0 llenolas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P3 + dativo P4 + acusativo P6 feminino
+SFX 115 0 llenolo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P3 + dativo P4 + acusativo P3 masculino
+SFX 115 0 llenolos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P3 + dativo P4 + acusativo P6 masculino
+SFX 115 0 llevos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P3 + dativo / acusativo P5
+SFX 115 0 llevola . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P3 + dativo P5 + acusativo P3 feminino
+SFX 115 0 llevolas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P3 + dativo P5 + acusativo P3 feminino
+SFX 115 0 llevolo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P3 + dativo P5 + acusativo P3 masculino
+SFX 115 0 llevolos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P3 + dativo P5 + acusativo P3 masculino
+SFX 115 0 seme . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva reflexivo P3 / P6 + dativo P1
+SFX 115 0 semelle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva reflexivo P3 / P6 + dativo P1 + dativo P3
+SFX 115 0 semenos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva reflexivo P3 / P6 + dativo P1 + dativo P4
+SFX 115 0 semevos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva reflexivo P3 / P6 + dativo P1 + dativo P5
+SFX 115 0 semelles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva reflexivo P3 / P6 + dativo P1 + dativo P6
+SFX 115 0 seche . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva reflexivo P3 / P6 + dativo P2
+SFX 115 0 secheme . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva reflexivo P3 / P6 + dativo P2 + dativo P1
+SFX 115 0 sechelle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva reflexivo P3 / P6 + dativo P2 + dativo P3
+SFX 115 0 sechenos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva reflexivo P3 / P6 + dativo P2 + dativo P4
+SFX 115 0 sechevos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva reflexivo P3 / P6 + dativo P2 + dativo P5
+SFX 115 0 sechelles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva reflexivo P3 / P6 + dativo P2 + dativo P6
+SFX 115 0 selle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva reflexivo P3 / P6 + dativo P3
+SFX 115 0 sellenos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva reflexivo P3 / P6 + dativo P3 + dativo P4
+SFX 115 0 sellevos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva reflexivo P3 / P6 + dativo P3 + dativo P5
+SFX 115 0 senos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva reflexivo P3 / P6 + dativo P4
+SFX 115 0 senoslle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva reflexivo P3 / P6 + dativo P4 + dativo P3
+SFX 115 0 senosvos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva reflexivo P3 / P6 + dativo P4 + dativo P5
+SFX 115 0 senoslles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva reflexivo P3 / P6 + dativo P4 + dativo P6
+SFX 115 0 sevos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva reflexivo P3 / P6 + dativo P5
+SFX 115 0 sevoslle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva reflexivo P3 / P6 + dativo P5 + dativo P3
+SFX 115 0 sevosnos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva reflexivo P3 / P6 + dativo P5 + dativo P4
+SFX 115 0 sevoslles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva reflexivo P3 / P6 + dativo P5 + dativo P6
+SFX 115 0 selles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva reflexivo P3 / P6 + dativo P6
+SFX 115 0 sellesnos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva reflexivo P3 / P6 + dativo P6 + dativo P4
+SFX 115 0 sellesvos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva reflexivo P3 / P6 + dativo P6 + dativo P5
+SFX 115 s nola mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P4 + acusativo P3 feminino
+SFX 115 s nolas mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P4 + acusativo P6 feminino
+SFX 115 s nolo mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P4 + acusativo P3 masculino
+SFX 115 s nolos mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P4 + acusativo P6 masculino
+SFX 115 0 nola [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P4 + acusativo P3 feminino
+SFX 115 0 nolas [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P4 + acusativo P6 feminino
+SFX 115 0 nolo [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P4 + acusativo P3 masculino
+SFX 115 0 nolos [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P4 + acusativo P6 masculino
+SFX 115 0 nola [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P4 + acusativo P3 feminino
+SFX 115 0 nolas [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P4 + acusativo P6 feminino
+SFX 115 0 nolo [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P4 + acusativo P3 masculino
+SFX 115 0 nolos [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P4 + acusativo P6 masculino
+SFX 115 s noslle mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo / acusativo P4 + dativo P3
+SFX 115 s noslla mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P4 + dativo P3 + acusativo P3 feminino
+SFX 115 s nosllas mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P4 + dativo P3 + acusativo P6 feminino
+SFX 115 s nosllo mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P4 + dativo P3 + acusativo P3 masculino
+SFX 115 s nosllos mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P4 + dativo P3 + acusativo P6 masculino
+SFX 115 s nosvos mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo / acusativo P4 + dativo / acusativo P5
+SFX 115 s nosvola mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P4 + dativo P5 + acusativo P3 feminino
+SFX 115 s nosvolas mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P4 + dativo P5 + acusativo P6 feminino
+SFX 115 s nosvolo mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P4 + dativo P5 + acusativo P3 masculino
+SFX 115 s nosvolos mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P4 + dativo P5 + acusativo P6 masculino
+SFX 115 s nosvoslle mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo / acusativo P4 + dativo / acusativo P5 + dativo P3
+SFX 115 s nosvoslla mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P3 + acusativo P3 feminino
+SFX 115 s nosvosllas mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P3 + acusativo P6 feminino
+SFX 115 s nosvosllo mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P3 + acusativo P3 masculino
+SFX 115 s nosvosllos mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P3 + acusativo P6 masculino
+SFX 115 s nosvoslles mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo / acusativo P4 + dativo / acusativo P5 + dativo P6
+SFX 115 s nosvosllela mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P6 + acusativo P3 feminino
+SFX 115 s nosvosllelas mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P6 + acusativo P6 feminino
+SFX 115 s nosvosllelo mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P6 + acusativo P3 masculino
+SFX 115 s nosvosllelos mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P6 + acusativo P6 masculino
+SFX 115 s noslles mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo / acusativo P4 + dativo P6
+SFX 115 s nosllela mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P4 + dativo P3 + acusativo P3 feminino
+SFX 115 s nosllelas mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P4 + dativo P3 + acusativo P6 feminino
+SFX 115 s nosllelo mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P4 + dativo P3 + acusativo P3 masculino
+SFX 115 s nosllelos mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P4 + dativo P3 + acusativo P6 masculino
+SFX 115 s nosllesvos mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo / acusativo P4 + dativo P6 + dativo / acusativo P5
+SFX 115 s nosllevola mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P4 + dativo P3 + dativo P5 + acusativo P3 feminino
+SFX 115 s nosllevolas mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P4 + dativo P3 + dativo P5 + acusativo P6 feminino
+SFX 115 s nosllevolo mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P4 + dativo P3 + dativo P5 + acusativo P3 masculino
+SFX 115 s nosllevolos mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P4 + dativo P3 + dativo P5 + acusativo P6 masculino
+SFX 115 0 noslle [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo / acusativo P4 + dativo P3
+SFX 115 0 noslla [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P4 + dativo P3 + acusativo P3 feminino
+SFX 115 0 nosllas [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P4 + dativo P3 + acusativo P6 feminino
+SFX 115 0 nosllo [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P4 + dativo P3 + acusativo P3 masculino
+SFX 115 0 nosllos [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P4 + dativo P3 + acusativo P6 masculino
+SFX 115 0 nosvoslle [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo / acusativo P4 + dativo / acusativo P5 + dativo P3
+SFX 115 0 nosvoslla [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P3 + acusativo P3 feminino
+SFX 115 0 nosvosllas [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P3 + acusativo P6 feminino
+SFX 115 0 nosvosllo [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P3 + acusativo P3 masculino
+SFX 115 0 nosvosllos [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P3 + acusativo P6 masculino
+SFX 115 0 nosvos [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo / acusativo P4 + dativo / acusativo P5
+SFX 115 0 nosvola [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P4 + dativo P5 + acusativo P3 feminino
+SFX 115 0 nosvolas [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P4 + dativo P5 + acusativo P6 feminino
+SFX 115 0 nosvolo [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P4 + dativo P5 + acusativo P3 masculino
+SFX 115 0 nosvolos [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P4 + dativo P5 + acusativo P6 masculino
+SFX 115 0 nosvoslles [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo / acusativo P4 + dativo / acusativo P5 + dativo P6
+SFX 115 0 nosvosllela [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P6 + acusativo P3 feminino
+SFX 115 0 nosvosllelas [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P6 + acusativo P6 feminino
+SFX 115 0 nosvosllelo [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P6 + acusativo P3 masculino
+SFX 115 0 nosvosllelos [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P6 + acusativo P6 masculino
+SFX 115 0 noslles [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo / acusativo P4 + dativo P6
+SFX 115 0 nosllela [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P4 + dativo P3 + acusativo P3 feminino
+SFX 115 0 nosllelas [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P4 + dativo P3 + acusativo P6 feminino
+SFX 115 0 nosllelo [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P4 + dativo P3 + acusativo P3 masculino
+SFX 115 0 nosllelos [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P4 + dativo P3 + acusativo P6 masculino
+SFX 115 0 nosllesvos [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo / acusativo P4 + dativo P6 + dativo / acusativo P5
+SFX 115 0 nosllevola [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P4 + dativo P3 + dativo P5 + acusativo P3 feminino
+SFX 115 0 nosllevolas [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P4 + dativo P3 + dativo P5 + acusativo P6 feminino
+SFX 115 0 nosllevolo [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P4 + dativo P3 + dativo P5 + acusativo P3 masculino
+SFX 115 0 nosllevolos [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P4 + dativo P3 + dativo P5 + acusativo P6 masculino
+SFX 115 0 noslle [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo / acusativo P4 + dativo P3
+SFX 115 0 noslla [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P4 + dativo P3 + acusativo P3 feminino
+SFX 115 0 nosllas [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P4 + dativo P3 + acusativo P6 feminino
+SFX 115 0 nosllo [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P4 + dativo P3 + acusativo P3 masculino
+SFX 115 0 nosllos [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P4 + dativo P3 + acusativo P6 masculino
+SFX 115 0 nosvos [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo / acusativo P4 + dativo / acusativo P5
+SFX 115 0 nosvola [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P4 + dativo P5 + acusativo P3 feminino
+SFX 115 0 nosvolas [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P4 + dativo P5 + acusativo P6 feminino
+SFX 115 0 nosvolo [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P4 + dativo P5 + acusativo P3 masculino
+SFX 115 0 nosvolos [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P4 + dativo P5 + acusativo P6 masculino
+SFX 115 0 nosvoslle [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo / acusativo P4 + dativo / acusativo P5 + dativo P3
+SFX 115 0 nosvoslla [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P3 + acusativo P3 feminino
+SFX 115 0 nosvosllas [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P3 + acusativo P6 feminino
+SFX 115 0 nosvosllo [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P3 + acusativo P3 masculino
+SFX 115 0 nosvosllos [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P3 + acusativo P6 masculino
+SFX 115 0 nosvoslles [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo / acusativo P4 + dativo / acusativo P5 + dativo P6
+SFX 115 0 nosvosllela [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P6 + acusativo P3 feminino
+SFX 115 0 nosvosllelas [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P6 + acusativo P6 feminino
+SFX 115 0 nosvosllelo [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P6 + acusativo P3 masculino
+SFX 115 0 nosvosllelos [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P6 + acusativo P6 masculino
+SFX 115 0 noslles [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo / acusativo P4 + dativo P6
+SFX 115 0 nosllela [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P4 + dativo P3 + acusativo P3 feminino
+SFX 115 0 nosllelas [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P4 + dativo P3 + acusativo P6 feminino
+SFX 115 0 nosllelo [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P4 + dativo P3 + acusativo P3 masculino
+SFX 115 0 nosllelos [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P4 + dativo P3 + acusativo P6 masculino
+SFX 115 0 nosllesvos [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo / acusativo P4 + dativo P6 + dativo / acusativo P5
+SFX 115 0 nosllevola [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P4 + dativo P3 + dativo P5 + acusativo P3 feminino
+SFX 115 0 nosllevolas [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P4 + dativo P3 + dativo P5 + acusativo P6 feminino
+SFX 115 0 nosllevolo [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P4 + dativo P3 + dativo P5 + acusativo P3 masculino
+SFX 115 0 nosllevolos [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P4 + dativo P3 + dativo P5 + acusativo P6 masculino
+SFX 115 0 vola . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P5 + acusativo P3 feminino
+SFX 115 0 volas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P5 + acusativo P6 feminino
+SFX 115 0 volo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P5 + acusativo P3 masculino
+SFX 115 0 volos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P5 + acusativo P6 masculino
+SFX 115 0 voslle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P5 / acusativo + dativo P3
+SFX 115 0 voslla . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P5 + dativo P3 + acusativo P3 feminino
+SFX 115 0 vosllas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P5 + dativo P3 + acusativo P6 feminino
+SFX 115 0 vosllo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P5 + dativo P3 + acusativo P3 masculino
+SFX 115 0 vosllos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P5 + dativo P3 + acusativo P6 masculino
+SFX 115 0 vosnos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo / acusativo P5 + dativo / acusativo P4
+SFX 115 0 vosnola . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P5 + dativo P4 + acusativo P3 feminino
+SFX 115 0 vosnolas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P5 + dativo P4 + acusativo P6 feminino
+SFX 115 0 vosnolo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P5 + dativo P4 + acusativo P3 masculino
+SFX 115 0 vosnolos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P5 + dativo P4 + acusativo P6 masculino
+SFX 115 0 voslles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo / acusativo P5 + dativo P3
+SFX 115 0 vosllela . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P5 + dativo P6 + acusativo P3 feminino
+SFX 115 0 vosllelas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P5 + dativo P6 + acusativo P6 feminino
+SFX 115 0 vosllelo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P5 + dativo P6 + acusativo P3 masculino
+SFX 115 0 vosllelos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P5 + dativo P6 + acusativo P6 masculino
+SFX 115 0 vosllenos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo / acusativo P5 + dativo P3 + dativo / acusativo P4
+SFX 115 0 vosllenola . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P5 + dativo P3 + dativo P4 + acusativo P3 feminino
+SFX 115 0 vosllenolas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P5 + dativo P3 + dativo P4 + acusativo P6 feminino
+SFX 115 0 vosllenolo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P5 + dativo P3 + dativo P4 + acusativo P3 masculino
+SFX 115 0 vosllenolos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P5 + dativo P3 + dativo P4 + acusativo P6 masculino
+SFX 115 0 vosnoslle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo / acusativo P5 + dativo / acusativo P4 + dativo P3
+SFX 115 0 vosnoslla . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P5 + dativo P4 + dativo P3 + acusativo P3 feminino
+SFX 115 0 vosnosllas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P5 + dativo P4 + dativo P3 + acusativo P6 feminino
+SFX 115 0 vosnosllo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P5 + dativo P4 + dativo P3 + acusativo P3 masculino
+SFX 115 0 vosnosllos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P5 + dativo P4 + dativo P3 + acusativo P6 masculino
+SFX 115 0 vosnoslles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo / acusativo P5 + dativo / acusativo P4 + dativo P6
+SFX 115 0 vosnosllela . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P5 + dativo P4 + dativo P6 + acusativo P3 feminino
+SFX 115 0 vosnosllelas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P5 + dativo P4 + dativo P6 + acusativo P6 feminino
+SFX 115 0 vosnosllelo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P5 + dativo P4 + dativo P6 + acusativo P3 masculino
+SFX 115 0 vosnosllelos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P5 + dativo P4 + dativo P6 + acusativo P6 masculino
+SFX 115 0 vosllesnos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo / acusativo P5 + dativo P6 + dativo / acusativo P4
+SFX 115 0 vosllesnola . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P5 + dativo P6 + dativo P4 + acusativo P3 feminino
+SFX 115 0 vosllesnolas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P5 + dativo P6 + dativo P4 + acusativo P6 feminino
+SFX 115 0 vosllesnolo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P5 + dativo P6 + dativo P4 + acusativo P3 masculino
+SFX 115 0 vosllesnolos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P5 + dativo P6 + dativo P4 + acusativo P6 masculino
+SFX 115 0 llela . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P6 + acusativo P3 feminino
+SFX 115 0 llelas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P6 + acusativo P6 feminino
+SFX 115 0 llelo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P6 + acusativo P3
+SFX 115 0 llelos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P6 + acusativo P6
+SFX 115 0 llesma . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo (P5) solidariedade cortesía P6 + dativo P1 + acusativo P3 feminino
+SFX 115 0 llesmas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo (P5) solidariedade cortesía P6 + dativo P1 + acusativo P6 feminino
+SFX 115 0 llesmo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo (P5) solidariedade cortesía P6 + dativo P1 + acusativo P3 masculino
+SFX 115 0 llesmos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo (P5) solidariedade cortesía P6 + dativo P1 + acusativo P6 masculino
+SFX 115 0 llesnos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P6 + dativo / acusativo P4
+SFX 115 0 llesnola . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P6 + dativo P4 + acusativo P3 feminino
+SFX 115 0 llesnolas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P6 + dativo P4 + acusativo P6 feminino
+SFX 115 0 llesnolo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P6 + dativo P4 + acusativo P3 masculino
+SFX 115 0 llesnolos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P6 + dativo P4 + acusativo P6 masculino
+SFX 115 0 llesvos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P6 + dativo / acusativo P5
+SFX 115 0 llesvola . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P6 + dativo P5 + acusativo P3 feminino
+SFX 115 0 llesvolas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P6 + dativo P5 + acusativo P6 feminino
+SFX 115 0 llesvolo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P6 + dativo P5 + acusativo P3 masculino
+SFX 115 0 llesvolos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 transitiva dativo P6 + dativo P5 + acusativo P6 masculino
+
+
+# <enclítico monosílabo> en construción transitiva e en concorrencia con forma verbal P4
+# SFX 116 s nos mos ds:dativo / acusativo P4
+# SFX 116 0 nos [^o]s ds:dativo / acusativo P4
+# SFX 116 0 nos [^s] ds:dativo / acusativo P4
+
+SFX 116 Y 18
+SFX 116 0 me . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P4 transitiva dativo / acusativo P1
+SFX 116 0 ma . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P4 transitiva dativo P1 + acusativo P3
+SFX 116 0 mas . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P4 transitiva dativo P1 + acusativo P3
+SFX 116 0 mo . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P4 transitiva dativo P1 + acusativo P3
+SFX 116 0 mos . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P4 transitiva dativo P1 + acusativo P3
+SFX 116 0 te . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P4 transitiva acusativo P2
+SFX 116 0 che . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P4 transitiva dativo P2
+SFX 116 0 cha . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P4 transitiva dativo P2 + acusativo P3
+SFX 116 0 chas . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P4 transitiva dativo P2 + acusativo P3
+SFX 116 0 cho . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P4 transitiva dativo P2 + acusativo P3
+SFX 116 0 chos . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P4 transitiva dativo P2 + acusativo P3
+SFX 116 0 lle . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P4 transitiva dativo P3
+SFX 116 0 lla . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P4 transitiva dativo P3 + acusativo P3
+SFX 116 0 llas . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P4 transitiva dativo P3 + acusativo P3
+SFX 116 0 llo . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P4 transitiva dativo P3 + acusativo P3
+SFX 116 0 llos . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P4 transitiva dativo P3 + acusativo P3
+SFX 116 0 vos . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P4 transitiva dativo / acusativo P5
+SFX 116 0 lles . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P4 transitiva dativo P6
+
+# <enclítico polisílabo> dativo [ + dativo] [ + dativo] [ + acusativo]
+# Omítense as secuencias reflexivo P3 / reflexivo P4 + dativo [ + dativo] / dativo + reflexivo P4 [ + dativo] / dativo [ + dativo] + reflexivo P4
+SFX 117 Y 226
+SFX 117 0 melle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo / acusativo P1 + dativo P3
+SFX 117 0 mella . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P1 + dativo P3 + acusativo P3 feminino
+SFX 117 0 mellas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P1 + dativo P3 + acusativo P6 feminino
+SFX 117 0 mello . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P1 + dativo P3 + acusativo P3 masculino
+SFX 117 0 mellos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P1 + dativo P3 + acusativo P6 masculino
+SFX 117 0 mellevos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo / acusativo P1 + dativo P3 + dativo / acusativo P5
+SFX 117 0 mellevola . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P1 + dativo P3 + dativo P5 + acusativo P3 feminino
+SFX 117 0 mellevolas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P1 + dativo P3 + dativo P5 + acusativo P6 feminino
+SFX 117 0 mellevolo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P1 + dativo P3 + dativo P5 + acusativo P3 masculino
+SFX 117 0 mellevolos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P1 + dativo P3 + dativo P5 + acusativo P6 masculino
+SFX 117 0 menos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo / acusativo P1 + dativo / acusativo P4
+SFX 117 0 menola . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P1 + dativo P4 + acusativo P3 feminino
+SFX 117 0 menolas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P1 + dativo P4 + acusativo P6 feminino
+SFX 117 0 menolo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P1 + dativo P4 + acusativo P3 masculino
+SFX 117 0 menolos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P1 + dativo P4 + acusativo P6 masculino
+SFX 117 0 mevos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo / acusativo P1 + dativo / acusativo P5
+SFX 117 0 mevola . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P1 + dativo P5 + acusativo P3 feminino
+SFX 117 0 mevolas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P1 + dativo P5 + acusativo P6 feminino
+SFX 117 0 mevolo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P1 + dativo P5 + acusativo P3 masculino
+SFX 117 0 mevolos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P1 + dativo P5 + acusativo P6 masculino
+SFX 117 0 mevoslle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo / acusativo P1 + dativo / acusativo P5 + dativo P3
+SFX 117 0 mevoslla . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P1 + dativo P5 + dativo P3 + acusativo P3 feminino
+SFX 117 0 mevosllas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P1 + dativo P5 + dativo P3 + acusativo P6 feminino
+SFX 117 0 mevosllo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P1 + dativo P5 + dativo P3 + acusativo P3 masculino
+SFX 117 0 mevosllos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P1 + dativo P5 + dativo P3 + acusativo P6 masculino
+SFX 117 0 mevoslles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo / acusativo P1 + dativo / acusativo P5 + dativo P6
+SFX 117 0 mevosllela . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P1 + dativo P5 + dativo P6 + acusativo P3 feminino
+SFX 117 0 mevosllelas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P1 + dativo P5 + dativo P6 + acusativo P6 feminino
+SFX 117 0 mevosllelo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P1 + dativo P5 + dativo P6 + acusativo P3 masculino
+SFX 117 0 mevosllelos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P1 + dativo P5 + dativo P6 + acusativo P6 masculino
+SFX 117 0 melles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo / acusativo P1 + dativo P3
+SFX 117 0 mellela . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P1 + dativo P6 + acusativo P3 feminino
+SFX 117 0 mellelas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P1 + dativo P6 + acusativo P6 feminino
+SFX 117 0 mellelo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P1 + dativo P6 + acusativo P3 masculino
+SFX 117 0 mellelos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P1 + dativo P6 + acusativo P6 masculino
+SFX 117 0 mellesvos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P1 + dativo P6 + dativo P5
+SFX 117 0 mellesvola . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P1 + dativo P6 + dativo P5 + acusativo P3 feminino
+SFX 117 0 mellesvolas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P1 + dativo P6 + dativo P5 + acusativo P6 feminino
+SFX 117 0 mellesvolo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P1 + dativo P6 + dativo P5 + acusativo P3 masculino
+SFX 117 0 mellesvolos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P1 + dativo P6 + dativo P5 + acusativo P6 masculino
+SFX 117 0 teme . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva acusativo P2 + dativo P1
+SFX 117 0 temelle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva acusativo P2 + dativo P1 + dativo P3
+SFX 117 0 temenos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva acusativo P2 + dativo P1 + dativo P4
+SFX 117 0 temevos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva acusativo P2 + dativo P1 + dativo P5
+SFX 117 0 temelles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva acusativo P2 + dativo P1 + dativo P6
+SFX 117 0 telle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva acusativo P2 + dativo P3
+SFX 117 0 tellenos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva acusativo P2 + dativo P3 + dativo P4
+SFX 117 0 tellevos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva acusativo P2 + dativo P3 + dativo P5
+SFX 117 0 tenos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva acusativo P2 + dativo P4
+SFX 117 0 tenoslle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva acusativo P2 + dativo P4 + dativo P3
+SFX 117 0 tenosvos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva acusativo P2 + dativo P4 + dativo P5
+SFX 117 0 tenoslles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva acusativo P2 + dativo P4 + dativo P6
+SFX 117 0 tevos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva acusativo P2 + dativo P5
+SFX 117 0 tevoslle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva acusativo P2 + dativo P5 + dativo P3
+SFX 117 0 tevosnos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva acusativo P2 + dativo P5 + dativo P4
+SFX 117 0 tevoslles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva acusativo P2 + dativo P5 + dativo P6
+SFX 117 0 telles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva acusativo P2 + dativo P6
+SFX 117 0 tellesnos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva acusativo P2 + dativo P6 + dativo P4
+SFX 117 0 tellesvos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva acusativo P2 + dativo P6 + dativo P5
+SFX 117 0 cheme . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P2 + dativo / acusativo P1
+SFX 117 0 chema . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P2 + dativo P1 + acusativo P3 feminino
+SFX 117 0 chemas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P2 + dativo P1 + acusativo P6 feminino
+SFX 117 0 chemo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P2 + dativo P1 + acusativo P3 masculino
+SFX 117 0 chemos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P2 + dativo P1 + acusativo P6 masculino
+SFX 117 0 chemelle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P2 + dativo / acusativo P1 + dativo P3
+SFX 117 0 chemella . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P2 + dativo P1 + dativo P3 + acusativo P3 feminino
+SFX 117 0 chemellas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P2 + dativo P1 + dativo P3 + acusativo P6 feminino
+SFX 117 0 chemello . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P2 + dativo P1 + dativo P3 + acusativo P3 masculino
+SFX 117 0 chemellos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P2 + dativo P1 + dativo P3 + acusativo P6 masculino
+SFX 117 0 chemenos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P2 + dativo / acusativo P1 + dativo / acusativo P4
+SFX 117 0 chemenola . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P2 + dativo P1 + dativoP4 + acusativo P3 feminino
+SFX 117 0 chemenolas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P2 + dativo P1 + dativo P4 + acusativo P6 feminino
+SFX 117 0 chemenolo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P2 + dativo P1 + dativo P4 + acusativo P3 masculino
+SFX 117 0 chemenolos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P2 + dativo P1 + dativo P4 + acusativo P6 masculino
+SFX 117 0 chemevos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P2 + dativo / acusativo P1 + dativo / acusativo P5
+SFX 117 0 chemevola . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P2 + dativo P1 + dativo P5 + acusativo P3 feminino
+SFX 117 0 chemevolas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P2 + dativo P1 + dativo P5 + acusativo P6 feminino
+SFX 117 0 chemevolo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P2 + dativo P1 + dativo P5 + acusativo P3 masculino
+SFX 117 0 chemevolos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P2 + dativo P1 + dativo P5 + acusativo P6 masculino
+SFX 117 0 chemelles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P2 + dativo / acusativo P1 + dativo P6
+SFX 117 0 chemellela . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P2 + dativo P1 + dativo P6 + acusativo P3 feminino
+SFX 117 0 chemellelas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P2 + dativo P1 + dativo P6 + acusativo P6 feminino
+SFX 117 0 chemellelo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P2 + dativo P1 + dativo P6 + acusativo P3 masculino
+SFX 117 0 chemellelos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P2 + dativo P1 + dativo P6 + acusativo P6 masculino
+SFX 117 0 chelle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P2 + dativo P3
+SFX 117 0 chella . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P2 + dativo P3 + acusativo P3 feminino
+SFX 117 0 chellas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P2 + dativo P3 + acusativo P6 feminino
+SFX 117 0 chello . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P2 + dativo P3 + acusativo P3 masculino
+SFX 117 0 chellos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P2 + dativo P3 + acusativo P6 masculino
+SFX 117 0 chellenos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P2 + dativo P3 + dativo / acusativo P4
+SFX 117 0 chellenola . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P2 + dativo P3 + dativo P4 + acusativo P3 feminino
+SFX 117 0 chellenolas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P2 + dativo P3 + dativo P4 + acusativo P6 feminino
+SFX 117 0 chellenolo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P2 + dativo P3 + dativo P4 + acusativo P3 masculino
+SFX 117 0 chellenolos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P2 + dativo P3 + dativo P4 + acusativo P6 masculino
+SFX 117 0 chellevos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P2 + dativo P3 + dativo / acusativo P5
+SFX 117 0 chellevola . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P2 + dativo P3 + dativo P5 + acusativo P3 feminino
+SFX 117 0 chellevolas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P2 + dativo P3 + dativo P5 + acusativo P6 feminino
+SFX 117 0 chellevolo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P2 + dativo P3 + dativo P5 + acusativo P3 masculino
+SFX 117 0 chellevolos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P2 + dativo P3 + dativo P5 + acusativo P6 masculino
+SFX 117 0 chenos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P2 + dativo / acusativo P4
+SFX 117 0 chenola . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P2 + dativo P4 + acusativo P3 feminino
+SFX 117 0 chenolas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P2 + dativo P4 + acusativo P6 feminino
+SFX 117 0 chenolo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P2 + dativo P4 + acusativo P3 masculino
+SFX 117 0 chenolos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P2 + dativo P4 + acusativo P6 masculino
+SFX 117 0 chenoslle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P2 + dativo / acusativo + dativo P3
+SFX 117 0 chenoslla . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P2 + dativo P4 + dativo P3 + acusativo P3 feminino
+SFX 117 0 chenosllas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P2 + dativo P4 + dativo P3 + acusativo P6 feminino
+SFX 117 0 chenosllo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P2 + dativo P4 + dativo P3 + acusativo P3 masculino
+SFX 117 0 chenosllos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P2 + dativo P4 + dativo P3 + acusativo P6 masculino
+SFX 117 0 chenosvos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P2 + dativo P4 + dativo / acusativo P5
+SFX 117 0 chenosvola . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P2 + dativo P4 + dativo P5 + acusativo P3 feminino
+SFX 117 0 chenosvolas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P2 + dativo P4 + dativo P5 + acusativo P6 feminino
+SFX 117 0 chenosvolo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P2 + dativo P4 + dativo P5 + acusativo P3 masculino
+SFX 117 0 chenosvolos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P2 + dativo P4 + dativo P5 + acusativo P6 masculino
+SFX 117 0 chenoslles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P2 + dativo / acusativo + dativo P6
+SFX 117 0 chenosllela . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P2 + dativo P4 + dativo P6 + acusativo P3 feminino
+SFX 117 0 chenosllelas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P2 + dativo P4 + dativo P6 + acusativo P6 feminino
+SFX 117 0 chenosllelo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P2 + dativo P4 + dativo P6 + acusativo P3 masculino
+SFX 117 0 chenosllelos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P2 + dativo P4 + dativo P6 + acusativo P6 masculino
+SFX 117 0 chevos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P2 + dativo / acusativo P5
+SFX 117 0 chevola . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P2 + dativo P5 + acusativo P3 feminino
+SFX 117 0 chevolas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P2 + dativo P5 + acusativo P6 feminino
+SFX 117 0 chevolo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P2 + dativo P5 + acusativo P3 masculino
+SFX 117 0 chevolos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P2 + dativo P5 + acusativo P6 masculino
+SFX 117 0 chevoslle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P2 + dativo / acusativo P5 + dativo P3
+SFX 117 0 chevoslla . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P2 + dativo P5 + dativo P3 + acusativo P3 feminino
+SFX 117 0 chevosllas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P2 + dativo P5 + dativo P3 + acusativo P6 feminino
+SFX 117 0 chevosllo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P2 + dativo P5 + dativo P3 + acusativo P3 masculino
+SFX 117 0 chevosllos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P2 + dativo P5 + dativo P3 + acusativo P6 masculino
+SFX 117 0 chevosnos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P2 + dativo / acusativo P5 + dativo / acusativo P4
+SFX 117 0 chevosnola . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P2 + dativo P5 + dativo P4 + acusativo P3 feminino
+SFX 117 0 chevosnolas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P2 + dativo P5 + dativo P4 + acusativo P6 feminino
+SFX 117 0 chevosnolo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P2 + dativo P5 + dativo P4 + acusativo P3 masculino
+SFX 117 0 chevosnolos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P2 + dativo P5 + dativo P4 + acusativo P6 masculino
+SFX 117 0 chevoslles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P2 + dativo / acusativo P5 + dativo P6
+SFX 117 0 chevosllela . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P2 + dativo P5 + dativo P6 + acusativo P3 feminino
+SFX 117 0 chevosllelas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P2 + dativo P5 + dativo P6 + acusativo P6 feminino
+SFX 117 0 chevosllelo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P2 + dativo P5 + dativo P6 + acusativo P3 masculino
+SFX 117 0 chevosllelos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P2 + dativo P5 + dativo P6 + acusativo P6 masculino
+SFX 117 0 chelles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P2 + dativo P6
+SFX 117 0 chellela . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P2 + dativo P6 + acusativo P3 feminino
+SFX 117 0 chellelas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P2 + dativo P6 + acusativo P6 feminino
+SFX 117 0 chellelo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P2 + dativo P6 + acusativo P3 masculino
+SFX 117 0 chellelos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P2 + dativo P6 + acusativo P6 masculino
+SFX 117 0 chellesnos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P2 + dativo P6 + dativo / acusativo P4
+SFX 117 0 chellesnola . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P2 + dativo P6 + dativo P4 + acusativo P3 feminino
+SFX 117 0 chellesnolas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P2 + dativo P6 + dativo P4 + acusativo P6 feminino
+SFX 117 0 chellesnolo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P2 + dativo P6 + dativo P4 + acusativo P3 masculino
+SFX 117 0 chellesnolos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P2 + dativo P6 + dativo P4 + acusativo P6 masculino
+SFX 117 0 chellesvos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P2 + dativo P6 + dativo / acusativo P5
+SFX 117 0 chellesvola . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P2 + dativo P6 + dativo P5 + acusativo P3 feminino
+SFX 117 0 chellesvolas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P2 + dativo P6 + dativo P5 + acusativo P6 feminino
+SFX 117 0 chellesvolo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P2 + dativo P6 + dativo P5 + acusativo P3 masculino
+SFX 117 0 chellesvolos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P2 + dativo P6 + dativo P5 + acusativo P6 masculino
+SFX 117 0 lleme . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo solidariedade (P2) cortesía P3 + dativo / acusativo P1
+SFX 117 0 llema . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo solidariedade (P2) cortesía P3 + dativo P1 + acusativo P3 feminino
+SFX 117 0 llemas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo solidariedade (P2) cortesía P3 + dativo P1 + acusativo P6 feminino
+SFX 117 0 llemo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo solidariedade (P2) cortesía P3 + dativo P1 + acusativo P3 masculino
+SFX 117 0 llemos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo solidariedade (P2) cortesía P3 + dativo P1 + acusativo P6 masculino
+SFX 117 0 llenos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P3 + dativo / acusativo P4
+SFX 117 0 llenola . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P3 + dativo P4 + acusativo P3 feminino
+SFX 117 0 llenolas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P3 + dativo P4 + acusativo P6 feminino
+SFX 117 0 llenolo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P3 + dativo P4 + acusativo P3 masculino
+SFX 117 0 llenolos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P3 + dativo P4 + acusativo P6 masculino
+SFX 117 0 llevos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P3 + dativo / acusativo P5
+SFX 117 0 llevola . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P3 + dativo P5 + acusativo P3 feminino
+SFX 117 0 llevolas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P3 + dativo P5 + acusativo P3 feminino
+SFX 117 0 llevolo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P3 + dativo P5 + acusativo P3 masculino
+SFX 117 0 llevolos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P3 + dativo P5 + acusativo P3 masculino
+SFX 117 0 vola . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P5 + acusativo P3 feminino
+SFX 117 0 volas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P5 + acusativo P6 feminino
+SFX 117 0 volo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P5 + acusativo P3 masculino
+SFX 117 0 volos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P5 + acusativo P6 masculino
+SFX 117 0 voslle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P5 / acusativo + dativo P3
+SFX 117 0 voslla . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P5 + dativo P3 + acusativo P3 feminino
+SFX 117 0 vosllas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P5 + dativo P3 + acusativo P6 feminino
+SFX 117 0 vosllo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P5 + dativo P3 + acusativo P3 masculino
+SFX 117 0 vosllos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P5 + dativo P3 + acusativo P6 masculino
+SFX 117 0 vosnos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo / acusativo P5 + dativo / acusativo P4
+SFX 117 0 vosnola . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P5 + dativo P4 + acusativo P3 feminino
+SFX 117 0 vosnolas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P5 + dativo P4 + acusativo P6 feminino
+SFX 117 0 vosnolo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P5 + dativo P4 + acusativo P3 masculino
+SFX 117 0 vosnolos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P5 + dativo P4 + acusativo P6 masculino
+SFX 117 0 voslles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo / acusativo P5 + dativo P3
+SFX 117 0 vosllela . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P5 + dativo P6 + acusativo P3 feminino
+SFX 117 0 vosllelas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P5 + dativo P6 + acusativo P6 feminino
+SFX 117 0 vosllelo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P5 + dativo P6 + acusativo P3 masculino
+SFX 117 0 vosllelos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P5 + dativo P6 + acusativo P6 masculino
+SFX 117 0 vosllenos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo / acusativo P5 + dativo P3 + dativo / acusativo P4
+SFX 117 0 vosllenola . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P5 + dativo P3 + dativo P4 + acusativo P3 feminino
+SFX 117 0 vosllenolas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P5 + dativo P3 + dativo P4 + acusativo P6 feminino
+SFX 117 0 vosllenolo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P5 + dativo P3 + dativo P4 + acusativo P3 masculino
+SFX 117 0 vosllenolos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P5 + dativo P3 + dativo P4 + acusativo P6 masculino
+SFX 117 0 vosnoslle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo / acusativo P5 + dativo / acusativo P4 + dativo P3
+SFX 117 0 vosnoslla . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P5 + dativo P4 + dativo P3 + acusativo P3 feminino
+SFX 117 0 vosnosllas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P5 + dativo P4 + dativo P3 + acusativo P6 feminino
+SFX 117 0 vosnosllo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P5 + dativo P4 + dativo P3 + acusativo P3 masculino
+SFX 117 0 vosnosllos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P5 + dativo P4 + dativo P3 + acusativo P6 masculino
+SFX 117 0 vosnoslles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo / acusativo P5 + dativo / acusativo P4 + dativo P6
+SFX 117 0 vosnosllela . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P5 + dativo P4 + dativo P6 + acusativo P3 feminino
+SFX 117 0 vosnosllelas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P5 + dativo P4 + dativo P6 + acusativo P6 feminino
+SFX 117 0 vosnosllelo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P5 + dativo P4 + dativo P6 + acusativo P3 masculino
+SFX 117 0 vosnosllelos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P5 + dativo P4 + dativo P6 + acusativo P6 masculino
+SFX 117 0 vosllesnos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo / acusativo P5 + dativo P6 + dativo / acusativo P4
+SFX 117 0 vosllesnola . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P5 + dativo P6 + dativo P4 + acusativo P3 feminino
+SFX 117 0 vosllesnolas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P5 + dativo P6 + dativo P4 + acusativo P6 feminino
+SFX 117 0 vosllesnolo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P5 + dativo P6 + dativo P4 + acusativo P3 masculino
+SFX 117 0 vosllesnolos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P5 + dativo P6 + dativo P4 + acusativo P6 masculino
+SFX 117 0 llela . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P6 + acusativo P3 feminino
+SFX 117 0 llelas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P6 + acusativo P6 feminino
+SFX 117 0 llelo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P6 + acusativo P3
+SFX 117 0 llelos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P6 + acusativo P6
+SFX 117 0 llesma . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo (P5) solidariedade cortesía P6 + dativo P1 + acusativo P3 feminino
+SFX 117 0 llesmas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo (P5) solidariedade cortesía P6 + dativo P1 + acusativo P6 feminino
+SFX 117 0 llesmo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo (P5) solidariedade cortesía P6 + dativo P1 + acusativo P3 masculino
+SFX 117 0 llesmos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo (P5) solidariedade cortesía P6 + dativo P1 + acusativo P6 masculino
+SFX 117 0 llesnos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P6 + dativo / acusativo P4
+SFX 117 0 llesnola . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P6 + dativo P4 + acusativo P3 feminino
+SFX 117 0 llesnolas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P6 + dativo P4 + acusativo P6 feminino
+SFX 117 0 llesnolo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P6 + dativo P4 + acusativo P3 masculino
+SFX 117 0 llesnolos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P6 + dativo P4 + acusativo P6 masculino
+SFX 117 0 llesvos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P6 + dativo / acusativo P5
+SFX 117 0 llesvola . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P6 + dativo P5 + acusativo P3 feminino
+SFX 117 0 llesvolas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P6 + dativo P5 + acusativo P6 feminino
+SFX 117 0 llesvolo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P6 + dativo P5 + acusativo P3 masculino
+SFX 117 0 llesvolos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 transitiva dativo P6 + dativo P5 + acusativo P6 masculino
+
+# <enclítico monosílabo> en construción transitiva e en concorrencia con forma verbal P5
+# SFX 118 0 vos ds:dativo / acusativo P5
+SFX 118 Y 20
+SFX 118 0 me . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P5 transitiva dativo / acusativo P1
+SFX 118 0 ma . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P5 transitiva dativo P1 + acusativo P3
+SFX 118 0 mas . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P5 transitiva dativo P1 + acusativo P3
+SFX 118 0 mo . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P5 transitiva dativo P1 + acusativo P3
+SFX 118 0 mos . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P5 transitiva dativo P1 + acusativo P3
+SFX 118 0 te . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P5 transitiva acusativo P2
+SFX 118 0 che . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P5 transitiva dativo P2
+SFX 118 0 cha . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P5 transitiva dativo P2 + acusativo P3
+SFX 118 0 chas . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P5 transitiva dativo P2 + acusativo P3
+SFX 118 0 cho . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P5 transitiva dativo P2 + acusativo P3
+SFX 118 0 chos . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P5 transitiva dativo P2 + acusativo P3
+SFX 118 0 lle . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P5 transitiva dativo P3
+SFX 118 0 lla . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P5 transitiva dativo P3 + acusativo P3
+SFX 118 0 llas . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P5 transitiva dativo P3 + acusativo P3
+SFX 118 0 llo . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P5 transitiva dativo P3 + acusativo P3
+SFX 118 0 llos . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P5 transitiva dativo P3 + acusativo P3
+SFX 118 s nos mos . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P5 transitiva dativo / acusativo P4
+SFX 118 0 nos [^o]s . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P5 transitiva dativo / acusativo P4
+SFX 118 0 nos [^s] . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P5 transitiva dativo / acusativo P4
+SFX 118 0 lles . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P5 transitiva dativo P6
+
+# <enclítico polisílabo> dativo [ + dativo] [ + dativo] [ + acusativo]
+# Omítense as secuencias reflexivo P3 / reflexivo P5 + dativo [ + dativo] / dativo + reflexivo P5 [ + dativo] / dativo [ + dativo] + reflexivo P5
+SFX 119 Y 289
+SFX 119 0 melle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo / acusativo P1 + dativo P3
+SFX 119 0 mella . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P1 + dativo P3 + acusativo P3 feminino
+SFX 119 0 mellas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P1 + dativo P3 + acusativo P6 feminino
+SFX 119 0 mello . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P1 + dativo P3 + acusativo P3 masculino
+SFX 119 0 mellos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P1 + dativo P3 + acusativo P6 masculino
+SFX 119 0 mellevos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo / acusativo P1 + dativo P3 + dativo / acusativo P5
+SFX 119 0 mellevola . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P1 + dativo P3 + dativo P5 + acusativo P3 feminino
+SFX 119 0 mellevolas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P1 + dativo P3 + dativo P5 + acusativo P6 feminino
+SFX 119 0 mellevolo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P1 + dativo P3 + dativo P5 + acusativo P3 masculino
+SFX 119 0 mellevolos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P1 + dativo P3 + dativo P5 + acusativo P6 masculino
+SFX 119 0 menos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo / acusativo P1 + dativo / acusativo P4
+SFX 119 0 menola . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P1 + dativo P4 + acusativo P3 feminino
+SFX 119 0 menolas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P1 + dativo P4 + acusativo P6 feminino
+SFX 119 0 menolo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P1 + dativo P4 + acusativo P3 masculino
+SFX 119 0 menolos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P1 + dativo P4 + acusativo P6 masculino
+SFX 119 0 mevos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo / acusativo P1 + dativo / acusativo P5
+SFX 119 0 mevola . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P1 + dativo P5 + acusativo P3 feminino
+SFX 119 0 mevolas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P1 + dativo P5 + acusativo P6 feminino
+SFX 119 0 mevolo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P1 + dativo P5 + acusativo P3 masculino
+SFX 119 0 mevolos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P1 + dativo P5 + acusativo P6 masculino
+SFX 119 0 mevoslle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo / acusativo P1 + dativo / acusativo P5 + dativo P3
+SFX 119 0 mevoslla . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P1 + dativo P5 + dativo P3 + acusativo P3 feminino
+SFX 119 0 mevosllas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P1 + dativo P5 + dativo P3 + acusativo P6 feminino
+SFX 119 0 mevosllo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P1 + dativo P5 + dativo P3 + acusativo P3 masculino
+SFX 119 0 mevosllos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P1 + dativo P5 + dativo P3 + acusativo P6 masculino
+SFX 119 0 mevoslles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo / acusativo P1 + dativo / acusativo P5 + dativo P6
+SFX 119 0 mevosllela . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P1 + dativo P5 + dativo P6 + acusativo P3 feminino
+SFX 119 0 mevosllelas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P1 + dativo P5 + dativo P6 + acusativo P6 feminino
+SFX 119 0 mevosllelo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P1 + dativo P5 + dativo P6 + acusativo P3 masculino
+SFX 119 0 mevosllelos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P1 + dativo P5 + dativo P6 + acusativo P6 masculino
+SFX 119 0 melles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo / acusativo P1 + dativo P3
+SFX 119 0 mellela . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P1 + dativo P6 + acusativo P3 feminino
+SFX 119 0 mellelas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P1 + dativo P6 + acusativo P6 feminino
+SFX 119 0 mellelo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P1 + dativo P6 + acusativo P3 masculino
+SFX 119 0 mellelos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P1 + dativo P6 + acusativo P6 masculino
+SFX 119 0 mellesvos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P1 + dativo P6 + dativo P5
+SFX 119 0 mellesvola . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P1 + dativo P6 + dativo P5 + acusativo P3 feminino
+SFX 119 0 mellesvolas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P1 + dativo P6 + dativo P5 + acusativo P6 feminino
+SFX 119 0 mellesvolo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P1 + dativo P6 + dativo P5 + acusativo P3 masculino
+SFX 119 0 mellesvolos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P1 + dativo P6 + dativo P5 + acusativo P6 masculino
+SFX 119 0 teme . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva acusativo P2 + dativo P1
+SFX 119 0 temelle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva acusativo P2 + dativo P1 + dativo P3
+SFX 119 0 temenos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva acusativo P2 + dativo P1 + dativo P4
+SFX 119 0 temevos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva acusativo P2 + dativo P1 + dativo P5
+SFX 119 0 temelles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva acusativo P2 + dativo P1 + dativo P6
+SFX 119 0 telle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva acusativo P2 + dativo P3
+SFX 119 0 tellenos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva acusativo P2 + dativo P3 + dativo P4
+SFX 119 0 tellevos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva acusativo P2 + dativo P3 + dativo P5
+SFX 119 0 tenos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva acusativo P2 + dativo P4
+SFX 119 0 tenoslle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva acusativo P2 + dativo P4 + dativo P3
+SFX 119 0 tenosvos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva acusativo P2 + dativo P4 + dativo P5
+SFX 119 0 tenoslles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva acusativo P2 + dativo P4 + dativo P6
+SFX 119 0 tevos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva acusativo P2 + dativo P5
+SFX 119 0 tevoslle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva acusativo P2 + dativo P5 + dativo P3
+SFX 119 0 tevosnos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva acusativo P2 + dativo P5 + dativo P4
+SFX 119 0 tevoslles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva acusativo P2 + dativo P5 + dativo P6
+SFX 119 0 telles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva acusativo P2 + dativo P6
+SFX 119 0 tellesnos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva acusativo P2 + dativo P6 + dativo P4
+SFX 119 0 tellesvos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva acusativo P2 + dativo P6 + dativo P5
+SFX 119 0 cheme . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P2 + dativo / acusativo P1
+SFX 119 0 chema . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P2 + dativo P1 + acusativo P3 feminino
+SFX 119 0 chemas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P2 + dativo P1 + acusativo P6 feminino
+SFX 119 0 chemo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P2 + dativo P1 + acusativo P3 masculino
+SFX 119 0 chemos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P2 + dativo P1 + acusativo P6 masculino
+SFX 119 0 chemelle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P2 + dativo / acusativo P1 + dativo P3
+SFX 119 0 chemella . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P2 + dativo P1 + dativo P3 + acusativo P3 feminino
+SFX 119 0 chemellas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P2 + dativo P1 + dativo P3 + acusativo P6 feminino
+SFX 119 0 chemello . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P2 + dativo P1 + dativo P3 + acusativo P3 masculino
+SFX 119 0 chemellos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P2 + dativo P1 + dativo P3 + acusativo P6 masculino
+SFX 119 0 chemenos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P2 + dativo / acusativo P1 + dativo / acusativo P4
+SFX 119 0 chemenola . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P2 + dativo P1 + dativoP4 + acusativo P3 feminino
+SFX 119 0 chemenolas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P2 + dativo P1 + dativo P4 + acusativo P6 feminino
+SFX 119 0 chemenolo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P2 + dativo P1 + dativo P4 + acusativo P3 masculino
+SFX 119 0 chemenolos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P2 + dativo P1 + dativo P4 + acusativo P6 masculino
+SFX 119 0 chemevos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P2 + dativo / acusativo P1 + dativo / acusativo P5
+SFX 119 0 chemevola . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P2 + dativo P1 + dativo P5 + acusativo P3 feminino
+SFX 119 0 chemevolas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P2 + dativo P1 + dativo P5 + acusativo P6 feminino
+SFX 119 0 chemevolo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P2 + dativo P1 + dativo P5 + acusativo P3 masculino
+SFX 119 0 chemevolos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P2 + dativo P1 + dativo P5 + acusativo P6 masculino
+SFX 119 0 chemelles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P2 + dativo / acusativo P1 + dativo P6
+SFX 119 0 chemellela . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P2 + dativo P1 + dativo P6 + acusativo P3 feminino
+SFX 119 0 chemellelas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P2 + dativo P1 + dativo P6 + acusativo P6 feminino
+SFX 119 0 chemellelo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P2 + dativo P1 + dativo P6 + acusativo P3 masculino
+SFX 119 0 chemellelos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P2 + dativo P1 + dativo P6 + acusativo P6 masculino
+SFX 119 0 chelle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P2 + dativo P3
+SFX 119 0 chella . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P2 + dativo P3 + acusativo P3 feminino
+SFX 119 0 chellas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P2 + dativo P3 + acusativo P6 feminino
+SFX 119 0 chello . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P2 + dativo P3 + acusativo P3 masculino
+SFX 119 0 chellos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P2 + dativo P3 + acusativo P6 masculino
+SFX 119 0 chellenos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P2 + dativo P3 + dativo / acusativo P4
+SFX 119 0 chellenola . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P2 + dativo P3 + dativo P4 + acusativo P3 feminino
+SFX 119 0 chellenolas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P2 + dativo P3 + dativo P4 + acusativo P6 feminino
+SFX 119 0 chellenolo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P2 + dativo P3 + dativo P4 + acusativo P3 masculino
+SFX 119 0 chellenolos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P2 + dativo P3 + dativo P4 + acusativo P6 masculino
+SFX 119 0 chellevos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P2 + dativo P3 + dativo / acusativo P5
+SFX 119 0 chellevola . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P2 + dativo P3 + dativo P5 + acusativo P3 feminino
+SFX 119 0 chellevolas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P2 + dativo P3 + dativo P5 + acusativo P6 feminino
+SFX 119 0 chellevolo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P2 + dativo P3 + dativo P5 + acusativo P3 masculino
+SFX 119 0 chellevolos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P2 + dativo P3 + dativo P5 + acusativo P6 masculino
+SFX 119 0 chenos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P2 + dativo / acusativo P4
+SFX 119 0 chenola . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P2 + dativo P4 + acusativo P3 feminino
+SFX 119 0 chenolas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P2 + dativo P4 + acusativo P6 feminino
+SFX 119 0 chenolo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P2 + dativo P4 + acusativo P3 masculino
+SFX 119 0 chenolos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P2 + dativo P4 + acusativo P6 masculino
+SFX 119 0 chenoslle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P2 + dativo / acusativo + dativo P3
+SFX 119 0 chenoslla . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P2 + dativo P4 + dativo P3 + acusativo P3 feminino
+SFX 119 0 chenosllas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P2 + dativo P4 + dativo P3 + acusativo P6 feminino
+SFX 119 0 chenosllo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P2 + dativo P4 + dativo P3 + acusativo P3 masculino
+SFX 119 0 chenosllos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P2 + dativo P4 + dativo P3 + acusativo P6 masculino
+SFX 119 0 chenosvos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P2 + dativo P4 + dativo / acusativo P5
+SFX 119 0 chenosvola . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P2 + dativo P4 + dativo P5 + acusativo P3 feminino
+SFX 119 0 chenosvolas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P2 + dativo P4 + dativo P5 + acusativo P6 feminino
+SFX 119 0 chenosvolo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P2 + dativo P4 + dativo P5 + acusativo P3 masculino
+SFX 119 0 chenosvolos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P2 + dativo P4 + dativo P5 + acusativo P6 masculino
+SFX 119 0 chenoslles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P2 + dativo / acusativo + dativo P6
+SFX 119 0 chenosllela . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P2 + dativo P4 + dativo P6 + acusativo P3 feminino
+SFX 119 0 chenosllelas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P2 + dativo P4 + dativo P6 + acusativo P6 feminino
+SFX 119 0 chenosllelo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P2 + dativo P4 + dativo P6 + acusativo P3 masculino
+SFX 119 0 chenosllelos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P2 + dativo P4 + dativo P6 + acusativo P6 masculino
+SFX 119 0 chevos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P2 + dativo / acusativo P5
+SFX 119 0 chevola . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P2 + dativo P5 + acusativo P3 feminino
+SFX 119 0 chevolas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P2 + dativo P5 + acusativo P6 feminino
+SFX 119 0 chevolo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P2 + dativo P5 + acusativo P3 masculino
+SFX 119 0 chevolos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P2 + dativo P5 + acusativo P6 masculino
+SFX 119 0 chevoslle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P2 + dativo / acusativo P5 + dativo P3
+SFX 119 0 chevoslla . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P2 + dativo P5 + dativo P3 + acusativo P3 feminino
+SFX 119 0 chevosllas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P2 + dativo P5 + dativo P3 + acusativo P6 feminino
+SFX 119 0 chevosllo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P2 + dativo P5 + dativo P3 + acusativo P3 masculino
+SFX 119 0 chevosllos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P2 + dativo P5 + dativo P3 + acusativo P6 masculino
+SFX 119 0 chevosnos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P2 + dativo / acusativo P5 + dativo / acusativo P4
+SFX 119 0 chevosnola . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P2 + dativo P5 + dativo P4 + acusativo P3 feminino
+SFX 119 0 chevosnolas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P2 + dativo P5 + dativo P4 + acusativo P6 feminino
+SFX 119 0 chevosnolo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P2 + dativo P5 + dativo P4 + acusativo P3 masculino
+SFX 119 0 chevosnolos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P2 + dativo P5 + dativo P4 + acusativo P6 masculino
+SFX 119 0 chevoslles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P2 + dativo / acusativo P5 + dativo P6
+SFX 119 0 chevosllela . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P2 + dativo P5 + dativo P6 + acusativo P3 feminino
+SFX 119 0 chevosllelas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P2 + dativo P5 + dativo P6 + acusativo P6 feminino
+SFX 119 0 chevosllelo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P2 + dativo P5 + dativo P6 + acusativo P3 masculino
+SFX 119 0 chevosllelos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P2 + dativo P5 + dativo P6 + acusativo P6 masculino
+SFX 119 0 chelles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P2 + dativo P6
+SFX 119 0 chellela . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P2 + dativo P6 + acusativo P3 feminino
+SFX 119 0 chellelas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P2 + dativo P6 + acusativo P6 feminino
+SFX 119 0 chellelo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P2 + dativo P6 + acusativo P3 masculino
+SFX 119 0 chellelos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P2 + dativo P6 + acusativo P6 masculino
+SFX 119 0 chellesnos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P2 + dativo P6 + dativo / acusativo P4
+SFX 119 0 chellesnola . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P2 + dativo P6 + dativo P4 + acusativo P3 feminino
+SFX 119 0 chellesnolas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P2 + dativo P6 + dativo P4 + acusativo P6 feminino
+SFX 119 0 chellesnolo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P2 + dativo P6 + dativo P4 + acusativo P3 masculino
+SFX 119 0 chellesnolos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P2 + dativo P6 + dativo P4 + acusativo P6 masculino
+SFX 119 0 chellesvos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P2 + dativo P6 + dativo / acusativo P5
+SFX 119 0 chellesvola . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P2 + dativo P6 + dativo P5 + acusativo P3 feminino
+SFX 119 0 chellesvolas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P2 + dativo P6 + dativo P5 + acusativo P6 feminino
+SFX 119 0 chellesvolo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P2 + dativo P6 + dativo P5 + acusativo P3 masculino
+SFX 119 0 chellesvolos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P2 + dativo P6 + dativo P5 + acusativo P6 masculino
+SFX 119 0 lleme . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo solidariedade (P2) cortesía P3 + dativo / acusativo P1
+SFX 119 0 llema . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo solidariedade (P2) cortesía P3 + dativo P1 + acusativo P3 feminino
+SFX 119 0 llemas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo solidariedade (P2) cortesía P3 + dativo P1 + acusativo P6 feminino
+SFX 119 0 llemo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo solidariedade (P2) cortesía P3 + dativo P1 + acusativo P3 masculino
+SFX 119 0 llemos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo solidariedade (P2) cortesía P3 + dativo P1 + acusativo P6 masculino
+SFX 119 0 llenos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P3 + dativo / acusativo P4
+SFX 119 0 llenola . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P3 + dativo P4 + acusativo P3 feminino
+SFX 119 0 llenolas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P3 + dativo P4 + acusativo P6 feminino
+SFX 119 0 llenolo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P3 + dativo P4 + acusativo P3 masculino
+SFX 119 0 llenolos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P3 + dativo P4 + acusativo P6 masculino
+SFX 119 0 llevos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P3 + dativo / acusativo P5
+SFX 119 0 llevola . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P3 + dativo P5 + acusativo P3 feminino
+SFX 119 0 llevolas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P3 + dativo P5 + acusativo P3 feminino
+SFX 119 0 llevolo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P3 + dativo P5 + acusativo P3 masculino
+SFX 119 0 llevolos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P3 + dativo P5 + acusativo P3 masculino
+SFX 119 s nola mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P4 + acusativo P3 feminino
+SFX 119 s nolas mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P4 + acusativo P6 feminino
+SFX 119 s nolo mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P4 + acusativo P3 masculino
+SFX 119 s nolos mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P4 + acusativo P6 masculino
+SFX 119 0 nola [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P4 + acusativo P3 feminino
+SFX 119 0 nolas [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P4 + acusativo P6 feminino
+SFX 119 0 nolo [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P4 + acusativo P3 masculino
+SFX 119 0 nolos [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P4 + acusativo P6 masculino
+SFX 119 0 nola [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P4 + acusativo P3 feminino
+SFX 119 0 nolas [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P4 + acusativo P6 feminino
+SFX 119 0 nolo [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P4 + acusativo P3 masculino
+SFX 119 0 nolos [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P4 + acusativo P6 masculino
+SFX 119 s noslle mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo / acusativo P4 + dativo P3
+SFX 119 s noslla mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P4 + dativo P3 + acusativo P3 feminino
+SFX 119 s nosllas mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P4 + dativo P3 + acusativo P6 feminino
+SFX 119 s nosllo mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P4 + dativo P3 + acusativo P3 masculino
+SFX 119 s nosllos mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P4 + dativo P3 + acusativo P6 masculino
+SFX 119 s nosvos mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo / acusativo P4 + dativo / acusativo P5
+SFX 119 s nosvola mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P4 + dativo P5 + acusativo P3 feminino
+SFX 119 s nosvolas mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P4 + dativo P5 + acusativo P6 feminino
+SFX 119 s nosvolo mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P4 + dativo P5 + acusativo P3 masculino
+SFX 119 s nosvolos mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P4 + dativo P5 + acusativo P6 masculino
+SFX 119 s nosvoslle mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo / acusativo P4 + dativo / acusativo P5 + dativo P3
+SFX 119 s nosvoslla mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P3 + acusativo P3 feminino
+SFX 119 s nosvosllas mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P3 + acusativo P6 feminino
+SFX 119 s nosvosllo mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P3 + acusativo P3 masculino
+SFX 119 s nosvosllos mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P3 + acusativo P6 masculino
+SFX 119 s nosvoslles mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo / acusativo P4 + dativo / acusativo P5 + dativo P6
+SFX 119 s nosvosllela mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P6 + acusativo P3 feminino
+SFX 119 s nosvosllelas mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P6 + acusativo P6 feminino
+SFX 119 s nosvosllelo mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P6 + acusativo P3 masculino
+SFX 119 s nosvosllelos mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P6 + acusativo P6 masculino
+SFX 119 s noslles mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo / acusativo P4 + dativo P6
+SFX 119 s nosllela mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P4 + dativo P3 + acusativo P3 feminino
+SFX 119 s nosllelas mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P4 + dativo P3 + acusativo P6 feminino
+SFX 119 s nosllelo mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P4 + dativo P3 + acusativo P3 masculino
+SFX 119 s nosllelos mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P4 + dativo P3 + acusativo P6 masculino
+SFX 119 s nosllesvos mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo / acusativo P4 + dativo P6 + dativo / acusativo P5
+SFX 119 s nosllevola mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P4 + dativo P3 + dativo P5 + acusativo P3 feminino
+SFX 119 s nosllevolas mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P4 + dativo P3 + dativo P5 + acusativo P6 feminino
+SFX 119 s nosllevolo mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P4 + dativo P3 + dativo P5 + acusativo P3 masculino
+SFX 119 s nosllevolos mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P4 + dativo P3 + dativo P5 + acusativo P6 masculino
+SFX 119 0 noslle [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo / acusativo P4 + dativo P3
+SFX 119 0 noslla [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P4 + dativo P3 + acusativo P3 feminino
+SFX 119 0 nosllas [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P4 + dativo P3 + acusativo P6 feminino
+SFX 119 0 nosllo [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P4 + dativo P3 + acusativo P3 masculino
+SFX 119 0 nosllos [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P4 + dativo P3 + acusativo P6 masculino
+SFX 119 0 nosvoslle [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo / acusativo P4 + dativo / acusativo P5 + dativo P3
+SFX 119 0 nosvoslla [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P3 + acusativo P3 feminino
+SFX 119 0 nosvosllas [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P3 + acusativo P6 feminino
+SFX 119 0 nosvosllo [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P3 + acusativo P3 masculino
+SFX 119 0 nosvosllos [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P3 + acusativo P6 masculino
+SFX 119 0 nosvos [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo / acusativo P4 + dativo / acusativo P5
+SFX 119 0 nosvola [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P4 + dativo P5 + acusativo P3 feminino
+SFX 119 0 nosvolas [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P4 + dativo P5 + acusativo P6 feminino
+SFX 119 0 nosvolo [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P4 + dativo P5 + acusativo P3 masculino
+SFX 119 0 nosvolos [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P4 + dativo P5 + acusativo P6 masculino
+SFX 119 0 nosvoslles [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo / acusativo P4 + dativo / acusativo P5 + dativo P6
+SFX 119 0 nosvosllela [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P6 + acusativo P3 feminino
+SFX 119 0 nosvosllelas [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P6 + acusativo P6 feminino
+SFX 119 0 nosvosllelo [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P6 + acusativo P3 masculino
+SFX 119 0 nosvosllelos [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P6 + acusativo P6 masculino
+SFX 119 0 noslles [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo / acusativo P4 + dativo P6
+SFX 119 0 nosllela [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P4 + dativo P3 + acusativo P3 feminino
+SFX 119 0 nosllelas [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P4 + dativo P3 + acusativo P6 feminino
+SFX 119 0 nosllelo [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P4 + dativo P3 + acusativo P3 masculino
+SFX 119 0 nosllelos [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P4 + dativo P3 + acusativo P6 masculino
+SFX 119 0 nosllesvos [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo / acusativo P4 + dativo P6 + dativo / acusativo P5
+SFX 119 0 nosllevola [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P4 + dativo P3 + dativo P5 + acusativo P3 feminino
+SFX 119 0 nosllevolas [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P4 + dativo P3 + dativo P5 + acusativo P6 feminino
+SFX 119 0 nosllevolo [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P4 + dativo P3 + dativo P5 + acusativo P3 masculino
+SFX 119 0 nosllevolos [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P4 + dativo P3 + dativo P5 + acusativo P6 masculino
+SFX 119 0 noslle [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo / acusativo P4 + dativo P3
+SFX 119 0 noslla [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P4 + dativo P3 + acusativo P3 feminino
+SFX 119 0 nosllas [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P4 + dativo P3 + acusativo P6 feminino
+SFX 119 0 nosllo [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P4 + dativo P3 + acusativo P3 masculino
+SFX 119 0 nosllos [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P4 + dativo P3 + acusativo P6 masculino
+SFX 119 0 nosvos [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo / acusativo P4 + dativo / acusativo P5
+SFX 119 0 nosvola [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P4 + dativo P5 + acusativo P3 feminino
+SFX 119 0 nosvolas [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P4 + dativo P5 + acusativo P6 feminino
+SFX 119 0 nosvolo [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P4 + dativo P5 + acusativo P3 masculino
+SFX 119 0 nosvolos [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P4 + dativo P5 + acusativo P6 masculino
+SFX 119 0 nosvoslle [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo / acusativo P4 + dativo / acusativo P5 + dativo P3
+SFX 119 0 nosvoslla [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P3 + acusativo P3 feminino
+SFX 119 0 nosvosllas [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P3 + acusativo P6 feminino
+SFX 119 0 nosvosllo [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P3 + acusativo P3 masculino
+SFX 119 0 nosvosllos [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P3 + acusativo P6 masculino
+SFX 119 0 nosvoslles [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo / acusativo P4 + dativo / acusativo P5 + dativo P6
+SFX 119 0 nosvosllela [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P6 + acusativo P3 feminino
+SFX 119 0 nosvosllelas [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P6 + acusativo P6 feminino
+SFX 119 0 nosvosllelo [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P6 + acusativo P3 masculino
+SFX 119 0 nosvosllelos [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P6 + acusativo P6 masculino
+SFX 119 0 noslles [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo / acusativo P4 + dativo P6
+SFX 119 0 nosllela [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P4 + dativo P3 + acusativo P3 feminino
+SFX 119 0 nosllelas [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P4 + dativo P3 + acusativo P6 feminino
+SFX 119 0 nosllelo [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P4 + dativo P3 + acusativo P3 masculino
+SFX 119 0 nosllelos [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P4 + dativo P3 + acusativo P6 masculino
+SFX 119 0 nosllesvos [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo / acusativo P4 + dativo P6 + dativo / acusativo P5
+SFX 119 0 nosllevola [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P4 + dativo P3 + dativo P5 + acusativo P3 feminino
+SFX 119 0 nosllevolas [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P4 + dativo P3 + dativo P5 + acusativo P6 feminino
+SFX 119 0 nosllevolo [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P4 + dativo P3 + dativo P5 + acusativo P3 masculino
+SFX 119 0 nosllevolos [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P4 + dativo P3 + dativo P5 + acusativo P6 masculino
+SFX 119 0 llela . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P6 + acusativo P3 feminino
+SFX 119 0 llelas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P6 + acusativo P6 feminino
+SFX 119 0 llelo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P6 + acusativo P3
+SFX 119 0 llelos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P6 + acusativo P6
+SFX 119 0 llesma . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo (P5) solidariedade cortesía P6 + dativo P1 + acusativo P3 feminino
+SFX 119 0 llesmas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo (P5) solidariedade cortesía P6 + dativo P1 + acusativo P6 feminino
+SFX 119 0 llesmo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo (P5) solidariedade cortesía P6 + dativo P1 + acusativo P3 masculino
+SFX 119 0 llesmos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo (P5) solidariedade cortesía P6 + dativo P1 + acusativo P6 masculino
+SFX 119 0 llesnos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P6 + dativo / acusativo P4
+SFX 119 0 llesnola . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P6 + dativo P4 + acusativo P3 feminino
+SFX 119 0 llesnolas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P6 + dativo P4 + acusativo P6 feminino
+SFX 119 0 llesnolo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P6 + dativo P4 + acusativo P3 masculino
+SFX 119 0 llesnolos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P6 + dativo P4 + acusativo P6 masculino
+SFX 119 0 llesvos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P6 + dativo / acusativo P5
+SFX 119 0 llesvola . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P6 + dativo P5 + acusativo P3 feminino
+SFX 119 0 llesvolas . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P6 + dativo P5 + acusativo P6 feminino
+SFX 119 0 llesvolo . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P6 + dativo P5 + acusativo P3 masculino
+SFX 119 0 llesvolos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 transitiva dativo P6 + dativo P5 + acusativo P6 masculino
+
+
+
+
+# Concorrencias de pronomes cunha construción verbal intransitiva
+
+# <enclítico monosílabo>
+# evítase a concorrencia co reflexivo da mesma persoa que a forma verbal para diferenciar a construción pronominal
+
+# <enclítico monosílabo> en construción intransitiva e en concorrencia con forma verbal P3 / infinitivo / xerundio
+
+# <enclítico monosílabo> en construción intransitiva e en concorrencia con forma verbal P1
+# SFX 120 0 me ds:dativo / acusativo P1
+# SFX 120 0 ma ds:dativo P1 + acusativo P3
+# SFX 120 0 mas ds:dativo P1 + acusativo P3
+# SFX 120 0 mo ds:dativo P1 + acusativo P3
+# SFX 120 0 mos ds:dativo P1 + acusativo P3
+# <enclítico monosílabo> dativo
+SFX 120 Y 7
+SFX 120 0 che . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P1 intransitiva dativo P2
+SFX 120 0 lle . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P1 intransitiva dativo P3
+SFX 120 s nos mos . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P1 intransitiva dativo P4
+SFX 120 0 nos [^o]s . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P1 intransitiva dativo P4
+SFX 120 0 nos [^s] . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P1 intransitiva dativo P4
+SFX 120 0 vos . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P1 intransitiva dativo P5
+SFX 120 0 lles . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P1 intransitiva dativo P6
-MAP 5
-MAP a
-MAP e
-MAP i
-MAP o
-MAP u
-
-
-PFX 50 Y 1
-PFX 50 0 equi .
-
-# -------------------- REGRAS DE PLURAL --------------------------
-
-# Regra xeral de formacin do PLURAL.
-# 1. Palabras rematadas noutras consoantes que non sexan r,l ou s. Ex. robot - robots
-# Palabras rematadas en vogal ou n engaden s Ex. camin - camins
-# 2. Palabras rematadas en r ou l engaden s Ex. mar - mares
-# 3. Palabras rematadas en s que non sexa s,s,...,s engaden es Ex: adeus - adeuses
-# 4-8. Palabras rematadas s,s,...,s fan o plural como ases, eses, ..., uses Ex: comps - compases
-# 9. Palabras rematadas en z fan o plural en ces. Ex. luz, luces
-SFX 10 Y 9 #Regla xeral da formacin do plural
-SFX 10 0 s [^rlsz]
-SFX 10 0 es [rl]
-SFX 10 0 es [^]s
-SFX 10 s ases s
-SFX 10 s eses s
-SFX 10 s ises s
-SFX 10 s oses s
-SFX 10 s uses s
-SFX 10 z ces z
-
-
-# Regra de formacin do plural de estranxeirismos que admiten dous plurais
-# Ex: escner-escners-escneres
-# Ex: hippy-hippys-hippies
-SFX 11 Y 3 #Palabras con dous plurais
-SFX 11 0 es r
-SFX 11 y ies y
-SFX 11 0 s .
-
-
-# Regra de formacin do plural dos rematados en -l non monoslabos
-# 1. Palabras rematadas en l cambian o -l por -is. Ex: animal - animais
-# 2. Palabras rematadas en il cambian o -il por -s. Ex: funil - funs
-# 3. Palabras rematadas en l cambian o -il por -s -is. Ex: ral - ras
-SFX 12 Y 3 #Plural polislabos en -l
-SFX 12 l is l
-SFX 12 il s il
-SFX 12 l s l
-
-# ---------------- REGRAS DE FEMININO SINGULAR e PLURAL -------------------
-
-# Regra xeral da formacin do feminino
-# Palabras rematadas en consoante e vogal tnica engaden unha -a forma masculina
-SFX 13 Y 2
-SFX 13 0 a .
-SFX 13 0 as .
-
-# Regra de formacin do feminino singular e plural.
-# 1,2,3. Palabras rematadas en vogal tona cambian a vogal pola -a
-# 4. Palabras rematadas en vogal tnica - fan o feminino con -oa
-# 5,6,7,8. Palabras rematadas en -n fan o plural con formas especiais
-# 9. Xentilicios rematados en -s fan o feminino en -esa
-SFX 14 Y 18
-SFX 14 o a o
-SFX 14 e a e
-SFX 14 u a u
-SFX 14 oa
-SFX 14 n n
-SFX 14 n oa n
-SFX 14 n ua n
-SFX 14 n ina n
-SFX 14 s esa s
-SFX 14 o as o
-SFX 14 e as e
-SFX 14 u as u
-SFX 14 oas
-SFX 14 n s n
-SFX 14 n oas n
-SFX 14 n uas n
-SFX 14 n inas n
-SFX 14 s esas s
-
-# Regra do feminino para as palabras pexorativas rematadas en -n ou -n
-# Ex. folgazn-folgazana, abusn-abusona
-SFX 15 Y 4
-SFX 15 n ana n
-SFX 15 n ona n
-SFX 15 n anas n
-SFX 15 n onas n
-
-#-------- REGRAS PARA ENGADIR OS PRONOMES ENCLTICOS S FORMAS VERBAIS ------------
-
-# Regra co pronome do acusativo de 3 persoa.
-# Variantes -o e -lo e os seus correspondentes femininos e plurais
-SFX 100 Y 12 #PRON
-SFX 100 0 a [^sr]
-SFX 100 0 as [^sr]
-SFX 100 0 o [^sr]
-SFX 100 0 os [^sr]
-SFX 100 r la r
-SFX 100 r las r
-SFX 100 r lo r
-SFX 100 r los r
-SFX 100 s la s
-SFX 100 s las s
-SFX 100 s lo s
-SFX 100 s los s
-
-# Regra co pronome do acusativo de 3 persoa.
-# Variante -no e os seus correspondentes femininos e plurais.
-# Emprgase tras as formas verbais rematadas en ditongo.
-SFX 102 Y 4 #PRON
-SFX 102 0 na .
-SFX 102 0 nas .
-SFX 102 0 no .
-SFX 102 0 nos .
-
-# Regra para os outros pronomes
-# 1. Reflexivo -se
-# 2-7. Acusativo: 1 e 2 persoas singular e plural
-# 8-10. Dativo: 2 persoa singular e 3 persoa singular e plural
-# 11-22. Concorrencia dos pronomes de dativo singular e a 3 persoa de acusativo
-# (me, che, lle) + (o, a, os, as )
-SFX 103 Y 22 #PRON
-SFX 103 0 se .
-SFX 103 0 me .
-SFX 103 0 te .
-SFX 103 s nos mos
-SFX 103 0 nos [^o]s
-SFX 103 0 nos [^s]
-SFX 103 0 vos .
-SFX 103 0 che .
-SFX 103 0 lle .
-SFX 103 0 lles .
-SFX 103 0 ma .
-SFX 103 0 mas .
-SFX 103 0 mo .
-SFX 103 0 mos .
-SFX 103 0 cha .
-SFX 103 0 chas .
-SFX 103 0 cho .
-SFX 103 0 chos .
-SFX 103 0 lla .
-SFX 103 0 llas .
-SFX 103 0 llo .
-SFX 103 0 llos .
-
-# Regra para concorrencias de pronomes
-# Estes pronomes van nunha regra aparte porque converten a palabra en
-# esdrxula polo que pasa a levar acento que na maior parte das
-# veces non leva a palabra orixinal. Ex. mandou - mandunola
-# 1-6. Reflesivo mis dativo: se + (me, che, lle, nos, vos, lles)
-# 7-11. Pron. solidariedade mis dativo: che + (me, lle, nos, vos, lles)
-# 12-31. Dativo plural mis 3 persoa de acusativo: (nos, vos, lles) + (o, a, os, as)
-SFX 104 Y 31 #PRON
-SFX 104 0 seme .
-SFX 104 0 seche .
-SFX 104 0 selle .
-SFX 104 0 senos .
-SFX 104 0 sevos .
-SFX 104 0 selles .
-SFX 104 0 cheme .
-SFX 104 0 chelle .
-SFX 104 0 chenos .
-SFX 104 0 chevos .
-SFX 104 0 chelles .
-SFX 104 0 llela .
-SFX 104 0 llelas .
-SFX 104 0 llelo .
-SFX 104 0 llelos .
-SFX 104 s nola mos
-SFX 104 s nolas mos
-SFX 104 s nolo mos
-SFX 104 s nolos mos
-SFX 104 0 nola [^o]s
-SFX 104 0 nolas [^o]s
-SFX 104 0 nolo [^o]s
-SFX 104 0 nolos [^o]s
-SFX 104 0 nola [^s]
-SFX 104 0 nolas [^s]
-SFX 104 0 nolo [^s]
-SFX 104 0 nolos [^s]
-SFX 104 0 vola .
-SFX 104 0 volas .
-SFX 104 0 volo .
-SFX 104 0 volos .
-
-# ---------------- REGRAS VERBOS DA PRIMEIRA CONXUGACIN -------------------
-
-# No .dic inclense dous lemas. O segundo lema e para a formacin das formas
-# verbais que levan un acento que non existe na raz orixinal do verbo.
-# Paradigma dalgns verbos rematados en -uar e -iar (acentuar e afiar)
-# acentuar/201 e acentar/666,200,202
-# Paradigma dos demis verbos en -ar
-# andar/200,201 e ndar/666,202
-
-SFX 200 Y 22 #Primeira_conxugacin_regular
-SFX 200 ar o ar
-SFX 200 r s ar
-SFX 200 ar a ar
-SFX 200 r n ar
-SFX 200 ar e [^cgzu]ar
-SFX 200 car que car
-SFX 200 ar ue gar
-SFX 200 zar ce zar
-SFX 200 uar e guar
-SFX 200 ar e [^g]uar
-SFX 200 ar es [^cgzu]ar
-SFX 200 car ques car
-SFX 200 ar ues gar
-SFX 200 zar ces zar
-SFX 200 uar es guar
-SFX 200 ar es [^g]uar
-SFX 200 ar en [^cgzu]ar
-SFX 200 car quen car
-SFX 200 ar uen gar
-SFX 200 zar cen zar
-SFX 200 uar en guar
-SFX 200 ar en [^g]uar
-
-
-SFX 201 Y 110 #Primeira_conxugacin_regular
-SFX 201 r ndo ar
-SFX 201 ar ndo/666,100,103,104 ar
-SFX 201 r do/10,14 ar
-SFX 201 r r/100,103 ar
-SFX 201 ar r/104 ar
-SFX 201 r mos ar
-SFX 201 ar mos/666,100,103,104 ar
-SFX 201 r des ar
-SFX 201 ar des/666,100,103,104 ar
-SFX 201 r ba ar
-SFX 201 ar ba/666,100,103,104 ar
-SFX 201 r bas ar
-SFX 201 ar bas/666,100,103,104 ar
-SFX 201 r bamos ar
-SFX 201 r bmos/666,100,103,104 ar
-SFX 201 r bades ar
-SFX 201 r bdes/666,100,103,104 ar
-SFX 201 r ban ar
-SFX 201 ar ban/666,100,103,104 ar
-SFX 201 ar ei/102,103 [^cgzu]ar
-SFX 201 ar i/666,104 [^cgzu]ar
-SFX 201 car quei/102,103 car
-SFX 201 car qui/666,104 car
-SFX 201 ar uei/102,103 gar
-SFX 201 ar ui/666,104 gar
-SFX 201 zar cei/102,103 zar
-SFX 201 zar ci/666,104 zar
-SFX 201 uar ei/102,103 guar
-SFX 201 uar i/666,104 guar
-SFX 201 r ches ar
-SFX 201 ar ches/666,100,103,104 ar
-SFX 201 ar ou/102,103 ar
-SFX 201 ar u/666,104 ar
-SFX 201 r mos ar
-SFX 201 ar mos/666,100,103,104 ar
-SFX 201 r stes ar
-SFX 201 ar stes/666,100,103,104 ar
-SFX 201 0 on ar
-SFX 201 ar ron/666,100,103,104 ar
-SFX 201 0 a ar
-SFX 201 ar ra/666,100,103,104 ar
-SFX 201 0 as ar
-SFX 201 ar ras/666,100,103,104 ar
-SFX 201 0 amos ar
-SFX 201 0 mos/666,100,103,104 ar
-SFX 201 0 ades ar
-SFX 201 0 des/666,100,103,104 ar
-SFX 201 0 an ar
-SFX 201 ar ran/666,100,103,104 ar
-SFX 201 0 ei/102,103 ar
-SFX 201 0 i/666,104 ar
-SFX 201 0 as/666,100,103 ar
-SFX 201 0 s/104 ar
-SFX 201 0 a/666,100,103 ar
-SFX 201 0 /104 ar
-SFX 201 0 emos ar
-SFX 201 0 mos/666,100,103,104 ar
-SFX 201 0 edes ar
-SFX 201 0 des/666,100,103,104 ar
-SFX 201 0 an/666,100,103 ar
-SFX 201 0 n/104 ar
-SFX 201 0 a/100,103,104 ar
-SFX 201 0 as/100,103,104 ar
-SFX 201 0 iamos ar
-SFX 201 0 imos/666,100,103,104 ar
-SFX 201 0 iades ar
-SFX 201 0 ides/666,100,103,104 ar
-SFX 201 0 an/100,103,104 ar
-SFX 201 ar emos [^cgzu]ar
-SFX 201 ar mos/666,100,103,104 [^cgzu]ar
-SFX 201 car quemos car
-SFX 201 car qumos/666,100,103,104 car
-SFX 201 ar uemos gar
-SFX 201 ar umos/666,100,103,104 gar
-SFX 201 zar cemos zar
-SFX 201 zar cmos/666,100,103,104 zar
-SFX 201 uar emos guar
-SFX 201 uar mos/666,100,103,104 guar
-SFX 201 ar emos [^g]uar
-SFX 201 ar mos/666,100,103,104 [^g]uar
-SFX 201 ar edes [^cgzu]ar
-SFX 201 ar des/666,100,103,104 [^cgzu]ar
-SFX 201 car quedes car
-SFX 201 car qudes/666,100,103,104 car
-SFX 201 ar uedes gar
-SFX 201 ar udes/666,100,103,104 gar
-SFX 201 zar cedes zar
-SFX 201 zar cdes/666,100,103,104 zar
-SFX 201 uar edes guar
-SFX 201 uar des/666,100,103,104 guar
-SFX 201 ar edes [^g]uar
-SFX 201 ar des/666,100,103,104 [^g]uar
-SFX 201 r se ar
-SFX 201 ar se/666,100,103,104 ar
-SFX 201 r ses ar
-SFX 201 ar ses/666,100,103,104 ar
-SFX 201 ar semos/100,103,104 ar
-SFX 201 ar sedes/100,103,104 ar
-SFX 201 r sen ar
-SFX 201 ar sen/666,100,103,104 ar
-SFX 201 0 es ar
-SFX 201 ar res/666,100,103,104 ar
-SFX 201 0 mos ar
-SFX 201 ar rmos/666,100,103,104 ar
-SFX 201 0 des ar
-SFX 201 ar rdes/666,100,103,104 ar
-SFX 201 0 en ar
-SFX 201 ar ren/666,100,103,104 ar
-SFX 201 r de ar
-SFX 201 ar de/666,100,103,104 ar
-
-
-SFX 202 Y 22 #C1_con_cambio_de_acento_na_raz
-SFX 202 ar o/666,100,103,104 ar
-SFX 202 r s/666,100,103,104 ar
-SFX 202 ar a/666,100,103,104 ar
-SFX 202 ar an/666,100,103,104 ar
-SFX 202 ar e/666,100,103,104 [^cgzu]ar
-SFX 202 car que/666,100,103,104 car
-SFX 202 ar ue/666,100,103,104 gar
-SFX 202 zar ce/666,100,103,104 zar
-SFX 202 uar e/666,100,103,104 guar
-SFX 202 ar e/666,100,103,104 [^g]uar
-SFX 202 ar es/666,100,103,104 [^cgzu]ar
-SFX 202 car ques/666,100,103,104 car
-SFX 202 ar ues/666,100,103,104 gar
-SFX 202 zar ces/666,100,103,104 zar
-SFX 202 uar es/666,100,103,104 guar
-SFX 202 ar es/666,100,103,104 [^g]uar
-SFX 202 ar en/666,100,103,104 [^cgzu]ar
-SFX 202 car quen/666,100,103,104 car
-SFX 202 ar uen/666,100,103,104 gar
-SFX 202 zar cen/666,100,103,104 zar
-SFX 202 uar en/666,100,103,104 guar
-SFX 202 ar en/666,100,103,104 [^g]uar
-
-
-SFX 205 Y 135 #Conxugacin do verbo estar
-SFX 205 r r/100,103,104 ar
-SFX 205 r ndo ar
-SFX 205 ar ndo/666,100,103,104 ar
-SFX 205 r do/10 ar
-SFX 205 ar ou/102,103 ar
-SFX 205 ar u/666,104 ar
-SFX 205 ar s/100,103,104 ar
-SFX 205 ar /100,103,104 ar
-SFX 205 r mos ar
-SFX 205 ar mos/666,100,103,104 ar
-SFX 205 r des ar
-SFX 205 ar des/666,100,103,104 ar
-SFX 205 r n dar
-SFX 205 ar n/666,100,103,104 dar
-SFX 205 ar n tar
-SFX 205 r n/666,100,103,104 tar
-SFX 205 r ba ar
-SFX 205 ar ba/666,100,103,104 ar
-SFX 205 r bas ar
-SFX 205 ar bas/666,100,103,104 ar
-SFX 205 r bamos ar
-SFX 205 r bmos/666,100,103,104 ar
-SFX 205 r bades ar
-SFX 205 r bdes/666,100,103,104 ar
-SFX 205 r ban ar
-SFX 205 ar ban/666,100,103,104 ar
-SFX 205 ar iven tar
-SFX 205 ar ven/666,100,103,104 tar
-SFX 205 ar ei/102,103 dar
-SFX 205 ar i/666,104 dar
-SFX 205 ar iveches tar
-SFX 205 ar ivches/666,100,103,104 tar
-SFX 205 ar eches dar
-SFX 205 ar ches/666,100,103,104 dar
-SFX 205 ar ivo tar
-SFX 205 ar vo/666,100,103,104 tar
-SFX 205 ar eu/102,103 dar
-SFX 205 ar u/666,104 dar
-SFX 205 ar ivemos tar
-SFX 205 ar ivmos/666,100,103,104 tar
-SFX 205 ar emos dar
-SFX 205 ar mos/666,100,103,104 dar
-SFX 205 ar ivestes tar
-SFX 205 ar ivstes/666,100,103,104 tar
-SFX 205 ar estes dar
-SFX 205 ar stes/666,100,103,104 dar
-SFX 205 ar iveron tar
-SFX 205 ar ivron/666,100,103,104 tar
-SFX 205 ar eron dar
-SFX 205 ar ron/666,100,103,104 dar
-SFX 205 ar ivera tar
-SFX 205 ar ivra/666,100,103,104 tar
-SFX 205 ar era dar
-SFX 205 ar ra/666,100,103,104 dar
-SFX 205 ar iveras tar
-SFX 205 ar ivras/666,100,103,104 tar
-SFX 205 ar eras dar
-SFX 205 ar ras/666,100,103,104 dar
-SFX 205 ar iveramos tar
-SFX 205 ar ivermos/666,100,103,104 tar
-SFX 205 ar eramos dar
-SFX 205 ar ermos/666,100,103,104 dar
-SFX 205 ar iverades tar
-SFX 205 ar iverdes/666,100,103,104 tar
-SFX 205 ar erades dar
-SFX 205 ar erdes/666,100,103,104 dar
-SFX 205 ar iveran tar
-SFX 205 ar ivran/666,100,103,104 tar
-SFX 205 ar eran dar
-SFX 205 ar ran/666,100,103,104 dar
-SFX 205 0 ei/102,103 ar
-SFX 205 0 i/666,104 ar
-SFX 205 0 s/104 ar
-SFX 205 0 as/666,100,103 ar
-SFX 205 0 /104 ar
-SFX 205 0 a/666,100,103 ar
-SFX 205 0 emos ar
-SFX 205 0 mos/666,100,103,104 ar
-SFX 205 0 edes ar
-SFX 205 0 des/666,100,103,104 ar
-SFX 205 0 n/104 ar
-SFX 205 0 an/666,100,103 ar
-SFX 205 0 a/100,103,104 ar
-SFX 205 0 as/100,103,104 ar
-SFX 205 0 iamos ar
-SFX 205 0 imos/666,100,103,104 ar
-SFX 205 0 iades ar
-SFX 205 0 ides/666,100,103,104 ar
-SFX 205 0 an/100,103,104 ar
-SFX 205 ar ea ar
-SFX 205 ar a/666,100,103,104 ar
-SFX 205 ar eas ar
-SFX 205 ar as/666,100,103,104 ar
-SFX 205 ar eamos ar
-SFX 205 ar emos/666,100,103,104 ar
-SFX 205 ar eades ar
-SFX 205 ar edes/666,100,103,104 ar
-SFX 205 ar ean ar
-SFX 205 ar an/666,100,103,104 ar
-SFX 205 ar ivese tar
-SFX 205 ar ivse/666,100,103,104 tar
-SFX 205 ar ese dar
-SFX 205 ar se/666,100,103,104 dar
-SFX 205 ar iveses tar
-SFX 205 ar ivses/666,100,103,104 tar
-SFX 205 ar eses dar
-SFX 205 ar ses/666,100,103,104 dar
-SFX 205 ar ivsemos/100,103,104 tar
-SFX 205 ar ivsedes/100,103,104 tar
-SFX 205 ar semos/100,103,104 dar
-SFX 205 ar sedes/100,103,104 dar
-SFX 205 ar ivesen tar
-SFX 205 ar ivsen/666,100,103,104 tar
-SFX 205 ar esen dar
-SFX 205 ar sen/666,100,103,104 dar
-SFX 205 ar iver tar
-SFX 205 ar er dar
-SFX 205 ar iveres tar
-SFX 205 ar eres dar
-SFX 205 ar ivermos tar
-SFX 205 ar ermos dar
-SFX 205 ar iverdes tar
-SFX 205 ar erdes dar
-SFX 205 ar iveren tar
-SFX 205 ar eren dar
-SFX 205 0 es ar
-SFX 205 ar res/666,100,103,104 ar
-SFX 205 0 mos ar
-SFX 205 ar rmos/666,100,103,104 ar
-SFX 205 0 des ar
-SFX 205 ar rdes/666,100,103,104 ar
-SFX 205 0 en ar
-SFX 205 ar ren/666,100,103,104 ar
-SFX 205 r de ar
-SFX 205 ar de/666,100,103,104 ar
-
-
-# ---------------- REGRAS VERBOS DA SEGUNDA CONXUGACIN -------------------
-
-# No .dic inclense dous lemas. O segundo lema e para a formacin das formas
-# verbais que levan un acento que non existe na raz orixinal do verbo.
+
+# <enclítico polisílabo> dativo [ + dativo] [ + dativo] [ + acusativo]
+# - reflexivo P3 / P6 se: primeira posición da secuencia
+# - P2 antecede a P1 / P4 (cheme, chenos, teme, tenos). P1 antecede a P5 (mevos). P5 combina libremente con P4 (nosvos,vosnos)
+# - dativo solidariedade P2 antecede a P5 (chevos)
+# - dativo / acusativo P3 / P6 derradeira posición: dativo antecede a acusativo. P4 / P5 combina libremente con P3 / P6 (noslle, voslle, noslles, voslles, llenos, llevos, llesnos, llesvos)
+# - dativo solidariedade P3 antecede a P1 (lleme)
+
+SFX 121 Y 49
+SFX 121 0 cheme . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 intransitiva dativo P2 + dativo P1
+SFX 121 0 chemelle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 intransitiva dativo P2 + dativo P1 + dativo P3
+SFX 121 0 chemenos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 intransitiva dativo P2 + dativo P1 + dativo P4
+SFX 121 0 chemevos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 intransitiva dativo P2 + dativo P1 + dativo P5
+SFX 121 0 chemelles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 intransitiva dativo P2 + dativo P1 + dativo P6
+SFX 121 0 chelle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 intransitiva dativo P2 + dativo P3
+SFX 121 0 chellenos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 intransitiva dativo P2 + dativo P3 + dativo P4
+SFX 121 0 chellevos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 intransitiva dativo P2 + dativo P3 + dativo P5
+SFX 121 0 chenos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 intransitiva dativo P2 + dativo P4
+SFX 121 0 chenoslle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 intransitiva dativo P2 + dativo P4 + dativo P3
+SFX 121 0 chenosvos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 intransitiva dativo P2 + dativo P4 + dativo P5
+SFX 121 0 chenoslles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 intransitiva dativo P2 + dativo P4 + dativo P6
+SFX 121 0 chevos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 intransitiva dativo P2 + dativo P5
+SFX 121 0 chevoslle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 intransitiva dativo P2 + dativo P5 + dativo P3
+SFX 121 0 chevosnos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 intransitiva dativo P2 + dativo P5 + dativo P4
+SFX 121 0 chevoslles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 intransitiva dativo P2 + dativo P5 + dativo P6
+SFX 121 0 chelles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 intransitiva dativo P2 + dativo P6
+SFX 121 0 chellesnos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 intransitiva dativo P2 + dativo P6 + dativo P4
+SFX 121 0 chellesvos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 intransitiva dativo P2 + dativo P6 + dativo P5
+SFX 121 0 lleme . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 intransitiva dativo solidariedade (P2) cortesía P3 + dativo P1
+SFX 121 0 llenos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 intransitiva dativo P3 + dativo P4
+SFX 121 0 llevos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 intransitiva dativo P3 + dativo P5
+SFX 121 s noslle mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 intransitiva dativo P4 + dativo P3
+SFX 121 s nosvos mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 intransitiva dativo P4 + dativo P5
+SFX 121 s nosvoslle mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 intransitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P3
+SFX 121 s nosvoslles mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 intransitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P6
+SFX 121 s noslles mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 intransitiva dativo P4 + dativo P6
+SFX 121 s nosllesvos mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 intransitiva dativo P4 + dativo P6 + dativo P5
+SFX 121 0 noslle [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 intransitiva dativo P4 + dativo P3
+SFX 121 0 nosvos [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 intransitiva dativo P4 + dativo P5
+SFX 121 0 nosvoslle [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 intransitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P3
+SFX 121 0 nosvoslles [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 intransitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P6
+SFX 121 0 noslles [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 intransitiva dativo P4 + dativo P6
+SFX 121 0 nosllesvos [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 intransitiva dativo P4 + dativo P6 + dativo P5
+SFX 121 0 noslle [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 intransitiva dativo P4 + dativo P3
+SFX 121 0 nosvos [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 intransitiva dativo P4 + dativo P5
+SFX 121 0 nosvoslle [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 intransitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P3
+SFX 121 0 nosvoslles [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 intransitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P6
+SFX 121 0 noslles [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 intransitiva dativo P4 + dativo P6
+SFX 121 0 nosllesvos [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 intransitiva dativo P4 + dativo P6 + dativo P5
+SFX 121 0 voslle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 intransitiva dativo P5 + dativo P3
+SFX 121 0 vosllenos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 intransitiva dativo P5 + dativo P3 + dativo P4
+SFX 121 0 vosnos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 intransitiva dativo P5 + dativo P4
+SFX 121 0 vosnoslle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 intransitiva dativo P5 + dativo P4 + dativo P3
+SFX 121 0 vosnoslles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 intransitiva dativo P5 + dativo P4 + dativo P6
+SFX 121 0 voslles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 intransitiva dativo P5 + dativo P3
+SFX 121 0 vosllesnos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 intransitiva dativo P5 + dativo P6 + dativo P4
+SFX 121 0 llesnos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 intransitiva dativo P6 + dativo P4
+SFX 121 0 llesvos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 intransitiva dativo P6 + dativo P5
+
+
+# <enclítico monosílabo> en construción intransitiva e en concorrencia con forma verbal P2
+# SFX 122 0 te ds:acusativo P2
+# SFX 122 0 che ds:dativo P2
+# SFX 122 0 cha ds:dativo P2 + acusativo P3
+# SFX 122 0 chas ds:dativo P2 + acusativo P3
+# SFX 122 0 cho ds:dativo P2 + acusativo P3
+# SFX 122 0 chos ds:dativo P2 + acusativo P3
+
+# <enclítico monosílabo> [dativo]
+SFX 122 Y 7
+SFX 122 0 me . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P2 intransitiva dativo P1
+SFX 122 0 lle . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P2 intransitiva dativo P3
+SFX 122 s nos mos . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P2 intransitiva dativo P4
+SFX 122 0 nos [^o]s . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P2 intransitiva dativo P4
+SFX 122 0 nos [^s] . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P2 intransitiva dativo P4
+SFX 122 0 vos . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P2 intransitiva dativo P5
+SFX 122 0 lles . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P2 intransitiva dativo P6
+
+# <enclítico polisílabo> dativo [ + dativo] [ + dativo]
+SFX 123 Y 38
+SFX 123 0 melle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 intransitiva dativo P1 + dativo P3
+SFX 123 0 mellevos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 intransitiva dativo P1 + dativo P3 + dativo P5
+SFX 123 0 menos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 intransitiva dativo P1 + dativo P4
+SFX 123 0 mevos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 intransitiva dativo P1 + dativo P5
+SFX 123 0 mevoslle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 intransitiva dativo P1 + dativo P5 + dativo P3
+SFX 123 0 mevoslles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 intransitiva dativo P1 + dativo P5 + dativo P6
+SFX 123 0 melles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 intransitiva dativo P1 + dativo P3
+SFX 123 0 mellesvos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 intransitiva dativo P1 + dativo P6 + dativo P5
+SFX 123 0 lleme . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 intransitiva dativo solidariedade (P2) cortesía P3 + dativo P1
+SFX 123 0 llenos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 intransitiva dativo P3 + dativo P4
+SFX 123 0 llevos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 intransitiva dativo P3 + dativo P5
+SFX 123 s noslle mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 intransitiva dativo P4 + dativo P3
+SFX 123 s nosvos mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 intransitiva dativo P4 + dativo P5
+SFX 123 s nosvoslle mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 intransitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P3
+SFX 123 s nosvoslles mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 intransitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P6
+SFX 123 s noslles mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 intransitiva dativo P4 + dativo P6
+SFX 123 s nosllesvos mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 intransitiva dativo P4 + dativo P6 + dativo P5
+SFX 123 0 noslle [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 intransitiva dativo P4 + dativo P3
+SFX 123 0 nosvos [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 intransitiva dativo P4 + dativo P5
+SFX 123 0 nosvoslle [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 intransitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P3
+SFX 123 0 nosvoslles [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 intransitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P6
+SFX 123 0 noslles [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 intransitiva dativo P4 + dativo P6
+SFX 123 0 nosllesvos [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 intransitiva dativo P4 + dativo P6 + dativo P5
+SFX 123 0 noslle [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 intransitiva dativo P4 + dativo P3
+SFX 123 0 nosvos [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 intransitiva dativo P4 + dativo P5
+SFX 123 0 nosvoslle [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 intransitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P3
+SFX 123 0 nosvoslles [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 intransitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P6
+SFX 123 0 noslles [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 intransitiva dativo P4 + dativo P6
+SFX 123 0 nosllesvos [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 intransitiva dativo P4 + dativo P6 + dativo P5
+SFX 123 0 voslle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 intransitiva dativo P5 + dativo P3
+SFX 123 0 vosllenos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 intransitiva dativo P5 + dativo P3 + dativo P4
+SFX 123 0 vosnos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 intransitiva dativo P5 + dativo P4
+SFX 123 0 vosnoslle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 intransitiva dativo P5 + dativo P4 + dativo P3
+SFX 123 0 vosnoslles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 intransitiva dativo P5 + dativo P4 + dativo P6
+SFX 123 0 voslles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 intransitiva dativo P5 + dativo P3
+SFX 123 0 vosllesnos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 intransitiva dativo P5 + dativo P6 + dativo P4
+SFX 123 0 llesnos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 intransitiva dativo P6 + dativo P4
+SFX 123 0 llesvos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 intransitiva dativo P6 + dativo P5
+
+
+# <enclítico monosílabo> en construción intransitiva e en concorrencia con forma verbal P3 / P6
+# <enclítico monosílabo> [dativo]
+SFX 124 Y 9
+SFX 124 0 me . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P3 / P6 intransitiva dativo P1
+SFX 124 0 che . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P3 / P6 intransitiva dativo P2
+SFX 124 0 lle . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P3 / P6 intransitiva dativo P3
+SFX 124 s nos mos . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P3 / P6 intransitiva dativo P4
+SFX 124 0 nos [^o]s . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P3 / P6 intransitiva dativo P4
+SFX 124 0 nos [^s] . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P3 / P6 intransitiva dativo P4
+SFX 124 0 vos . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P3 / P6 intransitiva dativo P5
+SFX 124 0 lles . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P3 / P6 intransitiva dativo P6
+SFX 124 0 se . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P3 / P6 intransitiva reflexivo P3 / P6
+
+
+# <enclítico polisílabo> dativo [ + dativo] [ + dativo] [ + acusativo]
+# - reflexivo P3 / P6 se: primeira posición da secuencia
+# - P2 antecede a P1 / P4 (cheme, chenos, teme, tenos). P1 antecede a P5 (mevos). P5 combina libremente con P4 (nosvos,vosnos)
+# - dativo solidariedade P2 antecede a P5 (chevos)
+# - dativo / acusativo P3 / P6 derradeira posición: dativo antecede a acusativo. P4 / P5 combina libremente con P3 / P6 (noslle, voslle, noslles, voslles, llenos, llevos, llesnos, llesvos)
+# - dativo solidariedade P3 antecede a P1 (lleme)
+
+# <enclítico polisílabo> P3 / P6 / (infinitivo P1 / P3) / xerundio + reflexivo P3 / P6 + dativo [ + dativo]
+SFX 125 Y 82
+SFX 125 0 melle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P1 + dativo P3
+SFX 125 0 mellevos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P1 + dativo P3 + dativo P5
+SFX 125 0 menos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P1 + dativo P4
+SFX 125 0 mevos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P1 + dativo P5
+SFX 125 0 mevoslle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P1 + dativo P5 + dativo P3
+SFX 125 0 mevoslles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P1 + dativo P5 + dativo P6
+SFX 125 0 melles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P1 + dativo P3
+SFX 125 0 mellesvos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P1 + dativo P6 + dativo P5
+SFX 125 0 cheme . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P2 + dativo P1
+SFX 125 0 chemelle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P2 + dativo P1 + dativo P3
+SFX 125 0 chemenos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P2 + dativo P1 + dativo P4
+SFX 125 0 chemevos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P2 + dativo P1 + dativo P5
+SFX 125 0 chemelles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P2 + dativo P1 + dativo P6
+SFX 125 0 chelle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P2 + dativo P3
+SFX 125 0 chellenos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P2 + dativo P3 + dativo P4
+SFX 125 0 chellevos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P2 + dativo P3 + dativo P5
+SFX 125 0 chenos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P2 + dativo P4
+SFX 125 0 chenoslle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P2 + dativo P4 + dativo P3
+SFX 125 0 chenosvos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P2 + dativo P4 + dativo P5
+SFX 125 0 chenoslles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P2 + dativo P4 + dativo P6
+SFX 125 0 chevos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P2 + dativo P5
+SFX 125 0 chevoslle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P2 + dativo P5 + dativo P3
+SFX 125 0 chevosnos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P2 + dativo P5 + dativo P4
+SFX 125 0 chevoslles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P2 + dativo P5 + dativo P6
+SFX 125 0 chelles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P2 + dativo P6
+SFX 125 0 chellesnos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P2 + dativo P6 + dativo P4
+SFX 125 0 chellesvos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P2 + dativo P6 + dativo P5
+SFX 125 0 lleme . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo solidariedade (P2) cortesía P3 + dativo P1
+SFX 125 0 llenos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P3 + dativo P4
+SFX 125 0 llevos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P3 + dativo P5
+SFX 125 0 seme . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva reflexivo P3 / P6 + dativo P1
+SFX 125 0 semelle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva reflexivo P3 / P6 + dativo P1 + dativo P3
+SFX 125 0 semenos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva reflexivo P3 / P6 + dativo P1 + dativo P4
+SFX 125 0 semevos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva reflexivo P3 / P6 + dativo P1 + dativo P5
+SFX 125 0 semelles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva reflexivo P3 / P6 + dativo P1 + dativo P6
+SFX 125 0 seche . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva reflexivo P3 / P6 + dativo P2
+SFX 125 0 secheme . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva reflexivo P3 / P6 + dativo P2 + dativo P3
+SFX 125 0 sechelle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva reflexivo P3 / P6 + dativo P2 + dativo P3
+SFX 125 0 sechenos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva reflexivo P3 / P6 + dativo P2 + dativo P4
+SFX 125 0 sechevos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva reflexivo P3 / P6 + dativo P2 + dativo P5
+SFX 125 0 sechelles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva reflexivo P3 / P6 + dativo P2 + dativo P6
+SFX 125 0 selle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva reflexivo P3 / P6 + dativo P3
+SFX 125 0 sellenos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva reflexivo P3 / P6 + dativo P3 + dativo P4
+SFX 125 0 sellevos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva reflexivo P3 / P6 + dativo P3 + dativo P5
+SFX 125 0 senos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva reflexivo P3 / P6 + dativo P4
+SFX 125 0 senoslle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva reflexivo P3 / P6 + dativo P4 + dativo P3
+SFX 125 0 senosvos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva reflexivo P3 / P6 + dativo P4 + dativo P5
+SFX 125 0 senoslles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva reflexivo P3 / P6 + dativo P4 + dativo P6
+SFX 125 0 sevos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva reflexivo P3 / P6 + dativo P5
+SFX 125 0 sevoslle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva reflexivo P3 / P6 + dativo P5 + dativo P3
+SFX 125 0 sevosnos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva reflexivo P3 / P6 + dativo P5 + dativo P4
+SFX 125 0 sevoslles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva reflexivo P3 / P6 + dativo P5 + dativo P6
+SFX 125 0 selles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva reflexivo P3 / P6 + dativo P6
+SFX 125 0 sellesnos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva reflexivo P3 / P6 + dativo P6 + dativo P4
+SFX 125 0 sellesvos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva reflexivo P3 / P6 + dativo P6 + dativo P5
+SFX 125 s noslle mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P4 + dativo P3
+SFX 125 s nosvos mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P4 + dativo P5
+SFX 125 s nosvoslle mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P3
+SFX 125 s nosvoslles mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P6
+SFX 125 s noslles mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P4 + dativo P6
+SFX 125 s nosllesvos mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P4 + dativo P6 + dativo P5
+SFX 125 0 noslle [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P4 + dativo P3
+SFX 125 0 nosvos [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P4 + dativo P5
+SFX 125 0 nosvoslle [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P3
+SFX 125 0 nosvoslles [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P6
+SFX 125 0 noslles [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P4 + dativo P6
+SFX 125 0 nosllesvos [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P4 + dativo P6 + dativo P5
+SFX 125 0 noslle [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P4 + dativo P3
+SFX 125 0 nosvos [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P4 + dativo P5
+SFX 125 0 nosvoslle [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P3
+SFX 125 0 nosvoslles [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P6
+SFX 125 0 noslles [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P4 + dativo P6
+SFX 125 0 nosllesvos [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P4 + dativo P6 + dativo P5
+SFX 125 0 voslle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P5 + dativo P3
+SFX 125 0 vosllenos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P5 + dativo P3 + dativo P4
+SFX 125 0 vosnos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P5 + dativo P4
+SFX 125 0 vosnoslle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P5 + dativo P4 + dativo P3
+SFX 125 0 vosnoslles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P5 + dativo P4 + dativo P6
+SFX 125 0 voslles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P5 + dativo P3
+SFX 125 0 vosllesnos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P5 + dativo P6 + dativo P4
+SFX 125 0 llesnos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P6 + dativo P4
+SFX 125 0 llesvos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 intransitiva dativo P6 + dativo P5
+
+# <enclítico monosílabo> en construción intransitiva e en concorrencia con forma verbal P4
+# SFX 126 s nos mos ds:dativo / acusativo P4
+# SFX 126 0 nos [^o]s ds:dativo / acusativo P4
+# SFX 126 0 nos [^s] ds:dativo / acusativo P4
+
+# <enclítico monosílabo> [dativo]
+SFX 126 Y 5
+SFX 126 0 me . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P4 intransitiva dativo P1
+SFX 126 0 che . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P4 intransitiva dativo P2
+SFX 126 0 lle . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P4 intransitiva dativo P3
+SFX 126 0 vos . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P4 intransitiva dativo P5
+SFX 126 0 lles . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P4 intransitiva dativo P6
+
+# <enclítico polisílabo> dativo [ + dativo] [ + dativo]
+SFX 127 Y 39
+SFX 127 0 melle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 intransitiva dativo P1 + dativo P3
+SFX 127 0 mellevos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 intransitiva dativo P1 + dativo P3 + dativo P5
+SFX 127 0 menos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 intransitiva dativo P1 + dativo P4
+SFX 127 0 mevos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 intransitiva dativo P1 + dativo P5
+SFX 127 0 mevoslle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 intransitiva dativo P1 + dativo P5 + dativo P3
+SFX 127 0 mevoslles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 intransitiva dativo P1 + dativo P5 + dativo P6
+SFX 127 0 melles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 intransitiva dativo P1 + dativo P3
+SFX 127 0 mellesvos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 intransitiva dativo P1 + dativo P6 + dativo P5
+SFX 127 0 cheme . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 intransitiva dativo P2 + dativo P1
+SFX 127 0 chemelle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 intransitiva dativo P2 + dativo P1 + dativo P3
+SFX 127 0 chemenos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 intransitiva dativo P2 + dativo P1 + dativo P4
+SFX 127 0 chemevos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 intransitiva dativo P2 + dativo P1 + dativo P5
+SFX 127 0 chemelles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 intransitiva dativo P2 + dativo P1 + dativo P6
+SFX 127 0 chelle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 intransitiva dativo P2 + dativo P3
+SFX 127 0 chellenos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 intransitiva dativo P2 + dativo P3 + dativo P4
+SFX 127 0 chellevos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 intransitiva dativo P2 + dativo P3 + dativo P5
+SFX 127 0 chenos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 intransitiva dativo P2 + dativo P4
+SFX 127 0 chenoslle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 intransitiva dativo P2 + dativo P4 + dativo P3
+SFX 127 0 chenosvos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 intransitiva dativo P2 + dativo P4 + dativo P5
+SFX 127 0 chenoslles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 intransitiva dativo P2 + dativo P4 + dativo P6
+SFX 127 0 chevos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 intransitiva dativo P2 + dativo P5
+SFX 127 0 chevoslle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 intransitiva dativo P2 + dativo P5 + dativo P3
+SFX 127 0 chevosnos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 intransitiva dativo P2 + dativo P5 + dativo P4
+SFX 127 0 chevoslles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 intransitiva dativo P2 + dativo P5 + dativo P6
+SFX 127 0 chelles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 intransitiva dativo P2 + dativo P6
+SFX 127 0 chellesnos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 intransitiva dativo P2 + dativo P6 + dativo P4
+SFX 127 0 chellesvos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 intransitiva dativo P2 + dativo P6 + dativo P5
+SFX 127 0 lleme . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 intransitiva dativo solidariedade (P2) cortesía P3 + dativo P1
+SFX 127 0 llenos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 intransitiva dativo P3 + dativo P4
+SFX 127 0 llevos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 intransitiva dativo P3 + dativo P5
+SFX 127 0 voslle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 intransitiva dativo P5 + dativo P3
+SFX 127 0 vosllenos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 intransitiva dativo P5 + dativo P3 + dativo P4
+SFX 127 0 vosnos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 intransitiva dativo P5 + dativo P4
+SFX 127 0 vosnoslle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 intransitiva dativo P5 + dativo P4 + dativo P3
+SFX 127 0 vosnoslles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 intransitiva dativo P5 + dativo P4 + dativo P6
+SFX 127 0 voslles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 intransitiva dativo P5 + dativo P3
+SFX 127 0 vosllesnos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 intransitiva dativo P5 + dativo P6 + dativo P4
+SFX 127 0 llesnos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 intransitiva dativo P6 + dativo P4
+SFX 127 0 llesvos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 intransitiva dativo P6 + dativo P5
+
+
+
+# <enclítico monosílabo> en construción intransitiva e en concorrencia con forma verbal P5
+# SFX 128 0 vos ds:dativo / acusativo P5
+# <enclítico monosílabo> [dativo]
+SFX 128 Y 7
+SFX 128 0 me . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P5 intransitiva dativo P1
+SFX 128 0 che . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P5 intransitiva dativo P2
+SFX 128 0 lle . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P5 intransitiva dativo P3
+SFX 128 s nos mos . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P5 intransitiva dativo P4
+SFX 128 0 nos [^o]s . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P5 intransitiva dativo P4
+SFX 128 0 nos [^s] . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P5 intransitiva dativo P4
+SFX 128 0 lles . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P5 intransitiva dativo P6
+
+# <enclítico polisílabo> dativo [ + dativo] [ + dativo]
+SFX 129 Y 50
+SFX 129 0 melle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 intransitiva dativo P1 + dativo P3
+SFX 129 0 mellevos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 intransitiva dativo P1 + dativo P3 + dativo P5
+SFX 129 0 menos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 intransitiva dativo P1 + dativo P4
+SFX 129 0 mevos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 intransitiva dativo P1 + dativo P5
+SFX 129 0 mevoslle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 intransitiva dativo P1 + dativo P5 + dativo P3
+SFX 129 0 mevoslles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 intransitiva dativo P1 + dativo P5 + dativo P6
+SFX 129 0 melles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 intransitiva dativo P1 + dativo P3
+SFX 129 0 mellesvos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 intransitiva dativo P1 + dativo P6 + dativo P5
+SFX 129 0 cheme . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 intransitiva dativo P2 + dativo P1
+SFX 129 0 chemelle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 intransitiva dativo P2 + dativo P1 + dativo P3
+SFX 129 0 chemenos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 intransitiva dativo P2 + dativo P1 + dativo P4
+SFX 129 0 chemevos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 intransitiva dativo P2 + dativo P1 + dativo P5
+SFX 129 0 chemelles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 intransitiva dativo P2 + dativo P1 + dativo P6
+SFX 129 0 chelle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 intransitiva dativo P2 + dativo P3
+SFX 129 0 chellenos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 intransitiva dativo P2 + dativo P3 + dativo P4
+SFX 129 0 chellevos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 intransitiva dativo P2 + dativo P3 + dativo P5
+SFX 129 0 chenos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 intransitiva dativo P2 + dativo P4
+SFX 129 0 chenoslle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 intransitiva dativo P2 + dativo P4 + dativo P3
+SFX 129 0 chenosvos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 intransitiva dativo P2 + dativo P4 + dativo P5
+SFX 129 0 chenoslles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 intransitiva dativo P2 + dativo P4 + dativo P6
+SFX 129 0 chevos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 intransitiva dativo P2 + dativo P5
+SFX 129 0 chevoslle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 intransitiva dativo P2 + dativo P5 + dativo P3
+SFX 129 0 chevosnos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 intransitiva dativo P2 + dativo P5 + dativo P4
+SFX 129 0 chevoslles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 intransitiva dativo P2 + dativo P5 + dativo P6
+SFX 129 0 chelles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 intransitiva dativo P2 + dativo P6
+SFX 129 0 chellesnos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 intransitiva dativo P2 + dativo P6 + dativo P4
+SFX 129 0 chellesvos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 intransitiva dativo P2 + dativo P6 + dativo P5
+SFX 129 0 lleme . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 intransitiva dativo solidariedade (P2) cortesía P3 + dativo P1
+SFX 129 0 llenos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 intransitiva dativo P3 + dativo P4
+SFX 129 0 llevos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 intransitiva dativo P3 + dativo P5
+SFX 129 s noslle mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 intransitiva dativo P4 + dativo P3
+SFX 129 s nosvos mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 intransitiva dativo P4 + dativo P5
+SFX 129 s nosvoslle mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 intransitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P3
+SFX 129 s nosvoslles mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 intransitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P6
+SFX 129 s noslles mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 intransitiva dativo P4 + dativo P6
+SFX 129 s nosllesvos mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 intransitiva dativo P4 + dativo P6 + dativo P5
+SFX 129 0 noslle [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 intransitiva dativo P4 + dativo P3
+SFX 129 0 nosvos [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 intransitiva dativo P4 + dativo P5
+SFX 129 0 nosvoslle [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 intransitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P3
+SFX 129 0 nosvoslles [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 intransitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P6
+SFX 129 0 noslles [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 intransitiva dativo P4 + dativo P6
+SFX 129 0 nosllesvos [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 intransitiva dativo P4 + dativo P6 + dativo P5
+SFX 129 0 noslle [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 intransitiva dativo P4 + dativo P3
+SFX 129 0 nosvos [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 intransitiva dativo P4 + dativo P5
+SFX 129 0 nosvoslle [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 intransitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P3
+SFX 129 0 nosvoslles [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 intransitiva dativo P4 + dativo P5 + dativo P6
+SFX 129 0 noslles [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 intransitiva dativo P4 + dativo P6
+SFX 129 0 nosllesvos [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 intransitiva dativo P4 + dativo P6 + dativo P5
+SFX 129 0 llesnos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 intransitiva dativo P6 + dativo P4
+SFX 129 0 llesvos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 intransitiva dativo P6 + dativo P5
+
+
+# Concorrencias de pronomes cunha construción verbal pronominal
+
+# <enclítico monosílabo> reflexivo P1
+SFX 130 Y 1
+SFX 130 0 me . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P1 pronominal reflexivo P1
+
+# <enclítico polisílabo> reflexivo P1 + dativo [ + dativo]
+SFX 131 Y 14
+SFX 131 0 melle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 pronominal reflexivo P1 + dativo P3
+SFX 131 0 mellevos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 pronominal reflexivo P1 + dativo P3 + dativo P5
+SFX 131 0 menos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 pronominal reflexivo P1 + dativo P4
+SFX 131 0 mevos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 pronominal reflexivo P1 + dativo P5
+SFX 131 0 mevoslle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 pronominal reflexivo P1 + dativo P5 + dativo P3
+SFX 131 0 mevoslles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 pronominal reflexivo P1 + dativo P5 + dativo P6
+SFX 131 0 melles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 pronominal reflexivo P1 + dativo P3
+SFX 131 0 mellesvos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 pronominal reflexivo P1 + dativo P6 + dativo P5
+SFX 131 0 cheme . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 pronominal dativo P2 + reflexivo P1
+SFX 131 0 chemelle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 pronominal dativo P2 + reflexivo P1 + dativo P3
+SFX 131 0 chemenos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 pronominal dativo P2 + reflexivo P1 + dativo P4
+SFX 131 0 chemevos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 pronominal dativo P2 + reflexivo P1 + dativo P5
+SFX 131 0 chemelles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 pronominal dativo P2 + reflexivo P1 + dativo P6
+SFX 131 0 lleme . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P1 pronominal dativo solidariedade (P2) cortesía P3 + reflexivo P1
+
+
+# <enclítico monosílabo> reflexivo P2
+SFX 132 Y 1
+SFX 132 0 te . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P2 pronominal reflexivo P2
+
+# <enclítico polisílabo> reflexivo P2 + dativo [ + dativo]
+SFX 133 Y 19
+SFX 133 0 teme . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 pronominal reflexivo P2 + dativo P1
+SFX 133 0 temelle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 pronominal reflexivo P2 + dativo P1 + dativo P3
+SFX 133 0 temenos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 pronominal reflexivo P2 + dativo P1 + dativo P4
+SFX 133 0 temevos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 pronominal reflexivo P2 + dativo P1 + dativo P5
+SFX 133 0 temelles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 pronominal reflexivo P2 + dativo P1 + dativo P6
+SFX 133 0 telle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 pronominal reflexivo P2 + dativo P3
+SFX 133 0 tellenos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 pronominal reflexivo P2 + dativo P3 + dativo P4
+SFX 133 0 tellevos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 pronominal reflexivo P2 + dativo P3 + dativo P5
+SFX 133 0 tenos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 pronominal reflexivo P2 + dativo P4
+SFX 133 0 tenoslle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 pronominal reflexivo P2 + dativo P4 + dativo P3
+SFX 133 0 tenosvos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 pronominal reflexivo P2 + dativo P4 + dativo P5
+SFX 133 0 tenoslles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 pronominal reflexivo P2 + dativo P4 + dativo P6
+SFX 133 0 tevos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 pronominal reflexivo P2 + dativo P5
+SFX 133 0 tevoslle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 pronominal reflexivo P2 + dativo P5 + dativo P3
+SFX 133 0 tevosnos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 pronominal reflexivo P2 + dativo P5 + dativo P4
+SFX 133 0 tevoslles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 pronominal reflexivo P2 + dativo P5 + dativo P6
+SFX 133 0 telles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 pronominal reflexivo P2 + dativo P6
+SFX 133 0 tellesnos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 pronominal reflexivo P2 + dativo P6 + dativo P4
+SFX 133 0 tellesvos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P2 pronominal reflexivo P2 + dativo P6 + dativo P5
+
+
+# <enclítico monosílabo> reflexivo P3 / P6
+SFX 134 Y 1
+SFX 134 0 se . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P3 / P6 pronominal reflexivo P3 / P6
+
+# <enclítico polisílabo> reflexivo P3 / P6 + dativo [ + dativo]
+SFX 135 Y 25
+SFX 135 0 seme . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 pronominal reflexivo P3 / P6 + dativo P1
+SFX 135 0 semelle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 pronominal reflexivo P3 / P6 + dativo P1 + dativo P3
+SFX 135 0 semenos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 pronominal reflexivo P3 / P6 + dativo P1 + dativo P4
+SFX 135 0 semevos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 pronominal reflexivo P3 / P6 + dativo P1 + dativo P5
+SFX 135 0 semelles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 pronominal reflexivo P3 / P6 + dativo P1 + dativo P6
+SFX 135 0 seche . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 pronominal reflexivo P3 / P6 + dativo P2
+SFX 135 0 secheme . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 pronominal reflexivo P3 / P6 + dativo P2 + dativo P3
+SFX 135 0 sechelle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 pronominal reflexivo P3 / P6 + dativo P2 + dativo P3
+SFX 135 0 sechenos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 pronominal reflexivo P3 / P6 + dativo P2 + dativo P4
+SFX 135 0 sechevos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 pronominal reflexivo P3 / P6 + dativo P2 + dativo P5
+SFX 135 0 sechelles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 pronominal reflexivo P3 / P6 + dativo P2 + dativo P6
+SFX 135 0 selle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 pronominal reflexivo P3 / P6 + dativo P3
+SFX 135 0 sellenos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 pronominal reflexivo P3 / P6 + dativo P3 + dativo P4
+SFX 135 0 sellevos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 pronominal reflexivo P3 / P6 + dativo P3 + dativo P5
+SFX 135 0 senos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 pronominal reflexivo P3 / P6 + dativo P4
+SFX 135 0 senoslle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 pronominal reflexivo P3 / P6 + dativo P4 + dativo P3
+SFX 135 0 senosvos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 pronominal reflexivo P3 / P6 + dativo P4 + dativo P5
+SFX 135 0 senoslles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 pronominal reflexivo P3 / P6 + dativo P4 + dativo P6
+SFX 135 0 sevos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 pronominal reflexivo P3 / P6 + dativo P5
+SFX 135 0 sevoslle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 pronominal reflexivo P3 / P6 + dativo P5 + dativo P3
+SFX 135 0 sevosnos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 pronominal reflexivo P3 / P6 + dativo P5 + dativo P4
+SFX 135 0 sevoslles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 pronominal reflexivo P3 / P6 + dativo P5 + dativo P6
+SFX 135 0 selles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 pronominal reflexivo P3 / P6 + dativo P6
+SFX 135 0 sellesnos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 pronominal reflexivo P3 / P6 + dativo P6 + dativo P4
+SFX 135 0 sellesvos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P3 / P6 pronominal reflexivo P3 / P6 + dativo P6 + dativo P5
+
+# <enclítico monosílabo> reflexivo P4
+SFX 136 Y 3
+SFX 136 s nos mos . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P4 pronominal reflexivo P4
+SFX 136 0 nos [^o]s . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P4 pronominal reflexivo P4
+SFX 136 0 nos [^s] . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P4 pronominal reflexivo P4
+
+# <enclítico polisílabo> reflexivo P4 + dativo
+SFX 137 Y 32
+SFX 137 0 menos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 pronominal dativo P1 + reflexivo P4
+SFX 137 0 chemenos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 pronominal dativo P2 + dativo P1 + reflexivo P4
+SFX 137 0 chellenos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 pronominal dativo P2 + dativo P3 + reflexivo P4
+SFX 137 0 chenos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 pronominal dativo P2 + reflexivo P4
+SFX 137 0 chenoslle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 pronominal dativo P2 + reflexivo P4 + dativo P3
+SFX 137 0 chenosvos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 pronominal dativo P2 + reflexivo P4 + dativo P5
+SFX 137 0 chenoslles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 pronominal dativo P2 + reflexivo P4 + dativo P6
+SFX 137 0 chevosnos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 pronominal dativo P2 + dativo P5 + reflexivo P4
+SFX 137 0 chellesnos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 pronominal dativo P2 + dativo P6 + reflexivo P4
+SFX 137 s noslle mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 pronominal reflexivo P4 + dativo P3
+SFX 137 s nosvos mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 pronominal reflexivo P4 + dativo P5
+SFX 137 s nosvoslle mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 pronominal reflexivo P4 + dativo P5 + dativo P3
+SFX 137 s nosvoslles mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 pronominal reflexivo P4 + dativo P5 + dativo P6
+SFX 137 s noslles mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 pronominal reflexivo P4 + dativo P6
+SFX 137 s nosllesvos mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 pronominal reflexivo P4 + dativo P6 + dativo P5
+SFX 137 0 noslle [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 pronominal reflexivo P4 + dativo P3
+SFX 137 0 nosvos [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 pronominal reflexivo P4 + dativo P5
+SFX 137 0 nosvoslle [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 pronominal reflexivo P4 + dativo P5 + dativo P3
+SFX 137 0 nosvoslles [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 pronominal reflexivo P4 + dativo P5 + dativo P6
+SFX 137 0 noslles [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 pronominal reflexivo P4 + dativo P6
+SFX 137 0 nosllesvos [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 pronominal reflexivo P4 + dativo P6 + dativo P5
+SFX 137 0 noslle [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 pronominal reflexivo P4 + dativo P3
+SFX 137 0 nosvos [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 pronominal reflexivo P4 + dativo P5
+SFX 137 0 nosvoslle [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 pronominal reflexivo P4 + dativo P5 + dativo P3
+SFX 137 0 nosvoslles [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 pronominal reflexivo P4 + dativo P5 + dativo P6
+SFX 137 0 noslles [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 pronominal reflexivo P4 + dativo P6
+SFX 137 0 nosllesvos [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 pronominal reflexivo P4 + dativo P6 + dativo P5
+SFX 137 0 vosnos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 pronominal dativo P5 + reflexivo P4
+SFX 137 0 vosnoslle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 pronominal dativo P5 + reflexivo P4 + dativo P3
+SFX 137 0 vosnoslles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 pronominal dativo P5 + reflexivo P4 + dativo P6
+SFX 137 0 vosllesnos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 pronominal dativo P5 + dativo P6 + reflexivo P4
+SFX 137 0 llesnos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P4 pronominal dativo P6 + reflexivo P4
+
+# <enclítico monosílabo> reflexivo P5
+SFX 138 Y 1
+SFX 138 0 vos . pa:pronome persoal enclítico monosílabo P5 pronominal reflexivo P5
+
+
+# <enclítico polisílabo> reflexivo P5 + dativo [ + dativo]
+SFX 139 Y 34
+SFX 139 0 mellevos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 pronominal dativo P1 + dativo P3 + reflexivo P5
+SFX 139 0 mevos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 pronominal dativo P1 + reflexivo P5
+SFX 139 0 mevoslle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 pronominal dativo P1 + reflexivo P5 + dativo P3
+SFX 139 0 mevoslles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 pronominal dativo P1 + reflexivo P5 + dativo P6
+SFX 139 0 mellesvos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 pronominal dativo P1 + dativo P6 + reflexivo P5
+SFX 139 0 chemevos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 pronominal dativo P2 + dativo P1 + reflexivo P5
+SFX 139 0 chellevos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 pronominal dativo P2 + dativo P3 + reflexivo P5
+SFX 139 0 chenosvos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 pronominal dativo P2 + dativo P4 + reflexivo P5
+SFX 139 0 chevos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 pronominal dativo P2 + reflexivo P5
+SFX 139 0 chevoslle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 pronominal dativo P2 + reflexivo P5 + dativo P3
+SFX 139 0 chevosnos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 pronominal dativo P2 + reflexivo P5 + dativo P4
+SFX 139 0 chevoslles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 pronominal dativo P2 + reflexivo P5 + dativo P6
+SFX 139 0 chellesvos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 pronominal dativo P2 + dativo P6 + reflexivo P5
+SFX 139 0 llevos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 pronominal dativo P3 + reflexivo P5
+SFX 139 s nosvos mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 pronominal dativo P4 + reflexivo P5
+SFX 139 s nosvoslle mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 pronominal dativo P4 + reflexivo P5 + dativo P3
+SFX 139 s nosvoslles mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 pronominal dativo P4 + reflexivo P5 + dativo P6
+SFX 139 s nosllesvos mos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 pronominal dativo P4 + dativo P6 + reflexivo P5
+SFX 139 0 nosvos [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 pronominal dativo P4 + reflexivo P5
+SFX 139 0 nosvoslle [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 pronominal dativo P4 + reflexivo P5 + dativo P3
+SFX 139 0 nosvoslles [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 pronominal dativo P4 + reflexivo P5 + dativo P6
+SFX 139 0 nosllesvos [^o]s . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 pronominal dativo P4 + dativo P6 + reflexivo P5
+SFX 139 0 nosvos [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 pronominal dativo P4 + reflexivo P5
+SFX 139 0 nosvoslle [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 pronominal dativo P4 + reflexivo P5 + dativo P3
+SFX 139 0 nosvoslles [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 pronominal dativo P4 + reflexivo P5 + dativo P6
+SFX 139 0 nosllesvos [^s] . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 pronominal dativo P4 + dativo P6 + reflexivo P5
+SFX 139 0 voslle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 pronominal reflexivo P5 + dativo P3
+SFX 139 0 vosllenos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 pronominal reflexivo P5 + dativo P3 + dativo P4
+SFX 139 0 vosnos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 pronominal reflexivo P5 + dativo P4
+SFX 139 0 vosnoslle . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 pronominal reflexivo P5 + dativo P4 + dativo P3
+SFX 139 0 vosnoslles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 pronominal reflexivo P5 + dativo P4 + dativo P6
+SFX 139 0 voslles . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 pronominal reflexivo P5 + dativo P3
+SFX 139 0 vosllesnos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 pronominal reflexivo P5 + dativo P6 + dativo P4
+SFX 139 0 llesvos . pa:pronome persoal enclítico polisílabo P5 pronominal dativo P6 + reflexivo P5
+
+
+# C-I
+# 3 paradigmas segundo a clasificación da súa construción (t / i / pr)
+
+# Verbos da C-I en construción transitiva / pasiva reflexa / impersoal
+
+# C-I transitiva
+# o sufixo 200 usa a alomorfo con acento gráfico na raíz na maior parte dos casos:
+# Ex: abacelar/200,201 # transitiva arrizotónico VOLG: t
+# abacélar/666,202 # transitiva rizotónico
+# e a alomorfo con acento gráfico na raíz cos lemas:
+# abruar (t), acentuar (t pr), acuar (t), adecuar (t pr), adiar (t), adobiar (t pr), afiar (t),
+# afuar (t), agoniar (t pr), aliar (t pr), amnistiar (t), ampliar (t), amuar (t i pr), ansiar (t),
+# arrefriar (t i pr), arreluar (t pr), arrepiar (t i pr), arriar (t), asubiar (i t), ataviar (t pr),
+# atenuar (t), atuar (t), augar (t pr), avaliar (t), avariar (t pr), aviar (t pr), azuar (t),
+# charruar (t), conceptuar (t), confiar (t i pr), continuar (t i), contrariar (t pr), criar (t pr),
+# decruar (t), desafiar (t pr), desagoniar (t pr), desamuar (t pr), desataviar (t pr),
+# desenfastiar (t), desenfiar (t), deshabituar (t pr), desliar (t), desviar (t pr), desvirtuar (t),
+# efectuar (t), enfastiar (t pr), enfiar (t), enriar (t), enviar (t pr), escuar (t pr), esfiar (t),
+# esgrafiar (t), espiar (t), estriar (t), evacuar (t i), exceptuar (t), expiar (t), extenuar (t),
+# extraviar (t pr), fiar (t pr), graduar (t pr), guiar (t pr i), habituar (t pr), infatuar (t pr),
+# insinuar (t pr), inventariar (t), liar (t pr), licuar (t pr), malcriar (t), maquiar (t), oblicuar (t i),
+# perpetuar (t pr), preceptuar (t), puntuar (t i), radioguiar (t), recriar (t), recruar (t i pr),
+# recuar (i t), reenviar (t), rumiar (t i), situar (t pr), tatuar (t pr), teleguiar (t), tosquiar (t),
+# usufrutuar (t), variar (t i), vixiar (t), acainzar (t), afiuzar (t), arrepuiñar (t i pr), arruinar (t pr),
+# auñar (t i), avaiñar (t), axuizar (t), cainzar (t), desafiuzar (t), desembaular (t), desenraizar (t),
+# desenvaiñar (t), desmiudar (t), desmiuzar (t), embaular (t), envaiñar (t), enxuizar (t),
+# esmiuzar (t), europeizar (t pr), hebraizar (t i pr), homoxeneizar (t) e saudar (t)
+# Ex: abruar/201 # transitiva arrizotónico VOLG: t
+# abrúar/666,200,202 # transitiva rizotónico
+SFX 200 Y 22 # C-I transitiva [P1, P2, P3, P6 presente e P1 / P3, P2, P6 subxuntivo presente]
+SFX 200 ar o ar . is:presente P1
+SFX 200 r s ar . is:presente P2
+SFX 200 ar a ar . is:presente P3 / imperativo P2
+SFX 200 r n ar . is:presente P6
+SFX 200 ar e [^cgzu]ar . is:subxuntivo presente P1 / P3
+SFX 200 car que car . is:subxuntivo presente P1 / P3
+SFX 200 ar ue gar . is:subxuntivo presente P1 / P3
+SFX 200 zar ce zar . is:subxuntivo presente P1 / P3
+SFX 200 uar üe guar . is:subxuntivo presente P1 / P3
+SFX 200 ar e [^g]uar . is:subxuntivo presente P1 / P3
+SFX 200 ar es [^cgzu]ar . is:subxuntivo presente P2
+SFX 200 car ques car . is:subxuntivo presente P2
+SFX 200 ar ues gar . is:subxuntivo presente P2
+SFX 200 zar ces zar . is:subxuntivo presente P2
+SFX 200 uar ües guar . is:subxuntivo presente P2
+SFX 200 ar es [^g]uar . is:subxuntivo presente P2
+SFX 200 ar en [^cgzu]ar . is:subxuntivo presente P6
+SFX 200 car quen car . is:subxuntivo presente P6
+SFX 200 ar uen gar . is:subxuntivo presente P6
+SFX 200 zar cen zar . is:subxuntivo presente P6
+SFX 200 uar üen guar . is:subxuntivo presente P6
+SFX 200 ar en [^g]uar . is:subxuntivo presente P6
+
+# C-I transitiva con alomorfo con acento gráfico na raíz
+SFX 201 Y 110 # C-I transitiva con alomorfo con acento gráfico na raíz
+SFX 201 r ndo ar . is:xerundio
+SFX 201 ar ándo/666,100,114,115 ar . is:xerundio + enclítico
+SFX 201 r do/10,15 ar . is:participio
+SFX 201 r r/100,114 ar . is:infinitivo / subxuntivo futuro P1 / P3 + enclítico monosílabo
+SFX 201 ar ár/666,115 ar . is:infinitivo / subxuntivo futuro P1 / P3 + enclítico polisílabo
+SFX 201 r mos ar . is:presente P4 / pretérito P4
+SFX 201 ar ámos/666,100,116,117 ar . is:presente P4 / pretérito P4 + enclítico
+SFX 201 r des ar . is:presente P5
+SFX 201 ar ádes/666,100,118,119 ar . is:presente P5 + enclítico
+SFX 201 r ba ar . is:copretérito P1 / P3
+SFX 201 ar ába/666,100,110,111,114,115 ar . is:copretérito P1 / P3 + enclítico
+SFX 201 r bas ar . is:copretérito P2
+SFX 201 ar ábas/666,100,112,113 ar . is:copretérito P2 + enclítico
+SFX 201 r bamos ar . is:copretérito P4
+SFX 201 r bámos/666,100,116,117 ar . is:copretérito P4 + enclítico
+SFX 201 r bades ar . is:copretérito P5
+SFX 201 r bádes/666,100,118,119 ar . is:copretérito P5 + enclítico
+SFX 201 r ban ar . is:copretérito P6
+SFX 201 ar ában/666,100,114,115 ar . is:copretérito P6 + enclítico
+SFX 201 ar ei/101,110 [^cgzu]ar . is:pretérito P1 [ + acusativo P3 tras ditongo decrecente / + enclítico monosílabo]
+SFX 201 ar éi/666,111 [^cgzu]ar . is:pretérito P1 + enclítico polisílabo
+SFX 201 car quei/101,110 car . is:pretérito P1 [ + acusativo P3 tras ditongo decrecente / + enclítico monosílabo]
+SFX 201 car quéi/666,111 car . is:pretérito P1 + enclítico polisílabo
+SFX 201 ar uei/101,110 gar . is:pretérito P1 [ + acusativo P3 tras ditongo decrecente / + enclítico monosílabo]
+SFX 201 ar uéi/666,111 gar . is:pretérito P1 + enclítico polisílabo
+SFX 201 zar cei/101,110 zar . is:pretérito P1 [ + acusativo P3 tras ditongo decrecente / + enclítico monosílabo]
+SFX 201 zar céi/666,111 zar . is:pretérito P1 + enclítico polisílabo
+SFX 201 uar uei/101,110 [^g]uar . is:pretérito P1 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 201 uar uéi/666,111 [^g]uar . is:pretérito P1 + enclítico polisílabo
+SFX 201 uar üei/101,110 guar . is:pretérito P1 [ + acusativo P3 tras ditongo decrecente / + enclítico monosílabo]
+SFX 201 uar üéi/666,111 guar . is:pretérito P1 + enclítico polisílabo
+SFX 201 r ches ar . is:pretérito P2
+SFX 201 ar áches/666,100,112,113 ar . is:pretérito P2 + enclítico
+SFX 201 ar ou/101,114 ar . is:pretérito P3 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 201 ar óu/666,115 ar . is:pretérito P3 + enclítico polisílabo
+SFX 201 r stes ar . is:pretérito P5
+SFX 201 ar ástes/666,100,118,119 ar . is:pretérito P5 + enclítico
+SFX 201 0 on ar . is:pretérito P6
+SFX 201 ar áron/666,100,114,115 ar . is:pretérito P6 + enclítico
+SFX 201 0 a ar . is:antepretérito P1 / P3
+SFX 201 ar ára/666,100,110,111,114,115 ar . is:antepretérito P1 / P3 + enclítico
+SFX 201 0 as ar . is:antepretérito P2
+SFX 201 ar áras/666,100,112,113 ar . is:antepretérito P2 + enclítico
+SFX 201 0 amos ar . is:antepretérito P4
+SFX 201 0 ámos/666,100,116,117 ar . is:antepretérito P4 + enclítico
+SFX 201 0 ades ar . is:antepretérito P5
+SFX 201 0 ádes/666,100,118,119 ar . is:antepretérito P5 + enclítico
+SFX 201 0 an ar . is:antepretérito P6
+SFX 201 ar áran/666,100,114,115 ar . is:antepretérito P6 + enclítico
+SFX 201 0 ei/101,110 ar . is:futuro P1 [ + acusativo P3 tras ditongo decrecente / + enclítico monosílabo]
+SFX 201 0 éi/666,111 ar . is:futuro P1 + enclítico polisílabo
+SFX 201 0 as/666,100,112 ar . is:futuro P2 + enclítico monosílabo
+SFX 201 0 ás/113 ar . is:futuro P2 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 201 0 a/666,100,114 ar . is:futuro P3 + enclítico monosílabo
+SFX 201 0 á/115 ar . is:futuro P3 [ +enclítico polisílabo]
+SFX 201 0 emos ar . is:futuro P4
+SFX 201 0 émos/666,100,116,117 ar . is:futuro P4 + enclítico
+SFX 201 0 edes ar . is:futuro P5
+SFX 201 0 édes/666,100,118,119 ar . is:futuro P5 + enclítico
+SFX 201 0 an/666,100,114 ar . is:futuro P6 + enclítico monosílabo
+SFX 201 0 án/115 ar . is:futuro P6 [ +enclítico polisílabo]
+SFX 201 0 ía/100,110,111,114,115 ar . is:pospretérito P1 / P3 [ + enclítico]
+SFX 201 0 ías/100,112,113 ar . is:pospretérito P2 [ + enclítico]
+SFX 201 0 iamos ar . is:pospretérito P4
+SFX 201 0 iámos/666,100,116,117 ar . is:pospretérito P4 + enclítico
+SFX 201 0 iades ar . is:pospretérito P5
+SFX 201 0 iádes/666,100,118,119 ar . is:pospretérito P5 + enclítico
+SFX 201 0 ían/100,114,115 ar . is:pospretérito P6 [ + enclítico]
+SFX 201 ar emos [^cgzu]ar . is:subxuntivo presente P4
+SFX 201 ar émos/666,100,116,117 [^cgzu]ar . is:subxuntivo presente P4 + enclítico
+SFX 201 car quemos car . is:subxuntivo presente P4
+SFX 201 car quémos/666,100,116,117 car . is:subxuntivo presente P4 + enclítico
+SFX 201 ar uemos gar . is:subxuntivo presente P4
+SFX 201 ar uémos/666,100,116,117 gar . is:subxuntivo presente P4 + enclítico
+SFX 201 zar cemos zar . is:subxuntivo presente P4
+SFX 201 zar cémos/666,100,116,117 zar . is:subxuntivo presente P4 + enclítico
+SFX 201 uar üemos guar . is:subxuntivo presente P4
+SFX 201 uar üémos/666,100,116,117 guar . is:subxuntivo presente P4 + enclítico
+SFX 201 ar emos [^g]uar . is:subxuntivo presente P4
+SFX 201 ar émos/666,100,116,117 [^g]uar . is:subxuntivo presente P4 + enclítico
+SFX 201 ar edes [^cgzu]ar . is:subxuntivo presente P5
+SFX 201 ar édes/666,100,118,119 [^cgzu]ar . is:subxuntivo presente P5 + enclítico
+SFX 201 car quedes car . is:subxuntivo presente P5
+SFX 201 car quédes/666,100,118,119 car . is:subxuntivo presente P5 + enclítico
+SFX 201 ar uedes gar . is:subxuntivo presente P5
+SFX 201 ar uédes/666,100,118,119 gar . is:subxuntivo presente P5 + enclítico
+SFX 201 zar cedes zar . is:subxuntivo presente P5
+SFX 201 zar cédes/666,100,118,119 zar . is:subxuntivo presente P5 + enclítico
+SFX 201 uar üedes guar . is:subxuntivo presente P5
+SFX 201 uar üédes/666,100,118,119 guar . is:subxuntivo presente P5 + enclítico
+SFX 201 ar edes [^g]uar . is:subxuntivo presente P5
+SFX 201 ar édes/666,100,118,119 [^g]uar . is:subxuntivo presente P5 + enclítico
+SFX 201 r se ar . is:subxuntivo pretérito P1 / P3
+SFX 201 ar áse/666,100,110,111,114,115 ar . is:subxuntivo pretérito P1 / P3 + enclítico
+SFX 201 r ses ar . is:subxuntivo pretérito P2
+SFX 201 ar áses/666,100,112,113 ar . is:subxuntivo pretérito P2 + enclítico
+SFX 201 ar ásemos/100,116,117 ar . is:subxuntivo pretérito P4 [ + enclítico]
+SFX 201 ar ásedes/100,118,119 ar . is:subxuntivo pretérito P5 [ + enclítico]
+SFX 201 r sen ar . is:subxuntivo pretérito P6
+SFX 201 ar ásen/666,100,114,115 ar . is:subxuntivo pretérito P6 + enclítico
+SFX 201 0 es ar . is:infinitivo / subxuntivo futuro P2
+SFX 201 ar áres/666,100,112,113 ar . is:infinitivo / subxuntivo futuro P2 + enclítico
+SFX 201 0 mos ar . is:infinitivo / subxuntivo futuro P4
+SFX 201 ar ármos/666,100,116,117 ar . is:infinitivo / subxuntivo futuro P4 + enclítico
+SFX 201 0 des ar . is:infinitivo / subxuntivo futuro P5
+SFX 201 ar árdes/666,100,118,119 ar . is:infinitivo / subxuntivo futuro P5 + enclítico
+SFX 201 0 en ar . is:infinitivo P6
+SFX 201 ar áren/666,100,114,115 ar . is:infinitivo P6 + enclítico
+SFX 201 r de ar . is:imperativo P5
+SFX 201 ar áde/666,100,118,119 ar . is:imperativo P5 + enclítico
+
+ # C-I transitiva con alomorfo con acento gráfico na raíz
+SFX 202 Y 22 # C-I transitiva con alomorfo con acento gráfico na raíz [P1, P2, P3, P6 presente e P1 / P3, P2, P6 subxuntivo presente]
+SFX 202 ar o/666,100,110,111 ar . is:presente P1 + enclítico
+SFX 202 r s/666,100,112,113 ar . is:presente P2 + enclítico
+SFX 202 ar a/666,100,114,115 ar . is:presente P3 / imperativo P2 + enclítico
+SFX 202 ar an/666,100,114,115 ar . is:presente P6 + enclítico
+SFX 202 ar e/666,100,110,111,114,115 [^cgzu]ar . is:subxuntivo presente P1 / P3 + enclítico
+SFX 202 car que/666,100,110,111,114,115 car . is:subxuntivo presente P1 / P3 + enclítico
+SFX 202 ar ue/666,100,110,111,114,115 gar . is:subxuntivo presente P1 / P3 + enclítico
+SFX 202 zar ce/666,100,110,111,114,115 zar . is:subxuntivo presente P1 / P3 + enclítico
+SFX 202 uar üe/666,100,110,111,114,115 guar . is:subxuntivo presente P1 / P3 + enclítico
+SFX 202 ar e/666,100,110,111,114,115 [^g]uar . is:subxuntivo presente P1 / P3 + enclítico
+SFX 202 ar es/666,100,112,113 [^cgzu]ar . is:subxuntivo presente P2 + enclítico
+SFX 202 car ques/666,100,112,113 car . is:subxuntivo presente P2 + enclítico
+SFX 202 ar ues/666,100,112,113 gar . is:subxuntivo presente P2 + enclítico
+SFX 202 zar ces/666,100,112,113 zar . is:subxuntivo presente P2 + enclítico
+SFX 202 uar ües/666,100,112,113 guar . is:subxuntivo presente P2 + enclítico
+SFX 202 ar es/666,100,112,113 [^g]uar . is:subxuntivo presente P2 + enclítico
+SFX 202 ar en/666,100,114,115 [^cgzu]ar . is:subxuntivo presente P6 + enclítico
+SFX 202 car quen/666,100,114,115 car . is:subxuntivo presente P6 + enclítico
+SFX 202 ar uen/666,100,114,115 gar . is:subxuntivo presente P6 + enclítico
+SFX 202 zar cen/666,100,114,1155 zar . is:subxuntivo presente P6 + enclítico
+SFX 202 uar üen/666,100,114,115 guar . is:subxuntivo presente P6 + enclítico
+SFX 202 ar en/666,100,114,115 [^g]uar . is:subxuntivo presente P6 + enclítico
+
+#Conxugación irregular transitiva de dar e estar
+SFX 205 Y 148 #Conxugación irregular transitiva de estar e dar
+SFX 205 r r/100,114 ar . is:infinitivo P1 e P3 + enclítico monosílabo
+SFX 205 ar ár/666,115 ar . is:infinitivo + enclítico polisílabo
+SFX 205 r ndo ar . is:xerundio
+SFX 205 ar ándo/666,100,114,115 ar . is:xerundio + enclítico
+SFX 205 r do/10,15 ar . is:participio
+SFX 205 ar ou/101,110 ar . is:presente P1 [ + acusativo P3 tras ditongo decrecente / + enclítico monosílabo]
+SFX 205 ar óu/666,111 ar . is:presente P1 + enclítico polisílabo
+SFX 205 ar ás/100,112,113 ar . is:presente P2 [ + enclítico]
+SFX 205 ar á/100,114,115 dar . is:presente P3 / imperativo P2 [ + enclítico]
+SFX 205 ar á/115 tar . is:presente P3 / imperativo P2 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 205 ar a/666,100,114 tar . is:presente P3 / imperativo P2 + enclítico monosílabo
+SFX 205 r mos ar . is:presente P4
+SFX 205 ar ámos/666,100,116,117 ar . is:presente P4 + enclítico
+SFX 205 r des ar . is:presente P5
+SFX 205 ar ádes/666,100,118,119 ar . is:presente P5 + enclítico
+SFX 205 r n/100,114 dar . is:presente P6 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 205 ar án/666,115 dar . is:presente P6 + enclítico polisílabo
+SFX 205 r n/666,100,114 tar . is:presente P6 + enclítico monosílabo
+SFX 205 ar án/115 tar . is:presente P6 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 205 r ba ar . is:copretérito P1 e P3
+SFX 205 ar ába/666,100,110,111,114,115 ar . is:copretérito P1 e P3 + enclítico
+SFX 205 r bas ar . is:copretérito P2
+SFX 205 ar ábas/666,100,112,113 ar . is:copretérito P2 + enclítico
+SFX 205 r bamos ar . is:copretérito P4
+SFX 205 r bámos/666,100,116,117 ar . is:copretérito P4 + enclítico
+SFX 205 r bades ar . is:copretérito P5
+SFX 205 r bádes/666,100,118,119 ar . is:copretérito P5 + enclítico
+SFX 205 r ban ar . is:copretérito P6
+SFX 205 ar ában/666,100,114,115 ar . is:copretérito P6 + enclítico
+SFX 205 ar iven tar . is:pretérito P1
+SFX 205 ar íven/666,100,110,111 tar . is:pretérito P1 + enclítico
+SFX 205 ar ei/101,110 dar . is:pretérito P1 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 205 ar éi/666,111 dar . is:pretérito P1 + enclítico polisílabo
+SFX 205 ar iveches tar . is:pretérito P2
+SFX 205 ar ivéches/666,100,112,113 tar . is:pretérito P2 + enclítico
+SFX 205 ar eches dar . is:pretérito P2
+SFX 205 ar éches/666,100,112,113 dar . is:pretérito P2 + enclítico
+SFX 205 ar ivo tar . is:pretérito P3
+SFX 205 ar ívo/666,100,114,115 tar . is:pretérito P3 + enclítico
+SFX 205 ar eu/101,114 dar . is:pretérito P3 [ + acusativo P3 tras ditongo decrecente / + enclítico monosílabo]
+SFX 205 ar éu/666,115 dar . is:pretérito P3 + enclítico polisilábico
+SFX 205 ar ivemos tar . is:pretérito P4
+SFX 205 ar ivémos/666,100,116,117 tar . is:pretérito P4 + enclítico
+SFX 205 ar emos dar . is:pretérito P4
+SFX 205 ar émos/666,100,116,117 dar . is:pretérito P4 + enclítico
+SFX 205 ar ivestes tar . is:pretérito P5
+SFX 205 ar ivéstes/666,100,118,119 tar . is:pretérito P5 + enclítico
+SFX 205 ar estes dar . is:pretérito P5
+SFX 205 ar éstes/666,100,118,119 dar . is:pretérito P5 + enclítico
+SFX 205 ar iveron tar . is:pretérito P6
+SFX 205 ar ivéron/666,100,114,115 tar . is:pretérito P6 + enclítico
+SFX 205 ar eron dar . is:pretérito P6
+SFX 205 ar éron/666,100,114,115 dar . is:pretérito P6 + enclítico
+SFX 205 ar ivera tar . is:antepretérito P1 / P3
+SFX 205 ar ivéra/666,100,110,111,114,115 tar . is:antepretérito P1 / P3 + enclítico
+SFX 205 ar era dar . is:antepretérito P1 / P3
+SFX 205 ar éra/666,100,110,111,114,115 dar . is:antepretérito P1 / P3 + enclítico
+SFX 205 ar iveras tar . is:antepretérito P2
+SFX 205 ar ivéras/666,100,112,113 tar . is:antepretérito P2 + enclítico
+SFX 205 ar eras dar . is:antepretérito P2
+SFX 205 ar éras/666,100,112,113 dar . is:antepretérito P2 + enclítico
+SFX 205 ar iveramos tar . is:antepretérito P4
+SFX 205 ar iverámos/666,100,116,117 tar . is:antepretérito P4 + enclítico
+SFX 205 ar eramos dar . is:antepretérito P4
+SFX 205 ar erámos/666,100,116,117 dar . is:antepretérito P4 + enclítico
+SFX 205 ar iverades tar . is:antepretérito P5
+SFX 205 ar iverádes/666,100,118,119 tar . is:antepretérito P5 + enclítico
+SFX 205 ar erades dar . is:antepretérito P5
+SFX 205 ar erádes/666,100,112,113 dar . is:antepretérito P5 + enclítico
+SFX 205 ar iveran tar . is:antepretérito P6
+SFX 205 ar ivéran/666,100,114,115 tar . is:antepretérito P6 + enclítico
+SFX 205 ar eran dar . is:antepretérito P6
+SFX 205 ar éran/666,100,114,115 dar . is:antepretérito P6 + enclítico
+SFX 205 0 ei/101,110 ar . is:futuro P1 [ + acusativo P3 tras ditongo decrecente / + enclítico monosílabo]
+SFX 205 0 éi/666,111 ar . is:futuro P1 + enclítico polisílabo
+SFX 205 0 ás/113 ar . is:futuro P2 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 205 0 as/666,100,112 ar . is:futuro P2 + enclítico monosílabo
+SFX 205 0 á/115 ar . is:futuro P3 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 205 0 a/666,100,114 ar . is:futuro P3 + enclítico monosílabo
+SFX 205 0 emos ar . is:futuro P4
+SFX 205 0 émos/666,100,116,117 ar . is:futuro P4 + enclítico
+SFX 205 0 edes ar . is:futuro P5
+SFX 205 0 édes/666,100,118,119 ar . is:futuro P5 + enclítico
+SFX 205 0 an/666,100,114 . is:futuro P6 + enclítico monosílabo
+SFX 205 0 án/115 ar . is:futuro P6 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 205 0 ía/100,110,111 ar . is:pospretérito P1 / P3 [ + enclítico]
+SFX 205 0 ías/100,112,113 ar . is:pospretérito P2 [ + enclítico]
+SFX 205 0 iamos ar . is:pospretérito P4
+SFX 205 0 iámos/666,100,116,117 ar . is:pospretérito P4 + enclítico
+SFX 205 0 iades ar . is:pospretérito P5
+SFX 205 0 iádes/666,100,118,119 ar . is:pospretérito P5 + enclítico
+SFX 205 0 ían/100,114,115 ar . is:pospretérito P6 + enclítico
+SFX 205 ar ea ar . is:subxuntivo presente P1 / P3
+SFX 205 ar éa/666,100,110,111,114,115 ar . is:subxuntivo presente P1 / P3 + clíticos
+SFX 205 ar eas ar . is:subxuntivo presente P2
+SFX 205 ar éas/666,100,112,113 ar . is:subxuntivo presente P2 + clíticos
+SFX 205 ar eamos ar . is:subxuntivo presente P4
+SFX 205 ar eámos/666,100,116,117 ar . is:subxuntivo presente P4 + clíticos
+SFX 205 ar eades ar . is:subxuntivo presente P5
+SFX 205 ar eádes/666,100,118,119 ar . is:subxuntivo presente P5 + clíticos
+SFX 205 ar ean ar . is:subxuntivo presente P6
+SFX 205 ar éan/666,100,114,115 ar . is:subxuntivo presente P6 + clíticos
+SFX 205 ar ivese tar . is:subxuntivo pretérito P1 / P3
+SFX 205 ar ivése/666,100,110,111,114,115 tar . is:subxuntivo pretérito P1 / P3 + enclítico
+SFX 205 ar ese dar . is:subxuntivo pretérito P1 / P3
+SFX 205 ar ése/666,100,110,111,114,115 dar . is:subxuntivo pretérito P1 / P3 + enclítico
+SFX 205 ar iveses tar . is:subxuntivo pretérito P2
+SFX 205 ar ivéses/666,100,112,113 tar . is:subxuntivo pretérito P2 + enclítico
+SFX 205 ar eses dar . is:subxuntivo pretérito P2
+SFX 205 ar éses/666,100,112,113 dar . is:subxuntivo pretérito P2 + enclítico
+SFX 205 ar ivésemos/100,116,117 tar . is:subxuntivo pretérito P4 [ + enclítico]
+SFX 205 ar ésemos/100,116,117 dar . is:subxuntivo pretérito P4 [ + enclítico]
+SFX 205 ar ivésedes/100,118,119 tar . is:subxuntivo pretérito P5 [ + enclítico]
+SFX 205 ar ésedes/100,118,119 dar . is:subxuntivo pretérito P5 [ + enclítico]
+SFX 205 ar ivesen tar . is:subxuntivo pretérito P6
+SFX 205 ar ivésen/666,100,114,115 tar . is:subxuntivo pretérito P6 + enclítico
+SFX 205 ar esen dar . is:subxuntivo pretérito P6 + enclítico
+SFX 205 ar ésen/666,100,114,115 dar . is:subxuntivo pretérito P6 + enclítico
+SFX 205 ar iver tar . is:subxuntivo futuro P1 / P3
+SFX 205 ar íver/666,100,110,111,114,115 tar . is:subxuntivo futuro P1 / P3 + enclítico
+SFX 205 ar er dar . is:subxuntivo futuro P1 / P3
+SFX 205 ar ér/666,100,110,111,114,115 dar . is:subxuntivo futuro P1 / P3 + enclítico
+SFX 205 ar iveres tar . is:subxuntivo futuro P2
+SFX 205 ar ivéres/666,100,112,113 tar . is:subxuntivo futuro P2 + enclítico
+SFX 205 ar eres dar . is:subxuntivo futuro P2
+SFX 205 ar éres/666,100,112,113 dar . is:subxuntivo futuro P2 + enclítico
+SFX 205 ar ivermos tar . is:subxuntivo futuro P4
+SFX 205 ar ivérmos/666,100,116,117 tar . is:subxuntivo futuro P4 + enclítico
+SFX 205 ar ermos dar . is:subxuntivo futuro P4
+SFX 205 ar érmos/666,100,116,117 dar . is:subxuntivo futuro P4 + enclítico
+SFX 205 ar iverdes tar . is:subxuntivo futuro P5
+SFX 205 ar ivérdes/666,100,118,119 tar . is:subxuntivo futuro P5 + enclítico
+SFX 205 ar erdes dar . is:subxuntivo futuro P5
+SFX 205 ar érdes/666,100,118,119 dar . is:subxuntivo futuro P5 + enclítico
+SFX 205 ar iveren tar . is:subxuntivo futuro P6
+SFX 205 ar ivéren/666,100,114,115 tar . is:subxuntivo futuro P6 + enclítico
+SFX 205 ar eren dar . is:subxuntivo futuro P6
+SFX 205 ar éren/666,100,114,115 dar . is:subxuntivo futuro P6 + enclítico
+SFX 205 0 es ar . is:infinitivo P2
+SFX 205 ar áres/666,100,112,113 ar . is:infinitivo P2 + enclítico
+SFX 205 0 mos ar . is:infinitivo P4
+SFX 205 ar ármos/666,100,116,117 ar . is:infinitivo P4 + enclítico
+SFX 205 0 des ar . is:infinitivo P5
+SFX 205 ar árdes/666,100,118,119 ar . is:infinitivo P5 + enclítico
+SFX 205 0 en ar . is:infinitivo P6
+SFX 205 ar áren/666,100,114,115 ar . is:infinitivo P6 + enclítico
+SFX 205 r de ar . is:imperativo P5
+SFX 205 ar áde/666,100,118,119 ar . is:imperativo P5 + enclítico
+
+# C-I intransitiva
+# o sufixo 220 usa a alomorfo con acento gráfico na raíz na maior parte dos casos:
+# Ex: aballoar/220,221 # intransitiva arrizotónico VOLG: i / < ballón
+#aballóar/666,222 # intransitiva rizotónico
+# e a alomorfo con acento gráfico na raíz cos lemas:
+# actuar (i), agruar (i), aluar (i), amuar (t i pr), arrecuar (i), arrefriar (t i pr), arrepiar (t i pr),
+# arrubiar (i pr), asubiar (i t), baduar (i), bruar (i), chiar (i), confiar (t i pr), continuar (t i),
+# desconfiar (i), desvariar (i), encruar (i), esquiar (i), evacuar (t i), fantasiar (i), flutuar (i),
+# gruar (i), guiar (t pr i), menstruar (i), miar (i), muar (i), oblicuar (t i), piar (i), porfiar (i), puntuar (t i),
+# rechiar (i), recruar (t i pr), recuar (i t), remaquiar (i), ruar (i), rumiar (t i), suar (i), truar (i), vadiar (i),
+# variar (t i),xaxuar (i), arrepuiñar (t i pr), auñar (t i), caiñar (i), cuiñar (i), cuincar (i), enraizar (i),
+# enviuvar (i), faiscar (i), hebraizar (t i pr), muiñar (i), e xudaizar (i)
+# Ex: aluar/221 # intransitiva arrizotónico VOLG: i / pousarse na lúa
+# alúar/666,220,222 # intransitiva rizotónico
+SFX 220 Y 22 # C-I intransitiva [P1, P2, P3, P6 presente e P1 / P3, P2, P6 subxuntivo presente]
+SFX 220 ar o ar . is:presente P1
+SFX 220 r s ar . is:presente P2
+SFX 220 ar a ar . is:presente P3 / imperativo P2
+SFX 220 r n ar . is:presente P6
+SFX 220 ar e [^cgzu]ar . is:subxuntivo presente P1 / P3
+SFX 220 car que car . is:subxuntivo presente P1 / P3
+SFX 220 ar ue gar . is:subxuntivo presente P1 / P3
+SFX 220 zar ce zar . is:subxuntivo presente P1 / P3
+SFX 220 uar üe guar . is:subxuntivo presente P1 / P3
+SFX 220 ar e [^g]uar . is:subxuntivo presente P1 / P3
+SFX 220 ar es [^cgzu]ar . is:subxuntivo presente P2
+SFX 220 car ques car . is:subxuntivo presente P2
+SFX 220 ar ues gar . is:subxuntivo presente P2
+SFX 220 zar ces zar . is:subxuntivo presente P2
+SFX 220 uar ües guar . is:subxuntivo presente P2
+SFX 220 ar es [^g]uar . is:subxuntivo presente P2
+SFX 220 ar en [^cgzu]ar . is:subxuntivo presente P6
+SFX 220 car quen car . is:subxuntivo presente P6
+SFX 220 ar uen gar . is:subxuntivo presente P6
+SFX 220 zar cen zar . is:subxuntivo presente P6
+SFX 220 uar üen guar . is:subxuntivo presente P6
+SFX 220 ar en [^g]uar . is:subxuntivo presente P6
+
+# C-I intransitiva con alomorfo con acento gráfico na raíz
+SFX 221 Y 110 # C-I intransitiva con alomorfo con acento gráfico na raíz
+SFX 221 r ndo ar . is:xerundio
+SFX 221 ar ándo/666,124,125 ar . is:xerundio + enclítico
+SFX 221 r do/10,15 ar . is:participio
+SFX 221 r r/124 ar . is:infinitivo / subxuntivo futuro P1 / P3 + enclítico monosílabo
+SFX 221 ar ár/666,125 ar . is:infinitivo / subxuntivo futuro P1 / P3 + enclítico polisíIabo
+SFX 221 r mos ar . is:presente P4 / pretérito P4
+SFX 221 ar ámos/666,126,127 ar . is:presente P4 / pretérito P4 + enclítico
+SFX 221 r des ar . is:presente P5
+SFX 221 ar ádes/666,128,129 ar . is:presente P5 + enclítico
+SFX 221 r ba ar . is:copretérito P1 / P3
+SFX 221 ar ába/666,120,121,124,125 ar . is:copretérito P1 / P3 + enclítico
+SFX 221 r bas ar . is:copretérito P2
+SFX 221 ar ábas/666,122,123 ar . is:copretérito P2 + enclítico
+SFX 221 r bamos ar . is:copretérito P4
+SFX 221 r bámos/666,126,127 ar . is:copretérito P4 + enclítico
+SFX 221 r bades ar . is:copretérito P5
+SFX 221 r bádes/666,128,129 ar . is:copretérito P5 + enclítico
+SFX 221 r ban ar . is:copretérito P6
+SFX 221 ar ában/666,124,125 ar . is:copretérito P6 + enclítico
+SFX 221 ar ei/120 [^cgzu]ar . is:pretérito P1 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 221 ar éi/666,121 [^cgzu]ar . is:pretérito P1 + enclítico polisílabo
+SFX 221 car quei/120 car . is:pretérito P1 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 221 car quéi/666,121 car . is:pretérito P1 + enclítico polisílabo
+SFX 221 ar uei/120 gar . is:pretérito P1 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 221 ar uéi/666,121 gar . is:pretérito P1 + enclítico polisílabo
+SFX 221 zar cei/120 zar . is:pretérito P1 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 221 zar céi/666,121 zar . is:pretérito P1 + enclítico polisílabo
+SFX 221 uar uei/120 [^g]uar . is:pretérito P1 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 221 uar uéi/666,121 [^g]uar . is:pretérito P1 + enclítico polisílabo
+SFX 221 uar üei/120 guar . is:pretérito P1 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 221 uar üéi/666,121 guar . is:pretérito P1 + enclítico polisílabo
+SFX 221 r ches ar . is:pretérito P2
+SFX 221 ar áches/666,122,123 ar . is:pretérito P2 + enclítico
+SFX 221 ar ou/124 ar . is:pretérito P3 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 221 ar óu/666,125 ar . is:pretérito P3 + enclítico polisílabo
+SFX 221 r stes ar . is:pretérito P5
+SFX 221 ar ástes/666,128,129 ar . is:pretérito P5 + enclítico
+SFX 221 0 on ar . is:pretérito P6
+SFX 221 ar áron/666,124,125 ar . is:pretérito P6 + enclítico
+SFX 221 0 a ar . is:antepretérito P1 / P3
+SFX 221 ar ára/666,120,121,124,125 ar . is:antepretérito P1 / P3 + enclítico
+SFX 221 0 as ar . is:antepretérito P2
+SFX 221 ar áras/666,122,123 ar . is:antepretérito P2 + enclítico
+SFX 221 0 amos ar . is:antepretérito P4
+SFX 221 0 ámos/666,126,127 ar . is:antepretérito P4 + enclítico
+SFX 221 0 ades ar . is:antepretérito P5
+SFX 221 0 ádes/666,128,129 ar . is:antepretérito P5 + enclítico
+SFX 221 0 an ar . is:antepretérito P6
+SFX 221 ar áran/666,124,125 ar . is:antepretérito P6 + enclítico
+SFX 221 0 ei/120 ar . is:futuro P1 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 221 0 éi/666,121 ar . is:futuro P1 + enclítico polisílabo
+SFX 221 0 as/666,122 ar . is:futuro P2 + enclítico monosílabo
+SFX 221 0 ás/123 ar . is:futuro P2 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 221 0 a/666,124 ar . is:futuro P3 + enclítico monosílabo
+SFX 221 0 á/125 ar . is:futuro P3 [ +enclítico polisílabo]
+SFX 221 0 emos ar . is:futuro P4
+SFX 221 0 émos/666,126,127 ar . is:futuro P4 + enclítico
+SFX 221 0 edes ar . is:futuro P5
+SFX 221 0 édes/666,128,129 ar . is:futuro P5 + enclítico
+SFX 221 0 an/666,124 ar . is:futuro P6 + enclítico monosílabo
+SFX 221 0 án/125 ar . is:futuro P6 [ +enclítico polisílabo]
+SFX 221 0 ía/120,121,124,125 ar . is:pospretérito P1 / P3 [ + enclítico]
+SFX 221 0 ías/122,123 ar . is:pospretérito P2 [ + enclítico]
+SFX 221 0 iamos ar . is:pospretérito P4
+SFX 221 0 iámos/666,126,127 ar . is:pospretérito P4 + enclítico
+SFX 221 0 iades ar . is:pospretérito P5
+SFX 221 0 iádes/666,128,129 ar . is:pospretérito P5 + enclítico
+SFX 221 0 ían/124,125 ar . is:pospretérito P6 [ + enclítico]
+SFX 221 ar emos [^cgzu]ar . is:subxuntivo presente P4
+SFX 221 ar émos/666,126,127 [^cgzu]ar . is:subxuntivo presente P4 + enclítico
+SFX 221 car quemos car . is:subxuntivo presente P4
+SFX 221 car quémos/666,126,127 car . is:subxuntivo presente P4 + enclítico
+SFX 221 ar uemos gar . is:subxuntivo presente P4
+SFX 221 ar uémos/666,126,127 gar . is:subxuntivo presente P4 + enclítico
+SFX 221 zar cemos zar . is:subxuntivo presente P4
+SFX 221 zar cémos/666,126,127 zar . is:subxuntivo presente P4 + enclítico
+SFX 221 uar üemos guar . is:subxuntivo presente P4
+SFX 221 uar üémos/666,126,127 guar . is:subxuntivo presente P4 + enclítico
+SFX 221 ar emos [^g]uar . is:subxuntivo presente P4
+SFX 221 ar émos/666,126,127 [^g]uar . is:subxuntivo presente P4 + enclítico
+SFX 221 ar edes [^cgzu]ar . is:subxuntivo presente P5
+SFX 221 ar édes/666,128,129 [^cgzu]ar . is:subxuntivo presente P5 + enclítico
+SFX 221 car quedes car . is:subxuntivo presente P5
+SFX 221 car quédes/666,128,129 car . is:subxuntivo presente P5 + enclítico
+SFX 221 ar uedes gar . is:subxuntivo presente P5
+SFX 221 ar uédes/666,128,129 gar . is:subxuntivo presente P5 + enclítico
+SFX 221 zar cedes zar . is:subxuntivo presente P5
+SFX 221 zar cédes/666,128,129 zar . is:subxuntivo presente P5 + enclítico
+SFX 221 uar üedes guar . is:subxuntivo presente P5
+SFX 221 uar üédes/666,128,129 guar . is:subxuntivo presente P5 + enclítico
+SFX 221 ar edes [^g]uar . is:subxuntivo presente P5
+SFX 221 ar édes/666,128,129 [^g]uar . is:subxuntivo presente P5 + enclítico
+SFX 221 r se ar . is:subxuntivo pretérito P1 / P3
+SFX 221 ar áse/666,120,121,124,125 ar . is:subxuntivo pretérito P1 / P3 + enclítico
+SFX 221 r ses ar . is:subxuntivo pretérito P2
+SFX 221 ar áses/666,122,123 ar . is:subxuntivo pretérito P2 + enclítico
+SFX 221 ar ásemos/126,127 ar . is:subxuntivo pretérito P4 [ + enclítico]
+SFX 221 ar ásedes/128,129 ar . is:subxuntivo pretérito P5 [ + enclítico]
+SFX 221 r sen ar . is:subxuntivo pretérito P6
+SFX 221 ar ásen/666,124,125 ar . is:subxuntivo pretérito P6 + enclítico
+SFX 221 0 es ar . is:infinitivo / subxuntivo futuro P2
+SFX 221 ar áres/666,122,123 ar . is:infinitivo / subxuntivo futuro P2 + enclítico
+SFX 221 0 mos ar . is:infinitivo / subxuntivo futuro P4
+SFX 221 ar ármos/666,126,127 ar . is:infinitivo / subxuntivo futuro P4 + enclítico
+SFX 221 0 des ar . is:infinitivo / subxuntivo futuro P5
+SFX 221 ar árdes/666,128,129 ar . is:infinitivo / subxuntivo futuro P5 + enclítico
+SFX 221 0 en ar . is:infinitivo P6
+SFX 221 ar áren/666,124,125 ar . is:infinitivo P6 + enclítico
+SFX 221 r de ar . is:imperativo P5
+SFX 221 ar áde/666,128,129 ar . is:imperativo P5 + enclítico
+
+# C-I intransitiva con alomorfo con acento gráfico na raíz
+SFX 222 Y 22 # C-I intransitiva con alomorfo con acento gráfico na raíz [P1, P2, P3, P6 presente e P1 / P3, P2, P6 subxuntivo presente]
+SFX 222 ar o/666,120,121 ar . is:presente P1 + enclítico
+SFX 222 r s/666,122,123 ar . is:presente P2 + enclítico
+SFX 222 ar a/666,124,125 ar . is:presente P3 / imperativo P2 + enclítico
+SFX 222 ar an/666,124,125 ar . is:presente P6 + enclítico
+SFX 222 ar e/666,120,121,124,125 [^cgzu]ar . is:subxuntivo presente P1 / P3 + enclítico
+SFX 222 car que/666,120,121,124,125 car . is:subxuntivo presente P1 / P3 + enclítico
+SFX 222 ar ue/666,120,121,124,125 gar . is:subxuntivo presente P1 / P3 + enclítico
+SFX 222 zar ce/666,120,121,124,125 zar . is:subxuntivo presente P1 / P3 + enclítico
+SFX 222 uar üe/666,120,121,124,125 guar . is:subxuntivo presente P1 / P3 + enclítico
+SFX 222 ar e/666,120,121,124,125 [^g]uar . is:subxuntivo presente P1 / P3 + enclítico
+SFX 222 ar es/666,122,123 [^cgzu]ar . is:subxuntivo presente P2 + enclítico
+SFX 222 car ques/666,122,123 car . is:subxuntivo presente P2 + enclítico
+SFX 222 ar ues/666,122,123 gar . is:subxuntivo presente P2 + enclítico
+SFX 222 zar ces/666,122,123 zar . is:subxuntivo presente P2 + enclítico
+SFX 222 uar ües/666,122,123 guar . is:subxuntivo presente P2 + enclítico
+SFX 222 ar es/666,122,123 [^g]uar . is:subxuntivo presente P2 + enclítico
+SFX 222 ar en/666,124,125 [^cgzu]ar . is:subxuntivo presente P6 + enclítico
+SFX 222 car quen/666,124,125 car . is:subxuntivo presente P6 + enclítico
+SFX 222 ar uen/666,124,125 gar . is:subxuntivo presente P6 + enclítico
+SFX 222 zar cen/666,124,1255 zar . is:subxuntivo presente P6 + enclítico
+SFX 222 uar üen/666,124,125 guar . is:subxuntivo presente P6 + enclítico
+SFX 222 ar en/666,124,125 [^g]uar . is:subxuntivo presente P6 + enclítico
+
+#Conxugación irregular intransitiva de dar e estar
+SFX 225 Y 148 #Conxugación irregular intransitiva de estar e dar
+SFX 225 r r/124 ar . is:infinitivo P1 e P3 + enclítico monosílabo
+SFX 225 ar ár/666,125 ar . is:infinitivo + enclítico polisílabo
+SFX 225 r ndo ar . is:xerundio
+SFX 225 ar ándo/666,124,125 ar . is:xerundio + enclítico
+SFX 225 r do/10,15 ar . is:participio
+SFX 225 ar ou/120 ar . is:presente P1 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 225 ar óu/666,121 ar . is:presente P1 + enclítico polisílabo
+SFX 225 ar ás/122,123 ar . is:presente P2 [ + enclítico]
+SFX 225 ar á/100,114,115 dar . is:presente P3 / imperativo P2 [ + enclítico]
+SFX 225 ar á/115 tar . is:presente P3 / imperativo P2 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 225 ar a/666,100,114 tar . is:presente P3 / imperativo P2 + enclítico monosílabo
+SFX 225 r mos ar . is:presente P4
+SFX 225 ar ámos/666,126,127 ar . is:presente P4 + enclítico
+SFX 225 r des ar . is:presente P5
+SFX 225 ar ádes/666,128,129 ar . is:presente P5 + enclítico
+SFX 225 r n/124 dar . is:presente P6 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 225 ar án/666,125 dar . is:presente P6 + enclítico polisílabo
+SFX 225 r n/666,124 tar . is:presente P6 + enclítico monosílabo
+SFX 225 ar án/125 tar . is:presente P6 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 225 r ba ar . is:copretérito P1 e P3
+SFX 225 ar ába/666,120,121,124,125 ar . is:copretérito P1 e P3 + enclítico
+SFX 225 r bas ar . is:copretérito P2
+SFX 225 ar ábas/666,122,123 ar . is:copretérito P2 + enclítico
+SFX 225 r bamos ar . is:copretérito P4
+SFX 225 r bámos/666,126,127 ar . is:copretérito P4 + enclítico
+SFX 225 r bades ar . is:copretérito P5
+SFX 225 r bádes/666,128,129 ar . is:copretérito P5 + enclítico
+SFX 225 r ban ar . is:copretérito P6
+SFX 225 ar ában/666,124,125 ar . is:copretérito P6 + enclítico
+SFX 225 ar iven tar . is:pretérito P1
+SFX 225 ar íven/666,120,121 tar . is:pretérito P1 + enclítico
+SFX 225 ar ei/120 dar . is:pretérito P1 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 225 ar éi/666,121 dar . is:pretérito P1 + enclítico polisílabo
+SFX 225 ar iveches tar . is:pretérito P2
+SFX 225 ar ivéches/666,122,123 tar . is:pretérito P2 + enclítico
+SFX 225 ar eches dar . is:pretérito P2
+SFX 225 ar éches/666,122,123 dar . is:pretérito P2 + enclítico
+SFX 225 ar ivo tar . is:pretérito P3
+SFX 225 ar ívo/666,124,125 tar . is:pretérito P3 + enclítico
+SFX 225 ar eu/124 dar . is:pretérito P3 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 225 ar éu/666,125 dar . is:pretérito P3 + enclítico polisilábico
+SFX 225 ar ivemos tar . is:pretérito P4
+SFX 225 ar ivémos/666,126,127 tar . is:pretérito P4 + enclítico
+SFX 225 ar emos dar . is:pretérito P4
+SFX 225 ar émos/666,126,127 dar . is:pretérito P4 + enclítico
+SFX 225 ar ivestes tar . is:pretérito P5
+SFX 225 ar ivéstes/666,128,129 tar . is:pretérito P5 + enclítico
+SFX 225 ar estes dar . is:pretérito P5
+SFX 225 ar éstes/666,128,129 dar . is:pretérito P5 + enclítico
+SFX 225 ar iveron tar . is:pretérito P6
+SFX 225 ar ivéron/666,124,125 tar . is:pretérito P6 + enclítico
+SFX 225 ar eron dar . is:pretérito P6
+SFX 225 ar éron/666,124,125 dar . is:pretérito P6 + enclítico
+SFX 225 ar ivera tar . is:antepretérito P1 / P3
+SFX 225 ar ivéra/666,120,121,124,125 tar . is:antepretérito P1 / P3 + enclítico
+SFX 225 ar era dar . is:antepretérito P1 / P3
+SFX 225 ar éra/666,120,121,124,125 dar . is:antepretérito P1 / P3 + enclítico
+SFX 225 ar iveras tar . is:antepretérito P2
+SFX 225 ar ivéras/666,122,123 tar . is:antepretérito P2 + enclítico
+SFX 225 ar eras dar . is:antepretérito P2
+SFX 225 ar éras/666,122,123 dar . is:antepretérito P2 + enclítico
+SFX 225 ar iveramos tar . is:antepretérito P4
+SFX 225 ar iverámos/666,126,127 tar . is:antepretérito P4 + enclítico
+SFX 225 ar eramos dar . is:antepretérito P4
+SFX 225 ar erámos/666,126,127 dar . is:antepretérito P4 + enclítico
+SFX 225 ar iverades tar . is:antepretérito P5
+SFX 225 ar iverádes/666,128,129 tar . is:antepretérito P5 + enclítico
+SFX 225 ar erades dar . is:antepretérito P5
+SFX 225 ar erádes/666,122,123 dar . is:antepretérito P5 + enclítico
+SFX 225 ar iveran tar . is:antepretérito P6
+SFX 225 ar ivéran/666,124,125 tar . is:antepretérito P6 + enclítico
+SFX 225 ar eran dar . is:antepretérito P6
+SFX 225 ar éran/666,124,125 dar . is:antepretérito P6 + enclítico
+SFX 225 0 ei/120 ar . is:futuro P1 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 225 0 éi/666,121 ar . is:futuro P1 + enclítico polisílabo
+SFX 225 0 ás/123 ar . is:futuro P2 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 225 0 as/666,122 ar . is:futuro P2 + enclítico monosílabo
+SFX 225 0 á/125 ar . is:futuro P3 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 225 0 a/666,124 ar . is:futuro P3 + enclítico monosílabo
+SFX 225 0 emos ar . is:futuro P4
+SFX 225 0 émos/666,126,127 ar . is:futuro P4 + enclítico
+SFX 225 0 edes ar . is:futuro P5
+SFX 225 0 édes/666,128,129 ar . is:futuro P5 + enclítico
+SFX 225 0 an/666,124 . is:futuro P6 + enclítico monosílabo
+SFX 225 0 án/125 ar . is:futuro P6 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 225 0 ía/120,121 ar . is:pospretérito P1 / P3 [ + enclítico]
+SFX 225 0 ías/122,123 ar . is:pospretérito P2 [ + enclítico]
+SFX 225 0 iamos ar . is:pospretérito P4
+SFX 225 0 iámos/666,126,127 ar . is:pospretérito P4 + enclítico
+SFX 225 0 iades ar . is:pospretérito P5
+SFX 225 0 iádes/666,128,129 ar . is:pospretérito P5 + enclítico
+SFX 225 0 ían/124,125 ar . is:pospretérito P6 + enclítico
+SFX 225 ar ea ar . is:subxuntivo presente P1 / P3
+SFX 225 ar éa/666,120,121,124,125 ar . is:subxuntivo presente P1 / P3 + clíticos
+SFX 225 ar eas ar . is:subxuntivo presente P2
+SFX 225 ar éas/666,122,123 ar . is:subxuntivo presente P2 + clíticos
+SFX 225 ar eamos ar . is:subxuntivo presente P4
+SFX 225 ar eámos/666,126,127 ar . is:subxuntivo presente P4 + clíticos
+SFX 225 ar eades ar . is:subxuntivo presente P5
+SFX 225 ar eádes/666,128,129 ar . is:subxuntivo presente P5 + clíticos
+SFX 225 ar ean ar . is:subxuntivo presente P6
+SFX 225 ar éan/666,124,125 ar . is:subxuntivo presente P6 + clíticos
+SFX 225 ar ivese tar . is:subxuntivo pretérito P1 / P3
+SFX 225 ar ivése/666,120,121,124,125 tar . is:subxuntivo pretérito P1 / P3 + enclítico
+SFX 225 ar ese dar . is:subxuntivo pretérito P1 / P3
+SFX 225 ar ése/666,120,121,124,125 dar . is:subxuntivo pretérito P1 / P3 + enclítico
+SFX 225 ar iveses tar . is:subxuntivo pretérito P2
+SFX 225 ar ivéses/666,122,123 tar . is:subxuntivo pretérito P2 + enclítico
+SFX 225 ar eses dar . is:subxuntivo pretérito P2
+SFX 225 ar éses/666,122,123 dar . is:subxuntivo pretérito P2 + enclítico
+SFX 225 ar ivésemos/126,127 tar . is:subxuntivo pretérito P4 [ + enclítico]
+SFX 225 ar ésemos/126,127 dar . is:subxuntivo pretérito P4 [ + enclítico]
+SFX 225 ar ivésedes/128,129 tar . is:subxuntivo pretérito P5 [ + enclítico]
+SFX 225 ar ésedes/128,129 dar . is:subxuntivo pretérito P5 [ + enclítico]
+SFX 225 ar ivesen tar . is:subxuntivo pretérito P6
+SFX 225 ar ivésen/666,124,125 tar . is:subxuntivo pretérito P6 + enclítico
+SFX 225 ar esen dar . is:subxuntivo pretérito P6 + enclítico
+SFX 225 ar ésen/666,124,125 dar . is:subxuntivo pretérito P6 + enclítico
+SFX 225 ar iver tar . is:subxuntivo futuro P1 / P3
+SFX 225 ar íver/666,120,121,124,125 tar . is:subxuntivo futuro P1 / P3 + enclítico
+SFX 225 ar er dar . is:subxuntivo futuro P1 / P3
+SFX 225 ar ér/666,120,121,124,125 dar . is:subxuntivo futuro P1 / P3 + enclítico
+SFX 225 ar iveres tar . is:subxuntivo futuro P2
+SFX 225 ar ivéres/666,122,123 tar . is:subxuntivo futuro P2 + enclítico
+SFX 225 ar eres dar . is:subxuntivo futuro P2
+SFX 225 ar éres/666,122,123 dar . is:subxuntivo futuro P2 + enclítico
+SFX 225 ar ivermos tar . is:subxuntivo futuro P4
+SFX 225 ar ivérmos/666,126,127 tar . is:subxuntivo futuro P4 + enclítico
+SFX 225 ar ermos dar . is:subxuntivo futuro P4
+SFX 225 ar érmos/666,126,127 dar . is:subxuntivo futuro P4 + enclítico
+SFX 225 ar iverdes tar . is:subxuntivo futuro P5
+SFX 225 ar ivérdes/666,128,129 tar . is:subxuntivo futuro P5 + enclítico
+SFX 225 ar erdes dar . is:subxuntivo futuro P5
+SFX 225 ar érdes/666,128,129 dar . is:subxuntivo futuro P5 + enclítico
+SFX 225 ar iveren tar . is:subxuntivo futuro P6
+SFX 225 ar ivéren/666,124,125 tar . is:subxuntivo futuro P6 + enclítico
+SFX 225 ar eren dar . is:subxuntivo futuro P6
+SFX 225 ar éren/666,124,125 dar . is:subxuntivo futuro P6 + enclítico
+SFX 225 0 es ar . is:infinitivo P2
+SFX 225 ar áres/666,122,123 ar . is:infinitivo P2 + enclítico
+SFX 225 0 mos ar . is:infinitivo P4
+SFX 225 ar ármos/666,126,127 ar . is:infinitivo P4 + enclítico
+SFX 225 0 des ar . is:infinitivo P5
+SFX 225 ar árdes/666,128,129 ar . is:infinitivo P5 + enclítico
+SFX 225 0 en ar . is:infinitivo P6
+SFX 225 ar áren/666,124,125 ar . is:infinitivo P6 + enclítico
+SFX 225 r de ar . is:imperativo P5
+SFX 225 ar áde/666,128,129 ar . is:imperativo P5 + enclítico
+
+# C-I pronominal
+# o sufixo 230 usa a alomorfo con acento gráfico na raíz na maior parte dos casos:
+# Ex: abecerrar/230,231 # pronominal arrizotónico VOLG: pr
+# abecérrar/666,232 # pronominal rizotónico
+# e a alomorfo con acento gráfico na raíz cos lemas:
+# acentuar (t pr), adecuar (t pr), adobiar (t pr), agoniar (t pr), aliar (t pr),
+# amuar (t i pr), arrefriar (t i pr), arreluar (t pr), arrepiar (t i pr), arrubiar (i pr),
+# ataviar (t pr), augar (t pr), avariar (t pr), aviar (t pr), confiar (t i pr),
+# contrariar (t pr), criar (t pr), desafiar (t pr), desagoniar (t pr), desamuar (t pr),
+# desataviar (t pr), deshabituar (t pr), desviar (t pr), enfastiar (t pr), enviar (t pr),
+# escagarriar (pr), escuar (t pr), extraviar (t pr), fiar (t pr),graduar (t pr),
+# guiar (t pr i), habituar (t pr), infatuar (t pr), insinuar (t pr), liar (t pr), licuar (t pr),
+# perpetuar (t pr), recruar (t i pr), situar (t pr), tatuar (t pr), arremuiñar (pr),
+# arrepuiñar (t i pr), arruinar (t pr), europeizar (t pr), e hebraizar (t i pr)
+# Ex: arremuiñar/231 # pronominal arrizotónico VOLG: pr
+# arremuíñar/666,230,232 # pronominal rizotónico
+SFX 230 Y 22 # C-I pronominal [P1, P2, P3, P6 presente e P1 / P3, P2, P6 subxuntivo presente]
+SFX 230 ar o ar . is:presente P1
+SFX 230 r s ar . is:presente P2
+SFX 230 ar a ar . is:presente P3 / imperativo P2
+SFX 230 r n ar . is:presente P6
+SFX 230 ar e [^cgzu]ar . is:subxuntivo presente P1 / P3
+SFX 230 car que car . is:subxuntivo presente P1 / P3
+SFX 230 ar ue gar . is:subxuntivo presente P1 / P3
+SFX 230 zar ce zar . is:subxuntivo presente P1 / P3
+SFX 230 uar üe guar . is:subxuntivo presente P1 / P3
+SFX 230 ar e [^g]uar . is:subxuntivo presente P1 / P3
+SFX 230 ar es [^cgzu]ar . is:subxuntivo presente P2
+SFX 230 car ques car . is:subxuntivo presente P2
+SFX 230 ar ues gar . is:subxuntivo presente P2
+SFX 230 zar ces zar . is:subxuntivo presente P2
+SFX 230 uar ües guar . is:subxuntivo presente P2
+SFX 230 ar es [^g]uar . is:subxuntivo presente P2
+SFX 230 ar en [^cgzu]ar . is:subxuntivo presente P6
+SFX 230 car quen car . is:subxuntivo presente P6
+SFX 230 ar uen gar . is:subxuntivo presente P6
+SFX 230 zar cen zar . is:subxuntivo presente P6
+SFX 230 uar üen guar . is:subxuntivo presente P6
+SFX 230 ar en [^g]uar . is:subxuntivo presente P6
+
+# C-I pronominal con alomorfo con acento gráfico na raíz
+SFX 231 Y 110 # C-I pronominal con alomorfo con acento gráfico na raíz
+SFX 231 r ndo ar . is:xerundio
+SFX 231 ar ándo/666,134,135 ar . is:xerundio + enclítico
+SFX 231 r do/10,15 ar . is:participio
+SFX 231 r r/134 ar . is:infinitivo / subxuntivo futuro P1 / P3 + enclítico monosílabo
+SFX 231 ar ár/666,135 ar . is:infinitivo / subxuntivo futuro P1 / P3 + enclítico polisíIabo
+SFX 231 r mos ar . is:presente P4 / pretérito P4
+SFX 231 ar ámos/666,136,137 ar . is:presente P4 / pretérito P4 + enclítico
+SFX 231 r des ar . is:presente P5
+SFX 231 ar ádes/666,138,139 ar . is:presente P5 + enclítico
+SFX 231 r ba ar . is:copretérito P1 / P3
+SFX 231 ar ába/666,130,131,134,135 ar . is:copretérito P1 / P3 + enclítico
+SFX 231 r bas ar . is:copretérito P2
+SFX 231 ar ábas/666,132,133 ar . is:copretérito P2 + enclítico
+SFX 231 r bamos ar . is:copretérito P4
+SFX 231 r bámos/666,136,137 ar . is:copretérito P4 + enclítico
+SFX 231 r bades ar . is:copretérito P5
+SFX 231 r bádes/666,138,139 ar . is:copretérito P5 + enclítico
+SFX 231 r ban ar . is:copretérito P6
+SFX 231 ar ában/666,134,135 ar . is:copretérito P6 + enclítico
+SFX 231 ar ei/130 [^cgzu]ar . is:pretérito P1 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 231 ar éi/666,131 [^cgzu]ar . is:pretérito P1 + enclítico polisílabo
+SFX 231 car quei/130 car . is:pretérito P1 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 231 car quéi/666,131 car . is:pretérito P1 + enclítico polisílabo
+SFX 231 ar uei/130 gar . is:pretérito P1 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 231 ar uéi/666,131 gar . is:pretérito P1 + enclítico polisílabo
+SFX 231 zar cei/130 zar . is:pretérito P1 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 231 zar céi/666,131 zar . is:pretérito P1 + enclítico polisílabo
+SFX 231 uar uei/130 [^g]uar . is:pretérito P1 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 231 uar uéi/666,131 [^g]uar . is:pretérito P1 + enclítico polisílabo
+SFX 231 uar üei/130 guar . is:pretérito P1 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 231 uar üéi/666,131 guar . is:pretérito P1 + enclítico polisílabo
+SFX 231 r ches ar . is:pretérito P2
+SFX 231 ar áches/666,132,133 ar . is:pretérito P2 + enclítico
+SFX 231 ar ou/134 ar . is:pretérito P3 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 231 ar óu/666,135 ar . is:pretérito P3 + enclítico polisílabo
+SFX 231 r stes ar . is:pretérito P5
+SFX 231 ar ástes/666,138,139 ar . is:pretérito P5 + enclítico
+SFX 231 0 on ar . is:pretérito P6
+SFX 231 ar áron/666,134,135 ar . is:pretérito P6 + enclítico
+SFX 231 0 a ar . is:antepretérito P1 / P3
+SFX 231 ar ára/666,130,131,134,135 ar . is:antepretérito P1 / P3 + enclítico
+SFX 231 0 as ar . is:antepretérito P2
+SFX 231 ar áras/666,132,133 ar . is:antepretérito P2 + enclítico
+SFX 231 0 amos ar . is:antepretérito P4
+SFX 231 0 ámos/666,136,137 ar . is:antepretérito P4 + enclítico
+SFX 231 0 ades ar . is:antepretérito P5
+SFX 231 0 ádes/666,138,139 ar . is:antepretérito P5 + enclítico
+SFX 231 0 an ar . is:antepretérito P6
+SFX 231 ar áran/666,134,135 ar . is:antepretérito P6 + enclítico
+SFX 231 0 ei/130 ar . is:futuro P1 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 231 0 éi/666,131 ar . is:futuro P1 + enclítico polisílabo
+SFX 231 0 as/666,132 ar . is:futuro P2 + enclítico monosílabo
+SFX 231 0 ás/133 ar . is:futuro P2 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 231 0 a/666,134 ar . is:futuro P3 + enclítico monosílabo
+SFX 231 0 á/135 ar . is:futuro P3 [ +enclítico polisílabo]
+SFX 231 0 emos ar . is:futuro P4
+SFX 231 0 émos/666,136,137 ar . is:futuro P4 + enclítico
+SFX 231 0 edes ar . is:futuro P5
+SFX 231 0 édes/666,138,139 ar . is:futuro P5 + enclítico
+SFX 231 0 an/666,134 ar . is:futuro P6 + enclítico monosílabo
+SFX 231 0 án/135 ar . is:futuro P6 [ +enclítico polisílabo]
+SFX 231 0 ía/130,131,134,135 ar . is:pospretérito P1 / P3 [ + enclítico]
+SFX 231 0 ías/132,133 ar . is:pospretérito P2 [ + enclítico]
+SFX 231 0 iamos ar . is:pospretérito P4
+SFX 231 0 iámos/666,136,137 ar . is:pospretérito P4 + enclítico
+SFX 231 0 iades ar . is:pospretérito P5
+SFX 231 0 iádes/666,138,139 ar . is:pospretérito P5 + enclítico
+SFX 231 0 ían/134,135 ar . is:pospretérito P6 [ + enclítico]
+SFX 231 ar emos [^cgzu]ar . is:subxuntivo presente P4
+SFX 231 ar émos/666,136,137 [^cgzu]ar . is:subxuntivo presente P4 + enclítico
+SFX 231 car quemos car . is:subxuntivo presente P4
+SFX 231 car quémos/666,136,137 car . is:subxuntivo presente P4 + enclítico
+SFX 231 ar uemos gar . is:subxuntivo presente P4
+SFX 231 ar uémos/666,136,137 gar . is:subxuntivo presente P4 + enclítico
+SFX 231 zar cemos zar . is:subxuntivo presente P4
+SFX 231 zar cémos/666,136,137 zar . is:subxuntivo presente P4 + enclítico
+SFX 231 uar üemos guar . is:subxuntivo presente P4
+SFX 231 uar üémos/666,136,137 guar . is:subxuntivo presente P4 + enclítico
+SFX 231 ar emos [^g]uar . is:subxuntivo presente P4
+SFX 231 ar émos/666,136,137 [^g]uar . is:subxuntivo presente P4 + enclítico
+SFX 231 ar edes [^cgzu]ar . is:subxuntivo presente P5
+SFX 231 ar édes/666,138,139 [^cgzu]ar . is:subxuntivo presente P5 + enclítico
+SFX 231 car quedes car . is:subxuntivo presente P5
+SFX 231 car quédes/666,138,139 car . is:subxuntivo presente P5 + enclítico
+SFX 231 ar uedes gar . is:subxuntivo presente P5
+SFX 231 ar uédes/666,138,139 gar . is:subxuntivo presente P5 + enclítico
+SFX 231 zar cedes zar . is:subxuntivo presente P5
+SFX 231 zar cédes/666,138,139 zar . is:subxuntivo presente P5 + enclítico
+SFX 231 uar üedes guar . is:subxuntivo presente P5
+SFX 231 uar üédes/666,138,139 guar . is:subxuntivo presente P5 + enclítico
+SFX 231 ar edes [^g]uar . is:subxuntivo presente P5
+SFX 231 ar édes/666,138,139 [^g]uar . is:subxuntivo presente P5 + enclítico
+SFX 231 r se ar . is:subxuntivo pretérito P1 / P3
+SFX 231 ar áse/666,130,131,134,135 ar . is:subxuntivo pretérito P1 / P3 + enclítico
+SFX 231 r ses ar . is:subxuntivo pretérito P2
+SFX 231 ar áses/666,132,133 ar . is:subxuntivo pretérito P2 + enclítico
+SFX 231 ar ásemos/136,137 ar . is:subxuntivo pretérito P4 [ + enclítico]
+SFX 231 ar ásedes/138,139 ar . is:subxuntivo pretérito P5 [ + enclítico]
+SFX 231 r sen ar . is:subxuntivo pretérito P6
+SFX 231 ar ásen/666,134,135 ar . is:subxuntivo pretérito P6 + enclítico
+SFX 231 0 es ar . is:infinitivo / subxuntivo futuro P2
+SFX 231 ar áres/666,132,133 ar . is:infinitivo / subxuntivo futuro P2 + enclítico
+SFX 231 0 mos ar . is:infinitivo / subxuntivo futuro P4
+SFX 231 ar ármos/666,136,137 ar . is:infinitivo / subxuntivo futuro P4 + enclítico
+SFX 231 0 des ar . is:infinitivo / subxuntivo futuro P5
+SFX 231 ar árdes/666,138,139 ar . is:infinitivo / subxuntivo futuro P5 + enclítico
+SFX 231 0 en ar . is:infinitivo P6
+SFX 231 ar áren/666,134,135 ar . is:infinitivo P6 + enclítico
+SFX 231 r de ar . is:imperativo P5
+SFX 231 ar áde/666,138,139 ar . is:imperativo P5 + enclítico
+
+# C-I pronominal con alomorfo con acento gráfico na raíz
+SFX 232 Y 22 # C-I pronominal con alomorfo con acento gráfico na raíz [P1, P2, P3, P6 presente e P1 / P3, P2, P6 subxuntivo presente]
+SFX 232 ar o/666,130,131 ar . is:presente P1 + enclítico
+SFX 232 r s/666,132,133 ar . is:presente P2 + enclítico
+SFX 232 ar a/666,134,135 ar . is:presente P3 + enclítico
+SFX 232 ar an/666,134,135 ar . is:presente P6 + enclítico
+SFX 232 ar e/666,130,131,134,135 [^cgzu]ar . is:subxuntivo presente P1 / P3 + enclítico
+SFX 232 car que/666,130,131,134,135 car . is:subxuntivo presente P1 / P3 + enclítico
+SFX 232 ar ue/666,130,131,134,135 gar . is:subxuntivo presente P1 / P3 + enclítico
+SFX 232 zar ce/666,130,131,134,135 zar . is:subxuntivo presente P1 / P3 + enclítico
+SFX 232 uar üe/666,130,131,134,135 guar . is:subxuntivo presente P1 / P3 + enclítico
+SFX 232 ar e/666,130,131,134,135 [^g]uar . is:subxuntivo presente P1 / P3 + enclítico
+SFX 232 ar es/666,132,133 [^cgzu]ar . is:subxuntivo presente P2 + enclítico
+SFX 232 car ques/666,132,133 car . is:subxuntivo presente P2 + enclítico
+SFX 232 ar ues/666,132,133 gar . is:subxuntivo presente P2 + enclítico
+SFX 232 zar ces/666,132,133 zar . is:subxuntivo presente P2 + enclítico
+SFX 232 uar ües/666,132,133 guar . is:subxuntivo presente P2 + enclítico
+SFX 232 ar es/666,132,133 [^g]uar . is:subxuntivo presente P2 + enclítico
+SFX 232 ar en/666,134,135 [^cgzu]ar . is:subxuntivo presente P6 + enclítico
+SFX 232 car quen/666,134,135 car . is:subxuntivo presente P6 + enclítico
+SFX 232 ar uen/666,134,135 gar . is:subxuntivo presente P6 + enclítico
+SFX 232 zar cen/666,134,1355 zar . is:subxuntivo presente P6 + enclítico
+SFX 232 uar üen/666,134,135 guar . is:subxuntivo presente P6 + enclítico
+SFX 232 ar en/666,134,135 [^g]uar . is:subxuntivo presente P6 + enclítico
+
+#Conxugación irregular pronominal de dar e estar
+SFX 235 Y 148 #Conxugación irregular pronominal de estar e dar
+SFX 235 r r/134 ar . is:infinitivo P1 e P3 + enclítico monosílabo
+SFX 235 ar ár/666,135 ar . is:infinitivo + enclítico polisílabo
+SFX 235 r ndo ar . is:xerundio
+SFX 235 ar ándo/666,134,135 ar . is:xerundio + enclítico
+SFX 235 r do/10,15 ar . is:participio
+SFX 235 ar ou/130 ar . is:presente P1 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 235 ar óu/666,131 ar . is:presente P1 + enclítico polisílabo
+SFX 235 ar ás/132,133 ar . is:presente P2 [ + enclítico]
+SFX 235 ar á/100,114,115 dar . is:presente P3 / imperativo P2 [ + enclítico]
+SFX 235 ar á/115 tar . is:presente P3 / imperativo P2 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 235 ar a/666,100,114 tar . is:presente P3 / imperativo P2 + enclítico monosílabo
+SFX 235 r mos ar . is:presente P4
+SFX 235 ar ámos/666,136,137 ar . is:presente P4 + enclítico
+SFX 235 r des ar . is:presente P5
+SFX 235 ar ádes/666,138,139 ar . is:presente P5 + enclítico
+SFX 235 r n/134 dar . is:presente P6 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 235 ar án/666,135 dar . is:presente P6 + enclítico polisílabo
+SFX 235 r n/666,134 tar . is:presente P6 + enclítico monosílabo
+SFX 235 ar án/135 tar . is:presente P6 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 235 r ba ar . is:copretérito P1 e P3
+SFX 235 ar ába/666,130,131,134,135 ar . is:copretérito P1 e P3 + enclítico
+SFX 235 r bas ar . is:copretérito P2
+SFX 235 ar ábas/666,132,133 ar . is:copretérito P2 + enclítico
+SFX 235 r bamos ar . is:copretérito P4
+SFX 235 r bámos/666,136,137 ar . is:copretérito P4 + enclítico
+SFX 235 r bades ar . is:copretérito P5
+SFX 235 r bádes/666,138,139 ar . is:copretérito P5 + enclítico
+SFX 235 r ban ar . is:copretérito P6
+SFX 235 ar ában/666,134,135 ar . is:copretérito P6 + enclítico
+SFX 235 ar iven tar . is:pretérito P1
+SFX 235 ar íven/666,130,131 tar . is:pretérito P1 + enclítico
+SFX 235 ar ei/130 dar . is:pretérito P1 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 235 ar éi/666,131 dar . is:pretérito P1 + enclítico polisílabo
+SFX 235 ar iveches tar . is:pretérito P2
+SFX 235 ar ivéches/666,132,133 tar . is:pretérito P2 + enclítico
+SFX 235 ar eches dar . is:pretérito P2
+SFX 235 ar éches/666,132,133 dar . is:pretérito P2 + enclítico
+SFX 235 ar ivo tar . is:pretérito P3
+SFX 235 ar ívo/666,134,135 tar . is:pretérito P3 + enclítico
+SFX 235 ar eu/134 dar . is:pretérito P3 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 235 ar éu/666,135 dar . is:pretérito P3 + enclítico polisilábico
+SFX 235 ar ivemos tar . is:pretérito P4
+SFX 235 ar ivémos/666,136,137 tar . is:pretérito P4 + enclítico
+SFX 235 ar emos dar . is:pretérito P4
+SFX 235 ar émos/666,136,137 dar . is:pretérito P4 + enclítico
+SFX 235 ar ivestes tar . is:pretérito P5
+SFX 235 ar ivéstes/666,138,139 tar . is:pretérito P5 + enclítico
+SFX 235 ar estes dar . is:pretérito P5
+SFX 235 ar éstes/666,138,139 dar . is:pretérito P5 + enclítico
+SFX 235 ar iveron tar . is:pretérito P6
+SFX 235 ar ivéron/666,134,135 tar . is:pretérito P6 + enclítico
+SFX 235 ar eron dar . is:pretérito P6
+SFX 235 ar éron/666,134,135 dar . is:pretérito P6 + enclítico
+SFX 235 ar ivera tar . is:antepretérito P1 / P3
+SFX 235 ar ivéra/666,130,131,134,135 tar . is:antepretérito P1 / P3 + enclítico
+SFX 235 ar era dar . is:antepretérito P1 / P3
+SFX 235 ar éra/666,130,131,134,135 dar . is:antepretérito P1 / P3 + enclítico
+SFX 235 ar iveras tar . is:antepretérito P2
+SFX 235 ar ivéras/666,132,133 tar . is:antepretérito P2 + enclítico
+SFX 235 ar eras dar . is:antepretérito P2
+SFX 235 ar éras/666,132,133 dar . is:antepretérito P2 + enclítico
+SFX 235 ar iveramos tar . is:antepretérito P4
+SFX 235 ar iverámos/666,136,137 tar . is:antepretérito P4 + enclítico
+SFX 235 ar eramos dar . is:antepretérito P4
+SFX 235 ar erámos/666,136,137 dar . is:antepretérito P4 + enclítico
+SFX 235 ar iverades tar . is:antepretérito P5
+SFX 235 ar iverádes/666,138,139 tar . is:antepretérito P5 + enclítico
+SFX 235 ar erades dar . is:antepretérito P5
+SFX 235 ar erádes/666,132,133 dar . is:antepretérito P5 + enclítico
+SFX 235 ar iveran tar . is:antepretérito P6
+SFX 235 ar ivéran/666,134,135 tar . is:antepretérito P6 + enclítico
+SFX 235 ar eran dar . is:antepretérito P6
+SFX 235 ar éran/666,134,135 dar . is:antepretérito P6 + enclítico
+SFX 235 0 ei/130 ar . is:futuro P1 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 235 0 éi/666,131 ar . is:futuro P1 + enclítico polisílabo
+SFX 235 0 ás/133 ar . is:futuro P2 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 235 0 as/666,132 ar . is:futuro P2 + enclítico monosílabo
+SFX 235 0 á/135 ar . is:futuro P3 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 235 0 a/666,134 ar . is:futuro P3 + enclítico monosílabo
+SFX 235 0 emos ar . is:futuro P4
+SFX 235 0 émos/666,136,137 ar . is:futuro P4 + enclítico
+SFX 235 0 edes ar . is:futuro P5
+SFX 235 0 édes/666,138,139 ar . is:futuro P5 + enclítico
+SFX 235 0 an/666,134 . is:futuro P6 + enclítico monosílabo
+SFX 235 0 án/135 ar . is:futuro P6 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 235 0 ía/130,131 ar . is:pospretérito P1 / P3 [ + enclítico]
+SFX 235 0 ías/132,133 ar . is:pospretérito P2 [ + enclítico]
+SFX 235 0 iamos ar . is:pospretérito P4
+SFX 235 0 iámos/666,136,137 ar . is:pospretérito P4 + enclítico
+SFX 235 0 iades ar . is:pospretérito P5
+SFX 235 0 iádes/666,138,139 ar . is:pospretérito P5 + enclítico
+SFX 235 0 ían/134,135 ar . is:pospretérito P6 + enclítico
+SFX 235 ar ea ar . is:subxuntivo presente P1 / P3
+SFX 235 ar éa/666,130,131,134,135 ar . is:subxuntivo presente P1 / P3 + clíticos
+SFX 235 ar eas ar . is:subxuntivo presente P2
+SFX 235 ar éas/666,132,133 ar . is:subxuntivo presente P2 + clíticos
+SFX 235 ar eamos ar . is:subxuntivo presente P4
+SFX 235 ar eámos/666,136,137 ar . is:subxuntivo presente P4 + clíticos
+SFX 235 ar eades ar . is:subxuntivo presente P5
+SFX 235 ar eádes/666,138,139 ar . is:subxuntivo presente P5 + clíticos
+SFX 235 ar ean ar . is:subxuntivo presente P6
+SFX 235 ar éan/666,134,135 ar . is:subxuntivo presente P6 + clíticos
+SFX 235 ar ivese tar . is:subxuntivo pretérito P1 / P3
+SFX 235 ar ivése/666,130,131,134,135 tar . is:subxuntivo pretérito P1 / P3 + enclítico
+SFX 235 ar ese dar . is:subxuntivo pretérito P1 / P3
+SFX 235 ar ése/666,130,131,134,135 dar . is:subxuntivo pretérito P1 / P3 + enclítico
+SFX 235 ar iveses tar . is:subxuntivo pretérito P2
+SFX 235 ar ivéses/666,132,133 tar . is:subxuntivo pretérito P2 + enclítico
+SFX 235 ar eses dar . is:subxuntivo pretérito P2
+SFX 235 ar éses/666,132,133 dar . is:subxuntivo pretérito P2 + enclítico
+SFX 235 ar ivésemos/136,137 tar . is:subxuntivo pretérito P4 [ + enclítico]
+SFX 235 ar ésemos/136,137 dar . is:subxuntivo pretérito P4 [ + enclítico]
+SFX 235 ar ivésedes/138,139 tar . is:subxuntivo pretérito P5 [ + enclítico]
+SFX 235 ar ésedes/138,139 dar . is:subxuntivo pretérito P5 [ + enclítico]
+SFX 235 ar ivesen tar . is:subxuntivo pretérito P6
+SFX 235 ar ivésen/666,134,135 tar . is:subxuntivo pretérito P6 + enclítico
+SFX 235 ar esen dar . is:subxuntivo pretérito P6 + enclítico
+SFX 235 ar ésen/666,134,135 dar . is:subxuntivo pretérito P6 + enclítico
+SFX 235 ar iver tar . is:subxuntivo futuro P1 / P3
+SFX 235 ar íver/666,130,131,134,135 tar . is:subxuntivo futuro P1 / P3 + enclítico
+SFX 235 ar er dar . is:subxuntivo futuro P1 / P3
+SFX 235 ar ér/666,130,131,134,135 dar . is:subxuntivo futuro P1 / P3 + enclítico
+SFX 235 ar iveres tar . is:subxuntivo futuro P2
+SFX 235 ar ivéres/666,132,133 tar . is:subxuntivo futuro P2 + enclítico
+SFX 235 ar eres dar . is:subxuntivo futuro P2
+SFX 235 ar éres/666,132,133 dar . is:subxuntivo futuro P2 + enclítico
+SFX 235 ar ivermos tar . is:subxuntivo futuro P4
+SFX 235 ar ivérmos/666,136,137 tar . is:subxuntivo futuro P4 + enclítico
+SFX 235 ar ermos dar . is:subxuntivo futuro P4
+SFX 235 ar érmos/666,136,137 dar . is:subxuntivo futuro P4 + enclítico
+SFX 235 ar iverdes tar . is:subxuntivo futuro P5
+SFX 235 ar ivérdes/666,138,139 tar . is:subxuntivo futuro P5 + enclítico
+SFX 235 ar erdes dar . is:subxuntivo futuro P5
+SFX 235 ar érdes/666,138,139 dar . is:subxuntivo futuro P5 + enclítico
+SFX 235 ar iveren tar . is:subxuntivo futuro P6
+SFX 235 ar ivéren/666,134,135 tar . is:subxuntivo futuro P6 + enclítico
+SFX 235 ar eren dar . is:subxuntivo futuro P6
+SFX 235 ar éren/666,134,135 dar . is:subxuntivo futuro P6 + enclítico
+SFX 235 0 es ar . is:infinitivo P2
+SFX 235 ar áres/666,132,133 ar . is:infinitivo P2 + enclítico
+SFX 235 0 mos ar . is:infinitivo P4
+SFX 235 ar ármos/666,136,137 ar . is:infinitivo P4 + enclítico
+SFX 235 0 des ar . is:infinitivo P5
+SFX 235 ar árdes/666,138,139 ar . is:infinitivo P5 + enclítico
+SFX 235 0 en ar . is:infinitivo P6
+SFX 235 ar áren/666,134,135 ar . is:infinitivo P6 + enclítico
+SFX 235 r de ar . is:imperativo P5
+SFX 235 ar áde/666,138,139 ar . is:imperativo P5 + enclítico
+
+# verbos impersoais e defectivos da C-I
+
+# os impersoais meterelóxicos flexionan a P6 para perimitir usos metafóricos con suxeito en plural:
+# choven chuzos de punta, tronan os canóns
+# defectivos: alodar (t pr), atoldar (t pr), faiscar (i), rutilar (i)
+# Os catro se conxugan só en P3 / P6 en todos os tempos, polo que se inclúen no paradigma da C-I impersoal
+# impersoais: alborexar (i), alustrar (i), anubrar (t i pr), baballar (i pr), babuñar (i), babuxar (i),
+# barbañar (i), barbuñar (i), barbuzar (i), barrallar (i), barrazar (i), barrufar (i), barruñar (i),
+# barruzar (i), brecar (i), chuviñar (i), chuviscar (i), cifrar (i), clarexar (i t), coriscar (i), decembrar (i),
+# delampar (i), escambruzar (i), escampar (i), estear (i), estiñar (i), estrelampar (i), falopar (i),
+# farrapear (i), felepar (i), folepar (i), froallar (i), lapiñar (i), lumbrigar (i), mantelear (i), marmañar (i),
+# nevar (i), nevariscar (i), neviscar (i), nubrar (t i pr), orballar (i), patiñar (i), poallar (i), relampar (i),
+# relustrar (i), salabrear (i), sarabiar (i), saraibar (i), toar (i), tronar (i), xear (i t), xistrar (i), zarzallar (i)
+
+# Verbos da C-I impersoal / defectiva en construción transitiva
+# defectivos: alodar (t pr), atoldar (t pr)
+# impesoais: anubrar (t i pr), clarexar (i t) nubrar (t i pr) e xear (i t)
+# o sufixo 250 usa a alomorfo con acento gráfico na raíz cos lemas alodar, atoldar, anubrar, clarexar, nubrar e xear
+# Ex: alodar/250,251,280,281 # defectivo transitiva / pronominal arrizotónico VOLG: t pr
+# alódar/666,252,282 # defectivo transitiva / pronominal rizotónico
+# xear/250,251,270,271 # impersoal transitiva / intransitiva arrizotónico VOLG: i t
+# xéar/666,252,272 # impersoal transitiva / intransitiva rizotónico
+
+SFX 250 Y 14 # C-I defectiva transitiva [P3, P6 presente e P3, P6 subxuntivo presente]
+SFX 250 ar a ar . is:presente P3
+SFX 250 r n ar . is:presente P6
+SFX 250 ar e [^cgzu]ar . is:subxuntivo presente P3
+SFX 250 car que car . is:subxuntivo presente P3
+SFX 250 ar ue gar . is:subxuntivo presente P3
+SFX 250 zar ce zar . is:subxuntivo presente P3
+SFX 250 uar üe guar . is:subxuntivo presente P3
+SFX 250 ar e [^g]uar . is:subxuntivo presente P3
+SFX 250 ar en [^cgzu]ar . is:subxuntivo presente P6
+SFX 250 car quen car . is:subxuntivo presente P6
+SFX 250 ar uen gar . is:subxuntivo presente P6
+SFX 250 zar cen zar . is:subxuntivo presente P6
+SFX 250 uar üen guar . is:subxuntivo presente P6
+SFX 250 ar en [^g]uar . is:subxuntivo presente P6
+
+# C-I impersoal / defectiva transitiva con alomorfo con acento gráfico na raíz
+SFX 251 Y 29 # C-I defectiva transitiva con alomorfo con acento gráfico na raíz
+SFX 251 r ndo ar . is:xerundio
+SFX 251 ar ándo/666,110,114,115 ar . is:xerundio + enclítico
+SFX 251 r do/10,15 ar . is:participio
+SFX 251 r r/100,114 ar . is:infinitivo / subxuntivo futuro P3 + enclítico monosílabo
+SFX 251 ar ár/666,115 ar . is:infinitivo / subxuntivo futuro P3 + enclítico polisílabo
+SFX 251 r ba ar . is:copretérito P3
+SFX 251 ar ába/666,114,115 ar . is:copretérito P3 + enclítico
+SFX 251 r ban ar . is:copretérito P6
+SFX 251 ar ában/666,114,115 ar . is:copretérito P6 + enclítico
+SFX 251 ar ou/101,114,115 ar . is:pretérito P3 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 251 ar óu/666,114,115 ar . is:pretérito P3 + enclítico polisílabo
+SFX 251 0 on ar . is:pretérito P6
+SFX 251 ar áron/666,100,114,115 ar . is:pretérito P6 + enclítico
+SFX 251 0 a ar . is:antepretérito P3
+SFX 251 ar ára/666,100,114,115 ar . is:antepretérito P3 + enclítico
+SFX 251 0 an ar . is:antepretérito P6
+SFX 251 ar áran/666,100,114,115 ar . is:antepretérito P6 + enclítico
+SFX 251 0 a/666,100,114 ar . is:futuro P3 + enclítico monosílabo
+SFX 251 0 á/115 ar . is:futuro P3 [ +enclítico polisílabo]
+SFX 251 0 an/666,100,114 ar . is:futuro P6 + enclítico monosílabo
+SFX 251 0 án/115 ar . is:futuro P6 [ +enclítico polisílabo]
+SFX 251 0 ía/100,114,115 ar . is:pospretérito P3 [ + enclítico]
+SFX 251 0 ían/100,114,115 ar . is:pospretérito P6 [ + enclítico]
+SFX 251 r se ar . is:subxuntivo pretérito P3
+SFX 251 ar áse/666,100,114,115 ar . is:subxuntivo pretérito P3 + enclítico
+SFX 251 r sen ar . is:subxuntivo pretérito P6
+SFX 251 ar ásen/666,100,114,115 ar . is:subxuntivo pretérito P6 + enclítico
+SFX 251 0 en ar . is:infinitivo P6
+SFX 251 ar áren/666,100,114,115 ar . is:infinitivo P6 + enclítico
+
+# CI impersoal / defectiva transitiva con alomorfo con acento gráfico na raíz
+SFX 252 Y 14 # CI defectiva transitiva con alomorfo con acento gráfico na raíz [P3 / P6 presente e P3 / P6 subxuntivo presente]
+SFX 252 ar a/666,100,114,115 ar . is:presente P3 + enclítico
+SFX 252 ar an/666,100,114,115 ar . is:presente P6 + enclítico
+SFX 252 ar e/666,100,114,115 [^cgzu]ar . is:subxuntivo presente P3 + enclítico
+SFX 252 car que/666,100,114,115 car . is:subxuntivo presente P3 + enclítico
+SFX 252 ar ue/666,100,114,115 gar . is:subxuntivo presente P3 + enclítico
+SFX 252 zar ce/666,100,114,115 zar . is:subxuntivo presente P3 + enclítico
+SFX 252 uar üe/666,100,114,115 guar . is:subxuntivo presente P3 + enclítico
+SFX 252 ar e/666,100,114,115 [^g]uar . is:subxuntivo presente P3 + enclítico
+SFX 252 ar en/666,100,114,115 [^cgzu]ar . is:subxuntivo presente P6 + enclítico
+SFX 252 car quen/666,100,114,115 car . is:subxuntivo presente P6 + enclítico
+SFX 252 ar uen/666,100,114,115 gar . is:subxuntivo presente P6 + enclítico
+SFX 252 zar cen/666,100,114,115 zar . is:subxuntivo presente P6 + enclítico
+SFX 252 uar üen/666,100,114,115 guar . is:subxuntivo presente P6 + enclítico
+SFX 252 ar en/666,100,114,115 [^g]uar . is:subxuntivo presente P6 + enclítico
+
+# Verbos da C-I impersoal / defectiva en construción intransitiva
+# defectivos: escintilar (i) faiscar (i) e rutilar (i).
+# impersoais: alborexar (i), alustrar (i), anubrar (t i pr), baballar (i pr), babuñar (i), babuxar (i),
+# barbañar (i), barbuñar (i), barbuzar (i), barrallar (i), barrazar (i), barrufar (i), barruñar (i),
+# barruzar (i), brecar (i), chuviñar (i), chuviscar (i), cifrar (i), clarexar (i t), coriscar (i), decembrar (i),
+# delampar (i), escambruzar (i), escampar (i), estear (i), estiñar (i), estrelampar (i), falopar (i),
+# farrapear (i), felepar (i), folepar (i), froallar (i), lapiñar (i), lumbrigar (i), mantelear (i), marmañar (i),
+# nevar (i), nevariscar (i), neviscar (i), nubrar (t i pr), orballar (i), patiñar (i), poallar (i), relampar (i),
+# relustrar (i), salabrear (i), sarabiar (i), saraibar (i), toar (i), tronar (i), xear (i t), xistrar (i), zarzallar (i)
+# o sufixo 270 usa a alomorfo con acento gráfico na raíz co lema deectivo rutilar e con todos os impersoais
+# Ex: rutilar/270,271 # intransitiva arrizotónico VOLG: i
+# rutílar/666,272 # intransitiva rizotónico
+# e a alomorfo con acento gráfico na raíz co lema defectivo faiscar
+# Ex: faiscar/271 # defectivo intransitiva arrizotónico VOLG: i
+# faíscar/666,270,272 # defectivo intransitiva rizotónico
+SFX 270 Y 14 # # C-I defectiva intransitiva [P3 / P6 presente e P3 / P6 subxuntivo presente]
+SFX 270 ar a ar . is:presente P3
+SFX 270 r n ar . is:presente P6
+SFX 270 ar e [^cgzu]ar . is:subxuntivo presente P3
+SFX 270 car que car . is:subxuntivo presente P3
+SFX 270 ar ue gar . is:subxuntivo presente P3
+SFX 270 zar ce zar . is:subxuntivo presente P3
+SFX 270 uar üe guar . is:subxuntivo presente P3
+SFX 270 ar e [^g]uar . is:subxuntivo presente P3
+SFX 270 ar en [^cgzu]ar . is:subxuntivo presente P6
+SFX 270 car quen car . is:subxuntivo presente P6
+SFX 270 ar uen gar . is:subxuntivo presente P6
+SFX 270 zar cen zar . is:subxuntivo presente P6
+SFX 270 uar üen guar . is:subxuntivo presente P6
+SFX 270 ar en [^g]uar . is:subxuntivo presente P6
+
+# C-I impersoal / defectiva intransitiva con alomorfo con acento gráfico na raíz
+SFX 271 Y 29 # C-I defectiva intransitiva con alomorfo con acento gráfico na raíz
+SFX 271 r ndo ar . is:xerundio
+SFX 271 ar ándo/666,104,105 ar . is:xerundio + enclítico
+SFX 271 r do/10,15 ar . is:participio
+SFX 271 r r/104 ar . is:infinitivo / subxuntivo futuro P3 + enclítico monosílabo
+SFX 271 ar ár/666,105 ar . is:infinitivo / subxuntivo futuro P3 + enclítico polisíIabo
+SFX 271 r ba ar . is:copretérito P3
+SFX 271 ar ába/666,104,105 ar . is:copretérito P3 + enclítico
+SFX 271 r ban ar . is:copretérito P6
+SFX 271 ar ában/666,104,105 ar . is:copretérito P6 + enclítico
+SFX 271 ar ou/104 ar . is:pretérito P3 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 271 ar óu/666,105 ar . is:pretérito P3 + enclítico polisílabo
+SFX 271 0 on ar . is:pretérito P6
+SFX 271 ar áron/666,104,105 ar . is:pretérito P6 + enclítico
+SFX 271 0 a ar . is:antepretérito P3
+SFX 271 ar ára/666,104,105 ar . is:antepretérito P3 + enclítico
+SFX 271 0 an ar . is:antepretérito P6
+SFX 271 ar áran/666,104,105 ar . is:antepretérito P6 + enclítico
+SFX 271 0 a/666,104 ar . is:futuro P3 + enclítico monosílabo
+SFX 271 0 á/105 ar . is:futuro P3 [ +enclítico polisílabo]
+SFX 271 0 an/666,104 ar . is:futuro P6 + enclítico monosílabo
+SFX 271 0 án/105 ar . is:futuro P6 [ +enclítico polisílabo]
+SFX 271 0 ía/104,105 ar . is:pospretérito P3 [ + enclítico]
+SFX 271 0 ían/104,105 ar . is:pospretérito P6 [ + enclítico]
+SFX 271 r se ar . is:subxuntivo pretérito P3
+SFX 271 ar áse/666,104,105 ar . is:subxuntivo pretérito P3 + enclítico
+SFX 271 r sen ar . is:subxuntivo pretérito P6
+SFX 271 ar ásen/666,104,105 ar . is:subxuntivo pretérito P6 + enclítico
+SFX 271 0 en ar . is:infinitivo P6
+SFX 271 ar áren/666,104,105 ar . is:infinitivo P6 + enclítico
+
+# C-I impersoal / defectiva intransitiva con alomorfo con acento gráfico na raíz
+SFX 272 Y 14 # C-I defectiva intransitiva con alomorfo con acento gráfico na raíz [P3 / P6 presente e P3 / P6 subxuntivo presente]
+SFX 272 ar a/666,104,105 ar . is:presente P3 + enclítico
+SFX 272 ar an/666,104,105 ar . is:presente P6 + enclítico
+SFX 272 ar e/666,104,105 [^cgzu]ar . is:subxuntivo presente P3 + enclítico
+SFX 272 car que/666,104,105 car . is:subxuntivo presente P3 + enclítico
+SFX 272 ar ue/666,104,105 gar . is:subxuntivo presente P3 + enclítico
+SFX 272 zar ce/666,104,105 zar . is:subxuntivo presente P3 + enclítico
+SFX 272 uar üe/666,104,105 guar . is:subxuntivo presente P3 + enclítico
+SFX 272 ar e/666,104,105 [^g]uar . is:subxuntivo presente P3 + enclítico
+SFX 272 ar en/666,104,105 [^cgzu]ar . is:subxuntivo presente P6 + enclítico
+SFX 272 car quen/666,104,105 car . is:subxuntivo presente P6 + enclítico
+SFX 272 ar uen/666,104,105 gar . is:subxuntivo presente P6 + enclítico
+SFX 272 zar cen/666,104,105 zar . is:subxuntivo presente P6 + enclítico
+SFX 272 uar üen/666,104,105 guar . is:subxuntivo presente P6 + enclítico
+SFX 272 ar en/666,104,105 [^g]uar . is:subxuntivo presente P6 + enclítico
+
+# Verbos da C-I impersoal / defectiva en construción pronominmal
+# defectivos: alodar (t pr), atoldar (t pr)
+# impersoais: anubrar (t i pr), baballar (i pr) e nubrar (t i pr)
+# o sufixo 280 usa a alomorfo con acento gráfico na raíz cos lemas alodar, atoldar, anubrar e nubrar
+# Ex: alodar/250,251,280,281 # defectivo transitiva / pronominal arrizotónico VOLG: t pr
+# alódar/666,252,282 # defectivo transitiva / pronominal rizotónico
+# atoldar/250,251,280,281 # defectivo transitiva / pronominal arrizotónico VOLG: t pr
+# atóldar/666,252,282 # defectivo transitiva / pronominal rizotónico
+SFX 280 Y 14 # C-I defectiva pronimal [P3 / P6 presente e P3 / P6 subxuntivo presente]
+SFX 280 ar a ar . is:presente P3
+SFX 280 r n ar . is:presente P6
+SFX 280 ar e [^cgzu]ar . is:subxuntivo presente P3
+SFX 280 car que car . is:subxuntivo presente P3
+SFX 280 ar ue gar . is:subxuntivo presente P3
+SFX 280 zar ce zar . is:subxuntivo presente P3
+SFX 280 uar üe guar . is:subxuntivo presente P3
+SFX 280 ar e [^g]uar . is:subxuntivo presente P3
+SFX 280 ar en [^cgzu]ar . is:subxuntivo presente P6
+SFX 280 car quen car . is:subxuntivo presente P6
+SFX 280 ar uen gar . is:subxuntivo presente P6
+SFX 280 zar cen zar . is:subxuntivo presente P6
+SFX 280 uar üen guar . is:subxuntivo presente P6
+SFX 280 ar en [^g]uar . is:subxuntivo presente P6
+
+# C-I impersoal / defectiva pronimal con alomorfo con acento gráfico na raíz
+SFX 281 Y 29 # # C-I defectiva pronimal con alomorfo con acento gráfico na raíz
+SFX 281 r ndo ar . is:xerundio
+SFX 281 ar ándo/666,134,135 ar . is:xerundio [ + reflexivo] [ +dativo] [ +dativo]
+SFX 281 r do/10,15 ar . is:participio
+SFX 281 r r/130,134 ar . is:infinitivo / subxuntivo futuro P3 [ + reflexivo]
+SFX 281 ar ár/666,135 ar . is:infinitivo / subxuntivo futuro P3 + reflexivo + dativo [ + dativo]
+SFX 281 r ba ar . is:copretérito P3
+SFX 281 ar ába/666,134,135 ar . is:copretérito P3 + reflexivo P1 / P3 [ + dativo] [ +dativo]
+SFX 281 r ban ar . is:copretérito P6
+SFX 281 ar ában/666,134,135 ar . is:copretérito P6 + reflexivo P3 / P6 [ + dativo]
+SFX 281 ar ou/134 ar . is:pretérito P3 [ + reflexivo P3 / P6]
+SFX 281 ar óu/666,135 ar . is:pretérito P3 + reflexivo P3 / P6 + dativo
+SFX 281 0 on ar . is:pretérito P6
+SFX 281 ar áron/666,134,135 ar . is:pretérito P6 + reflexivo P3 / P6 [ + dativo] [ + dativo]
+SFX 281 0 a ar . is:antepretérito P3
+SFX 281 ar ára/666,134,135 ar . is:antepretérito P3 + reflexivo P3 / P6 [ + dativo] [ + dativo]
+SFX 281 0 an ar . is:antepretérito P6
+SFX 281 ar áran/666,134,135 ar . is:antepretérito P6 + reflexivo P3 / P6 [ + dativo] [ + dativo]
+SFX 281 0 a/666,134 ar . is:futuro P3 + reflexivo P3 / P6
+SFX 281 0 á/135 ar . is:futuro P3 [ + [reflexivo P3 / P6 + dativo]]
+SFX 281 0 an/666,134 ar . is:futuro P6 + reflexivo P3 / P6
+SFX 281 0 án/135 ar . is:futuro P6 [ + [reflexivo P3 / P6 + dativo]]
+SFX 281 0 ía/134,135 ar . is:pospretérito P3 [ + reflexivo P3 / P6 [ + dativo] [ + dativo]]
+SFX 281 0 ían/134,135 ar . is:pospretérito P6 [ + reflexivo P3 / P6 [ + dativo] [ + dativo]]
+SFX 281 r se ar . is:subxuntivo pretérito P3
+SFX 281 ar áse/666,134,135 ar . is:subxuntivo pretérito P3 + reflexivo P3 / P6 [ + dativo] [ + dativo]
+SFX 281 r sen ar . is:subxuntivo pretérito P6
+SFX 281 ar ásen/666,134,135 ar . is:subxuntivo pretérito P6 + reflexivo P3 / P6 [ + dativo] [ + dativo]
+SFX 281 0 en ar . is:infinitivo / subxuntivo futuro P6
+SFX 281 ar áren/666,134,135 ar . is:infinitivo / subxuntivo futuro P6 + reflexivo P3 / P6 [ + dativo] [ + dativo]
+
+# C-I impersoal / defectiva pronimal con alomorfo con acento gráfico na raíz
+SFX 282 Y 14 # C-I defectiva pronimal con alomorfo con acento gráfico na raíz [P3 / P6 presente e P3 / P6 subxuntivo presente]
+SFX 282 ar a/666,134,135 ar . is:presente P3 + reflexivo P3 / P6 [ + dativo] [ + dativo]
+SFX 282 ar an/666,134,135 ar . is:presente P6 + reflexivo P3 / P6 [ + dativo] [ + dativo]
+SFX 282 ar e/666,134,135 [^cgzu]ar . is:subxuntivo presente P3 + reflexivo P3 / P6 [ + dativo] [ + dativo]
+SFX 282 car que/666,134,135 car . is:subxuntivo presente P3 + reflexivo P3 / P6 [ + dativo] [ + dativo]
+SFX 282 ar ue/666,134,135 gar . is:subxuntivo presente P3 + reflexivo P3 / P6 [ + dativo] [ + dativo]
+SFX 282 zar ce/666,134,135 zar . is:subxuntivo presente P3 + reflexivo P3 / P6 [ + dativo] [ + dativo]
+SFX 282 uar üe/666,134,135 guar . is:subxuntivo presente P3 + reflexivo P3 / P6 [ + dativo] [ + dativo]
+SFX 282 ar e/6666,134,135 [^g]uar . is:subxuntivo presente P3 + reflexivo P3 / P6 [ + dativo] [ + dativo]
+SFX 282 ar en/666,134,135 [^cgzu]ar . is:subxuntivo presente P6 + reflexivo P3 / P6 [ + dativo] [ + dativo]
+SFX 282 car quen/666,134,135 car . is:subxuntivo presente P6 + reflexivo P3 / P6 [ + dativo] [ + dativo]
+SFX 282 ar uen/666,134,135 gar . is:subxuntivo presente P6 + reflexivo P3 / P6 [ + dativo] [ + dativo]
+SFX 282 zar cen/666,134,135 zar . is:subxuntivo presente P6 + reflexivo P3 / P6 [ + dativo] [ + dativo]
+SFX 282 uar üen/666,134,135 guar . is:subxuntivo presente P6 + reflexivo P3 / P6 [ + dativo] [ + dativo]
+SFX 282 ar en/666,134,135 [^g]uar . is:subxuntivo presente P6 + reflexivo P3 / P6 [ + dativo] [ + dativo]
+
+
+# C-II
+# transitiva
+
+# No .dic inclúense dous lemas. O segundo lema e para a formación das formas
+# verbais que levan un acento que non existe na raíz orixinal do verbo.
# Paradigma dos verbos regulares
-# varrer/210,211,212 e vrrer/666,215
-# Os verbos ler e crer son parcialmente irregulares na 1, 2 e 3 PS
-# e 3 PP do Presente de Indicativo e na 1 PS do Pretrito de Indicativo
+# varrer/210,211,212 e várrer/666,215
+# Os verbos ler e crer son parcialmente irregulares na 1ª, 2ª e 3ª PS
+# e 3ª PP do Presente de Indicativo e na 1ª PS do Pretérito de Indicativo
# Os compostos de ler e crer e o sobreser presentan a mesma iregularidade
-# anda que vara a acentuacin por ser os primeiros monoslabos.
-# ler/210,211,213 e lr/666,215
-# reler/210,211,214 e relr/666,215
-
-SFX 210 Y 76 #Segunda conxugacin regular
-SFX 210 r r/100,103 er
-SFX 210 er r/666,104 er
-SFX 210 r ndo er
-SFX 210 er ndo/666,100,103,104 er
-SFX 210 er ido/10,14 er
-SFX 210 r mos er
-SFX 210 er mos/666,100,103,104 er
-SFX 210 r des er
-SFX 210 er des/666,100,103,104 er
-SFX 210 er a/100,103,104 er
-SFX 210 er as/100,103,104 er
-SFX 210 er iamos [^ao]er
-SFX 210 er amos [ao]er
-SFX 210 er imos/666,100,103,104 [^ao]er
-SFX 210 er mos/666,100,103,104 [ao]er
-SFX 210 er iades [^ao]er
-SFX 210 er ades [ao]er
-SFX 210 er ides/666,100,103,104 [^ao]er
-SFX 210 er des/666,100,103,104 [ao]er
-SFX 210 er an/100,103,104 er
-SFX 210 0 ei/102,103 er
-SFX 210 0 i/666,104 er
-SFX 210 0 as/666,100,103 er
-SFX 210 0 s/104 er
-SFX 210 0 a/666,100,103 er
-SFX 210 0 /104 er
-SFX 210 0 emos er
-SFX 210 0 mos/666,100,103,104 er
-SFX 210 0 edes er
-SFX 210 0 des/666,100,103,104 er
-SFX 210 0 an/666,100,103 er
-SFX 210 0 n/104 er
-SFX 210 0 a/100,103,104 er
-SFX 210 0 as/100,103,104 er
-SFX 210 0 iamos er
-SFX 210 0 imos/666,100,103,104 er
-SFX 210 0 iades er
-SFX 210 0 ides/666,100,103,104 er
-SFX 210 0 an/100,103,104 er
-SFX 210 er a [^cuao]er
-SFX 210 cer za cer
-SFX 210 guer ga guer
-SFX 210 quer ca quer
-SFX 210 er ia [ao]er
-SFX 210 er as [^cuao]er
-SFX 210 cer zas cer
-SFX 210 guer gas guer
-SFX 210 quer cas quer
-SFX 210 er ias [ao]er
-SFX 210 er amos [^cuao]er
-SFX 210 er mos/666,100,103,104 [^cuao]er
-SFX 210 cer zamos cer
-SFX 210 cer zmos/666,100,103,104 cer
-SFX 210 guer gamos guer
-SFX 210 guer gmos/666,100,103,104 guer
-SFX 210 quer camos quer
-SFX 210 quer cmos/666,100,103,104 quer
-SFX 210 er iamos [ao]er
-SFX 210 er imos/666,100,103,104 [ao]er
-SFX 210 er ades [^cuao]er
-SFX 210 er des/666,100,103,104 [^cuao]er
-SFX 210 cer zades cer
-SFX 210 cer zdes/666,100,103,104 cer
-SFX 210 guer gades guer
-SFX 210 guer gdes/666,100,103,104 guer
-SFX 210 quer cades quer
-SFX 210 quer cdes/666,100,103,104 quer
-SFX 210 er iades [ao]er
-SFX 210 er ides/666,100,103,104 [ao]er
-SFX 210 er an [^cuao]er
-SFX 210 cer zan cer
-SFX 210 er gan guer
-SFX 210 er can quer
-SFX 210 er ian [ao]er
-SFX 210 r de er
-SFX 210 er de/666,100,103,104 er
-
-SFX 211 Y 10 #C2 regular
-SFX 211 er o [^cuao]er
-SFX 211 cer zo cer
-SFX 211 guer go guer
-SFX 211 quer co quer
-SFX 211 er io [ao]er
-SFX 211 r s er
-SFX 211 er e er
-SFX 211 r n er
-SFX 211 er n/104 er
-SFX 211 er in/666,100,103 er
-
-SFX 212 Y 37 #Segunda conxugacin regular
-SFX 212 er iches [^ao]er
-SFX 212 er ches [ao]er
-SFX 212 er ches/666,100,103,104 er
-SFX 212 er eu/102,103 er
-SFX 212 er u/666,104 er
-SFX 212 r mos er
-SFX 212 er mos/666,100,103,104 er
-SFX 212 r stes er
-SFX 212 er stes/666,100,103,104 er
-SFX 212 0 on er
-SFX 212 er ron/666,100,103,104 er
-SFX 212 0 a er
-SFX 212 er ra/666,100,103,104 er
-SFX 212 0 as er
-SFX 212 er ras/666,100,103,104 er
-SFX 212 0 amos er
-SFX 212 0 mos/666,100,103,104 er
-SFX 212 0 ades er
-SFX 212 0 des/666,100,103,104 er
-SFX 212 0 an er
-SFX 212 er ran/666,100,103,104 er
-SFX 212 r se er
-SFX 212 er se/666,100,103,104 er
-SFX 212 r ses er
-SFX 212 er ses/666,100,103,104 er
-SFX 212 er semos/100,103,104 er
-SFX 212 er sedes/100,103,104 er
-SFX 212 r sen er
-SFX 212 er sen/666,100,103,104 er
-SFX 212 0 es er
-SFX 212 er res/666,100,103,104 er
-SFX 212 0 mos er
-SFX 212 er rmos/666,100,103,104 er
-SFX 212 0 des er
-SFX 212 er rdes/666,100,103,104 er
-SFX 212 0 en er
-SFX 212 er ren/666,100,103,104 er
-
-SFX 213 Y 10 #Verbo ler ou crer
-SFX 213 r o er
-SFX 213 er o/666,100,103,104 er
-SFX 213 r s/100,103 er
-SFX 213 er s/666,104 er
-SFX 213 er e/100,103 er
-SFX 213 er /666,104 er
-SFX 213 r n/100,103 er
-SFX 213 er n/666,104 er
-SFX 213 er in/100,103 er
-SFX 213 er n/666,104 er
-
-SFX 214 Y 10 #Reler, trasler e descrer
-SFX 214 r o er
-SFX 214 er o/666,100,103,104 er
-SFX 214 er s/104 er
-SFX 214 er es/666,100,103 er
-SFX 214 er /104 er
-SFX 214 er e/666,100,103,104 er
-SFX 214 er n/104 er
-SFX 214 er en/666,100,103 er
-SFX 214 er n/104 er
-SFX 214 er in/666,100,103 er
-
-SFX 215 Y 23 #C2 con cambio de acento na raz
-SFX 215 er o/666,100,103,104 [^cuao]er
-SFX 215 cer zo/666,100,103,104 cer
-SFX 215 guer go/666,100,103,104 guer
-SFX 215 quer co/666,100,103,104 quer
-SFX 215 er io/666,100,103,104 [ao]er
-SFX 215 r s/666,100,103,104 er
-SFX 215 er e/666,100,103,104 er
-SFX 215 r n/666,100,103,104 er
-SFX 215 er a/666,100,103,104 [^cuao]er
-SFX 215 cer za/666,100,103,104 cer
-SFX 215 guer ga/666,100,103,104 guer
-SFX 215 quer ca/666,100,103,104 quer
-SFX 215 er ia/666,100,103,104 [ao]er
-SFX 215 er as/666,100,103,104 [^cuao]er
-SFX 215 cer zas/666,100,103,104 cer
-SFX 215 guer gas/666,100,103,104 guer
-SFX 215 quer cas/666,100,103,104 quer
-SFX 215 er ias/666,100,103,104 [ao]er
-SFX 215 er an/666,100,103,104 [^cuao]er
-SFX 215 cer zan/666,100,103,104 cer
-SFX 215 guer gan/666,100,103,104 guer
-SFX 215 quer can/666,100,103,104 quer
-SFX 215 er ian/666,100,103,104 [ao]er
-
-
-# ---------------- VERBOS IRREGULARES DA SEGUNDA CONXUGACIN ----------------
-
-# No .dic inclense varios lemas para cubrir as ditintas races dos verbos
-# irregulares as como as variacins de acentuacin para cada unha delas.
-# caber, saber, haber, poder, querer, facer, ter, poer, pracer, traer,
+# aínda que varía a acentuación por ser os primeiros monosílabo.
+# ler/210,211,213 e lér/666,215
+# reler/210,211,214 e relér/666,215
+# C-II regular en construción transitiva
+SFX 310 Y 91 # C-II regular
+SFX 310 r ndo er . is:xerundio
+SFX 310 er éndo/666,100,114,115 er . is:xerundio + enclítico
+SFX 310 er ido/10,15 [^ao]er . is:participio
+SFX 310 er ído/10,15 [ao]er . is:participio
+SFX 310 r r/100,114 er . is:infinitivo P1 / P3 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 310 er ér/666,115 er . is:infinitivo P1 / P3 + enclítico polisílabo
+SFX 310 r mos er . is:presente P4 / pretérito P4
+SFX 310 er émos/666,100,116,117 er . is:presente P4 / pretérito P4 + enclítico
+SFX 310 r des er . is:presente P5
+SFX 310 er édes/666,100,118,119 er . is:presente P5 + enclítico
+SFX 310 er ía/100,110,111,114,115 er . is:copretérito P1 / P3 [ + enclítico]
+SFX 310 er ías/100,112,113 er . is:copretérito P2 + enclítico
+SFX 310 er iamos [^ao]er . is:copretérito P4
+SFX 310 er iámos/666,100,116,117 [^ao]er . is:copretérito P4 + enclítico
+SFX 310 er ïamos [ao]er . is:copretérito P4
+SFX 310 er ïámos/666,100,116,117 [ao]er . is:copretérito P4 + enclítico
+SFX 310 er iades [^ao]er . is:copretérito P5
+SFX 310 er iádes/666,100,118,119 [^ao]er . is:copretérito P5 + enclítico
+SFX 310 er ïades [ao]er . is:copretérito P5
+SFX 310 er ïádes/666,100,118,119 [ao]er . is:copretérito P5 + enclítico
+SFX 310 er ían/100,114,115 er . is:copretérito P6 + enclítico
+SFX 310 0 ei/101,110 er . is:futuro P1 [ + acusativo P3 tras ditongo decrecente / + enclítico monosílabo]
+SFX 310 0 éi/666,111 er . is:futuro P1 + enclítico
+SFX 310 0 as/666,100,112 er . is:futuro P2 + enclítico monosílabo
+SFX 310 0 ás/113 er . is:futuro P2 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 310 0 a/666,100,112,114 er . is:futuro P3 + enclítico monosílabo
+SFX 310 0 á/113,115 er . is:futuro P3 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 310 0 emos er . is:futuro P4
+SFX 310 0 émos/666,100,116,117 er . is:futuro P4 + enclítico
+SFX 310 0 edes er . is:futuro P5
+SFX 310 0 édes/666,100,112,113 er . is:futuro P5 + enclítico
+SFX 310 0 an/666,100,114 er . is:futuro P6 + enclítico monosílabo
+SFX 310 0 án/115 er . is:futuro P6 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 310 0 ía/100,110,111,114,115 er . is:pospretérito P1 / P3 [ + enclítico]
+SFX 310 0 ías/100,112,113 er . is:pospretérito P2 [ + enclítico]
+SFX 310 0 iamos er . is:pospretérito P4
+SFX 310 0 iámos/666,100,116,117 er . is:pospretérito P4 + enclítico
+SFX 310 0 iades er . is:pospretérito P5
+SFX 310 0 iádes/666,100,118,119 er . is:pospretérito P5 + enclítico
+SFX 310 0 ían/100,112,113,114,115 er . is:pospretérito P6 [ + enclítico]
+SFX 310 er a [^cuaos]er . is:subxuntivo presente P1 / P3
+SFX 310 cer za cer . is:subxuntivo presente P1 / P3
+SFX 310 guer ga guer . is:subxuntivo presente P1 / P3
+SFX 310 quer ca quer . is:subxuntivo presente P1 / P3
+SFX 310 er a [^e]ser . is:subxuntivo presente P1 / P3
+SFX 310 er ea sobreser . is:subxuntivo presente P1 / P3
+SFX 310 er ia [ao]er . is:subxuntivo presente P1 / P3
+SFX 310 er as [^cuaos]er . is:subxuntivo presente P2
+SFX 310 cer zas cer . is:subxuntivo presente P2
+SFX 310 guer gas guer . is:subxuntivo presente P2
+SFX 310 quer cas quer . is:subxuntivo presente P2
+SFX 310 er as [^e]ser . is:subxuntivo presente P2
+SFX 310 er eas sobreser . is:subxuntivo presente P2
+SFX 310 er ias [ao]er . is:subxuntivo presente P2
+SFX 310 er amos [^cuaos]er . is:subxuntivo presente P4
+SFX 310 er ámos/666,100,116,117 [^cuaos]er . is:subxuntivo presente P4 + enclítico
+SFX 310 cer zamos cer . is:subxuntivo presente P4
+SFX 310 cer zámos/666,100,116,117 cer . is:subxuntivo presente P4 + enclítico
+SFX 310 guer gamos guer . is:subxuntivo presente P4
+SFX 310 guer gámos/666,100,116,117 guer . is:subxuntivo presente P4 + enclítico
+SFX 310 quer camos quer . is:subxuntivo presente P4
+SFX 310 quer cámos/666,100,116,117 quer . is:subxuntivo presente P4 + enclítico
+SFX 310 er amos [^e]ser . is:subxuntivo presente P4
+SFX 310 er ámos/666,100,116,117 [^e]ser . is:subxuntivo presente P4
+SFX 310 er eamos sobreser . is:subxuntivo presente P4
+SFX 310 er eámos/666,100,116,117 sobreser . is:subxuntivo presente P4
+SFX 310 er iamos [ao]er . is:subxuntivo presente P4
+SFX 310 er iámos/666,100,116,117 [ao]er . is:subxuntivo presente P4 + enclítico
+SFX 310 er ades [^cuaos]er . is:subxuntivo presente P5
+SFX 310 er ádes/666,100,118,119 [^cuao]er . is:subxuntivo presente P5 + enclítico
+SFX 310 cer zades cer . is:subxuntivo presente P5
+SFX 310 cer zádes/666,100,118,119 cer . is:subxuntivo presente P5 + enclítico
+SFX 310 guer gades guer . is:subxuntivo presente P5
+SFX 310 guer gádes/666,100,118,119 guer . is:subxuntivo presente P5 + enclítico
+SFX 310 quer cades quer . is:subxuntivo presente P5
+SFX 310 quer cádes/666,100,118,119 quer . is:subxuntivo presente P5 + enclítico
+SFX 310 er ades [^e]ser . is:subxuntivo presente P5
+SFX 310 er ádes/666,100,118,119 [^e]ser . is:subxuntivo presente P5
+SFX 310 er eades sobreser . is:subxuntivo presente P5
+SFX 310 er eádes/666,100,118,119 sobreser . is:subxuntivo presente P5
+SFX 310 er iades [ao]er . is:subxuntivo presente P5
+SFX 310 er iádes/666,100,118,119 [ao]er . is:subxuntivo presente P5 + enclítico
+SFX 310 er an [^cuaos]er . is:subxuntivo presente P6
+SFX 310 cer zan cer . is:subxuntivo presente P6
+SFX 310 er gan guer . is:subxuntivo presente P6
+SFX 310 er can quer . is:subxuntivo presente P6
+SFX 310 er an [^e]ser . is:subxuntivo presente P6
+SFX 310 er ean sobreser . is:subxuntivo presente P6
+SFX 310 er ian [ao]er . is:subxuntivo presente P6
+SFX 310 r de er . is:imperativo P5
+SFX 310 er éde/666,100,118,119 er . is:imperativo P5 + enclítico
+
+SFX 311 Y 10 #C2 regular
+SFX 311 er o [^cuao]er . is:presente P1
+SFX 311 cer zo cer . is:presente P1
+SFX 311 guer go guer . is:presente P1
+SFX 311 quer co quer . is:presente P1
+SFX 311 er io [ao]er . is:presente P1
+SFX 311 r s er . is:presente P2
+SFX 311 er e er . is:presente P3 / imperativo P2
+SFX 311 r n er . is:presente P6
+SFX 311 er ín/111 er . is:pretérito P1 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 311 er in/666,100,110 er . is:pretérito P1 + enclítico monosílabo
+
+SFX 312 Y 37 # C-II regular
+SFX 312 er iches [^ao]er . is: pretérito P2
+SFX 312 er íches [ao]er . is: pretérito P2
+SFX 312 er íches/666,100,112,113 er . is: pretérito P2 + enclítico
+SFX 312 er eu/101,114 er . is: pretérito P3 [ + acusativo P3 tras ditongo decrecente / + enclítico monosílabo]
+SFX 312 er éu/666,115 er . is: pretérito P3 + enclítico polisílabo
+SFX 312 r mos er . is: pretérito P4
+SFX 312 er émos/666,100,116,117 er . is: pretérito P4 + enclítico
+SFX 312 r stes er . is: pretérito P5
+SFX 312 er éstes/666,100,118,119 er . is: pretérito P5 + enclítico
+SFX 312 0 on er . is: pretérito P6
+SFX 312 er éron/666,100,114,115 er . is: pretérito P6 + enclítico
+SFX 312 0 a er . is: antepretérito P1 / P3
+SFX 312 er éra/666,100,110,111,114,115 er . is: antepretérito P1 / P3 + enclítico
+SFX 312 0 as er . is: antepretérito P2
+SFX 312 er éras/666,100,112,113 er . is: antepretérito P2 + enclítico
+SFX 312 0 amos er . is: antepretérito P4
+SFX 312 0 ámos/666,100,116,117 er . is: antepretérito P4 + enclítico
+SFX 312 0 ades er . is: antepretérito P5
+SFX 312 0 ádes/666,100,118,119 er . is: antepretérito P5 + enclítico
+SFX 312 0 an er . is: antepretérito P6
+SFX 312 er éran/666,100,114,115 er . is: antepretérito P6 + enclítico
+SFX 312 r se er . is: subxuntivo pretérito P1 / P3
+SFX 312 er ése/666,100,110,111,114,115 er . is: subxuntivo pretérito P1 / P3 + enclítico
+SFX 312 r ses er . is: subxuntivo pretérito P2
+SFX 312 er éses/666,100,112,113 er . is: subxuntivo pretérito P2 + enclítico
+SFX 312 er ésemos/100,116,117 er . is: subxuntivo pretérito P4 [ + enclítico]
+SFX 312 er ésedes/100,118,119 er . is: subxuntivo pretérito P5 [ + enclítico]
+SFX 312 r sen er . is: subxuntivo pretérito P6
+SFX 312 er ésen/666,100,114,115 er . is: subxuntivo pretérito P6 + enclítico
+SFX 312 0 es er . is: infinitivo / subxuntivo futuro P2
+SFX 312 er éres/666,100,112,113 er . is: infinitivo / subxuntivo futuro P2 + enclítico
+SFX 312 0 mos er . is: infinitivo / subxuntivo futuro P4
+SFX 312 er érmos/666,100,116,117 er . is: infinitivo / subxuntivo futuro P4 + enclítico
+SFX 312 0 des er . is: infinitivo / subxuntivo futuro P5
+SFX 312 er érdes/666,100,118,119 er . is: infinitivo / subxuntivo futuro P5 + enclítico
+SFX 312 0 en er . is: infinitivo / subxuntivo futuro P6
+SFX 312 er éren/666,100,114,115 er . is: infinitivo / subxuntivo futuro P6 + enclítico
+
+SFX 313 Y 10 #Verbo ler ou crer
+SFX 313 r o er . is:presente P1
+SFX 313 er éo/666,100,110,111 er . is:presente P1 + enclítico
+SFX 313 r s/100,112 er . is:presente P2 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 313 er és/666,113 er . is:presente P2 + enclítico polisílabo
+SFX 313 er e/100,114 er . is:presente P3 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 313 er é/666,115 er . is:presente P3 + enclítico polisílabo
+SFX 313 r n/100,114 er . is:presente P6 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 313 er én/666,115 er . is:presente P6 + enclítico polisílabo
+SFX 313 er in/100,110 er . is:pretérito P1 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 313 er ín/666,111 er . is:pretérito P1 + enclítico polisílabo]
+
+SFX 314 Y 13 #Reler, trasler e descrer
+SFX 314 r o er . is:presente P1
+SFX 314 er éo/666,100,110,111 er . is:presente P1 + enclítico
+SFX 314 er és/113 er . is:presente P2 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 314 er es/666,100,112 er . is:presente P2 + enclítico monosílabo
+SFX 314 er é/115 er . is:presente P3 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 314 er e/666,100,114 er . is:presente P3 + enclítico monosílabo
+SFX 314 er én/115 er . is:presente P6 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 314 er en/666,100,114 er . is:presente P6 + enclítico monosílabo
+SFX 314 er ín/111 er . is:pretérito P1 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 314 er in/666,100,110 er . is:pretérito P1 + enclítico monosílabo
+SFX 314 er éa/666,100,110,111 er . is:subxuntivo presente P1 / P3 + enclítico
+SFX 314 er éas/666,100,110,111 er . is:subxuntivo presente P2 + enclítico
+SFX 314 er éan/666,100,110,111 er . is:subxuntivo presente P6 + enclítico
+
+SFX 315 Y 23 #C2 con cambio de acento na raíz
+SFX 315 er o/666,100,110,111 [^cuáó]er . is:presente P1 + enclítico
+SFX 315 cer zo/666,100,110,111 cer . is:presente P1 + enclítico
+SFX 315 guer go/666,100,110,111 guer . is:presente P1 + enclítico
+SFX 315 quer co/666,100,110,111 quer . is:presente P1 + enclítico
+SFX 315 er io/666,100,110,111 [áó]er . is:presente P1 + enclítico
+SFX 315 r s/666,100,112,113 er . is:presente P2 + enclítico
+SFX 315 er e/666,100,114,115 er . is:presente P3 + enclítico
+SFX 315 r n/666,100,114,115 er . is:presente P6 + enclítico
+SFX 315 er a/666,100,110,111 [^cuáó]er . is:subxuntivo presente P1 / P3 + enclítico
+SFX 315 cer za/666,100,110,111,114,115 cer . is:subxuntivo presente P1 / P3 + enclítico
+SFX 315 guer ga/666,100,110,111,114,115 guer . is:subxuntivo presente P1 / P3 + enclítico
+SFX 315 quer ca/666,100,110,111,114,115 quer . is:subxuntivo presente P1 / P3 + enclítico
+SFX 315 er ia/666,100,110,111,114,115 [áó]er . is:subxuntivo presente P1 / P3 + enclítico
+SFX 315 er as/666,100,112,113 [^cuáó]er . is:subxuntivo presente P2 + enclítico
+SFX 315 cer zas/666,100,112,113 cer . is:subxuntivo presente P2 + enclítico
+SFX 315 guer gas/666,100,112,113 guer . is:subxuntivo presente P2 + enclítico
+SFX 315 quer cas/666,100,112,113 quer . is:subxuntivo presente P2 + enclítico
+SFX 315 er ias/666,100,112,113 [áó]er . is:subxuntivo presente P2 + enclítico
+SFX 315 er an/666,100,114,115 [^cuáó]er . is:subxuntivo presente P6 + enclítico
+SFX 315 cer zan/666,100,114,115 cer . is:subxuntivo presente P6 + enclítico
+SFX 315 guer gan/666,100,114,115 guer . is:subxuntivo presente P6 + enclítico
+SFX 315 quer can/666,100,114,115 quer . is:subxuntivo presente P6 + enclítico
+SFX 315 er ian/666,100,114,115 [áó]er . is:subxuntivo presente P6 + enclítico
+
+
+# C-II irregulares
+# transitiva
+
+# No .dic inclúense varios lemas para cubrir as ditintas raíces dos verbos
+# irregulares así como as variacións de acentuación para cada unha delas.
+# caber, saber, haber, poder, querer, facer, ter, poñer, pracer, traer,
# valer, ver e ser
-# prover e un verbo especial que nos tempos de perfecto regular e
-# nos demis irregular como ver
-
-
-SFX 220 Y 11 #Formas Nominais 2C irregular
-SFX 220 r r/100,103 er
-SFX 220 er r/666,104 er
-SFX 220 r ndo er
-SFX 220 er ndo/666,100,103,104 er
-SFX 220 er ido/10,14 [^cavs]er
-SFX 220 acer eito/10,14 facer
-SFX 220 er ido/10,14 [^f]acer
-SFX 220 oer osto/10,14 poer
-SFX 220 er do/10,14 aer
-SFX 220 er isto/10,14 ver
-SFX 220 er ido/10,14 ser
-
-
-SFX 221 Y 25 #2C irregular
-SFX 221 er o [^abclvts]er
-SFX 221 er on/100,103 ser
-SFX 221 er n/666,104 ser
-SFX 221 er eo ter
-SFX 221 er o/666,100,103,104 ter
-SFX 221 er exo ver
-SFX 221 er xo/666,100,103,104 ver
-SFX 221 er lo valer
-SFX 221 cer go facer
-SFX 221 cer zo [^f]acer
-SFX 221 aber aibo caber
-SFX 221 aber ei/102,103 [hs]aber
-SFX 221 er io [a]er
-SFX 221 r mos [^s]er
-SFX 221 er mos/666,100,103,104 [^s]er
-SFX 221 er omos ser
-SFX 221 er mos/666,100,103,104 ser
-SFX 221 r des [^st]er
-SFX 221 er des/666,100,103,104 [^st]er
-SFX 221 er odes ser
-SFX 221 er des/666,100,103,104 ser
-SFX 221 er endes ter
-SFX 221 er ndes/666,100,103,104 ter
-SFX 221 er edes ter
-SFX 221 er des/666,100,103,104 ter
-
-SFX 222 Y 35 #2C irregular
-SFX 222 r s [^bcvts]er
-SFX 222 ser es ser
-SFX 222 ser s/666,100,103,104 ser
-SFX 222 r s/100,103 ter
-SFX 222 er s/666,104 ter
-SFX 222 r s/100,103 ver
-SFX 222 er s/666,104 ver
-SFX 222 cer s/100,103 facer
-SFX 222 r s [^f]acer
-SFX 222 ber s/100,103 haber
-SFX 222 r s [^h]aber
-SFX 222 er s/100,103 poer
-SFX 222 er e [^bcvts]er
-SFX 222 ser /100,103,104 ser
-SFX 222 er en/100,103 ter
-SFX 222 er n/666,104 ter
-SFX 222 er e/100,103 ver
-SFX 222 er /666,104 ver
-SFX 222 cer i/100,103 facer
-SFX 222 er e [^f]acer
-SFX 222 aber a/100,103 haber
-SFX 222 ber i/100,103 haber
-SFX 222 er e [^h]aber
-SFX 222 oer on/100,103 poer
-SFX 222 r n [^bcvts]er
-SFX 222 er on/100,103 ser
-SFX 222 er n/666,104 ser
-SFX 222 er een ter
-SFX 222 er en/666,100,103,104 ter
-SFX 222 er en/100,103 ver
-SFX 222 er n/666,104 ver
-SFX 222 cer n/100,103 facer
-SFX 222 r n [^f]acer
-SFX 222 ber n/100,103 haber
-SFX 222 r n [^h]aber
-
-SFX 223 Y 15 #2C irregular
-SFX 223 r r/100,103 r
-SFX 223 er r/666,104 er
-SFX 223 ir r/666,104 ir
-SFX 223 0 es r
-SFX 223 er res/666,100,103,104 er
-SFX 223 ir res/666,100,103,104 ir
-SFX 223 0 mos r
-SFX 223 er rmos/666,100,103,104 er
-SFX 223 ir rmos/666,100,103,104 ir
-SFX 223 0 des r
-SFX 223 er rdes/666,100,103,104 er
-SFX 223 ir rdes/666,100,103,104 ir
-SFX 223 0 en r
-SFX 223 er ren/666,100,103,104 er
-SFX 223 ir ren/666,100,103,104 ir
-
-SFX 224 Y 62 #2C irregular
-SFX 224 r ches [^l]er
-SFX 224 er ches/666,100,103,104 [^l]er
-SFX 224 er iches valer
-SFX 224 er ches/666,100,103,104 valer
-SFX 224 ir iches vir
-SFX 224 ir ches/666,100,103,104 vir
-SFX 224 or uches for
-SFX 224 or ches/666,100,103,104 for
-SFX 224 er o [^lu]er
-SFX 224 guer go guer
-SFX 224 er eu/102,103 valer
-SFX 224 er u/666,104 valer
-SFX 224 ir iu/102,103 vir
-SFX 224 ir u/666,104 vir
-SFX 224 r i/100,103 for
-SFX 224 or i/666,104 for
-SFX 224 r mos r
-SFX 224 or mos/666,100,103,104 or
-SFX 224 er mos/666,100,103,104 er
-SFX 224 ir mos/666,100,103,104 ir
-SFX 224 r stes r
-SFX 224 or stes/666,100,103,104 or
-SFX 224 er stes/666,100,103,104 er
-SFX 224 ir stes/666,100,103,104 ir
-SFX 224 0 on r
-SFX 224 or ron/666,100,103,104 or
-SFX 224 er ron/666,100,103,104 er
-SFX 224 ir ron/666,100,103,104 ir
-SFX 224 0 a r
-SFX 224 or ra/666,100,103,104 or
-SFX 224 er ra/666,100,103,104 er
-SFX 224 ir ra/666,100,103,104 ir
-SFX 224 0 as r
-SFX 224 or ras/666,100,103,104 or
-SFX 224 er ras/666,100,103,104 er
-SFX 224 ir ras/666,100,103,104 ir
-SFX 224 0 amos r
-SFX 224 0 mos/666,100,103,104 r
-SFX 224 0 ades r
-SFX 224 0 des/666,100,103,104 r
-SFX 224 0 an r
-SFX 224 or ran/666,100,103,104 or
-SFX 224 er ran/666,100,103,104 er
-SFX 224 ir ran/666,100,103,104 ir
-SFX 224 r se r
-SFX 224 er se/666,100,103,104 er
-SFX 224 or se/666,100,103,104 or
-SFX 224 ir se/666,100,103,104 ir
-SFX 224 r ses r
-SFX 224 or ses/666,100,103,104 or
-SFX 224 er ses/666,100,103,104 er
-SFX 224 ir ses/666,100,103,104 ir
-SFX 224 er semos/100,103,104 er
-SFX 224 ir semos/100,103,104 ir
-SFX 224 or semos/100,103,104 or
-SFX 224 er sedes/100,103,104 er
-SFX 224 ir sedes/100,103,104 ir
-SFX 224 or sedes/100,103,104 or
-SFX 224 r sen r
-SFX 224 er sen/666,100,103,104 er
-SFX 224 ir sen/666,100,103,104 ir
-SFX 224 or sen/666,100,103,104 or
-
-SFX 225 Y 7 #S2C irregular
-SFX 225 r n [^l]er
-SFX 225 aler alin/666,100,103 valer
-SFX 225 aler aln/104 valer
-SFX 225 ir in/100,103 vir
-SFX 225 ir n/666,104 vir
-SFX 225 or un/100,103 for
-SFX 225 or n/666,104 for
-
-
-SFX 226 Y 21 #2C irregular
-SFX 226 er a [^cao]er
-SFX 226 cer za cer
-SFX 226 er ia [ao]er
-SFX 226 er as [^cao]er
-SFX 226 er zas cer
-SFX 226 er ias [ao]er
-SFX 226 er amos [^cao]er
-SFX 226 er mos/666,100,103,104 [^cao]er
-SFX 226 cer zamos cer
-SFX 226 cer zmos/666,100,103,104 cer
-SFX 226 er iamos [ao]er
-SFX 226 er imos/666,100,103,104 [ao]er
-SFX 226 er ades [^cao]er
-SFX 226 er des/666,100,103,104 [^cao]er
-SFX 226 cer zades cer
-SFX 226 cer zdes/666,100,103,104 cer
-SFX 226 er iades [ao]er
-SFX 226 er ides/666,100,103,104 [ao]er
-SFX 226 er an [^cao]er
-SFX 226 cer zan cer
-SFX 226 er ian [ao]er
-
-SFX 227 Y 20 #2C irregular
-SFX 227 0 ei/102,103 r
-SFX 227 0 i/666,104 r
-SFX 227 0 as/666,100,103 r
-SFX 227 0 s/104 r
-SFX 227 0 a/666,100,103 r
-SFX 227 0 /104 r
-SFX 227 0 emos r
-SFX 227 0 mos/666,100,103,104 r
-SFX 227 0 edes r
-SFX 227 0 des/666,100,103,104 r
-SFX 227 0 an/666,100,103 r
-SFX 227 0 n/104 r
-SFX 227 0 a/100,103,104 r
-SFX 227 0 as/100,103,104 r
-SFX 227 0 iamos r
-SFX 227 0 imos/666,100,103,104 r
-SFX 227 0 iades r
-SFX 227 0 ides/666,100,103,104 r
-SFX 227 0 an r
-SFX 227 0 an/100,103,104 r
-
-
-SFX 228 Y 14 #Segunda conxugacin irregular
-SFX 228 er a [^s]er
-SFX 228 er a/666,100,103,104 [^s]er
-SFX 228 er as [^s]er
-SFX 228 er as/666,100,103,104 [^s]er
-SFX 228 er iamos [^sao]er
-SFX 228 er imos/666,100,103,104 [^sao]er
-SFX 228 er amos [ao]er
-SFX 228 er mos/666,100,103,104 [ao]er
-SFX 228 er iades [^sao]er
-SFX 228 er ides/666,100,103,104 [^sao]er
-SFX 228 er ades [ao]er
-SFX 228 er des/666,100,103,104 [ao]er
-SFX 228 er an [^s]er
-SFX 228 er an/666,100,103,104 [^s]er
-
-
-SFX 229 Y 10 #2C irregular
-SFX 229 er e/666,100,103 ser
-SFX 229 er /104 ser
-SFX 229 r de [^bt]er
-SFX 229 er de/666,100,103,104 [^bt]er
-SFX 229 r de [^h]aber
-SFX 229 er de/666,100,103,104 [^h]aber
-SFX 229 r nde ter
-SFX 229 er nde/666,100,103,104 ter
-SFX 229 r de ter
-SFX 229 er de/666,100,103,104 ter
-
-SFX 232 Y 23 #Compostos de facer, poer, ter e ver
-SFX 232 acer s/104 facer
-SFX 232 cer s/666,100,103 facer
-SFX 232 oer s/104 poer
-SFX 232 er s/666,100,103 poer
-SFX 232 er s/104 ter
-SFX 232 er s/100,103,104 ver
-SFX 232 er s/666,100,103 [tv]er
-SFX 232 cer i/100,103 facer
-SFX 232 acer i/666,104 facer
-SFX 232 oer n/104 poer
-SFX 232 er n/666,100,103 poer
-SFX 232 er n/104 ter
-SFX 232 r n/666,100,103 ter
-SFX 232 er /104 ver
-SFX 232 er e/666,100,103 ver
-SFX 232 acer n/104 facer
-SFX 232 cer n/666,100,103 facer
-SFX 232 er en poer
-SFX 232 oer en/666,100,103,104 poer
-SFX 232 er een ter
-SFX 232 er en/666,100,103,104 ter
-SFX 232 er n/104 ver
-SFX 232 er en/666,100,103 ver
-
-
-SFX 235 Y 2 #Compostos de ver
-SFX 235 ir n/104 vir
-SFX 235 ir in/666,100,103 vir
-
-SFX 240 Y 25 #2C irregular con cambio de acento na raz
-SFX 240 er o/666,100,103,104 [^bcl]er
-SFX 240 ler llo/666,100,103,104 vler
-SFX 240 cer go/666,100,103,104 fcer
-SFX 240 cer zo/666,100,103,104 [^f]cer
-SFX 240 ber ibo/666,100,103,104 cber
-SFX 240 ber i/666,104 [hs]ber
-SFX 240 er io/666,100,103,104 []er
-SFX 240 r s/666,100,103,104 [^bc]er
-SFX 240 cer s/666,104 fcer
-SFX 240 r s/666,100,103,104 [^f]cer
-SFX 240 ber s/666,104 hber
-SFX 240 r s/666,100,103,104 [^h]ber
-SFX 240 er s/666,104 per
-SFX 240 er e/666,100,103,104 [^bcts]er
-SFX 240 cer i/666,104 fcer
-SFX 240 er e/666,100,103,104 [^f]acer
-SFX 240 ber /666,104 hber
-SFX 240 ber i/666,104 hber
-SFX 240 er e/666,100,103,104 [^h]ber
-SFX 240 er n/666,104 per
-SFX 240 r n/666,100,103,104 [^bcts]er
-SFX 240 ber n/666,104 hber
-SFX 240 r n/666,100,103,104 [^h]ber
-SFX 240 cer n/666,104 fcer
-SFX 240 r n/666,100,103,104 [^f]cer
-
-SFX 241 Y 2 #2C irregular con cambio de acento na raz
-SFX 241 r n/666,100,103,104 [^l]er
-SFX 241 er o/666,100,103,104 [^l]er
-
-SFX 242 Y 6 #2C irregular con cambio de acento na raz
-SFX 242 er a/666,100,103,104 [^cao]er
-SFX 242 cer za/666,100,103,104 cer
-SFX 242 er ia/666,100,103,104 [ao]er
-SFX 242 er as/666,100,103,104 [^cao]er
-SFX 242 er zas/666,100,103,104 cer
-SFX 242 er ias/666,100,103,104 [ao]er
-
-# ---------------- REGRAS VERBOS DA TERCEIRA CONXUGACIN -------------------
-
-# No .dic inclense dous lemas. O segundo lema e para a formacin das formas
-# verbais que levan un acento que non existe na raz orixinal do verbo.
+# prover e un verbo especial que nos tempos de perfecto é regular e
+# nos demáis irregular como ver
+
+# abster afacer antepoñer ...
+SFX 320 Y 19 # C-II Formas Nominais irregular
+SFX 320 r r/100,114 er . is:infinitivo P1 / P3 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 320 er ér/666,115 er . is:infinitivo P1 / P3 + enclítico polisílabo
+SFX 320 r ndo er . is:xerundio
+SFX 320 er éndo/666,100,114,115 er . is:xerundio + enclítico
+SFX 320 er ido/10,15 [^cñavs]er . is:participio
+SFX 320 acer eito/10,15 facer . is:participio
+SFX 320 er ido/10,15 [^f]acer . is:participio
+SFX 320 oñer osto/10,15 poñer . is:participio
+SFX 320 er ído/10,15 aer . is:participio
+SFX 320 er isto/10,15 ver . is:participio
+SFX 320 er ido/10,15 ser . is:participio
+SFX 320 0 es r . is:infinitivo P2
+SFX 320 er éres/666,100,112,113 er . is:infinitivo P2 + enclítico
+SFX 320 0 mos r . is:infinitivo P4
+SFX 320 er érmos/666,100,116,117 er . is:infinitivo P4 + enclítico
+SFX 320 0 des r . is:infinitivo P5
+SFX 320 er érdes/666,100,118,119 er . is:infinitivo P5 + enclítico
+SFX 320 0 en r . is:infinitivo P6
+SFX 320 er éren/666,100,114,115 er . is:infinitivo P6 + enclítico
+
+# abster afacer antepoñer ...
+SFX 321 Y 25 #C-II irregular
+SFX 321 er o [^abclvts]er . is:presente P1
+SFX 321 er on/100,110 ser . is:presente P1 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 321 er ón/666,111 ser . is:presente P1 + enclítico polisílabo
+SFX 321 er eño ter . is:presente P1
+SFX 321 er éño/666,100,110,111 ter . is:presente P1 + enclítico
+SFX 321 er exo ver . is:presente P1
+SFX 321 er éxo/666,100,110,111 ver . is:presente P1 + enclítico
+SFX 321 er lo valer . is:presente P1
+SFX 321 cer go facer . is:presente P1
+SFX 321 cer zo [^f]acer . is:presente P1
+SFX 321 aber aibo caber . is:presente P1
+SFX 321 aber ei/101,110 [hs]aber . is:presente P1 [ + acusativo P3 tras ditongo decrecente / + enclítico monosílabo]
+SFX 321 er io [a]er . is:presente P1
+SFX 321 r mos [^s]er . is:presente P4
+SFX 321 er émos/666,100,116,117 [^s]er . is:presente P4 + enclítico
+SFX 321 er omos ser . is:presente P4
+SFX 321 er ómos/666,100,116,117 ser . is:presente P4 + enclítico
+SFX 321 r des [^st]er . is:presente P5
+SFX 321 er édes/666,100,118,119 [^st]er . is:presente P5 + enclítico
+SFX 321 er odes ser . is:presente P5
+SFX 321 er ódes/666,100,118,119 ser . is:presente P5 + enclítico
+SFX 321 er endes ter . is:presente P5
+SFX 321 er éndes/666,100,118,119 ter . is:presente P5 + enclítico
+SFX 321 er edes ter . is:presente P5
+SFX 321 er édes/666,100,118,119 ter . is:presente P5 + enclítico
+
+# caber facer haber poder poñer pracer querer saber ser eser érer ter traer valer e ver
+SFX 322 Y 38 #C-II irregular facer haber poñer ser ter ver
+SFX 322 r s [^rñbcvts]er . is:presente P2
+SFX 322 r s [^é]rer . is:presente P2
+SFX 322 ser s/100,112 eser . is:presente P2 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 322 rer s/666,113 érer . is:presente P2 + enclítico polisílabo
+SFX 322 r s/100,112 ter . is:presente P2 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 322 er és/666,113 ter . is:presente P2 + enclítico polisílabo
+SFX 322 r s/100,112 ver . is:presente P2 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 322 er és/666,113 ver . is:presente P2 + enclítico polisílabo
+SFX 322 cer s/100,112 facer . is:presente P2 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 322 r s [^f]acer . is:presente P2
+SFX 322 ber s/100,112 haber . is:presente P2 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 322 r s [^h]aber . is:presente P2
+SFX 322 ñer s/100,112 poñer . is:presente P2 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 322 er e [^ñbcvts]er . is:presente P3 / imperativo P2
+SFX 322 rer 0/100,114,115 érer . is:presente P3 [ + enclítico]
+SFX 322 er en/100,114 ter . is:presente P3 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 322 er én/666,115 ter . is:presente P3 + enclítico polisílabo
+SFX 322 er e/100,114 ver . is:presente P3 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 322 er é/666,115 ver . is:presente P3 + enclítico polisílabo
+SFX 322 cer i/100,101,114 facer . is:presente P3 [ + acusativo P3 tras ditongo decrecente / enclítico monosílabo]
+SFX 322 er e [^f]acer . is:presente P3
+SFX 322 aber a/100,114 haber . is:presente P3 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 322 aber á/666,115 haber . is:presente P3 + enclítico polisílabo
+SFX 322 ber i/100,101,114 haber . is:presente impersoal [ + acusativo P3 tras ditongo decrecente / enclítico monosílabo]
+SFX 322 er e [^h]aber . is:presente P3
+SFX 322 oñer on/100,114 poñer . is:presente P3 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 322 r n [^bcvts]er . is:presente P6
+SFX 322 er on/100,110,114 ser . is:presente P1 / P6 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 322 er ón/666,111,115 ser . is:presente P1 / P6 + enclítico polisílabo
+SFX 322 er eñen ter . is:presente P6
+SFX 322 er éñen/666,100,114,115 ter . is:presente P6+ enclítico
+SFX 322 er en/100,114 ver . is:presente P6 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 322 er én/666,115 ver . is:presente P6 + enclítico polisílabo
+SFX 322 cer n/100,114 facer . is:presente P6 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 322 r n [^f]acer . is:presente P6
+SFX 322 ber n/100,114 haber . is:presente P6 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 322 aber án/666,113,115 haber . is:presente P6 + enclítico polisílabo
+SFX 322 r n [^h]aber . is:presente P6
+
+# abstiver afixer antepuxer apoñer apuxer arrepuxer ativer compuxer contiver contrafixer contrapuxer couber
+# depuxer desafixer desapuxer descompuxer desfixer detiver dispuxer empuxer entretiver entrevir expuxer
+# fixer for houber impuxer indispuxer interpuxer mantiver obtiver opuxer pospuxer predispuxer presupuxer
+# previr propuxer prouguer prover puider puxer quixer rarefixer recompuxer refixer reimpuxer repuxer retiver revir
+# satisfixer sobreexpuxer sostiver souber subexpuxer superpuxer supuxer tiver traspuxer trouxer tumefixer vir xustapuxer
+SFX 323 Y 15 # subxuntivo futuro
+SFX 323 r r/100,110,114 r . is:subxuntivo futuro P1 / P3 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 323 er ér/666,111,115 er . is:subxuntivo futuro P1 / P3 + enclítico polisílabo
+SFX 323 ir ír/666,111,115 ir . is:subxuntivo futuro P1 / P3 + enclítico polisílabo
+SFX 323 0 es r . is:subxuntivo futuro P2
+SFX 323 er éres/666,100,112,113 er . is:subxuntivo futuro P2 + enclítico
+SFX 323 ir íres/666,100,112,113 ir . is:subxuntivo futuro P2 + enclítico
+SFX 323 0 mos r . is:subxuntivo futuro P4
+SFX 323 er érmos/666,100,116,117 er . is:subxuntivo futuro P4 + enclítico
+SFX 323 ir írmos/666,100,116,117 ir . is:subxuntivo futuro P4 + enclítico
+SFX 323 0 des r . is:subxuntivo futuro P5
+SFX 323 er érdes/666,100,118,119 er . is:subxuntivo futuro P5 + enclítico
+SFX 323 ir írdes/666,100,118,119 ir . is:subxuntivo futuro P5 + enclítico
+SFX 323 0 en r . is:subxuntivo futuro P6
+SFX 323 er éren/666,100,114,115 er . is:subxuntivo futuro P6 + enclítico
+SFX 323 ir íren/666,100,114,115 ir . is:subxuntivo futuro P6 + enclítico
+
+# abstiver afixer antepuxer apuxer arrepuxer ativer compuxer contiver contrafixer contrapuxer couber depuxer
+# desafixer desapuxer descompuxer desfixer detiver dispuxer empuxer entretiver entrevir expuxer fixer for houber
+# impuxer indispuxer interpuxer mantiver obtiver opuxer pospuxer predispuxer presupuxer previr propuxer prouguer
+# puider puxer quixer rarefixer recompuxer refixer reimpuxer repuxer retiver revir satisfixer sobreexpuxer sostiver
+# souber subexpuxer superpuxer supuxer tiver traspuxer trouxer tumefixer valer vir xustapuxer
+SFX 324 Y 62
+SFX 324 r ches [^l]er . is:pretérito P2
+SFX 324 er éches/666,100,112,113 [^l]er . is:pretérito P2 + enclítico
+SFX 324 er iches valer . is:pretérito P2
+SFX 324 er íches/666,100,112,113 valer . is:pretérito P2 + enclítico
+SFX 324 ir iches vir . is:pretérito P2
+SFX 324 ir íches/666,100,112,113 vir . is:pretérito P2 + enclítico
+SFX 324 or uches for . is:pretérito P2
+SFX 324 or úches/666,100,112,113 for . is:pretérito P2 + enclítico
+SFX 324 er o [^lu]er . is:pretérito P3
+SFX 324 guer go guer . is:pretérito P3
+SFX 324 er eu/101,114 valer . is:pretérito P3 [ + acusativo P3 tras ditongo decrecente / enclítico monosílabo]
+SFX 324 er éu/666,115 valer . is:pretérito P3 + enclítico polisílabo
+SFX 324 ir iu/101,114 vir . is:pretérito P3 [ + acusativo P3 tras ditongo decrecente / enclítico monosílabo]
+SFX 324 ir íu/666,115 vir . is:pretérito P3 + enclítico polisílabo
+SFX 324 r i/101,114 for . is:pretérito P3 [ + acusativo P3 tras ditongo decrecente / enclítico monosílabo]
+SFX 324 or ói/666,115 for . is:pretérito P3 + enclítico polisílabo
+SFX 324 r mos r . is:pretérito P4
+SFX 324 or ómos/666,100,116,117 or . is:pretérito P4 + enclítico
+SFX 324 er émos/666,100,116,117 er . is:pretérito P4 + enclítico
+SFX 324 ir ímos/666,100,116,117 ir . is:pretérito P4 + enclítico
+SFX 324 r stes r . is:pretérito P5
+SFX 324 or óstes/666,100,118,119 or . is:pretérito P5 + enclítico
+SFX 324 er éstes/666,100,118,119 er . is:pretérito P5 + enclítico
+SFX 324 ir ístes/666,100,118,119 ir . is:pretérito P5 + enclítico
+SFX 324 0 on r . is:pretérito P6
+SFX 324 or óron/666,100,114,115 or . is:pretérito P6 + enclítico
+SFX 324 er éron/666,100,114,115 er . is:pretérito P6 + enclítico
+SFX 324 ir íron/666,100,114,115 ir . is:pretérito P6 + enclítico
+SFX 324 0 a r . is:antepretérito P1 / P3
+SFX 324 or óra/666,100,110,111,114,115 or . is:antepretérito P1 / P3 + enclítico
+SFX 324 er éra/666,100,110,111,114,115 er . is:antepretérito P1 / P3 + enclítico
+SFX 324 ir íra/666,100,110,111,114,115 ir . is:antepretérito P1 / P3 + enclítico
+SFX 324 0 as r . is:antepretérito P2
+SFX 324 or óras/666,100,112,113 or . is:antepretérito P2 + enclítico
+SFX 324 er éras/666,100,112,113 er . is:antepretérito P2 + enclítico
+SFX 324 ir íras/666,100,112,113 ir . is:antepretérito P2 + enclítico
+SFX 324 0 amos r . is:antepretérito P4
+SFX 324 0 ámos/666,100,116,117 r . is:antepretérito P4 + enclítico
+SFX 324 0 ades r . is:antepretérito P5
+SFX 324 0 ádes/666,100,118,119 r . is:antepretérito P5 + enclítico
+SFX 324 0 an r . is:antepretérito P6
+SFX 324 or óran/666,100,114,115 or . is:antepretérito P6 + enclítico
+SFX 324 er éran/666,100,114,115 er . is:antepretérito P6 + enclítico
+SFX 324 ir íran/666,100,114,115 ir . is:antepretérito P6 + enclítico
+SFX 324 r se r . is:subxuntivo pretérito P1 / P3
+SFX 324 er ése/666,100,110,111,114,115 er . is:subxuntivo pretérito P1 / P3 + enclítico
+SFX 324 or óse/666,100,110,111,114,115 or . is:subxuntivo pretérito P1 / P3 + enclítico
+SFX 324 ir íse/666,100,110,111,114,115 ir . is:subxuntivo pretérito P1 / P3 + enclítico
+SFX 324 r ses r . is:subxuntivo pretérito P2
+SFX 324 or óses/666,100,112,113 or . is:subxuntivo pretérito P2 + enclítico
+SFX 324 er éses/666,100,112,113 er . is:subxuntivo pretérito P2 + enclítico
+SFX 324 ir íses/666,100,112,113 ir . is:subxuntivo pretérito P2 + enclítico
+SFX 324 er ésemos/100,116,117 er . is:subxuntivo pretérito P4 [ + enclítico]
+SFX 324 ir ísemos/100,118,119 ir . is:subxuntivo pretérito P4 [ + enclítico]
+SFX 324 or ósemos/100,118,119 or . is:subxuntivo pretérito P4 [ + enclítico]
+SFX 324 er ésedes/100,118,119 er . is:subxuntivo pretérito P5 [ + enclítico]
+SFX 324 ir ísedes/100,118,119 ir . is:subxuntivo pretérito P5 [ + enclítico]
+SFX 324 or ósedes/100,118,119 or . is:subxuntivo pretérito P5 [ + enclítico]
+SFX 324 r sen r . is:subxuntivo pretérito P6
+SFX 324 er ésen/666,100,114,115 er . is:subxuntivo pretérito P6 + enclítico
+SFX 324 ir ísen/666,100,114,115 ir . is:subxuntivo pretérito P6 + enclítico
+SFX 324 or ósen/666,100,114,115 or . is:subxuntivo pretérito P6 + enclítico
+
+# abstiver afixer antepuxer apuxer arrepuxer ativer compuxer contiver contrafixer contrapuxer couber depuxer desafixer desapuxer
+# descompuxer desfixer detiver dispuxer empuxer entretiver expuxer fixer for houber impuxer indispuxer interpuxer mantiver obtiver
+# opuxer pospuxer predispuxer presupuxer propuxer prouguer puider puxer quixer rarefixer recompuxer refixer reimpuxer repuxer
+# retiver satisfixer sobreexpuxer sostiver souber subexpuxer superpuxer supuxer tiver traspuxer trouxer tumefixer valer vir xustapuxer
+SFX 325 Y 7 #S2C irregular
+SFX 325 r n [^l]er . is:pretérito P1
+SFX 325 aler alín/111 valer . is:pretérito P1 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 325 aler alin/666,100,110 valer . is:pretérito P1 + enclítico monosílabo
+SFX 325 ir in/100,110 vir . is:pretérito P1 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 325 ir ín/666,111 vir . is:pretérito P1 + enclítico polisílabo
+SFX 325 or un/100,110 for . is:pretérito P1 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 325 or ún/666,111 for . is:pretérito P1 + enclítico polisílabo
+
+# absteñer afager antepoñer apoñer arrepoñer ateñer caiber compoñer conteñer contrafager contrapoñer depoñer
+# desafager desapoñer descompoñer desfager deteñer dispoñer empoñer entreteñer entrevexer expoñer fager
+# haxer impoñer indispoñer interpoñer manteñer obteñer opoñer poider poñer pospoñer pracer predispoñer presupoñer
+# prevexer propoñer provexer queirer rarefager recompoñer refager reimpoñer repoñer reteñer revexer saiber satisfager ser sexer
+# sobreexpoñer sosteñer subexpoñer superpoñer supoñer teñer traer traspoñer tumefager valler vexer xustapoñer
+SFX 326 Y 27
+SFX 326 er a [^caox]er . is:subxuntivo presente P1 / P3
+SFX 326 cer za cer . is:subxuntivo presente P1 / P3
+SFX 326 er ia [ao]er . is:subxuntivo presente P1 / P3
+SFX 326 exer éxa/666,100,110,111,114,115 sexer . is:subxuntivo presente P1 / P3 + enclítico
+SFX 326 er a xer . is:subxuntivo presente P1 / P3
+SFX 326 er as [^caox]er . is:subxuntivo presente P2
+SFX 326 er zas cer . is:subxuntivo presente P2
+SFX 326 er ias [ao]er . is:subxuntivo presente P2
+SFX 326 exer éxas/666,100,112,113 sexer . is:subxuntivo presente P2 + enclítico
+SFX 326 er as [^cao]er . is:subxuntivo presente P2
+SFX 326 er amos [^cao]er . is:subxuntivo presente P4
+SFX 326 er ámos/666,100,116,117 [^cao]er . is:subxuntivo presente P4 + enclítico
+SFX 326 cer zamos cer . is:subxuntivo presente P4
+SFX 326 cer zámos/666,100,116,117 cer . is:subxuntivo presente P4 + enclítico
+SFX 326 er iamos [ao]er . is:subxuntivo presente P4
+SFX 326 er iámos/666,100,116,117 [ao]er . is:subxuntivo presente P4 + enclítico
+SFX 326 er ades [^cao]er . is:subxuntivo presente P5
+SFX 326 er ádes/666,100,118,119 [^cao]er . is:subxuntivo presente P5 + enclítico
+SFX 326 cer zades cer . is:subxuntivo presente P5
+SFX 326 cer zádes/666,100,118,119 cer . is:subxuntivo presente P5 + enclítico
+SFX 326 er iades [ao]er . is:subxuntivo presente P5
+SFX 326 er iádes/666,100,118,119 [ao]er . is:subxuntivo presente P5 + enclítico
+SFX 326 er an [^caox]er . is:subxuntivo presente P6
+SFX 326 cer zan cer . is:subxuntivo presente P6
+SFX 326 exer éxan/666,100,114,115 sexer . is:subxuntivo presente P6 + enclítico
+SFX 326 er an xer . is:subxuntivo presente P6
+SFX 326 er ian [ao]er . is:subxuntivo presente P6
+
+# abster afar antepoñer apoñer arrepoñer ater caber compoñer conter contrafar contrapoñer depoñer desafar desapoñer descompoñer
+#desfar deter dispoñer empoñer entreter entrever expoñer far haber impoñer indispoñer interpoñer manter obter opoñer poder poñer
+# pospoñer pracer predispoñer presupoñer prever propoñer prover querer rarefar recompoñer refar reimpoñer repoñer reter rever saber
+# satisfar ser sobreexpoñer soster subexpoñer superpoñer supoñer ter traer traspoñer tumefar valer ver xustapoñer
+SFX 327 Y 19
+SFX 327 0 ei/101,110 r . is:futuro P1 [ + acusativo P3 tras ditongo decrecente / enclítico monosílabo]
+SFX 327 0 éi/666,111 r . is:futuro P1 + enclítico polisílabo
+SFX 327 0 as/666,100,112 r . is:futuro P2 + enclítico monosílabo
+SFX 327 0 ás/113 r . is:futuro P2 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 327 0 a/666,100,114 r . is:futuro P3 + enclítico monosílabo
+SFX 327 0 á/115 r . is:futuro P3 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 327 0 emos r . is:futuro P4
+SFX 327 0 émos/666,100,116,117 r . is:futuro P4 + enclítico
+SFX 327 0 edes r . is:futuro P5
+SFX 327 0 édes/666,100,118,119 r . is:futuro P5 + enclítico
+SFX 327 0 an/666,100,114 r . is:futuro P6 + enclítico monosílabo
+SFX 327 0 án/115 r . is:futuro P6 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 327 0 ía/100,110,111,114,115 r . is:pospretérito P1 / P3 [ + enclítico]
+SFX 327 0 ías/100,112,113 r . is:pospretérito P2 [ + enclítico]
+SFX 327 0 iamos r . is:pospretérito P4
+SFX 327 0 iámos/666,100,118,119 r . is:pospretérito P4 + enclítico
+SFX 327 0 iades r . is:pospretérito P5
+SFX 327 0 iádes/666,100,118,119 r . is:pospretérito P5 + enclítico
+SFX 327 0 ían/100,114,115 r . is:pospretérito P6 [ + enclítico]
+
+# afacer antepoñer apoñer arrepoñer caber compoñer contrafacer contrapoñer depoñer desafacer desapoñer descompoñer
+# desfacer dispoñer empoñer entrever expoñer facer haber impoñer indispoñer interpoñer opoñer poder poñer pospoñer pracer
+# predispoñer presupoñer prever propoñer prover querer rarefacer recompoñer refacer reimpoñer repoñer rever saber satisfacer
+# sobreexpoñer subexpoñer superpoñer supoñer traer traspoñer tumefacer valer ver xustapoñer
+SFX 328 Y 14 # C-II irregular
+SFX 328 er ía [^s]er . is:copretérito P1 / P3
+SFX 328 er ía/666,100,110,111,114,115 [^s]er . is:copretérito P1 / P3 + enclítico
+SFX 328 er ías [^s]er . is:copretérito P2
+SFX 328 er ías/666,100,112,113 [^s]er . is:copretérito P2 + enclítico
+SFX 328 er iamos [^sao]er . is:copretérito P4
+SFX 328 er iámos/666,100,116,117 [^sao]er . is:copretérito P4 + enclítico
+SFX 328 er ïamos [ao]er . is:copretérito P4
+SFX 328 er ïámos/666,100,116,117 [ao]er . is:copretérito P4 + enclítico
+SFX 328 er iades [^sao]er . is:copretérito P5
+SFX 328 er iádes/666,100,118,119 [^sao]er . is:copretérito P5 + enclítico
+SFX 328 er ïades [ao]er . is:copretérito P5
+SFX 328 er ïádes/666,100,118,119 [ao]er . is:copretérito P5 + enclítico
+SFX 328 er ían [^s]er . is:copretérito P6
+SFX 328 er ían/666,100,114,115 [^s]er . is:copretérito P6 + enclítico
+
+# abster afacer antepoñer apoñer arrepoñer ater caber compoñer conter contrafacer contrapoñer depoñer desafacer
+# desapoñer descompoñer desfacer deter dispoñer empoñer entreter entrever expoñer facer haber impoñer indispoñer
+# interpoñer manter obter opoñer poder poñer pospoñer pracer predispoñer presupoñer prever propoñer prover querer
+# rarefacer recompoñer refacer reimpoñer repoñer reter rever saber satisfacer ser sobreexpoñer soster subexpoñer
+# superpoñer supoñer ter traer traspoñer tumefacer valer ver xustapoñer
+SFX 329 Y 9
+SFX 329 er é/112,113 ser . is:imperativo P2 [ + enclítico]
+SFX 329 r de [^bt]er . is:imperativo P5
+SFX 329 er éde/666,100,118,119 [^bt]er . is:imperativo P5 + enclítico
+SFX 329 r de [^h]aber . is:imperativo P5
+SFX 329 er éde/666,100,118,119 [^h]aber . is:imperativo P5 + enclítico
+SFX 329 r nde ter . is:imperativo P5
+SFX 329 er énde/666,100,112,113 ter . is:imperativo P5 + enclítico
+SFX 329 r de ter . is:imperativo P5
+SFX 329 er éde/666,100,112,113 ter . is:imperativo P5 + enclítico
+
+
+# abstiñer atiñer contiñer detiñer entretiñer erer érer mantiñer obtiñer retiñer sostiñer tiñer
+SFX 330 Y 13
+SFX 330 er a er . is:copretérito P1 / P3
+SFX 330 iñer íña/666,100,110,111,114,115 tiñer . is:copretérito P1 / P3 + enclítico
+SFX 330 rer ra/666,100,110,111,114,115 érer . is:copretérito P1 / P3 + enclítico
+SFX 330 er as er . is:copretérito P2
+SFX 330 iñer íñas/666,100,112,113 tiñer . is:copretérito P2 + enclítico
+SFX 330 rer ras/666,100,112,113 érer . is:copretérito P2 + enclítico
+SFX 330 er amos er . is:copretérito P4
+SFX 330 er ámos/666,100,116,117 er . is:copretérito P4 + enclítico
+SFX 330 er ades er . is:copretérito P5
+SFX 330 er ádes/666,100,118,119 er . is:copretérito P5 + enclítico
+SFX 330 er an er . is:copretérito P6
+SFX 330 iñer íñan/666,100,114,115 tiñer . is:copretérito P6 + enclítico
+SFX 330 rer ran/666,100,114,115 érer . is:copretérito P6 + enclítico
+
+# abster afacer antepoñer apoñer arrepoñer ater compoñer conter contrafacer contrapoñer depoñer desafacer
+# desapoñer descompoñer desfacer deter dispoñer empoñer entreter entrever expoñer impoñer indispoñer
+# interpoñer manter obter opoñer pospoñer predispoñer presupoñer prever propoñer prover rarefacer recompoñer
+# refacer reimpoñer repoñer reter rever satisfacer sobreexpoñer soster subexpoñer superpoñer supoñer traspoñer
+# tumefacer xustapoñer
+SFX 332 Y 23 #Compostos de facer, poñer, ter e ver
+SFX 332 acer ás/113 facer . is:presente P2 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 332 cer s/666,100,112 facer . is:presente P2 + enclítico monosílabo
+SFX 332 oñer ós/113 poñer . is:presente P2 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 332 ñer s/666,100,112 poñer . is:presente P2 + enclítico monosílabo
+SFX 332 er és/113 ter . is:presente P2 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 332 er és/113 ver . is:presente P2 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 332 er es/666,100,112 [tv]er . is:presente P2 + enclítico monosílabo
+SFX 332 cer i/101,114 facer . is:presente P3 [ + acusativo P3 tras ditongo decrecente / enclítico monosílabo]
+SFX 332 acer ái/666,115 facer . is:presente P3 + enclítico polisílabo
+SFX 332 oñer ón/115 poñer . is:presente P3 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 332 ñer n/666,100,114 poñer . is:presente P3 + enclítico monosílabo
+SFX 332 er én/115 ter . is:presente P3 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 332 r n/666,100,114 ter . is:presente P3 + enclítico monosílabo
+SFX 332 er é/115 ver . is:presente P3 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 332 er e/666,100,114 ver . is:presente P3 + enclítico monosílabo
+SFX 332 acer án/115 facer . is:presente P6 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 332 cer n/666,100,114 facer . is:presente P6 + enclítico
+SFX 332 er en poñer . is:presente P6
+SFX 332 oñer óñen/666,100,114,115 poñer . is:presente P6 + enclítico
+SFX 332 er eñen ter . is:presente P6
+SFX 332 er éñen/666,100,114,115 ter . is:presente P6 + enclítico
+SFX 332 er én/115 ver . is:presente P6 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 332 er en/666,100,114 ver . is:presente P6 + enclítico monosílabo
+
+# entrevir (entrever) previr (prever) revir (rever)
+SFX 335 Y 2 #Compostos de ver
+SFX 335 ir ín/111 vir . is:pretérito P1 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 335 ir in/666,100,110 vir . is:pretérito P1 + enclítico monosílabo
+
+# cáber fácer háber póder póñer prácer quérer sáber tráer váler
+SFX 340 Y 26 # con cambio de acento na raíz
+SFX 340 er o/666,100,110,111 [^ábcl]er . is:presente P1 + enclítico
+SFX 340 ler llo/666,100,110,111 váler . is:presente P1 + enclítico
+SFX 340 cer go/666,100,110,111 fácer . is:presente P1 + enclítico
+SFX 340 cer zo/666,100,110,111 [^f]ácer . is:presente P1 + enclítico
+SFX 340 ber ibo/666,100,110,111 cáber . is:presente P1 + enclítico
+SFX 340 er io/666,100,110,111 tráer . is:presente P1 + enclítico
+SFX 340 áber éi/666,111 [hs]áber . is:presente P1 + enclítico polisílabo
+SFX 340 er io/666,100,110,111 [á]er . is:presente P1 + enclítico
+SFX 340 r s/666,100,112,113 [^bcñ]er . is:presente P2 + enclítico
+SFX 340 cer s/666,113 fácer . is:presente P2 + enclítico polisílabo
+SFX 340 r s/666,100,112,113 [^f]ácer . is:presente P2 + enclítico
+SFX 340 ber s/666,113 háber . is:presente P2 + enclítico
+SFX 340 r s/666,100,112,113 [^h]áber . is:presente P2 + enclítico
+SFX 340 ñer s/666,113 póñer . is:presente P2 + enclítico
+SFX 340 er e/666,100,114,115 [^bcñts]er . is:presente P3 + enclítico
+SFX 340 cer i/666,115 fácer . is:presente P3 + enclítico polisílabo
+SFX 340 er e/666,100,114,115 [^f]ácer . is:presente P3 + enclítico
+SFX 340 áber á/666,115 háber . is:presente P3 + enclítico polisílabo
+SFX 340 ber i/666,115 háber . is:presente impersoal + enclítico polisílabo
+SFX 340 er e/666,100,114,115 [^h]áber . is:presente P3 + enclítico
+SFX 340 ñer n/666,115 póñer . is:presente P6 + enclítico polisílabo
+SFX 340 r n/666,100,114,115 [^bcts]er . is:presente P6 + enclítico
+SFX 340 ber án/666,115 háber . is:presente P6 + enclítico polisílabo
+SFX 340 r n/666,100,114,115 [^h]áber . is:presente P6 + enclítico
+SFX 340 cer n/666,115 fácer . is:presente P6 + enclítico polisílabo
+SFX 340 r n/666,100,114,115 [^f]ácer . is:presente P6 + enclítico
+
+# abstíver afíxer antepúxer apúxer arrepúxer atíver compúxer contíver contrafíxer contrapúxer cóuber depúxer desafíxer
+# desapúxer descompúxer desfíxer detíver dispúxer empúxer entretíver expúxer fíxer hóuber impúxer indispúxer interpúxer
+# mantíver obtíver opúxer pospúxer predispúxer presupúxer propúxer próuger púider púxer quíxer rarefíxer recompúxer refíxer
+#reimpúxer repúxer retíver satisfíxer sobreexpúxer sostíver sóuber subexpúxer superpúxer supúxer tíver traspúxer tróuxer
+# tumefíxer váler xustapúxer
+SFX 341 Y 2 # con cambio de acento na raíz
+SFX 341 r n/666,100,110,111 [^l]er . is:pretérito P1 + enclítico
+SFX 341 er o/666,100,114,115 [^l]er . is:pretérito P3 + enclítico
+
+# abstéñer afáger antepóñer apóñer arrepóñer atéñer cáiber compóñer contéñer
+# contrafáger contrapóñer depóñer desafáger desapóñer decompóñer desfáger detéñer dispóñer
+# empóñer entretéñer entrevéxer expóñer fáger háxer impóñer indispóñer interpóñer mantéñer obtéñer
+# opóñer póider póñer pospóñer prácer predispóñer presupóñer prevéxer propóñer provéxer
+# quéirer rarefáger recompóñer refáger reimpóñer repóñer retéñer revéxer sáiber satisfáger sobreexpóñer # sobrepoñer#
+# sostéñer subexpóñer superpóñer supóñer téñer tráer traspóñer tumefáger váller véxer xustapóñer
+SFX 342 Y 8 # con cambio de acento na raíz
+SFX 342 er o/666,100,110,111 áger . is:presente P1 + enclítico
+SFX 342 er o/666,100,110,111 [éó]ñer . is:presente P1 + enclítico
+SFX 342 er a/666,100,110,111,114,115 [^cáó]er . is:subxuntivo presente P1 / P3 + enclítico
+SFX 342 cer za/666,100,110,111,114,115 cer . is:subxuntivo presente P1 / P3 + enclítico
+SFX 342 er ia/666,100,110,111,114,115 [áó]er . is:subxuntivo presente P1 / P3 + enclítico
+SFX 342 er as/666,100,112,113 [^cáó]er . is:subxuntivo presente P2 + enclítico
+SFX 342 er zas/666,100,112,113 cer . is:subxuntivo presente P2 + enclítico
+SFX 342 er ias/666,100,112,113 [áó]er . is:subxuntivo presente P2 + enclítico
+
+
+# por e compostos
+# pór/350 e por/351
+# compostos de pór: pospor/350,351
+
+# antepor apor arrepor ...
+SFX 350 Y 3 #Verbo pór e compostos
+SFX 350 r r/100,114 [^ó]r . is:infinitivo P3 / P6 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 350 or ór/666,115 [^ó]r . is:infinitivo P3 / P6 + enclítico polisílabo
+SFX 350 r r/100,114,115 ór . is:infinitivo P3 / P6 [ + enclítico]
+
+SFX 351 Y 45 #Verbo pór e compostos
+SFX 351 r ndo or . is:xerundio
+SFX 351 or óndo/666,100,114,115 or . is:xerundio + enclítico
+SFX 351 r mos or . is:presente P4
+SFX 351 or ómos/666,100,116,117 or . is:presente P4 + enclítico
+SFX 351 r ndes or . is:presente P5
+SFX 351 or óndes/666,100,118,119 or . is:presente P5 + enclítico
+SFX 351 or uña or . is:copretérito P1 / P3
+SFX 351 or úña/666,100,110,111,114,115 or . is:copretérito P1 / P3 + enclítico
+SFX 351 or uñas or . is:copretérito P2
+SFX 351 or úñas/666,100,112,113 or . is:copretérito P2 + enclítico
+SFX 351 or uñamos or . is:copretérito P4
+SFX 351 or uñámos/666,100,116,117 or . is:copretérito P4 + enclítico
+SFX 351 or uñades or . is:copretérito P5
+SFX 351 or uñádes/666,100,118,119 or . is:copretérito P5 + enclítico
+SFX 351 or uñan or . is:copretérito P6
+SFX 351 or úñan/666,100,114,115 or . is:copretérito P6 + enclítico
+SFX 351 0 ei/101,110 or . is:futuro P1 [ + acusativo P3 tras ditongo decrecente / enclítico monosílabo]
+SFX 351 0 éi/666,111 or . is:futuro P1 + enclítico polisílabo
+SFX 351 0 ás/113 or . is:futuro P2 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 351 0 as/666,100,112 or . is:futuro P2 + enclítico monosílabo
+SFX 351 0 á/115 or . is:futuro P3 + enclítico polisílabo]
+SFX 351 0 a/666,100,114 or . is:futuro P3 + enclítico monosílabo
+SFX 351 0 emos or . is:futuro P4
+SFX 351 0 émos/666,100,116,117 or . is:futuro P4 + enclítico
+SFX 351 0 edes or . is:futuro P5
+SFX 351 0 édes/666,100,118,119 or . is:futuro P5 + enclítico
+SFX 351 0 án/115 or . is:futuro P6 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 351 0 an/666,100,114 or . is:futuro P6 + enclítico monosílabo
+SFX 351 0 ía/100,110,111,114,115 or . is:pospretérito P1 / P3 [ + enclítico]
+SFX 351 0 ías/100,112,113 or . is:pospretérito P2 [ + enclítico]
+SFX 351 0 iamos or . is:pospretérito P4
+SFX 351 0 iámos/666,100,116,117 or . is:pospretérito P4 + enclítico
+SFX 351 0 iades or . is:pospretérito P5
+SFX 351 0 iádes/666,100,118,119 or . is:pospretérito P5 + enclítico
+SFX 351 0 ían/100,114,115 or . is:pospretérito P6 [ + enclítico]
+SFX 351 0 es or . is:infinitivo P2
+SFX 351 0 óres/666,100,112,113 or . is:infinitivo P2 + enclítico
+SFX 351 0 mos or . is:infinitivo P4
+SFX 351 0 órmos/666,100,116,117 or . is:infinitivo P4 + enclítico
+SFX 351 0 des or . is:infinitivo P5
+SFX 351 0 órdes/666,100,118,119 or . is:infinitivo P5 + enclítico
+SFX 351 0 en or . is:infinitivo P6
+SFX 351 0 óren/666,100,114,115 or . is:infinitivo P6 + enclítico
+SFX 351 r nde or . is:imperativo P5
+SFX 351 r ónde/666,100,118,119 or . is:imperativo P5 + enclítico
+
+# Conxugación impersoal / defectiva en construción transitiva
+
+# impersoais: amañecer amencer anoitecer atardecer chover estrelecer
+# defectivos: acaecer acaer acontecer aquecer atanguer competer ocorrer suceder
+# amañecer/360
+# amañécer/666,361
+SFX 360 Y 39
+SFX 360 r ndo er . is:xerundio
+SFX 360 er éndo/666,100,114,115 er . is:xerundio + enclítico
+SFX 360 er ido/10,15 er . is:participio
+SFX 360 r r/100,114 er . is:infinitivo P3 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 360 er ér/666,115 er . is:infinitivo P3 + enclítico polisílabo
+SFX 360 er ía/100,110,111,114,115 er . is:copretérito P3 [ + enclítico]
+SFX 360 er ían/100,114,115 er . is:copretérito P6 + enclítico
+SFX 360 0 a/666,100,112,114 er . is:futuro P3 + enclítico monosílabo
+SFX 360 0 á/113,115 er . is:futuro P3 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 360 0 an/666,100,114 er . is:futuro P6 + enclítico monosílabo
+SFX 360 0 án/115 er . is:futuro P6 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 360 0 ía/100,110,111,114,115 er . is:pospretérito P3 [ + enclítico]
+SFX 360 0 ían/100,112,113,114,115 er . is:pospretérito P6 [ + enclítico]
+SFX 360 er a [^cuao]er . is:subxuntivo presente P3
+SFX 360 cer za cer . is:subxuntivo presente P3
+SFX 360 guer ga guer . is:subxuntivo presente P3
+SFX 360 quer ca quer . is:subxuntivo presente P3
+SFX 360 er ia [ao]er . is:subxuntivo presente P3
+SFX 360 er an [^cuao]er . is:subxuntivo presente P6
+SFX 360 cer zan cer . is:subxuntivo presente P6
+SFX 360 er gan guer . is:subxuntivo presente P6
+SFX 360 er can quer . is:subxuntivo presente P6
+SFX 360 er ian [ao]er . is:subxuntivo presente P6
+SFX 360 er e er . is:presente P3
+SFX 360 r n er . is:presente P6
+SFX 360 er eu/101,114 er . is: pretérito P3 [ + acusativo P3 tras ditongo decrecente / + enclítico monosílabo]
+SFX 360 er éu/666,115 er . is: pretérito P3 + enclítico polisílabo
+SFX 360 0 on er . is: pretérito P6
+SFX 360 er éron/666,100,114,115 er . is: pretérito P6 + enclítico
+SFX 360 0 a er . is: antepretérito P3
+SFX 360 er éra/666,100,110,111,114,115 er . is: antepretérito P3 + enclítico
+SFX 360 0 an er . is: antepretérito P6
+SFX 360 er éran/666,100,114,115 er . is: antepretérito P6 + enclítico
+SFX 360 r se er . is: subxuntivo pretérito P3
+SFX 360 er ése/666,100,110,111,114,115 er . is: subxuntivo pretérito P3 + enclítico
+SFX 360 r sen er . is: subxuntivo pretérito P6
+SFX 360 er ésen/666,100,114,115 er . is: subxuntivo pretérito P6 + enclítico
+SFX 360 0 en er . is: infinitivo / subxuntivo futuro P6
+SFX 360 er éren/666,100,114,115 er . is: infinitivo / subxuntivo futuro P6 + enclítico
+
+SFX 361 Y 12 #C2 con cambio de acento na raíz
+SFX 361 er e/666,100,114,115 er . is:presente P3 + enclítico
+SFX 361 r n/666,100,114,115 er . is:presente P6 + enclítico
+SFX 361 er a/666,100,110,111 [^cuáó]er . is:subxuntivo presente P3 + enclítico
+SFX 361 cer za/666,100,110,111,114,115 cer . is:subxuntivo presente P3 + enclítico
+SFX 361 guer ga/666,100,110,111,114,115 guer . is:subxuntivo presente P3 + enclítico
+SFX 361 quer ca/666,100,110,111,114,115 quer . is:subxuntivo presente P3 + enclítico
+SFX 361 er ia/666,100,110,111,114,115 [áó]er . is:subxuntivo presente P3 + enclítico
+SFX 361 er an/666,100,114,115 [^cuáó]er . is:subxuntivo presente P6 + enclítico
+SFX 361 cer zan/666,100,114,115 cer . is:subxuntivo presente P6 + enclítico
+SFX 361 guer gan/666,100,114,115 guer . is:subxuntivo presente P6 + enclítico
+SFX 361 quer can/666,100,114,115 quer . is:subxuntivo presente P6 + enclítico
+SFX 361 er ian/666,100,114,115 [áó]er . is:subxuntivo presente P6 + enclítico
+
+
+#defectivos converxer e expeler ############# revisar expelen presente P6
+#converxer/362
+#convérxer/666,363
+SFX 362 Y 81 # C-II regular
+SFX 362 r ndo er . is:xerundio
+SFX 362 er éndo/666,100,114,115 er . is:xerundio + enclítico
+SFX 362 er ido/10,15 er . is:participio
+SFX 362 r r/100,114 er . is:infinitivo P1 / P3 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 362 er ér/666,115 er . is:infinitivo P1 / P3 + enclítico polisílabo
+SFX 362 r mos er . is:presente P4 / pretérito P4
+SFX 362 er émos/666,100,116,117 er . is:presente P4 / pretérito P4 + enclítico
+SFX 362 r des er . is:presente P5
+SFX 362 er édes/666,100,118,119 er . is:presente P5 + enclítico
+SFX 362 er ía/100,110,111,114,115 er . is:copretérito P1 / P3 [ + enclítico]
+SFX 362 er ías/100,112,113 er . is:copretérito P2 + enclítico
+SFX 362 er iamos [^ao]er . is:copretérito P4
+SFX 362 er iámos/666,100,116,117 [^ao]er . is:copretérito P4 + enclítico
+SFX 362 er ïamos [ao]er . is:copretérito P4
+SFX 362 er ïámos/666,100,116,117 [ao]er . is:copretérito P4 + enclítico
+SFX 362 er iades [^ao]er . is:copretérito P5
+SFX 362 er iádes/666,100,118,119 [^ao]er . is:copretérito P5 + enclítico
+SFX 362 er ïades [ao]er . is:copretérito P5
+SFX 362 er ïádes/666,100,118,119 [ao]er . is:copretérito P5 + enclítico
+SFX 362 er ían/100,114,115 er . is:copretérito P6 + enclítico
+SFX 362 0 ei/101,110 er . is:futuro P1 [ + acusativo P3 tras ditongo decrecente / + enclítico monosílabo]
+SFX 362 0 éi/666,111 er . is:futuro P1 + enclítico
+SFX 362 0 as/666,100,112 er . is:futuro P2 + enclítico monosílabo
+SFX 362 0 ás/113 er . is:futuro P2 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 362 0 a/666,100,112,114 er . is:futuro P3 + enclítico monosílabo
+SFX 362 0 á/113,115 er . is:futuro P3 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 362 0 emos er . is:futuro P4
+SFX 362 0 émos/666,100,116,117 er . is:futuro P4 + enclítico
+SFX 362 0 edes er . is:futuro P5
+SFX 362 0 édes/666,100,112,113 er . is:futuro P5 + enclítico
+SFX 362 0 an/666,100,114 er . is:futuro P6 + enclítico monosílabo
+SFX 362 0 án/115 er . is:futuro P6 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 362 0 ía/100,110,111,114,115 er . is:pospretérito P1 / P3 [ + enclítico]
+SFX 362 0 ías/100,112,113 er . is:pospretérito P2 [ + enclítico]
+SFX 362 0 iamos er . is:pospretérito P4
+SFX 362 0 iámos/666,100,116,117 er . is:pospretérito P4 + enclítico
+SFX 362 0 iades er . is:pospretérito P5
+SFX 362 0 iádes/666,100,118,119 er . is:pospretérito P5 + enclítico
+SFX 362 0 ían/100,112,113,114,115 er . is:pospretérito P6 [ + enclítico]
+SFX 362 r de er . is:imperativo P5
+SFX 362 er éde/666,100,118,119 er . is:imperativo P5 + enclítico
+SFX 362 r n er . is:presente P6
+SFX 362 er ín/111 er . is:pretérito P1 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 362 er in/666,100,110 er . is:pretérito P1 + enclítico monosílabo
+SFX 362 er iches [^ao]er . is: pretérito P2
+SFX 362 er íches [ao]er . is: pretérito P2
+SFX 362 er íches/666,100,112,113 er . is: pretérito P2 + enclítico
+SFX 362 er eu/101,114 er . is: pretérito P3 [ + acusativo P3 tras ditongo decrecente / + enclítico monosílabo]
+SFX 362 er éu/666,115 er . is: pretérito P3 + enclítico polisílabo
+SFX 362 r mos er . is: pretérito P4
+SFX 362 er émos/666,100,116,117 er . is: pretérito P4 + enclítico
+SFX 362 r stes er . is: pretérito P5
+SFX 362 er éstes/666,100,118,119 er . is: pretérito P5 + enclítico
+SFX 362 0 on er . is: pretérito P6
+SFX 362 er éron/666,100,114,115 er . is: pretérito P6 + enclítico
+SFX 362 0 a er . is: antepretérito P1 / P3
+SFX 362 er éra/666,100,110,111,114,115 er . is: antepretérito P1 / P3 + enclítico
+SFX 362 0 as er . is: antepretérito P2
+SFX 362 er éras/666,100,112,113 er . is: antepretérito P2 + enclítico
+SFX 362 0 amos er . is: antepretérito P4
+SFX 362 0 ámos/666,100,116,117 er . is: antepretérito P4 + enclítico
+SFX 362 0 ades er . is: antepretérito P5
+SFX 362 0 ádes/666,100,118,119 er . is: antepretérito P5 + enclítico
+SFX 362 0 an er . is: antepretérito P6
+SFX 362 er éran/666,100,114,115 er . is: antepretérito P6 + enclítico
+SFX 362 r se er . is: subxuntivo pretérito P1 / P3
+SFX 362 er ése/666,100,110,111,114,115 er . is: subxuntivo pretérito P1 / P3 + enclítico
+SFX 362 r ses er . is: subxuntivo pretérito P2
+SFX 362 er éses/666,100,112,113 er . is: subxuntivo pretérito P2 + enclítico
+SFX 362 er ésemos/100,116,117 er . is: subxuntivo pretérito P4 [ + enclítico]
+SFX 362 er ésedes/100,118,119 er . is: subxuntivo pretérito P5 [ + enclítico]
+SFX 362 r sen er . is: subxuntivo pretérito P6
+SFX 362 er ésen/666,100,114,115 er . is: subxuntivo pretérito P6 + enclítico
+SFX 362 0 es er . is: infinitivo / subxuntivo futuro P2
+SFX 362 er éres/666,100,112,113 er . is: infinitivo / subxuntivo futuro P2 + enclítico
+SFX 362 0 mos er . is: infinitivo / subxuntivo futuro P4
+SFX 362 er érmos/666,100,116,117 er . is: infinitivo / subxuntivo futuro P4 + enclítico
+SFX 362 0 des er . is: infinitivo / subxuntivo futuro P5
+SFX 362 er érdes/666,100,118,119 er . is: infinitivo / subxuntivo futuro P5 + enclítico
+SFX 362 0 en er . is: infinitivo / subxuntivo futuro P6
+SFX 362 er éren/666,100,114,115 er . is: infinitivo / subxuntivo futuro P6 + enclítico
+
+SFX 363 Y 1 #C2 con cambio de acento na raíz
+SFX 363 r n/666,100,114,115 er . is:presente P6 + enclítico
+
+# defectivo pracer
+# pracer/320,321,322,323,326,327,328,329
+# prácer/666,340,342
+# prouguer/666,323,324,325
+# próuger/666,341
+
+# pracer/364
+# prouguer/666,365
+# prácer/666,366
+# próuger/666,367
+
+# pracer
+SFX 364 Y 21
+SFX 364 r r/100,114 er . is:infinitivo P3 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 364 er ér/666,115 er . is:infinitivo P3 + enclítico polisílabo
+SFX 364 r ndo er . is:xerundio
+SFX 364 er éndo/666,100,114,115 er . is:xerundio + enclítico
+SFX 364 er ido/10,15 er . is:participio
+SFX 364 er e cer . is:presente P3
+SFX 364 r n cer . is:presente P6
+SFX 364 0 en r . is:infinitivo / subxuntivo futuro P6
+SFX 364 er éren/666,100,114,115 er . is:infinitivo / subxuntivo futuro P6 + enclítico
+SFX 364 cer za cer . is:subxuntivo presente P3
+SFX 364 cer zan cer . is:subxuntivo presente P6
+SFX 364 0 a/666,100,114 r . is:futuro P3 + enclítico monosílabo
+SFX 364 0 á/115 r . is:futuro P3 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 364 0 an/666,100,114 r . is:futuro P6 + enclítico monosílabo
+SFX 364 0 án/115 r . is:futuro P6 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 364 0 ía/100,110,111,114,115 r . is:pospretérito P3 [ + enclítico]
+SFX 364 0 ían/100,114,115 r . is:pospretérito P6 [ + enclítico]
+SFX 364 er ía [^s]er . is:copretérito P3
+SFX 364 er ía/666,100,110,111,114,115 [^s]er . is:copretérito P3 + enclítico
+SFX 364 er ían [^s]er . is:copretérito P6
+SFX 364 er ían/666,100,114,115 [^s]er . is:copretérito P6 + enclítico
+
+# prouguer
+SFX 365 Y 15 # subxuntivo futuro
+SFX 365 r r/100,114 r . is:subxuntivo futuro P3 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 365 er ér/666,115 er . is:subxuntivo futuro P3 + enclítico polisílabo
+SFX 365 0 en r . is:subxuntivo futuro P6
+SFX 365 er éren/666,100,114,115 er . is:subxuntivo futuro P6 + enclítico
+SFX 365 guer go guer . is:pretérito P3
+SFX 365 0 on r . is:pretérito P6
+SFX 365 er éron/666,100,114,115 er . is:pretérito P6 + enclítico
+SFX 365 0 a r . is:antepretérito P3
+SFX 365 er éra/666,100,110,111,114,115 er . is:antepretérito P3 + enclítico
+SFX 365 0 an r . is:antepretérito P6
+SFX 365 er éran/666,100,114,115 er . is:antepretérito P6 + enclítico
+SFX 365 r se r . is:subxuntivo pretérito P3
+SFX 365 er ése/666,100,110,111,114,115 er . is:subxuntivo pretérito P3 + enclítico
+SFX 365 r sen r . is:subxuntivo pretérito P6
+SFX 365 er ésen/666,100,114,115 er . is:subxuntivo pretérito P6 + enclítico
+
+# prácer
+SFX 366 Y 3 # con cambio de acento na raíz
+SFX 366 cer za/666,100,114,115 cer . is:subxuntivo presente P3 + enclítico
+SFX 366 er e/666,100,114,115 [^f]ácer . is:presente P3 + enclítico
+SFX 366 r n/666,100,114,115 [^f]ácer . is:presente P6 + enclítico
+
+# próuger
+SFX 367 Y 1 # con cambio de acento na raíz
+SFX 367 er o/666,100,114,115 [^l]er . is:pretérito P3 + enclítico
+
+# decer infinitivo xerundio presente P4 presente P5
+SFX 368 Y 8 # con cambio de acento na raíz
+SFX 368 r r/100,114 decer . is:infinitivo P3 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 368 er ér/666,115 decer . is:infinitivo P3 + enclítico polisílabo
+SFX 368 r ndo decer . is:xerundio
+SFX 368 er éndo/666,100,114,115 decer . is:xerundio + enclítico
+SFX 368 r mos decer . is:presente P4
+SFX 368 er émos/666,100,116,117 decer . is:presente P4 + enclítico
+SFX 368 r des decer . is:presente P5
+SFX 368 er édes/666,100,118,119 decer . is:presente P5 + enclítico
+
+# C-II
+# intransitiva
+
+# No .dic inclúense dous lemas. O segundo lema e para a formación das formas
+# verbais que levan un acento que non existe na raíz orixinal do verbo.
+# Paradigma dos verbos regulares
+# varrer/210,212,212 e várrer/666,215
+# Os verbos ler e crer son parcialmente irregulares na 1ª, 2ª e 3ª PS
+# e 3ª PP do Presente de Indicativo e na 1ª PS do Pretérito de Indicativo
+# Os compostos de ler e crer e o sobreser presentan a mesma iregularidade
+# aínda que varía a acentuación por ser os primeiros monosílabo.
+# ler/210,212,213 e lér/666,215
+# reler/210,212,214 e relér/666,215
+# C-II regular en construción intransitiva
+SFX 410 Y 91 # C-II regular
+SFX 410 r ndo er . is:xerundio
+SFX 410 er éndo/666,124,125 er . is:xerundio + enclítico
+SFX 410 er ido/10,15 [^ao]er . is:participio
+SFX 410 er ído/10,15 [ao]er . is:participio
+SFX 410 r r/124 er . is:infinitivo P1 / P3 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 410 er ér/666,125 er . is:infinitivo P1 / P3 + enclítico polisílabo
+SFX 410 r mos er . is:presente P4 / pretérito P4
+SFX 410 er émos/666,126,127 er . is:presente P4 / pretérito P4 + enclítico
+SFX 410 r des er . is:presente P5
+SFX 410 er édes/666,128,129 er . is:presente P5 + enclítico
+SFX 410 er ía/120,121,124,125 er . is:copretérito P1 / P3 [ + enclítico]
+SFX 410 er ías/122,123 er . is:copretérito P2 + enclítico
+SFX 410 er iamos [^ao]er . is:copretérito P4
+SFX 410 er iámos/666,126,127 [^ao]er . is:copretérito P4 + enclítico
+SFX 410 er ïamos [ao]er . is:copretérito P4
+SFX 410 er ïámos/666,126,127 [ao]er . is:copretérito P4 + enclítico
+SFX 410 er iades [^ao]er . is:copretérito P5
+SFX 410 er iádes/666,128,129 [^ao]er . is:copretérito P5 + enclítico
+SFX 410 er ïades [ao]er . is:copretérito P5
+SFX 410 er ïádes/666,128,129 [ao]er . is:copretérito P5 + enclítico
+SFX 410 er ían/124,125 er . is:copretérito P6 + enclítico
+SFX 410 0 ei/120 er . is:futuro P1 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 410 0 éi/666,121 er . is:futuro P1 + enclítico
+SFX 410 0 as/666,122 er . is:futuro P2 + enclítico monosílabo
+SFX 410 0 ás/123 er . is:futuro P2 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 410 0 a/666,122,124 er . is:futuro P3 + enclítico monosílabo
+SFX 410 0 á/123,125 er . is:futuro P3 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 410 0 emos er . is:futuro P4
+SFX 410 0 émos/666,126,127 er . is:futuro P4 + enclítico
+SFX 410 0 edes er . is:futuro P5
+SFX 410 0 édes/666,122,123 er . is:futuro P5 + enclítico
+SFX 410 0 an/666,124 er . is:futuro P6 + enclítico monosílabo
+SFX 410 0 án/125 er . is:futuro P6 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 410 0 ía/120,121,124,125 er . is:pospretérito P1 / P3 [ + enclítico]
+SFX 410 0 ías/122,123 er . is:pospretérito P2 [ + enclítico]
+SFX 410 0 iamos er . is:pospretérito P4
+SFX 410 0 iámos/666,126,127 er . is:pospretérito P4 + enclítico
+SFX 410 0 iades er . is:pospretérito P5
+SFX 410 0 iádes/666,128,129 er . is:pospretérito P5 + enclítico
+SFX 410 0 ían/122,123,124,125 er . is:pospretérito P6 [ + enclítico]
+SFX 410 er a [^cuaos]er . is:subxuntivo presente P1 / P3
+SFX 410 cer za cer . is:subxuntivo presente P1 / P3
+SFX 410 guer ga guer . is:subxuntivo presente P1 / P3
+SFX 410 quer ca quer . is:subxuntivo presente P1 / P3
+SFX 410 er a [^e]ser . is:subxuntivo presente P1 / P3
+SFX 410 er ea sobreser . is:subxuntivo presente P1 / P3
+SFX 410 er ia [ao]er . is:subxuntivo presente P1 / P3
+SFX 410 er as [^cuaos]er . is:subxuntivo presente P2
+SFX 410 cer zas cer . is:subxuntivo presente P2
+SFX 410 guer gas guer . is:subxuntivo presente P2
+SFX 410 quer cas quer . is:subxuntivo presente P2
+SFX 410 er as [^e]ser . is:subxuntivo presente P2
+SFX 410 er eas sobreser . is:subxuntivo presente P2
+SFX 410 er ias [ao]er . is:subxuntivo presente P2
+SFX 410 er amos [^cuaos]er . is:subxuntivo presente P4
+SFX 410 er ámos/666,126,127 [^cuao]er . is:subxuntivo presente P4 + enclítico
+SFX 410 cer zamos cer . is:subxuntivo presente P4
+SFX 410 cer zámos/666,126,127 cer . is:subxuntivo presente P4 + enclítico
+SFX 410 guer gamos guer . is:subxuntivo presente P4
+SFX 410 guer gámos/666,126,127 guer . is:subxuntivo presente P4 + enclítico
+SFX 410 quer camos quer . is:subxuntivo presente P4
+SFX 410 quer cámos/666,126,127 quer . is:subxuntivo presente P4 + enclítico
+SFX 410 er amos [^e]ser . is:subxuntivo presente P4
+SFX 410 er ámos/666,126,127 [^e]ser . is:subxuntivo presente P4
+SFX 410 er eamos sobreser . is:subxuntivo presente P4
+SFX 410 er eámos/666,126,127 sobreser . is:subxuntivo presente P4
+SFX 410 er iamos [ao]er . is:subxuntivo presente P4
+SFX 410 er iámos/666,126,127 [ao]er . is:subxuntivo presente P4 + enclítico
+SFX 410 er ades [^cuaos]er . is:subxuntivo presente P5
+SFX 410 er ádes/666,128,129 [^cuao]er . is:subxuntivo presente P5 + enclítico
+SFX 410 cer zades cer . is:subxuntivo presente P5
+SFX 410 cer zádes/666,128,129 cer . is:subxuntivo presente P5 + enclítico
+SFX 410 guer gades guer . is:subxuntivo presente P5
+SFX 410 guer gádes/666,128,129 guer . is:subxuntivo presente P5 + enclítico
+SFX 410 quer cades quer . is:subxuntivo presente P5
+SFX 410 quer cádes/666,128,129 quer . is:subxuntivo presente P5 + enclítico
+SFX 410 er ades [^e]ser . is:subxuntivo presente P5
+SFX 410 er ádes/666,128,129 [^e]ser . is:subxuntivo presente P4
+SFX 410 er eades sobreser . is:subxuntivo presente P5
+SFX 410 er eádes/666,128,129 sobreser . is:subxuntivo presente P5
+SFX 410 er iades [ao]er . is:subxuntivo presente P5
+SFX 410 er iádes/666,128,129 [ao]er . is:subxuntivo presente P5 + enclítico
+SFX 410 er an [^cuaos]er . is:subxuntivo presente P6
+SFX 410 cer zan cer . is:subxuntivo presente P6
+SFX 410 er gan guer . is:subxuntivo presente P6
+SFX 410 er can quer . is:subxuntivo presente P6
+SFX 410 er an [^e]ser . is:subxuntivo presente P6
+SFX 410 er ean sobreser . is:subxuntivo presente P6
+SFX 410 er ian [ao]er . is:subxuntivo presente P6
+SFX 410 r de er . is:imperativo P5
+SFX 410 er éde/666,128,129 er . is:imperativo P5 + enclítico
+
+SFX 411 Y 10 #C2 regular
+SFX 411 er o [^cuao]er . is:presente P1
+SFX 411 cer zo cer . is:presente P1
+SFX 411 guer go guer . is:presente P1
+SFX 411 quer co quer . is:presente P1
+SFX 411 er io [ao]er . is:presente P1
+SFX 411 r s er . is:presente P2
+SFX 411 er e er . is:presente P3
+SFX 411 r n er . is:presente P6
+SFX 411 er ín/121 er . is:pretérito P1 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 411 er in/666,120 er . is:pretérito P1 + enclítico monosílabo
+
+SFX 412 Y 37 # C-II regular
+SFX 412 er iches [^ao]er . is: pretérito P2
+SFX 412 er íches [ao]er . is: pretérito P2
+SFX 412 er íches/666,122,123 er . is: pretérito P2 + enclítico
+SFX 412 er eu/124 er . is: pretérito P3 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 412 er éu/666,125 er . is: pretérito P3 + enclítico polisílabo
+SFX 412 r mos er . is: pretérito P4
+SFX 412 er émos/666,126,127 er . is: pretérito P4 + enclítico
+SFX 412 r stes er . is: pretérito P5
+SFX 412 er éstes/666,128,129 er . is: pretérito P5 + enclítico
+SFX 412 0 on er . is: pretérito P6
+SFX 412 er éron/666,124,125 er . is: pretérito P6 + enclítico
+SFX 412 0 a er . is: antepretérito P1 / P3
+SFX 412 er éra/666,120,121,124,125 er . is: antepretérito P1 / P3 + enclítico
+SFX 412 0 as er . is: antepretérito P2
+SFX 412 er éras/666,122,123 er . is: antepretérito P2 + enclítico
+SFX 412 0 amos er . is: antepretérito P4
+SFX 412 0 ámos/666,126,127 er . is: antepretérito P4 + enclítico
+SFX 412 0 ades er . is: antepretérito P5
+SFX 412 0 ádes/666,128,129 er . is: antepretérito P5 + enclítico
+SFX 412 0 an er . is: antepretérito P6
+SFX 412 er éran/666,124,125 er . is: antepretérito P6 + enclítico
+SFX 412 r se er . is: subxuntivo pretérito P1 / P3
+SFX 412 er ése/666,120,121,124,125 er . is: subxuntivo pretérito P1 / P3 + enclítico
+SFX 412 r ses er . is: subxuntivo pretérito P2
+SFX 412 er éses/666,122,123 er . is: subxuntivo pretérito P2 + enclítico
+SFX 412 er ésemos/126,127 er . is: subxuntivo pretérito P4 [ + enclítico]
+SFX 412 er ésedes/128,129 er . is: subxuntivo pretérito P5 [ + enclítico]
+SFX 412 r sen er . is: subxuntivo pretérito P6
+SFX 412 er ésen/666,124,125 er . is: subxuntivo pretérito P6 + enclítico
+SFX 412 0 es er . is: infinitivo / subxuntivo futuro P2
+SFX 412 er éres/666,122,123 er . is: infinitivo / subxuntivo futuro P2 + enclítico
+SFX 412 0 mos er . is: infinitivo / subxuntivo futuro P4
+SFX 412 er érmos/666,126,127 er . is: infinitivo / subxuntivo futuro P4 + enclítico
+SFX 412 0 des er . is: infinitivo / subxuntivo futuro P5
+SFX 412 er érdes/666,128,129 er . is: infinitivo / subxuntivo futuro P5 + enclítico
+SFX 412 0 en er . is: infinitivo / subxuntivo futuro P6
+SFX 412 er éren/666,124,125 er . is: infinitivo / subxuntivo futuro P6 + enclítico
+
+SFX 413 Y 10 #Verbo ler ou crer
+SFX 413 r o er . is:presente P1
+SFX 413 er éo/666,120,121 er . is:presente P1 + enclítico
+SFX 413 r s/122 er . is:presente P2 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 413 er és/666,123 er . is:presente P2 + enclítico polisílabo
+SFX 413 er e/124 er . is:presente P3 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 413 er é/666,125 er . is:presente P3 + enclítico polisílabo
+SFX 413 r n/124 er . is:presente P6 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 413 er én/666,125 er . is:presente P6 + enclítico polisílabo
+SFX 413 er in/120 er . is:pretérito P1 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 413 er ín/666,121 er . is:pretérito P1 + enclítico polisílabo]
+
+SFX 414 Y 13 #Reler, trasler e descrer
+SFX 414 r o er . is:presente P1
+SFX 414 er éo/666,120,121 er . is:presente P1 + enclítico
+SFX 414 er és/123 er . is:presente P2 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 414 er es/666,122 er . is:presente P2 + enclítico monosílabo
+SFX 414 er é/125 er . is:presente P3 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 414 er e/666,124 er . is:presente P3 + enclítico monosílabo
+SFX 414 er én/125 er . is:presente P6 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 414 er en/666,124 er . is:presente P6 + enclítico monosílabo
+SFX 414 er ín/121 er . is:pretérito P1 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 414 er in/666,120 er . is:pretérito P1 + enclítico monosílabo
+SFX 414 er éa/666,100,110,111 er . is:subxuntivo presente P1 / P3 + enclítico
+SFX 414 er éas/666,100,110,111 er . is:subxuntivo presente P2 + enclítico
+SFX 414 er éan/666,100,110,111 er . is:subxuntivo presente P6 + enclítico
+
+SFX 415 Y 23 #C2 con cambio de acento na raíz
+SFX 415 er o/666,120,121 [^cuáó]er . is:presente P1 + enclítico
+SFX 415 cer zo/666,120,121 cer . is:presente P1 + enclítico
+SFX 415 guer go/666,120,121 guer . is:presente P1 + enclítico
+SFX 415 quer co/666,120,121 quer . is:presente P1 + enclítico
+SFX 415 er io/666,120,121 [áó]er . is:presente P1 + enclítico
+SFX 415 r s/666,122,123 er . is:presente P2 + enclítico
+SFX 415 er e/666,124,125 er . is:presente P3 + enclítico
+SFX 415 r n/666,124,125 er . is:presente P6 + enclítico
+SFX 415 er a/666,120,121 [^cuáó]er . is:subxuntivo presente P1 / P3 + enclítico
+SFX 415 cer za/666,120,121,124,125 cer . is:subxuntivo presente P1 / P3 + enclítico
+SFX 415 guer ga/666,120,121,124,125 guer . is:subxuntivo presente P1 / P3 + enclítico
+SFX 415 quer ca/666,120,121,124,125 quer . is:subxuntivo presente P1 / P3 + enclítico
+SFX 415 er ia/666,120,121,124,125 [áó]er . is:subxuntivo presente P1 / P3 + enclítico
+SFX 415 er as/666,122,123 [^cuáó]er . is:subxuntivo presente P2 + enclítico
+SFX 415 cer zas/666,122,123 cer . is:subxuntivo presente P2 + enclítico
+SFX 415 guer gas/666,122,123 guer . is:subxuntivo presente P2 + enclítico
+SFX 415 quer cas/666,122,123 quer . is:subxuntivo presente P2 + enclítico
+SFX 415 er ias/666,122,123 [áó]er . is:subxuntivo presente P2 + enclítico
+SFX 415 er an/666,124,125 [^cuáó]er . is:subxuntivo presente P6 + enclítico
+SFX 415 cer zan/666,124,125 cer . is:subxuntivo presente P6 + enclítico
+SFX 415 guer gan/666,124,125 guer . is:subxuntivo presente P6 + enclítico
+SFX 415 quer can/666,124,125 quer . is:subxuntivo presente P6 + enclítico
+SFX 415 er ian/666,124,125 [áó]er . is:subxuntivo presente P6 + enclítico
+
+
+# C-II irregulares
+# intransitiva
+
+# No .dic inclúense varios lemas para cubrir as ditintas raíces dos verbos
+# irregulares así como as variacións de acentuación para cada unha delas.
+# caber, saber, haber, poder, querer, facer, ter, poñer, pracer, traer,
+# valer, ver e ser
+# prover e un verbo especial que nos tempos de perfecto é regular e
+# nos demáis irregular como ver
+
+# abster afacer antepoñer ...
+SFX 420 Y 19 # C-II Formas Nominais irregular
+SFX 420 r r/124 er . is:infinitivo P1 / P3 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 420 er ér/666,125 er . is:infinitivo P1 / P3 + enclítico polisílabo
+SFX 420 r ndo er . is:xerundio
+SFX 420 er éndo/666,124,125 er . is:xerundio + enclítico
+SFX 420 er ido/10,15 [^cñavs]er . is:participio
+SFX 420 acer eito/10,15 facer . is:participio
+SFX 420 er ido/10,15 [^f]acer . is:participio
+SFX 420 oñer osto/10,15 poñer . is:participio
+SFX 420 er ído/10,15 aer . is:participio
+SFX 420 er isto/10,15 ver . is:participio
+SFX 420 er ido/10,15 ser . is:participio
+SFX 420 0 es r . is:infinitivo P2
+SFX 420 er éres/666,122,123 er . is:infinitivo P2 + enclítico
+SFX 420 0 mos r . is:infinitivo P4
+SFX 420 er érmos/666,126,127 er . is:infinitivo P4 + enclítico
+SFX 420 0 des r . is:infinitivo P5
+SFX 420 er érdes/666,128,129 er . is:infinitivo P5 + enclítico
+SFX 420 0 en r . is:infinitivo P6
+SFX 420 er éren/666,124,125 er . is:infinitivo P6 + enclítico
+
+# abster afacer antepoñer ...
+SFX 421 Y 25 #C-II irregular
+SFX 421 er o [^abclvts]er . is:presente P1
+SFX 421 er on/120 ser . is:presente P1 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 421 er ón/666,121 ser . is:presente P1 + enclítico polisílabo
+SFX 421 er eño ter . is:presente P1
+SFX 421 er éño/666,120,121 ter . is:presente P1 + enclítico
+SFX 421 er exo ver . is:presente P1
+SFX 421 er éxo/666,120,121 ver . is:presente P1 + enclítico
+SFX 421 er lo valer . is:presente P1
+SFX 421 cer go facer . is:presente P1
+SFX 421 cer zo [^f]acer . is:presente P1
+SFX 421 aber aibo caber . is:presente P1
+SFX 421 aber ei/120 [hs]aber . is:presente P1 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 421 er io [a]er . is:presente P1
+SFX 421 r mos [^s]er . is:presente P4
+SFX 421 er émos/666,126,127 [^s]er . is:presente P4 + enclítico
+SFX 421 er omos ser . is:presente P4
+SFX 421 er ómos/666,126,127 ser . is:presente P4 + enclítico
+SFX 421 r des [^st]er . is:presente P5
+SFX 421 er édes/666,128,129 [^st]er . is:presente P5 + enclítico
+SFX 421 er odes ser . is:presente P5
+SFX 421 er ódes/666,128,129 ser . is:presente P5 + enclítico
+SFX 421 er endes ter . is:presente P5
+SFX 421 er éndes/666,128,129 ter . is:presente P5 + enclítico
+SFX 421 er edes ter . is:presente P5
+SFX 421 er édes/666,128,129 ter . is:presente P5 + enclítico
+
+# caber facer haber poder poñer pracer querer saber ser eser érer ter traer valer e ver
+SFX 422 Y 38 #C-II irregular facer haber poñer ser ter ver
+SFX 422 r s [^rñbcvts]er . is:presente P2
+SFX 422 r s [^é]rer . is:presente P2
+SFX 422 ser s/122 eser . is:presente P2 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 422 rer s/666,123 érer . is:presente P2 + enclítico polisílabo
+SFX 422 r s/122 ter . is:presente P2 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 422 er és/666,123 ter . is:presente P2 + enclítico polisílabo
+SFX 422 r s/122 ver . is:presente P2 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 422 er és/666,123 ver . is:presente P2 + enclítico polisílabo
+SFX 422 cer s/122 facer . is:presente P2 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 422 r s [^f]acer . is:presente P2
+SFX 422 ber s/122 haber . is:presente P2 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 422 r s [^h]aber . is:presente P2
+SFX 422 ñer s/122 poñer . is:presente P2 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 422 er e [^ñbcvts]er . is:presente P3
+SFX 422 rer 0/124,125 érer . is:presente P3 [ + enclítico]
+SFX 422 er en/124 ter . is:presente P3 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 422 er én/666,125 ter . is:presente P3 + enclítico polisílabo
+SFX 422 er e/124 ver . is:presente P3 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 422 er é/666,125 ver . is:presente P3 + enclítico polisílabo
+SFX 422 cer i/124 facer . is:presente P3 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 422 er e [^f]acer . is:presente P3
+SFX 422 aber a/124 haber . is:presente P3 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 422 aber á/666,125 haber . is:presente P3 + enclítico polisílabo
+SFX 422 ber i/124 haber . is:presente impersoal [ + enclítico monosílabo]
+SFX 422 er e [^h]aber . is:presente P3
+SFX 422 oñer on/124 poñer . is:presente P3 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 422 r n [^bcvts]er . is:presente P6
+SFX 422 er on/120,124 ser . is:presente P1 / P6 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 422 er ón/666,121,125 ser . is:presente P1 / P6 + enclítico polisílabo
+SFX 422 er eñen ter . is:presente P6
+SFX 422 er éñen/666,124,125 ter . is:presente P6+ enclítico
+SFX 422 er en/124 ver . is:presente P6 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 422 er én/666,125 ver . is:presente P6 + enclítico polisílabo
+SFX 422 cer n/124 facer . is:presente P6 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 422 r n [^f]acer . is:presente P6
+SFX 422 ber n/124 haber . is:presente P6 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 422 aber án/666,123,125 haber . is:presente P6 + enclítico polisílabo
+SFX 422 r n [^h]aber . is:presente P6
+
+# abstiver afixer antepuxer apoñer apuxer arrepuxer ativer compuxer contiver contrafixer contrapuxer couber
+# depuxer desafixer desapuxer descompuxer desfixer detiver dispuxer empuxer entretiver entrevir expuxer
+# fixer for houber impuxer indispuxer interpuxer mantiver obtiver opuxer pospuxer predispuxer presupuxer
+# previr propuxer prouguer prover puider puxer quixer rarefixer recompuxer refixer reimpuxer repuxer retiver revir
+# satisfixer sobreexpuxer sostiver souber subexpuxer superpuxer supuxer tiver traspuxer trouxer tumefixer vir xustapuxer
+SFX 423 Y 15 # subxuntivo futuro
+SFX 423 r r/120,124 r . is:subxuntivo futuro P1 / P3 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 423 er ér/666,121,125 er . is:subxuntivo futuro P1 / P3 + enclítico polisílabo
+SFX 423 ir ír/666,121,125 ir . is:subxuntivo futuro P1 / P3 + enclítico polisílabo
+SFX 423 0 es r . is:subxuntivo futuro P2
+SFX 423 er éres/666,122,123 er . is:subxuntivo futuro P2 + enclítico
+SFX 423 ir íres/666,122,123 ir . is:subxuntivo futuro P2 + enclítico
+SFX 423 0 mos r . is:subxuntivo futuro P4
+SFX 423 er érmos/666,126,127 er . is:subxuntivo futuro P4 + enclítico
+SFX 423 ir írmos/666,126,127 ir . is:subxuntivo futuro P4 + enclítico
+SFX 423 0 des r . is:subxuntivo futuro P5
+SFX 423 er érdes/666,128,129 er . is:subxuntivo futuro P5 + enclítico
+SFX 423 ir írdes/666,128,129 ir . is:subxuntivo futuro P5 + enclítico
+SFX 423 0 en r . is:subxuntivo futuro P6
+SFX 423 er éren/666,124,125 er . is:subxuntivo futuro P6 + enclítico
+SFX 423 ir íren/666,124,125 ir . is:subxuntivo futuro P6 + enclítico
+
+# abstiver afixer antepuxer apuxer arrepuxer ativer compuxer contiver contrafixer contrapuxer couber depuxer
+# desafixer desapuxer descompuxer desfixer detiver dispuxer empuxer entretiver entrevir expuxer fixer for houber
+# impuxer indispuxer interpuxer mantiver obtiver opuxer pospuxer predispuxer presupuxer previr propuxer prouguer
+# puider puxer quixer rarefixer recompuxer refixer reimpuxer repuxer retiver revir satisfixer sobreexpuxer sostiver
+# souber subexpuxer superpuxer supuxer tiver traspuxer trouxer tumefixer valer vir xustapuxer
+SFX 424 Y 62
+SFX 424 r ches [^l]er . is:pretérito P2
+SFX 424 er éches/666,122,123 [^l]er . is:pretérito P2 + enclítico
+SFX 424 er iches valer . is:pretérito P2
+SFX 424 er íches/666,122,123 valer . is:pretérito P2 + enclítico
+SFX 424 ir iches vir . is:pretérito P2
+SFX 424 ir íches/666,122,123 vir . is:pretérito P2 + enclítico
+SFX 424 or uches for . is:pretérito P2
+SFX 424 or úches/666,122,123 for . is:pretérito P2 + enclítico
+SFX 424 er o [^lu]er . is:pretérito P3
+SFX 424 guer go guer . is:pretérito P3
+SFX 424 er eu/124 valer . is:pretérito P3 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 424 er éu/666,125 valer . is:pretérito P3 + enclítico polisílabo
+SFX 424 ir iu/124 vir . is:pretérito P3 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 424 ir íu/666,125 vir . is:pretérito P3 + enclítico polisílabo
+SFX 424 r i/124 for . is:pretérito P3 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 424 or ói/666,125 for . is:pretérito P3 + enclítico polisílabo
+SFX 424 r mos r . is:pretérito P4
+SFX 424 or ómos/666,126,127 or . is:pretérito P4 + enclítico
+SFX 424 er émos/666,126,127 er . is:pretérito P4 + enclítico
+SFX 424 ir ímos/666,126,127 ir . is:pretérito P4 + enclítico
+SFX 424 r stes r . is:pretérito P5
+SFX 424 or óstes/666,128,129 or . is:pretérito P5 + enclítico
+SFX 424 er éstes/666,128,129 er . is:pretérito P5 + enclítico
+SFX 424 ir ístes/666,128,129 ir . is:pretérito P5 + enclítico
+SFX 424 0 on r . is:pretérito P6
+SFX 424 or óron/666,124,125 or . is:pretérito P6 + enclítico
+SFX 424 er éron/666,124,125 er . is:pretérito P6 + enclítico
+SFX 424 ir íron/666,124,125 ir . is:pretérito P6 + enclítico
+SFX 424 0 a r . is:antepretérito P1 / P3
+SFX 424 or óra/666,120,121,124,125 or . is:antepretérito P1 / P3 + enclítico
+SFX 424 er éra/666,120,121,124,125 er . is:antepretérito P1 / P3 + enclítico
+SFX 424 ir íra/666,120,121,124,125 ir . is:antepretérito P1 / P3 + enclítico
+SFX 424 0 as r . is:antepretérito P2
+SFX 424 or óras/666,122,123 or . is:antepretérito P2 + enclítico
+SFX 424 er éras/666,122,123 er . is:antepretérito P2 + enclítico
+SFX 424 ir íras/666,122,123 ir s:antepretérito P2 + enclítico
+SFX 424 0 amos r . is:antepretérito P4
+SFX 424 0 ámos/666,126,127 r . is:antepretérito P4 + enclítico
+SFX 424 0 ades r . is:antepretérito P5
+SFX 424 0 ádes/666,128,129 r . is:antepretérito P5 + enclítico
+SFX 424 0 an r . is:antepretérito P6
+SFX 424 or óran/666,124,125 or . is:antepretérito P6 + enclítico
+SFX 424 er éran/666,124,125 er . is:antepretérito P6 + enclítico
+SFX 424 ir íran/666,124,125 ir . is:antepretérito P6 + enclítico
+SFX 424 r se r . is:subxuntivo pretérito P1 / P3
+SFX 424 er ése/666,120,121,124,125 er . is:subxuntivo pretérito P1 / P3 + enclítico
+SFX 424 or óse/666,120,121,124,125 or . is:subxuntivo pretérito P1 / P3 + enclítico
+SFX 424 ir íse/666,120,121,124,125 ir . is:subxuntivo pretérito P1 / P3 + enclítico
+SFX 424 r ses r . is:subxuntivo pretérito P2
+SFX 424 or óses/666,122,123 or . is:subxuntivo pretérito P2 + enclítico
+SFX 424 er éses/666,122,123 er . is:subxuntivo pretérito P2 + enclítico
+SFX 424 ir íses/666,122,123 ir . is:subxuntivo pretérito P2 + enclítico
+SFX 424 er ésemos/126,127 er . is:subxuntivo pretérito P4 [ + enclítico]
+SFX 424 ir ísemos/128,129 ir . is:subxuntivo pretérito P4 [ + enclítico]
+SFX 424 or ósemos/128,129 or . is:subxuntivo pretérito P4 [ + enclítico]
+SFX 424 er ésedes/128,129 er . is:subxuntivo pretérito P5 [ + enclítico]
+SFX 424 ir ísedes/128,129 ir . is:subxuntivo pretérito P5 [ + enclítico]
+SFX 424 or ósedes/128,129 or . is:subxuntivo pretérito P5 [ + enclítico]
+SFX 424 r sen r . is:subxuntivo pretérito P6
+SFX 424 er ésen/666,124,125 er . is:subxuntivo pretérito P6 + enclítico
+SFX 424 ir ísen/666,124,125 ir . is:subxuntivo pretérito P6 + enclítico
+SFX 424 or ósen/666,124,125 or . is:subxuntivo pretérito P6 + enclítico
+
+# abstiver afixer antepuxer apuxer arrepuxer ativer compuxer contiver contrafixer contrapuxer couber depuxer desafixer desapuxer
+# descompuxer desfixer detiver dispuxer empuxer entretiver expuxer fixer for houber impuxer indispuxer interpuxer mantiver obtiver
+# opuxer pospuxer predispuxer presupuxer propuxer prouguer puider puxer quixer rarefixer recompuxer refixer reimpuxer repuxer
+# retiver satisfixer sobreexpuxer sostiver souber subexpuxer superpuxer supuxer tiver traspuxer trouxer tumefixer valer vir xustapuxer
+SFX 425 Y 7 #S2C irregular
+SFX 425 r n [^l]er . is:pretérito P1
+SFX 425 aler alín/121 valer . is:pretérito P1 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 425 aler alin/666,120 valer . is:pretérito P1 + enclítico monosílabo
+SFX 425 ir in/120 vir . is:pretérito P1 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 425 ir ín/666,121 vir . is:pretérito P1 + enclítico polisílabo
+SFX 425 or un/120 for . is:pretérito P1 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 425 or ún/666,121 for . is:pretérito P1 + enclítico polisílabo
+
+# absteñer afager antepoñer apoñer arrepoñer ateñer caiber compoñer conteñer contrafager contrapoñer depoñer
+# desafager desapoñer descompoñer desfager deteñer dispoñer empoñer entreteñer entrevexer expoñer fager
+# haxer impoñer indispoñer interpoñer manteñer obteñer opoñer poider poñer pospoñer pracer predispoñer presupoñer
+# prevexer propoñer provexer queirer rarefager recompoñer refager reimpoñer repoñer reteñer revexer saiber satisfager ser sexer
+# sobreexpoñer sosteñer subexpoñer superpoñer supoñer teñer traer traspoñer tumefager valler vexer xustapoñer
+SFX 426 Y 27
+SFX 426 er a [^caox]er . is:subxuntivo presente P1 / P3
+SFX 426 cer za cer . is:subxuntivo presente P1 / P3
+SFX 426 er ia [ao]er . is:subxuntivo presente P1 / P3
+SFX 426 exer éxa/666,120,121,124,125 sexer . is:subxuntivo presente P1 / P3 + enclítico
+SFX 426 er a xer . is:subxuntivo presente P1 / P3
+SFX 426 er as [^caox]er . is:subxuntivo presente P2
+SFX 426 er zas cer . is:subxuntivo presente P2
+SFX 426 er ias [ao]er . is:subxuntivo presente P2
+SFX 426 exer éxas/666,122,123 sexer . is:subxuntivo presente P2 + enclítico
+SFX 426 er as [^cao]er . is:subxuntivo presente P2
+SFX 426 er amos [^cao]er . is:subxuntivo presente P4
+SFX 426 er ámos/666,126,127 [^cao]er . is:subxuntivo presente P4 + enclítico
+SFX 426 cer zamos cer . is:subxuntivo presente P4
+SFX 426 cer zámos/666,126,127 cer . is:subxuntivo presente P4 + enclítico
+SFX 426 er iamos [ao]er . is:subxuntivo presente P4
+SFX 426 er iámos/666,126,127 [ao]er . is:subxuntivo presente P4 + enclítico
+SFX 426 er ades [^cao]er . is:subxuntivo presente P5
+SFX 426 er ádes/666,128,129 [^cao]er . is:subxuntivo presente P5 + enclítico
+SFX 426 cer zades cer . is:subxuntivo presente P5
+SFX 426 cer zádes/666,128,129 cer . is:subxuntivo presente P5 + enclítico
+SFX 426 er iades [ao]er . is:subxuntivo presente P5
+SFX 426 er iádes/666,128,129 [ao]er . is:subxuntivo presente P5 + enclítico
+SFX 426 er an [^caox]er . is:subxuntivo presente P6
+SFX 426 cer zan cer . is:subxuntivo presente P6
+SFX 426 exer éxan/666,124,125 sexer . is:subxuntivo presente P6 + enclítico
+SFX 426 er an xer . is:subxuntivo presente P6
+SFX 426 er ian [ao]er . is:subxuntivo presente P6
+
+# abster afar antepoñer apoñer arrepoñer ater caber compoñer conter contrafar contrapoñer depoñer desafar desapoñer descompoñer
+#desfar deter dispoñer empoñer entreter entrever expoñer far haber impoñer indispoñer interpoñer manter obter opoñer poder poñer
+# pospoñer pracer predispoñer presupoñer prever propoñer prover querer rarefar recompoñer refar reimpoñer repoñer reter rever saber
+# satisfar ser sobreexpoñer soster subexpoñer superpoñer supoñer ter traer traspoñer tumefar valer ver xustapoñer
+SFX 427 Y 19
+SFX 427 0 ei/120 r . is:futuro P1 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 427 0 éi/666,121 r . is:futuro P1 + enclítico polisílabo
+SFX 427 0 as/666,122 r . is:futuro P2 + enclítico monosílabo
+SFX 427 0 ás/123 r . is:futuro P2 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 427 0 a/666,124 r . is:futuro P3 + enclítico monosílabo
+SFX 427 0 á/125 r . is:futuro P3 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 427 0 emos r . is:futuro P4
+SFX 427 0 émos/666,126,127 r . is:futuro P4 + enclítico
+SFX 427 0 edes r . is:futuro P5
+SFX 427 0 édes/666,128,129 r . is:futuro P5 + enclítico
+SFX 427 0 an/666,124 r . is:futuro P6 + enclítico monosílabo
+SFX 427 0 án/125 r . is:futuro P6 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 427 0 ía/120,121,124,125 r . is:pospretérito P1 / P3 [ + enclítico]
+SFX 427 0 ías/122,123 r . is:pospretérito P2 [ + enclítico]
+SFX 427 0 iamos r . is:pospretérito P4
+SFX 427 0 iámos/666,128,129 r . is:pospretérito P4 + enclítico
+SFX 427 0 iades r . is:pospretérito P5
+SFX 427 0 iádes/666,128,129 r . is:pospretérito P5 + enclítico
+SFX 427 0 ían/124,125 r . is:pospretérito P6 [ + enclítico]
+
+# afacer antepoñer apoñer arrepoñer caber compoñer contrafacer contrapoñer depoñer desafacer desapoñer descompoñer
+# desfacer dispoñer empoñer entrever expoñer facer haber impoñer indispoñer interpoñer opoñer poder poñer pospoñer pracer
+# predispoñer presupoñer prever propoñer prover querer rarefacer recompoñer refacer reimpoñer repoñer rever saber satisfacer
+# sobreexpoñer subexpoñer superpoñer supoñer traer traspoñer tumefacer valer ver xustapoñer
+SFX 428 Y 14 # C-II irregular
+SFX 428 er ía [^s]er . is:copretérito P1 / P3
+SFX 428 er ía/666,120,121,124,125 [^s]er . is:copretérito P1 / P3 + enclítico
+SFX 428 er ías [^s]er . is:copretérito P2
+SFX 428 er ías/666,122,123 [^s]er . is:copretérito P2 + enclítico
+SFX 428 er iamos [^sao]er . is:copretérito P4
+SFX 428 er iámos/666,126,127 [^sao]er . is:copretérito P4 + enclítico
+SFX 428 er ïamos [ao]er . is:copretérito P4
+SFX 428 er ïámos/666,126,127 [ao]er . is:copretérito P4 + enclítico
+SFX 428 er iades [^sao]er . is:copretérito P5
+SFX 428 er iádes/666,128,129 [^sao]er . is:copretérito P5 + enclítico
+SFX 428 er ïades [ao]er . is:copretérito P5
+SFX 428 er ïádes/666,128,129 [ao]er . is:copretérito P5 + enclítico
+SFX 428 er ían [^s]er . is:copretérito P6
+SFX 428 er ían/666,124,125 [^s]er . is:copretérito P6 + enclítico
+
+# abster afacer antepoñer apoñer arrepoñer ater caber compoñer conter contrafacer contrapoñer depoñer desafacer
+# desapoñer descompoñer desfacer deter dispoñer empoñer entreter entrever expoñer facer haber impoñer indispoñer
+# interpoñer manter obter opoñer poder poñer pospoñer pracer predispoñer presupoñer prever propoñer prover querer
+# rarefacer recompoñer refacer reimpoñer repoñer reter rever saber satisfacer ser sobreexpoñer soster subexpoñer
+# superpoñer supoñer ter traer traspoñer tumefacer valer ver xustapoñer
+SFX 429 Y 9
+SFX 429 er é/122,123 ser . is:imperativo P2 [ + enclítico]
+SFX 429 r de [^bt]er . is:imperativo P5
+SFX 429 er éde/666,128,129 [^bt]er . is:imperativo P5 + enclítico
+SFX 429 r de [^h]aber . is:imperativo P5
+SFX 429 er éde/666,128,129 [^h]aber . is:imperativo P5 + enclítico
+SFX 429 r nde ter . is:imperativo P5
+SFX 429 er énde/666,122,123 ter . is:imperativo P5 + enclítico
+SFX 429 r de ter . is:imperativo P5
+SFX 429 er éde/666,122,123 ter . is:imperativo P5 + enclítico
+
+
+# abstiñer atiñer contiñer detiñer entretiñer erer érer mantiñer obtiñer retiñer sostiñer tiñer
+SFX 430 Y 13
+SFX 430 er a er . is:copretérito P1 / P3
+SFX 430 iñer íña/666,120,121,124,125 tiñer . is:copretérito P1 / P3 + enclítico
+SFX 430 rer ra/666,120,121,124,125 érer . is:copretérito P1 / P3 + enclítico
+SFX 430 er as er . is:copretérito P2
+SFX 430 iñer íñas/666,122,123 tiñer . is:copretérito P2 + enclítico
+SFX 430 rer ras/666,122,123 érer . is:copretérito P2 + enclítico
+SFX 430 er amos er . is:copretérito P4
+SFX 430 er ámos/666,126,127 er . is:copretérito P4 + enclítico
+SFX 430 er ades er . is:copretérito P5
+SFX 430 er ádes/666,128,129 er . is:copretérito P5 + enclítico
+SFX 430 er an er . is:copretérito P6
+SFX 430 iñer íñan/666,124,125 tiñer . is:copretérito P6 + enclítico
+SFX 430 rer ran/666,124,125 érer . is:copretérito P6 + enclítico
+
+# abster afacer antepoñer apoñer arrepoñer ater compoñer conter contrafacer contrapoñer depoñer desafacer
+# desapoñer descompoñer desfacer deter dispoñer empoñer entreter entrever expoñer impoñer indispoñer
+# interpoñer manter obter opoñer pospoñer predispoñer presupoñer prever propoñer prover rarefacer recompoñer
+# refacer reimpoñer repoñer reter rever satisfacer sobreexpoñer soster subexpoñer superpoñer supoñer traspoñer
+# tumefacer xustapoñer
+SFX 432 Y 23 #Compostos de facer, poñer, ter e ver
+SFX 432 acer ás/123 facer . is:presente P2 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 432 cer s/666,122 facer . is:presente P2 + enclítico monosílabo
+SFX 432 oñer ós/123 poñer . is:presente P2 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 432 ñer s/666,122 poñer . is:presente P2 + enclítico monosílabo
+SFX 432 er és/123 ter . is:presente P2 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 432 er és/123 ver . is:presente P2 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 432 er es/666,122 [tv]er . is:presente P2 + enclítico monosílabo
+SFX 432 cer i/124 facer . is:presente P3 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 432 acer ái/666,125 facer . is:presente P3 + enclítico polisílabo
+SFX 432 oñer ón/125 poñer . is:presente P3 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 432 ñer n/666,124 poñer . is:presente P3 + enclítico monosílabo
+SFX 432 er én/125 ter . is:presente P3 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 432 r n/666,124 ter . is:presente P3 + enclítico monosílabo
+SFX 432 er é/125 ver . is:presente P3 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 432 er e/666,124 ver . is:presente P3 + enclítico monosílabo
+SFX 432 acer án/125 facer . is:presente P6 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 432 cer n/666,124 facer . is:presente P6 + enclítico
+SFX 432 er en poñer . is:presente P6
+SFX 432 oñer óñen/666,124,125 poñer . is:presente P6 + enclítico
+SFX 432 er eñen ter . is:presente P6
+SFX 432 er éñen/666,124,125 ter . is:presente P6 + enclítico
+SFX 432 er én/125 ver . is:presente P6 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 432 er en/666,124 ver . is:presente P6 + enclítico monosílabo
+
+# entrevir (entrever) previr (prever) revir (rever)
+SFX 435 Y 2 #Compostos de ver
+SFX 435 ir ín/121 vir . is:pretérito P1 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 435 ir in/666,120 vir . is:pretérito P1 + enclítico monosílabo
+
+# cáber fácer háber póder póñer prácer quérer sáber tráer váler
+SFX 440 Y 26 # con cambio de acento na raíz
+SFX 440 er o/666,120,121 [^ábcl]er . is:presente P1 + enclítico
+SFX 440 ler llo/666,120,121 váler . is:presente P1 + enclítico
+SFX 440 cer go/666,120,121 fácer . is:presente P1 + enclítico
+SFX 440 cer zo/666,120,121 [^f]ácer . is:presente P1 + enclítico
+SFX 440 ber ibo/666,120,121 cáber . is:presente P1 + enclítico
+SFX 440 er io/666,120,121 tráer . is:presente P1 + enclítico
+SFX 440 áber éi/666,121 [hs]áber . is:presente P1 + enclítico polisílabo
+SFX 440 er io/666,120,121 [á]er . is:presente P1 + enclítico
+SFX 440 r s/666,122,123 [^bcñ]er . is:presente P2 + enclítico
+SFX 440 cer s/666,123 fácer . is:presente P2 + enclítico polisílabo
+SFX 440 r s/666,122,123 [^f]ácer . is:presente P2 + enclítico
+SFX 440 ber s/666,123 háber . is:presente P2 + enclítico
+SFX 440 r s/666,122,123 [^h]áber . is:presente P2 + enclítico
+SFX 440 ñer s/666,123 póñer . is:presente P2 + enclítico
+SFX 440 er e/666,124,125 [^bcñts]er . is:presente P3 + enclítico
+SFX 440 cer i/666,125 fácer . is:presente P3 + enclítico polisílabo
+SFX 440 er e/666,124,125 [^f]ácer . is:presente P3 + enclítico
+SFX 440 áber á/666,125 háber . is:presente P3 + enclítico polisílabo
+SFX 440 ber i/666,125 háber . is:presente impersoal + enclítico polisílabo
+SFX 440 er e/666,124,125 [^h]áber . is:presente P3 + enclítico
+SFX 440 ñer n/666,125 póñer . is:presente P6 + enclítico polisílabo
+SFX 440 r n/666,124,125 [^bcts]er . is:presente P6 + enclítico
+SFX 440 ber án/666,125 háber . is:presente P6 + enclítico polisílabo
+SFX 440 r n/666,124,125 [^h]áber . is:presente P6 + enclítico
+SFX 440 cer n/666,125 fácer . is:presente P6 + enclítico polisílabo
+SFX 440 r n/666,124,125 [^f]ácer . is:presente P6 + enclítico
+
+# abstíver afíxer antepúxer apúxer arrepúxer atíver compúxer contíver contrafíxer contrapúxer cóuber depúxer desafíxer
+# desapúxer descompúxer desfíxer detíver dispúxer empúxer entretíver expúxer fíxer hóuber impúxer indispúxer interpúxer
+# mantíver obtíver opúxer pospúxer predispúxer presupúxer propúxer próuger púider púxer quíxer rarefíxer recompúxer refíxer
+#reimpúxer repúxer retíver satisfíxer sobreexpúxer sostíver sóuber subexpúxer superpúxer supúxer tíver traspúxer tróuxer
+# tumefíxer váler xustapúxer
+SFX 441 Y 2 # con cambio de acento na raíz
+SFX 441 r n/666,120,121 [^l]er . is:pretérito P1 + enclítico
+SFX 441 er o/666,124,125 [^l]er . is:pretérito P3 + enclítico
+
+# abstéñer afáger antepóñer apóñer arrepóñer atéñer cáiber compóñer contéñer
+# contrafáger contrapóñer depóñer desafáger desapóñer decompóñer desfáger detéñer dispóñer
+# empóñer entretéñer entrevéxer expóñer fáger háxer impóñer indispóñer interpóñer mantéñer obtéñer
+# opóñer póider póñer pospóñer prácer predispóñer presupóñer prevéxer propóñer provéxer
+# quéirer rarefáger recompóñer refáger reimpóñer repóñer retéñer revéxer sáiber satisfáger sobreexpóñer # sobrepoñer#
+# sostéñer subexpóñer superpóñer supóñer téñer tráer traspóñer tumefáger váller véxer xustapóñer
+SFX 442 Y 8 # con cambio de acento na raíz
+SFX 442 er o/666,120,121 áger . is:presente P1 + enclítico
+SFX 442 er o/666,120,121 [éó]ñer . is:presente P1 + enclítico
+SFX 442 er a/666,120,121,124,125 [^cáó]er . is:subxuntivo presente P1 / P3 + enclítico
+SFX 442 cer za/666,120,121,124,125 cer . is:subxuntivo presente P1 / P3 + enclítico
+SFX 442 er ia/666,120,121,124,125 [áó]er . is:subxuntivo presente P1 / P3 + enclítico
+SFX 442 er as/666,122,123 [^cáó]er . is:subxuntivo presente P2 + enclítico
+SFX 442 er zas/666,122,123 cer . is:subxuntivo presente P2 + enclítico
+SFX 442 er ias/666,122,123 [áó]er . is:subxuntivo presente P2 + enclítico
+
+
+# por e compostos
+# pór/350 e por/351
+# compostos de pór: pospor/350,351
+
+# antepor apor arrepor ...
+SFX 450 Y 3 #Verbo pór e compostos
+SFX 450 r r/124 [^ó]r . is:infinitivo P3 / P6 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 450 or ór/666,125 [^ó]r . is:infinitivo P3 / P6 + enclítico polisílabo
+SFX 450 r r/124,125 ór . is:infinitivo P3 / P6 [ + enclítico]
+
+SFX 451 Y 45 #Verbo pór e compostos
+SFX 451 r ndo or . is:xerundio
+SFX 451 or óndo/666,124,125 or . is:xerundio + enclítico
+SFX 451 r mos or . is:presente P4
+SFX 451 or ómos/666,126,127 or . is:presente P4 + enclítico
+SFX 451 r ndes or . is:presente P5
+SFX 451 or óndes/666,128,129 or . is:presente P5 + enclítico
+SFX 451 or uña or . is:copretérito P1 / P3
+SFX 451 or úña/666,120,121,124,125 or . is:copretérito P1 / P3 + enclítico
+SFX 451 or uñas or . is:copretérito P2
+SFX 451 or úñas/666,122,123 or . is:copretérito P2 + enclítico
+SFX 451 or uñamos or . is:copretérito P4
+SFX 451 or uñámos/666,126,127 or . is:copretérito P4 + enclítico
+SFX 451 or uñades or . is:copretérito P5
+SFX 451 or uñádes/666,128,129 or . is:copretérito P5 + enclítico
+SFX 451 or uñan or . is:copretérito P6
+SFX 451 or úñan/666,124,125 or . is:copretérito P6 + enclítico
+SFX 451 0 ei/120 or . is:futuro P1 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 451 0 éi/666,121 or . is:futuro P1 + enclítico polisílabo
+SFX 451 0 ás/123 or . is:futuro P2 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 451 0 as/666,122 or . is:futuro P2 + enclítico monosílabo
+SFX 451 0 á/125 or . is:futuro P3 + enclítico polisílabo]
+SFX 451 0 a/666,124 or . is:futuro P3 + enclítico monosílabo
+SFX 451 0 emos or . is:futuro P4
+SFX 451 0 émos/666,126,127 or . is:futuro P4 + enclítico
+SFX 451 0 edes or . is:futuro P5
+SFX 451 0 édes/666,128,129 or . is:futuro P5 + enclítico
+SFX 451 0 án/125 or . is:futuro P6 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 451 0 an/666,124 or . is:futuro P6 + enclítico monosílabo
+SFX 451 0 ía/120,121,124,125 or . is:pospretérito P1 / P3 [ + enclítico]
+SFX 451 0 ías/122,123 or . is:pospretérito P2 [ + enclítico]
+SFX 451 0 iamos or . is:pospretérito P4
+SFX 451 0 iámos/666,126,127 or . is:pospretérito P4 + enclítico
+SFX 451 0 iades or . is:pospretérito P5
+SFX 451 0 iádes/666,128,129 or . is:pospretérito P5 + enclítico
+SFX 451 0 ían/124,125 or . is:pospretérito P6 [ + enclítico]
+SFX 451 0 es or . is:infinitivo P2
+SFX 451 0 óres/666,122,123 or . is:infinitivo P2 + enclítico
+SFX 451 0 mos or . is:infinitivo P4
+SFX 451 0 órmos/666,126,127 or . is:infinitivo P4 + enclítico
+SFX 451 0 des or . is:infinitivo P5
+SFX 451 0 órdes/666,128,129 or . is:infinitivo P5 + enclítico
+SFX 451 0 en or . is:infinitivo P6
+SFX 451 0 óren/666,124,125 or . is:infinitivo P6 + enclítico
+SFX 451 r nde or . is:imperativo P5
+SFX 451 r ónde/666,128,129 or . is:imperativo P5 + enclítico
+
+# Conxugación impersoal / defectiva en construción intransitiva
+
+# defectivos: acaecer acaer acontecer aquecer atanguer competer ocorrer suceder
+# acaecer/360
+# acaécer/666,361
+SFX 460 Y 39
+SFX 460 r ndo er . is:xerundio
+SFX 460 er éndo/666,124,125 er . is:xerundio + enclítico
+SFX 460 er ido/10,15 er . is:participio
+SFX 460 r r/124 er . is:infinitivo P3 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 460 er ér/666,125 er . is:infinitivo P3 + enclítico polisílabo
+SFX 460 er ía/120,121,124,125 er . is:copretérito P3 [ + enclítico]
+SFX 460 er ían/124,125 er . is:copretérito P6 + enclítico
+SFX 460 0 a/666,122,124 er . is:futuro P3 + enclítico monosílabo
+SFX 460 0 á/123,125 er . is:futuro P3 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 460 0 an/666,124 er . is:futuro P6 + enclítico monosílabo
+SFX 460 0 án/125 er . is:futuro P6 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 460 0 ía/120,121,124,125 er . is:pospretérito P3 [ + enclítico]
+SFX 460 0 ían/122,123,124,125 er . is:pospretérito P6 [ + enclítico]
+SFX 460 er a [^cuao]er . is:subxuntivo presente P3
+SFX 460 cer za cer . is:subxuntivo presente P3
+SFX 460 guer ga guer . is:subxuntivo presente P3
+SFX 460 quer ca quer . is:subxuntivo presente P3
+SFX 460 er ia [ao]er . is:subxuntivo presente P3
+SFX 460 er an [^cuao]er . is:subxuntivo presente P6
+SFX 460 cer zan cer . is:subxuntivo presente P6
+SFX 460 er gan guer . is:subxuntivo presente P6
+SFX 460 er can quer . is:subxuntivo presente P6
+SFX 460 er ian [ao]er . is:subxuntivo presente P6
+SFX 460 er e er . is:presente P3
+SFX 460 r n er . is:presente P6
+SFX 460 er eu/124 er . is: pretérito P3 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 460 er éu/666,125 er . is: pretérito P3 + enclítico polisílabo
+SFX 460 0 on er . is: pretérito P6
+SFX 460 er éron/666,124,125 er . is: pretérito P6 + enclítico
+SFX 460 0 a er . is: antepretérito P3
+SFX 460 er éra/666,120,121,124,125 er . is: antepretérito P3 + enclítico
+SFX 460 0 an er . is: antepretérito P6
+SFX 460 er éran/666,124,125 er . is: antepretérito P6 + enclítico
+SFX 460 r se er . is: subxuntivo pretérito P3
+SFX 460 er ése/666,120,121,124,125 er . is: subxuntivo pretérito P3 + enclítico
+SFX 460 r sen er . is: subxuntivo pretérito P6
+SFX 460 er ésen/666,124,125 er . is: subxuntivo pretérito P6 + enclítico
+SFX 460 0 en er . is: infinitivo / subxuntivo futuro P6
+SFX 460 er éren/666,124,125 er . is: infinitivo / subxuntivo futuro P6 + enclítico
+
+SFX 461 Y 12 #C2 con cambio de acento na raíz
+SFX 461 er e/666,124,125 er . is:presente P3 + enclítico
+SFX 461 r n/666,124,125 er . is:presente P6 + enclítico
+SFX 461 er a/666,120,121 [^cuáó]er . is:subxuntivo presente P3 + enclítico
+SFX 461 cer za/666,120,121,124,125 cer . is:subxuntivo presente P3 + enclítico
+SFX 461 guer ga/666,120,121,124,125 guer . is:subxuntivo presente P3 + enclítico
+SFX 461 quer ca/666,120,121,124,125 quer . is:subxuntivo presente P3 + enclítico
+SFX 461 er ia/666,120,121,124,125 [áó]er . is:subxuntivo presente P3 + enclítico
+SFX 461 er an/666,124,125 [^cuáó]er . is:subxuntivo presente P6 + enclítico
+SFX 461 cer zan/666,124,125 cer . is:subxuntivo presente P6 + enclítico
+SFX 461 guer gan/666,124,125 guer . is:subxuntivo presente P6 + enclítico
+SFX 461 quer can/666,124,125 quer . is:subxuntivo presente P6 + enclítico
+SFX 461 er ian/666,124,125 [áó]er . is:subxuntivo presente P6 + enclítico
+
+
+#defectivos converxer e expeler ############# revisar expelen presente P6
+#converxer/362
+#convérxer/666,363
+SFX 462 Y 81 # C-II regular
+SFX 462 r ndo er . is:xerundio
+SFX 462 er éndo/666,124,125 er . is:xerundio + enclítico
+SFX 462 er ido/10,15 er . is:participio
+SFX 462 r r/124 er . is:infinitivo P1 / P3 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 462 er ér/666,125 er . is:infinitivo P1 / P3 + enclítico polisílabo
+SFX 462 r mos er . is:presente P4 / pretérito P4
+SFX 462 er émos/666,126,127 er . is:presente P4 / pretérito P4 + enclítico
+SFX 462 r des er . is:presente P5
+SFX 462 er édes/666,128,129 er . is:presente P5 + enclítico
+SFX 462 er ía/120,121,124,125 er . is:copretérito P1 / P3 [ + enclítico]
+SFX 462 er ías/122,123 er . is:copretérito P2 + enclítico
+SFX 462 er iamos [^ao]er . is:copretérito P4
+SFX 462 er iámos/666,126,127 [^ao]er . is:copretérito P4 + enclítico
+SFX 462 er ïamos [ao]er . is:copretérito P4
+SFX 462 er ïámos/666,126,127 [ao]er . is:copretérito P4 + enclítico
+SFX 462 er iades [^ao]er . is:copretérito P5
+SFX 462 er iádes/666,128,129 [^ao]er . is:copretérito P5 + enclítico
+SFX 462 er ïades [ao]er . is:copretérito P5
+SFX 462 er ïádes/666,128,129 [ao]er . is:copretérito P5 + enclítico
+SFX 462 er ían/124,125 er . is:copretérito P6 + enclítico
+SFX 462 0 ei/120 er . is:futuro P1 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 462 0 éi/666,121 er . is:futuro P1 + enclítico
+SFX 462 0 as/666,122 er . is:futuro P2 + enclítico monosílabo
+SFX 462 0 ás/123 er . is:futuro P2 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 462 0 a/666,122,124 er . is:futuro P3 + enclítico monosílabo
+SFX 462 0 á/123,125 er . is:futuro P3 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 462 0 emos er . is:futuro P4
+SFX 462 0 émos/666,126,127 er . is:futuro P4 + enclítico
+SFX 462 0 edes er . is:futuro P5
+SFX 462 0 édes/666,122,123 er . is:futuro P5 + enclítico
+SFX 462 0 an/666,124 er . is:futuro P6 + enclítico monosílabo
+SFX 462 0 án/125 er . is:futuro P6 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 462 0 ía/120,121,124,125 er . is:pospretérito P1 / P3 [ + enclítico]
+SFX 462 0 ías/122,123 er . is:pospretérito P2 [ + enclítico]
+SFX 462 0 iamos er . is:pospretérito P4
+SFX 462 0 iámos/666,126,127 er . is:pospretérito P4 + enclítico
+SFX 462 0 iades er . is:pospretérito P5
+SFX 462 0 iádes/666,128,129 er . is:pospretérito P5 + enclítico
+SFX 462 0 ían/122,123,124,125 er . is:pospretérito P6 [ + enclítico]
+SFX 462 r de er . is:imperativo P5
+SFX 462 er éde/666,128,129 er . is:imperativo P5 + enclítico
+SFX 462 r n er . is:presente P6
+SFX 462 er ín/121 er . is:pretérito P1 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 462 er in/666,120 er . is:pretérito P1 + enclítico monosílabo
+SFX 462 er iches [^ao]er . is: pretérito P2
+SFX 462 er íches [ao]er . is: pretérito P2
+SFX 462 er íches/666,122,123 er . is: pretérito P2 + enclítico
+SFX 462 er eu/124 er . is: pretérito P3 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 462 er éu/666,125 er . is: pretérito P3 + enclítico polisílabo
+SFX 462 r mos er . is: pretérito P4
+SFX 462 er émos/666,126,127 er . is: pretérito P4 + enclítico
+SFX 462 r stes er . is: pretérito P5
+SFX 462 er éstes/666,128,129 er . is: pretérito P5 + enclítico
+SFX 462 0 on er . is: pretérito P6
+SFX 462 er éron/666,124,125 er . is: pretérito P6 + enclítico
+SFX 462 0 a er . is: antepretérito P1 / P3
+SFX 462 er éra/666,120,121,124,125 er . is: antepretérito P1 / P3 + enclítico
+SFX 462 0 as er . is: antepretérito P2
+SFX 462 er éras/666,122,123 er . is: antepretérito P2 + enclítico
+SFX 462 0 amos er . is: antepretérito P4
+SFX 462 0 ámos/666,126,127 er . is: antepretérito P4 + enclítico
+SFX 462 0 ades er . is: antepretérito P5
+SFX 462 0 ádes/666,128,129 er . is: antepretérito P5 + enclítico
+SFX 462 0 an er . is: antepretérito P6
+SFX 462 er éran/666,124,125 er . is: antepretérito P6 + enclítico
+SFX 462 r se er . is: subxuntivo pretérito P1 / P3
+SFX 462 er ése/666,120,121,124,125 er . is: subxuntivo pretérito P1 / P3 + enclítico
+SFX 462 r ses er . is: subxuntivo pretérito P2
+SFX 462 er éses/666,122,123 er . is: subxuntivo pretérito P2 + enclítico
+SFX 462 er ésemos/126,127 er . is: subxuntivo pretérito P4 [ + enclítico]
+SFX 462 er ésedes/128,129 er . is: subxuntivo pretérito P5 [ + enclítico]
+SFX 462 r sen er . is: subxuntivo pretérito P6
+SFX 462 er ésen/666,124,125 er . is: subxuntivo pretérito P6 + enclítico
+SFX 462 0 es er . is: infinitivo / subxuntivo futuro P2
+SFX 462 er éres/666,122,123 er . is: infinitivo / subxuntivo futuro P2 + enclítico
+SFX 462 0 mos er . is: infinitivo / subxuntivo futuro P4
+SFX 462 er érmos/666,126,127 er . is: infinitivo / subxuntivo futuro P4 + enclítico
+SFX 462 0 des er . is: infinitivo / subxuntivo futuro P5
+SFX 462 er érdes/666,128,129 er . is: infinitivo / subxuntivo futuro P5 + enclítico
+SFX 462 0 en er . is: infinitivo / subxuntivo futuro P6
+SFX 462 er éren/666,124,125 er . is: infinitivo / subxuntivo futuro P6 + enclítico
+
+SFX 463 Y 1 #C2 con cambio de acento na raíz
+SFX 463 r n/666,124,125 er . is:presente P6 + enclítico
+
+# defectivo pracer
+# pracer/320,321,322,323,326,327,328,329
+# prácer/666,340,342
+# prouguer/666,323,324,325
+# próuger/666,341
+
+# pracer/364
+# prouguer/666,365
+# prácer/666,366
+# próuger/666,367
+
+# pracer
+SFX 464 Y 21
+SFX 464 r r/124 er . is:infinitivo P3 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 464 er ér/666,125 er . is:infinitivo P3 + enclítico polisílabo
+SFX 464 r ndo er . is:xerundio
+SFX 464 er éndo/666,124,125 er . is:xerundio + enclítico
+SFX 464 er ido/10,15 er . is:participio
+SFX 464 er e cer . is:presente P3
+SFX 464 r n cer . is:presente P6
+SFX 464 0 en r . is:infinitivo / subxuntivo futuro P6
+SFX 464 er éren/666,124,125 er . is:infinitivo / subxuntivo futuro P6 + enclítico
+SFX 464 cer za cer . is:subxuntivo presente P3
+SFX 464 cer zan cer . is:subxuntivo presente P6
+SFX 464 0 a/666,124 r . is:futuro P3 + enclítico monosílabo
+SFX 464 0 á/125 r . is:futuro P3 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 464 0 an/666,124 r . is:futuro P6 + enclítico monosílabo
+SFX 464 0 án/125 r . is:futuro P6 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 464 0 ía/120,121,124,125 r . is:pospretérito P3 [ + enclítico]
+SFX 464 0 ían/124,125 r . is:pospretérito P6 [ + enclítico]
+SFX 464 er ía [^s]er . is:copretérito P3
+SFX 464 er ía/666,120,121,124,125 [^s]er . is:copretérito P3 + enclítico
+SFX 464 er ían [^s]er . is:copretérito P6
+SFX 464 er ían/666,124,125 [^s]er . is:copretérito P6 + enclítico
+
+# prouguer
+SFX 465 Y 15 # subxuntivo futuro
+SFX 465 r r/124 r . is:subxuntivo futuro P3 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 465 er ér/666,125 er . is:subxuntivo futuro P3 + enclítico polisílabo
+SFX 465 0 en r . is:subxuntivo futuro P6
+SFX 465 er éren/666,124,125 er . is:subxuntivo futuro P6 + enclítico
+SFX 465 guer go guer . is:pretérito P3
+SFX 465 0 on r . is:pretérito P6
+SFX 465 er éron/666,124,125 er . is:pretérito P6 + enclítico
+SFX 465 0 a r . is:antepretérito P3
+SFX 465 er éra/666,120,121,124,125 er . is:antepretérito P3 + enclítico
+SFX 465 0 an r . is:antepretérito P6
+SFX 465 er éran/666,124,125 er . is:antepretérito P6 + enclítico
+SFX 465 r se r . is:subxuntivo pretérito P3
+SFX 465 er ése/666,120,121,124,125 er . is:subxuntivo pretérito P3 + enclítico
+SFX 465 r sen r . is:subxuntivo pretérito P6
+SFX 465 er ésen/666,124,125 er . is:subxuntivo pretérito P6 + enclítico
+
+# prácer
+SFX 466 Y 3 # con cambio de acento na raíz
+SFX 466 cer za/666,120,125 cer . is:subxuntivo presente P3 + enclítico
+SFX 466 er e/666,124,125 [^f]ácer . is:presente P3 + enclítico
+SFX 466 r n/666,124,125 [^f]ácer . is:presente P6 + enclítico
+
+# próuger
+SFX 467 Y 1 # con cambio de acento na raíz
+SFX 467 er o/666,124,125 [^l]er . is:pretérito P3 + enclítico
+
+# decer infinitivo xerundio presente P4 presente P5
+SFX 468 Y 8 # con cambio de acento na raíz
+SFX 468 r r/124 decer . is:infinitivo P3 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 468 er ér/666,125 decer . is:infinitivo P3 + enclítico polisílabo
+SFX 468 r ndo decer . is:xerundio
+SFX 468 er éndo/666,124,125 decer . is:xerundio + enclítico
+SFX 468 r mos decer . is:presente P4
+SFX 468 er émos/666,126,127 decer . is:presente P4 + enclítico
+SFX 468 r des decer . is:presente P5
+SFX 468 er édes/666,128,129 decer . is:presente P5 + enclítico
+
+# impersoais: amañecer amencer anoitecer atardecer chover estrelecer
+# amañecer/370
+# amañécer/666,371
+SFX 470 Y 39
+SFX 470 r ndo er . is:xerundio
+SFX 470 er éndo/666,104,105 er . is:xerundio + enclítico
+SFX 470 er ido/10,15 er . is:participio
+SFX 470 r r/104 er . is:infinitivo P3 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 470 er ér/666,105 er . is:infinitivo P3 + enclítico polisílabo
+SFX 470 er ía/120,121,104,105 er . is:copretérito P3 [ + enclítico]
+SFX 470 er ían/104,105 er . is:copretérito P6 + enclítico
+SFX 470 0 a/666,122,104 er . is:futuro P3 + enclítico monosílabo
+SFX 470 0 á/123,105 er . is:futuro P3 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 470 0 an/666,104 er . is:futuro P6 + enclítico monosílabo
+SFX 470 0 án/105 er . is:futuro P6 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 470 0 ía/120,121,104,105 er . is:pospretérito P3 [ + enclítico]
+SFX 470 0 ían/122,123,104,105 er . is:pospretérito P6 [ + enclítico]
+SFX 470 er a [^cuao]er . is:subxuntivo presente P3
+SFX 470 cer za cer . is:subxuntivo presente P3
+SFX 470 guer ga guer . is:subxuntivo presente P3
+SFX 470 quer ca quer . is:subxuntivo presente P3
+SFX 470 er ia [ao]er . is:subxuntivo presente P3
+SFX 470 er an [^cuao]er . is:subxuntivo presente P6
+SFX 470 cer zan cer . is:subxuntivo presente P6
+SFX 470 er gan guer . is:subxuntivo presente P6
+SFX 470 er can quer . is:subxuntivo presente P6
+SFX 470 er ian [ao]er . is:subxuntivo presente P6
+SFX 470 er e er . is:presente P3
+SFX 470 r n er . is:presente P6
+SFX 470 er eu/104 er . is: pretérito P3 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 470 er éu/666,105 er . is: pretérito P3 + enclítico polisílabo
+SFX 470 0 on er . is: pretérito P6
+SFX 470 er éron/666,104,105 er . is: pretérito P6 + enclítico
+SFX 470 0 a er . is: antepretérito P3
+SFX 470 er éra/666,120,121,104,105 er . is: antepretérito P3 + enclítico
+SFX 470 0 an er . is: antepretérito P6
+SFX 470 er éran/666,104,105 er . is: antepretérito P6 + enclítico
+SFX 470 r se er . is: subxuntivo pretérito P3
+SFX 470 er ése/666,120,121,104,105 er . is: subxuntivo pretérito P3 + enclítico
+SFX 470 r sen er . is: subxuntivo pretérito P6
+SFX 470 er ésen/666,104,105 er . is: subxuntivo pretérito P6 + enclítico
+SFX 470 0 en er . is: infinitivo / subxuntivo futuro P6
+SFX 470 er éren/666,104,105 er . is: infinitivo / subxuntivo futuro P6 + enclítico
+
+SFX 471 Y 12 #C2 con cambio de acento na raíz
+SFX 471 er e/666,104,105 er . is:presente P3 + enclítico
+SFX 471 r n/666,104,105 er . is:presente P6 + enclítico
+SFX 471 er a/666,120,121 [^cuáó]er . is:subxuntivo presente P3 + enclítico
+SFX 471 cer za/666,120,121,104,105 cer . is:subxuntivo presente P3 + enclítico
+SFX 471 guer ga/666,120,121,104,105 guer . is:subxuntivo presente P3 + enclítico
+SFX 471 quer ca/666,120,121,104,105 quer . is:subxuntivo presente P3 + enclítico
+SFX 471 er ia/666,120,121,104,105 [áó]er . is:subxuntivo presente P3 + enclítico
+SFX 471 er an/666,104,105 [^cuáó]er . is:subxuntivo presente P6 + enclítico
+SFX 471 cer zan/666,104,105 cer . is:subxuntivo presente P6 + enclítico
+SFX 471 guer gan/666,104,105 guer . is:subxuntivo presente P6 + enclítico
+SFX 471 quer can/666,104,105 quer . is:subxuntivo presente P6 + enclítico
+SFX 471 er ian/666,104,105 [áó]er . is:subxuntivo presente P6 + enclítico
+
+
+# C-II
+# en construción pronominal
+
+# No .dic inclúense dous lemas. O segundo lema e para a formación das formas
+# verbais que levan un acento que non existe na raíz orixinal do verbo.
# Paradigma dos verbos regulares
-# partir/300,301 e prtir/666,302
-# ouvir/300,306 e uvir/666,307
-# parir/300,308 e prir/666,309
-# rir/300,303 sorrir/300,304 reunir/300,305
-# Os verbos rematados en -ar, -or e -ur teen unha soa raz
-# sar/313
-# Verbos con alternancia voclica u-o FUXIR
-# fuxir/300,314, fxir/666,315,
-# foxir/666,316, fxir/666,317
-# Verbos con alternancia voclica e-i SENTIR
-# sentir/300,320,321, sntir/666,322
-# sintir/666,323, sntir/666,324
+# varrer/210,212,212 e várrer/666,215
+# Os verbos ler e crer son parcialmente irregulares na 1ª, 2ª e 3ª PS
+# e 3ª PP do Presente de Indicativo e na 1ª PS do Pretérito de Indicativo
+# Os compostos de ler e crer e o sobreser presentan a mesma iregularidade
+# aínda que varía a acentuación por ser os primeiros monosílabo.
+# ler/210,212,213 e lér/666,215
+# reler/210,212,214 e relér/666,215
+# C-II regular en construción pronominal
+SFX 510 Y 91 # C-II regular
+SFX 510 r ndo er . is:xerundio
+SFX 510 er éndo/666,134,135 er . is:xerundio + enclítico
+SFX 510 er ido/10,15 [^ao]er . is:participio
+SFX 510 er ído/10,15 [ao]er . is:participio
+SFX 510 r r/134 er . is:infinitivo P1 / P3 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 510 er ér/666,135 er . is:infinitivo P1 / P3 + enclítico polisílabo
+SFX 510 r mos er . is:presente P4 / pretérito P4
+SFX 510 er émos/666,136,137 er . is:presente P4 / pretérito P4 + enclítico
+SFX 510 r des er . is:presente P5
+SFX 510 er édes/666,138,139 er . is:presente P5 + enclítico
+SFX 510 er ía/130,131,134,135 er . is:copretérito P1 / P3 [ + enclítico]
+SFX 510 er ías/132,133 er . is:copretérito P2 + enclítico
+SFX 510 er iamos [^ao]er . is:copretérito P4
+SFX 510 er iámos/666,136,137 [^ao]er . is:copretérito P4 + enclítico
+SFX 510 er ïamos [ao]er . is:copretérito P4
+SFX 510 er ïámos/666,136,137 [ao]er . is:copretérito P4 + enclítico
+SFX 510 er iades [^ao]er . is:copretérito P5
+SFX 510 er iádes/666,138,139 [^ao]er . is:copretérito P5 + enclítico
+SFX 510 er ïades [ao]er . is:copretérito P5
+SFX 510 er ïádes/666,138,139 [ao]er . is:copretérito P5 + enclítico
+SFX 510 er ían/134,135 er . is:copretérito P6 + enclítico
+SFX 510 0 ei/130 er . is:futuro P1 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 510 0 éi/666,131 er . is:futuro P1 + enclítico
+SFX 510 0 as/666,132 er . is:futuro P2 + enclítico monosílabo
+SFX 510 0 ás/133 er . is:futuro P2 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 510 0 a/666,132,134 er . is:futuro P3 + enclítico monosílabo
+SFX 510 0 á/133,135 er . is:futuro P3 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 510 0 emos er . is:futuro P4
+SFX 510 0 émos/666,136,137 er . is:futuro P4 + enclítico
+SFX 510 0 edes er . is:futuro P5
+SFX 510 0 édes/666,132,133 er . is:futuro P5 + enclítico
+SFX 510 0 an/666,134 er . is:futuro P6 + enclítico monosílabo
+SFX 510 0 án/135 er . is:futuro P6 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 510 0 ía/130,131,134,135 er . is:pospretérito P1 / P3 [ + enclítico]
+SFX 510 0 ías/132,133 er . is:pospretérito P2 [ + enclítico]
+SFX 510 0 iamos er . is:pospretérito P4
+SFX 510 0 iámos/666,136,137 er . is:pospretérito P4 + enclítico
+SFX 510 0 iades er . is:pospretérito P5
+SFX 510 0 iádes/666,138,139 er . is:pospretérito P5 + enclítico
+SFX 510 0 ían/132,133,134,135 er . is:pospretérito P6 [ + enclítico]
+SFX 510 er a [^cuaos]er . is:subxuntivo presente P1 / P3
+SFX 510 cer za cer . is:subxuntivo presente P1 / P3
+SFX 510 guer ga guer . is:subxuntivo presente P1 / P3
+SFX 510 quer ca quer . is:subxuntivo presente P1 / P3
+SFX 510 er a [^e]ser . is:subxuntivo presente P1 / P3
+SFX 510 er ea sobreser . is:subxuntivo presente P1 / P3
+SFX 510 er ia [ao]er . is:subxuntivo presente P1 / P3
+SFX 510 er as [^cuaos]er . is:subxuntivo presente P2
+SFX 510 cer zas cer . is:subxuntivo presente P2
+SFX 510 guer gas guer . is:subxuntivo presente P2
+SFX 510 quer cas quer . is:subxuntivo presente P2
+SFX 510 er as [^e]ser . is:subxuntivo presente P2
+SFX 510 er eas sobreser . is:subxuntivo presente P2
+SFX 510 er ias [ao]er . is:subxuntivo presente P2
+SFX 510 er amos [^cuaos]er . is:subxuntivo presente P4
+SFX 510 er ámos/666,136,137 [^cuao]er . is:subxuntivo presente P4 + enclítico
+SFX 510 cer zamos cer . is:subxuntivo presente P4
+SFX 510 cer zámos/666,136,137 cer . is:subxuntivo presente P4 + enclítico
+SFX 510 guer gamos guer . is:subxuntivo presente P4
+SFX 510 guer gámos/666,136,137 guer . is:subxuntivo presente P4 + enclítico
+SFX 510 quer camos quer . is:subxuntivo presente P4
+SFX 510 quer cámos/666,136,137 quer . is:subxuntivo presente P4 + enclítico
+SFX 510 er amos [^e]ser . is:subxuntivo presente P4
+SFX 510 er ámos/666,136,137 [^e]ser . is:subxuntivo presente P4
+SFX 510 er eamos sobreser . is:subxuntivo presente P4
+SFX 510 er eámos/666,136,137 sobreser . is:subxuntivo presente P4
+SFX 510 er iamos [ao]er . is:subxuntivo presente P4
+SFX 510 er iámos/666,136,137 [ao]er . is:subxuntivo presente P4 + enclítico
+SFX 510 er ades [^cuaos]er . is:subxuntivo presente P5
+SFX 510 er ádes/666,138,139 [^cuao]er . is:subxuntivo presente P5 + enclítico
+SFX 510 cer zades cer . is:subxuntivo presente P5
+SFX 510 cer zádes/666,138,139 cer . is:subxuntivo presente P5 + enclítico
+SFX 510 guer gades guer . is:subxuntivo presente P5
+SFX 510 guer gádes/666,138,139 guer . is:subxuntivo presente P5 + enclítico
+SFX 510 quer cades quer . is:subxuntivo presente P5
+SFX 510 quer cádes/666,138,139 quer . is:subxuntivo presente P5 + enclítico
+SFX 510 er ades [^e]ser . is:subxuntivo presente P5
+SFX 510 er ádes/666,138,139 [^e]ser . is:subxuntivo presente P4
+SFX 510 er eades sobreser . is:subxuntivo presente P5
+SFX 510 er eádes/666,138,139 sobreser . is:subxuntivo presente P5
+SFX 510 er iades [ao]er . is:subxuntivo presente P5
+SFX 510 er iádes/666,138,139 [ao]er . is:subxuntivo presente P5 + enclítico
+SFX 510 er an [^cuaos]er . is:subxuntivo presente P6
+SFX 510 cer zan cer . is:subxuntivo presente P6
+SFX 510 er gan guer . is:subxuntivo presente P6
+SFX 510 er can quer . is:subxuntivo presente P6
+SFX 510 er an [^e]ser . is:subxuntivo presente P6
+SFX 510 er ean sobreser . is:subxuntivo presente P6
+SFX 510 er ian [ao]er . is:subxuntivo presente P6
+SFX 510 r de er . is:imperativo P5
+SFX 510 er éde/666,138,139 er . is:imperativo P5 + enclítico
+
+SFX 511 Y 10 #C2 regular
+SFX 511 er o [^cuao]er . is:presente P1
+SFX 511 cer zo cer . is:presente P1
+SFX 511 guer go guer . is:presente P1
+SFX 511 quer co quer . is:presente P1
+SFX 511 er io [ao]er . is:presente P1
+SFX 511 r s er . is:presente P2
+SFX 511 er e er . is:presente P3
+SFX 511 r n er . is:presente P6
+SFX 511 er ín/131 er . is:pretérito P1 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 511 er in/666,130 er . is:pretérito P1 + enclítico monosílabo
+
+SFX 512 Y 37 # C-II regular
+SFX 512 er iches [^ao]er . is: pretérito P2
+SFX 512 er íches [ao]er . is: pretérito P2
+SFX 512 er íches/666,132,133 er . is: pretérito P2 + enclítico
+SFX 512 er eu/134 er . is: pretérito P3 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 512 er éu/666,135 er . is: pretérito P3 + enclítico polisílabo
+SFX 512 r mos er . is: pretérito P4
+SFX 512 er émos/666,136,137 er . is: pretérito P4 + enclítico
+SFX 512 r stes er . is: pretérito P5
+SFX 512 er éstes/666,138,139 er . is: pretérito P5 + enclítico
+SFX 512 0 on er . is: pretérito P6
+SFX 512 er éron/666,134,135 er . is: pretérito P6 + enclítico
+SFX 512 0 a er . is: antepretérito P1 / P3
+SFX 512 er éra/666,130,131,134,135 er . is: antepretérito P1 / P3 + enclítico
+SFX 512 0 as er . is: antepretérito P2
+SFX 512 er éras/666,132,133 er . is: antepretérito P2 + enclítico
+SFX 512 0 amos er . is: antepretérito P4
+SFX 512 0 ámos/666,136,137 er . is: antepretérito P4 + enclítico
+SFX 512 0 ades er . is: antepretérito P5
+SFX 512 0 ádes/666,138,139 er . is: antepretérito P5 + enclítico
+SFX 512 0 an er . is: antepretérito P6
+SFX 512 er éran/666,134,135 er . is: antepretérito P6 + enclítico
+SFX 512 r se er . is: subxuntivo pretérito P1 / P3
+SFX 512 er ése/666,130,131,134,135 er . is: subxuntivo pretérito P1 / P3 + enclítico
+SFX 512 r ses er . is: subxuntivo pretérito P2
+SFX 512 er éses/666,132,133 er . is: subxuntivo pretérito P2 + enclítico
+SFX 512 er ésemos/136,137 er . is: subxuntivo pretérito P4 [ + enclítico]
+SFX 512 er ésedes/138,139 er . is: subxuntivo pretérito P5 [ + enclítico]
+SFX 512 r sen er . is: subxuntivo pretérito P6
+SFX 512 er ésen/666,134,135 er . is: subxuntivo pretérito P6 + enclítico
+SFX 512 0 es er . is: infinitivo / subxuntivo futuro P2
+SFX 512 er éres/666,132,133 er . is: infinitivo / subxuntivo futuro P2 + enclítico
+SFX 512 0 mos er . is: infinitivo / subxuntivo futuro P4
+SFX 512 er érmos/666,136,137 er . is: infinitivo / subxuntivo futuro P4 + enclítico
+SFX 512 0 des er . is: infinitivo / subxuntivo futuro P5
+SFX 512 er érdes/666,138,139 er . is: infinitivo / subxuntivo futuro P5 + enclítico
+SFX 512 0 en er . is: infinitivo / subxuntivo futuro P6
+SFX 512 er éren/666,134,135 er . is: infinitivo / subxuntivo futuro P6 + enclítico
+
+SFX 513 Y 10 #Verbo ler ou crer
+SFX 513 r o er . is:presente P1
+SFX 513 er éo/666,130,131 er . is:presente P1 + enclítico
+SFX 513 r s/132 er . is:presente P2 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 513 er és/666,133 er . is:presente P2 + enclítico polisílabo
+SFX 513 er e/134 er . is:presente P3 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 513 er é/666,135 er . is:presente P3 + enclítico polisílabo
+SFX 513 r n/134 er . is:presente P6 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 513 er én/666,135 er . is:presente P6 + enclítico polisílabo
+SFX 513 er in/130 er . is:pretérito P1 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 513 er ín/666,131 er . is:pretérito P1 + enclítico polisílabo]
+
+SFX 514 Y 13 #Reler, trasler e descrer
+SFX 514 r o er . is:presente P1
+SFX 514 er éo/666,130,131 er . is:presente P1 + enclítico
+SFX 514 er és/133 er . is:presente P2 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 514 er es/666,132 er . is:presente P2 + enclítico monosílabo
+SFX 514 er é/135 er . is:presente P3 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 514 er e/666,134 er . is:presente P3 + enclítico monosílabo
+SFX 514 er én/135 er . is:presente P6 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 514 er en/666,134 er . is:presente P6 + enclítico monosílabo
+SFX 514 er ín/131 er . is:pretérito P1 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 514 er in/666,130 er . is:pretérito P1 + enclítico monosílabo
+SFX 514 er éa/666,100,110,111 er . is:subxuntivo presente P1 / P3 + enclítico
+SFX 514 er éas/666,100,110,111 er . is:subxuntivo presente P2 + enclítico
+SFX 514 er éan/666,100,110,111 er . is:subxuntivo presente P6 + enclítico
+
+SFX 515 Y 23 #C2 con cambio de acento na raíz
+SFX 515 er o/666,130,131 [^cuáó]er . is:presente P1 + enclítico
+SFX 515 cer zo/666,130,131 cer . is:presente P1 + enclítico
+SFX 515 guer go/666,130,131 guer . is:presente P1 + enclítico
+SFX 515 quer co/666,130,131 quer . is:presente P1 + enclítico
+SFX 515 er io/666,130,131 [áó]er . is:presente P1 + enclítico
+SFX 515 r s/666,132,133 er . is:presente P2 + enclítico
+SFX 515 er e/666,134,135 er . is:presente P3 + enclítico
+SFX 515 r n/666,134,135 er . is:presente P6 + enclítico
+SFX 515 er a/666,130,131 [^cuáó]er . is:subxuntivo presente P1 / P3 + enclítico
+SFX 515 cer za/666,130,131,134,135 cer . is:subxuntivo presente P1 / P3 + enclítico
+SFX 515 guer ga/666,130,131,134,135 guer . is:subxuntivo presente P1 / P3 + enclítico
+SFX 515 quer ca/666,130,131,134,135 quer . is:subxuntivo presente P1 / P3 + enclítico
+SFX 515 er ia/666,130,131,134,135 [áó]er . is:subxuntivo presente P1 / P3 + enclítico
+SFX 515 er as/666,132,133 [^cuáó]er . is:subxuntivo presente P2 + enclítico
+SFX 515 cer zas/666,132,133 cer . is:subxuntivo presente P2 + enclítico
+SFX 515 guer gas/666,132,133 guer . is:subxuntivo presente P2 + enclítico
+SFX 515 quer cas/666,132,133 quer . is:subxuntivo presente P2 + enclítico
+SFX 515 er ias/666,132,133 [áó]er . is:subxuntivo presente P2 + enclítico
+SFX 515 er an/666,134,135 [^cuáó]er . is:subxuntivo presente P6 + enclítico
+SFX 515 cer zan/666,134,135 cer . is:subxuntivo presente P6 + enclítico
+SFX 515 guer gan/666,134,135 guer . is:subxuntivo presente P6 + enclítico
+SFX 515 quer can/666,134,135 quer . is:subxuntivo presente P6 + enclítico
+SFX 515 er ian/666,134,135 [áó]er . is:subxuntivo presente P6 + enclítico
+
+
+# C-II irregulares
+# pronominal
+
+# No .dic inclúense varios lemas para cubrir as ditintas raíces dos verbos
+# irregulares así como as variacións de acentuación para cada unha delas.
+# caber, saber, haber, poder, querer, facer, ter, poñer, pracer, traer,
+# valer, ver e ser
+# prover e un verbo especial que nos tempos de perfecto é regular e
+# nos demáis irregular como ver
+
+# abster afacer antepoñer ...
+SFX 520 Y 19 # C-II Formas Nominais irregular
+SFX 520 r r/134 er . is:infinitivo P1 / P3 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 520 er ér/666,135 er . is:infinitivo P1 / P3 + enclítico polisílabo
+SFX 520 r ndo er . is:xerundio
+SFX 520 er éndo/666,134,135 er . is:xerundio + enclítico
+SFX 520 er ido/10,15 [^cñavs]er . is:participio
+SFX 520 acer eito/10,15 facer . is:participio
+SFX 520 er ido/10,15 [^f]acer . is:participio
+SFX 520 oñer osto/10,15 poñer . is:participio
+SFX 520 er ído/10,15 aer . is:participio
+SFX 520 er isto/10,15 ver . is:participio
+SFX 520 er ido/10,15 ser . is:participio
+SFX 520 0 es r . is:infinitivo P2
+SFX 520 er éres/666,132,133 er . is:infinitivo P2 + enclítico
+SFX 520 0 mos r . is:infinitivo P4
+SFX 520 er érmos/666,136,137 er . is:infinitivo P4 + enclítico
+SFX 520 0 des r . is:infinitivo P5
+SFX 520 er érdes/666,138,139 er . is:infinitivo P5 + enclítico
+SFX 520 0 en r . is:infinitivo P6
+SFX 520 er éren/666,134,135 er . is:infinitivo P6 + enclítico
+
+# abster afacer antepoñer ...
+SFX 521 Y 25 #C-II irregular
+SFX 521 er o [^abclvts]er . is:presente P1
+SFX 521 er on/130 ser . is:presente P1 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 521 er ón/666,131 ser . is:presente P1 + enclítico polisílabo
+SFX 521 er eño ter . is:presente P1
+SFX 521 er éño/666,130,131 ter . is:presente P1 + enclítico
+SFX 521 er exo ver . is:presente P1
+SFX 521 er éxo/666,130,131 ver . is:presente P1 + enclítico
+SFX 521 er lo valer . is:presente P1
+SFX 521 cer go facer . is:presente P1
+SFX 521 cer zo [^f]acer . is:presente P1
+SFX 521 aber aibo caber . is:presente P1
+SFX 521 aber ei/130 [hs]aber . is:presente P1 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 521 er io [a]er . is:presente P1
+SFX 521 r mos [^s]er . is:presente P4
+SFX 521 er émos/666,136,137 [^s]er . is:presente P4 + enclítico
+SFX 521 er omos ser . is:presente P4
+SFX 521 er ómos/666,136,137 ser . is:presente P4 + enclítico
+SFX 521 r des [^st]er . is:presente P5
+SFX 521 er édes/666,138,139 [^st]er . is:presente P5 + enclítico
+SFX 521 er odes ser . is:presente P5
+SFX 521 er ódes/666,138,139 ser . is:presente P5 + enclítico
+SFX 521 er endes ter . is:presente P5
+SFX 521 er éndes/666,138,139 ter . is:presente P5 + enclítico
+SFX 521 er edes ter . is:presente P5
+SFX 521 er édes/666,138,139 ter . is:presente P5 + enclítico
+
+# caber facer haber poder poñer pracer querer saber ser eser érer ter traer valer e ver
+SFX 522 Y 38 #C-II irregular facer haber poñer ser ter ver
+SFX 522 r s [^rñbcvts]er . is:presente P2
+SFX 522 r s [^é]rer . is:presente P2
+SFX 522 ser s/132 eser . is:presente P2 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 522 rer s/666,133 érer . is:presente P2 + enclítico polisílabo
+SFX 522 r s/132 ter . is:presente P2 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 522 er és/666,133 ter . is:presente P2 + enclítico polisílabo
+SFX 522 r s/132 ver . is:presente P2 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 522 er és/666,133 ver . is:presente P2 + enclítico polisílabo
+SFX 522 cer s/132 facer . is:presente P2 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 522 r s [^f]acer . is:presente P2
+SFX 522 ber s/132 haber . is:presente P2 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 522 r s [^h]aber . is:presente P2
+SFX 522 ñer s/132 poñer . is:presente P2 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 522 er e [^ñbcvts]er . is:presente P3
+SFX 522 rer 0/134,135 érer . is:presente P3 [ + enclítico]
+SFX 522 er en/134 ter . is:presente P3 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 522 er én/666,135 ter . is:presente P3 + enclítico polisílabo
+SFX 522 er e/134 ver . is:presente P3 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 522 er é/666,135 ver . is:presente P3 + enclítico polisílabo
+SFX 522 cer i/134 facer . is:presente P3 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 522 er e [^f]acer . is:presente P3
+SFX 522 aber a/134 haber . is:presente P3 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 522 aber á/666,135 haber . is:presente P3 + enclítico polisílabo
+SFX 522 ber i/134 haber . is:presente impersoal [ + enclítico monosílabo]
+SFX 522 er e [^h]aber . is:presente P3
+SFX 522 oñer on/134 poñer . is:presente P3 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 522 r n [^bcvts]er . is:presente P6
+SFX 522 er on/130,134 ser . is:presente P1 / P6 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 522 er ón/666,131,135 ser . is:presente P1 / P6 + enclítico polisílabo
+SFX 522 er eñen ter . is:presente P6
+SFX 522 er éñen/666,134,135 ter . is:presente P6+ enclítico
+SFX 522 er en/134 ver . is:presente P6 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 522 er én/666,135 ver . is:presente P6 + enclítico polisílabo
+SFX 522 cer n/134 facer . is:presente P6 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 522 r n [^f]acer . is:presente P6
+SFX 522 ber n/134 haber . is:presente P6 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 522 aber án/666,133,135 haber . is:presente P6 + enclítico polisílabo
+SFX 522 r n [^h]aber . is:presente P6
+
+# abstiver afixer antepuxer apoñer apuxer arrepuxer ativer compuxer contiver contrafixer contrapuxer couber
+# depuxer desafixer desapuxer descompuxer desfixer detiver dispuxer empuxer entretiver entrevir expuxer
+# fixer for houber impuxer indispuxer interpuxer mantiver obtiver opuxer pospuxer predispuxer presupuxer
+# previr propuxer prouguer prover puider puxer quixer rarefixer recompuxer refixer reimpuxer repuxer retiver revir
+# satisfixer sobreexpuxer sostiver souber subexpuxer superpuxer supuxer tiver traspuxer trouxer tumefixer vir xustapuxer
+SFX 523 Y 15 # subxuntivo futuro
+SFX 523 r r/130,134 r . is:subxuntivo futuro P1 / P3 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 523 er ér/666,131,135 er . is:subxuntivo futuro P1 / P3 + enclítico polisílabo
+SFX 523 ir ír/666,131,135 ir . is:subxuntivo futuro P1 / P3 + enclítico polisílabo
+SFX 523 0 es r . is:subxuntivo futuro P2
+SFX 523 er éres/666,132,133 er . is:subxuntivo futuro P2 + enclítico
+SFX 523 ir íres/666,132,133 ir . is:subxuntivo futuro P2 + enclítico
+SFX 523 0 mos r . is:subxuntivo futuro P4
+SFX 523 er érmos/666,136,137 er . is:subxuntivo futuro P4 + enclítico
+SFX 523 ir írmos/666,136,137 ir . is:subxuntivo futuro P4 + enclítico
+SFX 523 0 des r . is:subxuntivo futuro P5
+SFX 523 er érdes/666,138,139 er . is:subxuntivo futuro P5 + enclítico
+SFX 523 ir írdes/666,138,139 ir . is:subxuntivo futuro P5 + enclítico
+SFX 523 0 en r . is:subxuntivo futuro P6
+SFX 523 er éren/666,134,135 er . is:subxuntivo futuro P6 + enclítico
+SFX 523 ir íren/666,134,135 ir . is:subxuntivo futuro P6 + enclítico
+
+# abstiver afixer antepuxer apuxer arrepuxer ativer compuxer contiver contrafixer contrapuxer couber depuxer
+# desafixer desapuxer descompuxer desfixer detiver dispuxer empuxer entretiver entrevir expuxer fixer for houber
+# impuxer indispuxer interpuxer mantiver obtiver opuxer pospuxer predispuxer presupuxer previr propuxer prouguer
+# puider puxer quixer rarefixer recompuxer refixer reimpuxer repuxer retiver revir satisfixer sobreexpuxer sostiver
+# souber subexpuxer superpuxer supuxer tiver traspuxer trouxer tumefixer valer vir xustapuxer
+SFX 524 Y 62
+SFX 524 r ches [^l]er . is:pretérito P2
+SFX 524 er éches/666,132,133 [^l]er . is:pretérito P2 + enclítico
+SFX 524 er iches valer . is:pretérito P2
+SFX 524 er íches/666,132,133 valer . is:pretérito P2 + enclítico
+SFX 524 ir iches vir . is:pretérito P2
+SFX 524 ir íches/666,132,133 vir . is:pretérito P2 + enclítico
+SFX 524 or uches for . is:pretérito P2
+SFX 524 or úches/666,132,133 for . is:pretérito P2 + enclítico
+SFX 524 er o [^lu]er . is:pretérito P3
+SFX 524 guer go guer . is:pretérito P3
+SFX 524 er eu/134 valer . is:pretérito P3 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 524 er éu/666,135 valer . is:pretérito P3 + enclítico polisílabo
+SFX 524 ir iu/134 vir . is:pretérito P3 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 524 ir íu/666,135 vir . is:pretérito P3 + enclítico polisílabo
+SFX 524 r i/134 for . is:pretérito P3 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 524 or ói/666,135 for . is:pretérito P3 + enclítico polisílabo
+SFX 524 r mos r . is:pretérito P4
+SFX 524 or ómos/666,136,137 or . is:pretérito P4 + enclítico
+SFX 524 er émos/666,136,137 er . is:pretérito P4 + enclítico
+SFX 524 ir ímos/666,136,137 ir . is:pretérito P4 + enclítico
+SFX 524 r stes r . is:pretérito P5
+SFX 524 or óstes/666,138,139 or . is:pretérito P5 + enclítico
+SFX 524 er éstes/666,138,139 er . is:pretérito P5 + enclítico
+SFX 524 ir ístes/666,138,139 ir . is:pretérito P5 + enclítico
+SFX 524 0 on r . is:pretérito P6
+SFX 524 or óron/666,134,135 or . is:pretérito P6 + enclítico
+SFX 524 er éron/666,134,135 er . is:pretérito P6 + enclítico
+SFX 524 ir íron/666,134,135 ir . is:pretérito P6 + enclítico
+SFX 524 0 a r . is:antepretérito P1 / P3
+SFX 524 or óra/666,130,131,134,135 or . is:antepretérito P1 / P3 + enclítico
+SFX 524 er éra/666,130,131,134,135 er . is:antepretérito P1 / P3 + enclítico
+SFX 524 ir íra/666,130,131,134,135 ir . is:antepretérito P1 / P3 + enclítico
+SFX 524 0 as r . is:antepretérito P2
+SFX 524 or óras/666,132,133 or . is:antepretérito P2 + enclítico
+SFX 524 er éras/666,132,133 er . is:antepretérito P2 + enclítico
+SFX 524 ir íras/666,132,133 ir s:antepretérito P2 + enclítico
+SFX 524 0 amos r . is:antepretérito P4
+SFX 524 0 ámos/666,136,137 r . is:antepretérito P4 + enclítico
+SFX 524 0 ades r . is:antepretérito P5
+SFX 524 0 ádes/666,138,139 r . is:antepretérito P5 + enclítico
+SFX 524 0 an r . is:antepretérito P6
+SFX 524 or óran/666,134,135 or . is:antepretérito P6 + enclítico
+SFX 524 er éran/666,134,135 er . is:antepretérito P6 + enclítico
+SFX 524 ir íran/666,134,135 ir . is:antepretérito P6 + enclítico
+SFX 524 r se r . is:subxuntivo pretérito P1 / P3
+SFX 524 er ése/666,130,131,134,135 er . is:subxuntivo pretérito P1 / P3 + enclítico
+SFX 524 or óse/666,130,131,134,135 or . is:subxuntivo pretérito P1 / P3 + enclítico
+SFX 524 ir íse/666,130,131,134,135 ir . is:subxuntivo pretérito P1 / P3 + enclítico
+SFX 524 r ses r . is:subxuntivo pretérito P2
+SFX 524 or óses/666,132,133 or . is:subxuntivo pretérito P2 + enclítico
+SFX 524 er éses/666,132,133 er . is:subxuntivo pretérito P2 + enclítico
+SFX 524 ir íses/666,132,133 ir . is:subxuntivo pretérito P2 + enclítico
+SFX 524 er ésemos/136,137 er . is:subxuntivo pretérito P4 [ + enclítico]
+SFX 524 ir ísemos/138,139 ir . is:subxuntivo pretérito P4 [ + enclítico]
+SFX 524 or ósemos/138,139 or . is:subxuntivo pretérito P4 [ + enclítico]
+SFX 524 er ésedes/138,139 er . is:subxuntivo pretérito P5 [ + enclítico]
+SFX 524 ir ísedes/138,139 ir . is:subxuntivo pretérito P5 [ + enclítico]
+SFX 524 or ósedes/138,139 or . is:subxuntivo pretérito P5 [ + enclítico]
+SFX 524 r sen r . is:subxuntivo pretérito P6
+SFX 524 er ésen/666,134,135 er . is:subxuntivo pretérito P6 + enclítico
+SFX 524 ir ísen/666,134,135 ir . is:subxuntivo pretérito P6 + enclítico
+SFX 524 or ósen/666,134,135 or . is:subxuntivo pretérito P6 + enclítico
+
+# abstiver afixer antepuxer apuxer arrepuxer ativer compuxer contiver contrafixer contrapuxer couber depuxer desafixer desapuxer
+# descompuxer desfixer detiver dispuxer empuxer entretiver expuxer fixer for houber impuxer indispuxer interpuxer mantiver obtiver
+# opuxer pospuxer predispuxer presupuxer propuxer prouguer puider puxer quixer rarefixer recompuxer refixer reimpuxer repuxer
+# retiver satisfixer sobreexpuxer sostiver souber subexpuxer superpuxer supuxer tiver traspuxer trouxer tumefixer valer vir xustapuxer
+SFX 525 Y 7 #S2C irregular
+SFX 525 r n [^l]er . is:pretérito P1
+SFX 525 aler alín/131 valer . is:pretérito P1 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 525 aler alin/666,130 valer . is:pretérito P1 + enclítico monosílabo
+SFX 525 ir in/130 vir . is:pretérito P1 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 525 ir ín/666,131 vir . is:pretérito P1 + enclítico polisílabo
+SFX 525 or un/130 for . is:pretérito P1 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 525 or ún/666,131 for . is:pretérito P1 + enclítico polisílabo
+
+# absteñer afager antepoñer apoñer arrepoñer ateñer caiber compoñer conteñer contrafager contrapoñer depoñer
+# desafager desapoñer descompoñer desfager deteñer dispoñer empoñer entreteñer entrevexer expoñer fager
+# haxer impoñer indispoñer interpoñer manteñer obteñer opoñer poider poñer pospoñer pracer predispoñer presupoñer
+# prevexer propoñer provexer queirer rarefager recompoñer refager reimpoñer repoñer reteñer revexer saiber satisfager ser sexer
+# sobreexpoñer sosteñer subexpoñer superpoñer supoñer teñer traer traspoñer tumefager valler vexer xustapoñer
+SFX 526 Y 27
+SFX 526 er a [^caox]er . is:subxuntivo presente P1 / P3
+SFX 526 cer za cer . is:subxuntivo presente P1 / P3
+SFX 526 er ia [ao]er . is:subxuntivo presente P1 / P3
+SFX 526 exer éxa/666,130,131,134,135 sexer . is:subxuntivo presente P1 / P3 + enclítico
+SFX 526 er a xer . is:subxuntivo presente P1 / P3
+SFX 526 er as [^cao]er . is:subxuntivo presente P2
+SFX 526 er zas cer . is:subxuntivo presente P2
+SFX 526 er ias [ao]er . is:subxuntivo presente P2
+SFX 526 exer éxas/666,132,133 sexer . is:subxuntivo presente P2 + enclítico
+SFX 526 er as [^caox]er . is:subxuntivo presente P2
+SFX 526 er amos [^cao]er . is:subxuntivo presente P4
+SFX 526 er ámos/666,136,137 [^cao]er . is:subxuntivo presente P4 + enclítico
+SFX 526 cer zamos cer . is:subxuntivo presente P4
+SFX 526 cer zámos/666,136,137 cer . is:subxuntivo presente P4 + enclítico
+SFX 526 er iamos [ao]er . is:subxuntivo presente P4
+SFX 526 er iámos/666,136,137 [ao]er . is:subxuntivo presente P4 + enclítico
+SFX 526 er ades [^cao]er . is:subxuntivo presente P5
+SFX 526 er ádes/666,138,139 [^cao]er . is:subxuntivo presente P5 + enclítico
+SFX 526 cer zades cer . is:subxuntivo presente P5
+SFX 526 cer zádes/666,138,139 cer . is:subxuntivo presente P5 + enclítico
+SFX 526 er iades [ao]er . is:subxuntivo presente P5
+SFX 526 er iádes/666,138,139 [ao]er . is:subxuntivo presente P5 + enclítico
+SFX 526 er an [^caox]er . is:subxuntivo presente P6
+SFX 526 cer zan cer . is:subxuntivo presente P6
+SFX 526 exer éxan/666,134,135 sexer . is:subxuntivo presente P6 + enclítico
+SFX 526 er an xer . is:subxuntivo presente P6
+SFX 526 er ian [ao]er . is:subxuntivo presente P6
+
+# abster afar antepoñer apoñer arrepoñer ater caber compoñer conter contrafar contrapoñer depoñer desafar desapoñer descompoñer
+#desfar deter dispoñer empoñer entreter entrever expoñer far haber impoñer indispoñer interpoñer manter obter opoñer poder poñer
+# pospoñer pracer predispoñer presupoñer prever propoñer prover querer rarefar recompoñer refar reimpoñer repoñer reter rever saber
+# satisfar ser sobreexpoñer soster subexpoñer superpoñer supoñer ter traer traspoñer tumefar valer ver xustapoñer
+SFX 527 Y 19
+SFX 527 0 ei/130 r . is:futuro P1 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 527 0 éi/666,131 r . is:futuro P1 + enclítico polisílabo
+SFX 527 0 as/666,132 r . is:futuro P2 + enclítico monosílabo
+SFX 527 0 ás/133 r . is:futuro P2 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 527 0 a/666,134 r . is:futuro P3 + enclítico monosílabo
+SFX 527 0 á/135 r . is:futuro P3 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 527 0 emos r . is:futuro P4
+SFX 527 0 émos/666,136,137 r . is:futuro P4 + enclítico
+SFX 527 0 edes r . is:futuro P5
+SFX 527 0 édes/666,138,139 r . is:futuro P5 + enclítico
+SFX 527 0 an/666,134 r . is:futuro P6 + enclítico monosílabo
+SFX 527 0 án/135 r . is:futuro P6 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 527 0 ía/130,131,134,135 r . is:pospretérito P1 / P3 [ + enclítico]
+SFX 527 0 ías/132,133 r . is:pospretérito P2 [ + enclítico]
+SFX 527 0 iamos r . is:pospretérito P4
+SFX 527 0 iámos/666,138,139 r . is:pospretérito P4 + enclítico
+SFX 527 0 iades r . is:pospretérito P5
+SFX 527 0 iádes/666,138,139 r . is:pospretérito P5 + enclítico
+SFX 527 0 ían/134,135 r . is:pospretérito P6 [ + enclítico]
+
+# afacer antepoñer apoñer arrepoñer caber compoñer contrafacer contrapoñer depoñer desafacer desapoñer descompoñer
+# desfacer dispoñer empoñer entrever expoñer facer haber impoñer indispoñer interpoñer opoñer poder poñer pospoñer pracer
+# predispoñer presupoñer prever propoñer prover querer rarefacer recompoñer refacer reimpoñer repoñer rever saber satisfacer
+# sobreexpoñer subexpoñer superpoñer supoñer traer traspoñer tumefacer valer ver xustapoñer
+SFX 528 Y 14 # C-II irregular
+SFX 528 er ía [^s]er . is:copretérito P1 / P3
+SFX 528 er ía/666,130,131,134,135 [^s]er . is:copretérito P1 / P3 + enclítico
+SFX 528 er ías [^s]er . is:copretérito P2
+SFX 528 er ías/666,132,133 [^s]er . is:copretérito P2 + enclítico
+SFX 528 er iamos [^sao]er . is:copretérito P4
+SFX 528 er iámos/666,136,137 [^sao]er . is:copretérito P4 + enclítico
+SFX 528 er ïamos [ao]er . is:copretérito P4
+SFX 528 er ïámos/666,136,137 [ao]er . is:copretérito P4 + enclítico
+SFX 528 er iades [^sao]er . is:copretérito P5
+SFX 528 er iádes/666,138,139 [^sao]er . is:copretérito P5 + enclítico
+SFX 528 er ïades [ao]er . is:copretérito P5
+SFX 528 er ïádes/666,138,139 [ao]er . is:copretérito P5 + enclítico
+SFX 528 er ían [^s]er . is:copretérito P6
+SFX 528 er ían/666,134,135 [^s]er . is:copretérito P6 + enclítico
+
+# abster afacer antepoñer apoñer arrepoñer ater caber compoñer conter contrafacer contrapoñer depoñer desafacer
+# desapoñer descompoñer desfacer deter dispoñer empoñer entreter entrever expoñer facer haber impoñer indispoñer
+# interpoñer manter obter opoñer poder poñer pospoñer pracer predispoñer presupoñer prever propoñer prover querer
+# rarefacer recompoñer refacer reimpoñer repoñer reter rever saber satisfacer ser sobreexpoñer soster subexpoñer
+# superpoñer supoñer ter traer traspoñer tumefacer valer ver xustapoñer
+SFX 529 Y 9
+SFX 529 er é/132,133 ser . is:imperativo P2 [ + enclítico]
+SFX 529 r de [^bt]er . is:imperativo P5
+SFX 529 er éde/666,138,139 [^bt]er . is:imperativo P5 + enclítico
+SFX 529 r de [^h]aber . is:imperativo P5
+SFX 529 er éde/666,138,139 [^h]aber . is:imperativo P5 + enclítico
+SFX 529 r nde ter . is:imperativo P5
+SFX 529 er énde/666,132,133 ter . is:imperativo P5 + enclítico
+SFX 529 r de ter . is:imperativo P5
+SFX 529 er éde/666,132,133 ter . is:imperativo P5 + enclítico
+
+
+# abstiñer atiñer contiñer detiñer entretiñer erer érer mantiñer obtiñer retiñer sostiñer tiñer
+SFX 530 Y 13
+SFX 530 er a er . is:copretérito P1 / P3
+SFX 530 iñer íña/666,130,131,134,135 tiñer . is:copretérito P1 / P3 + enclítico
+SFX 530 rer ra/666,130,131,134,135 érer . is:copretérito P1 / P3 + enclítico
+SFX 530 er as er . is:copretérito P2
+SFX 530 iñer íñas/666,132,133 tiñer . is:copretérito P2 + enclítico
+SFX 530 rer ras/666,132,133 érer . is:copretérito P2 + enclítico
+SFX 530 er amos er . is:copretérito P4
+SFX 530 er ámos/666,136,137 er . is:copretérito P4 + enclítico
+SFX 530 er ades er . is:copretérito P5
+SFX 530 er ádes/666,138,139 er . is:copretérito P5 + enclítico
+SFX 530 er an er . is:copretérito P6
+SFX 530 iñer íñan/666,134,135 tiñer . is:copretérito P6 + enclítico
+SFX 530 rer ran/666,134,135 érer . is:copretérito P6 + enclítico
+
+# abster afacer antepoñer apoñer arrepoñer ater compoñer conter contrafacer contrapoñer depoñer desafacer
+# desapoñer descompoñer desfacer deter dispoñer empoñer entreter entrever expoñer impoñer indispoñer
+# interpoñer manter obter opoñer pospoñer predispoñer presupoñer prever propoñer prover rarefacer recompoñer
+# refacer reimpoñer repoñer reter rever satisfacer sobreexpoñer soster subexpoñer superpoñer supoñer traspoñer
+# tumefacer xustapoñer
+SFX 532 Y 23 #Compostos de facer, poñer, ter e ver
+SFX 532 acer ás/133 facer . is:presente P2 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 532 cer s/666,132 facer . is:presente P2 + enclítico monosílabo
+SFX 532 oñer ós/133 poñer . is:presente P2 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 532 ñer s/666,132 poñer . is:presente P2 + enclítico monosílabo
+SFX 532 er és/133 ter . is:presente P2 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 532 er és/133 ver . is:presente P2 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 532 er es/666,132 [tv]er . is:presente P2 + enclítico monosílabo
+SFX 532 cer i/134 facer . is:presente P3 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 532 acer ái/666,135 facer . is:presente P3 + enclítico polisílabo
+SFX 532 oñer ón/135 poñer . is:presente P3 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 532 ñer n/666,134 poñer . is:presente P3 + enclítico monosílabo
+SFX 532 er én/135 ter . is:presente P3 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 532 r n/666,134 ter . is:presente P3 + enclítico monosílabo
+SFX 532 er é/135 ver . is:presente P3 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 532 er e/666,134 ver . is:presente P3 + enclítico monosílabo
+SFX 532 acer án/135 facer . is:presente P6 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 532 cer n/666,134 facer . is:presente P6 + enclítico
+SFX 532 er en poñer . is:presente P6
+SFX 532 oñer óñen/666,134,135 poñer . is:presente P6 + enclítico
+SFX 532 er eñen ter . is:presente P6
+SFX 532 er éñen/666,134,135 ter . is:presente P6 + enclítico
+SFX 532 er én/135 ver . is:presente P6 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 532 er en/666,134 ver . is:presente P6 + enclítico monosílabo
+
+# entrevir (entrever) previr (prever) revir (rever)
+SFX 535 Y 2 #Compostos de ver
+SFX 535 ir ín/131 vir . is:pretérito P1 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 535 ir in/666,130 vir . is:pretérito P1 + enclítico monosílabo
+
+# cáber fácer háber póder póñer prácer quérer sáber tráer váler
+SFX 540 Y 26 # con cambio de acento na raíz
+SFX 540 er o/666,130,131 [^ábcl]er . is:presente P1 + enclítico
+SFX 540 ler llo/666,130,131 váler . is:presente P1 + enclítico
+SFX 540 cer go/666,130,131 fácer . is:presente P1 + enclítico
+SFX 540 cer zo/666,130,131 [^f]ácer . is:presente P1 + enclítico
+SFX 540 ber ibo/666,130,131 cáber . is:presente P1 + enclítico
+SFX 540 er io/666,130,131 tráer . is:presente P1 + enclítico
+SFX 540 áber éi/666,131 [hs]áber . is:presente P1 + enclítico polisílabo
+SFX 540 er io/666,130,131 [á]er . is:presente P1 + enclítico
+SFX 540 r s/666,132,133 [^bcñ]er . is:presente P2 + enclítico
+SFX 540 cer s/666,133 fácer . is:presente P2 + enclítico polisílabo
+SFX 540 r s/666,132,133 [^f]ácer . is:presente P2 + enclítico
+SFX 540 ber s/666,133 háber . is:presente P2 + enclítico
+SFX 540 r s/666,132,133 [^h]áber . is:presente P2 + enclítico
+SFX 540 ñer s/666,133 póñer . is:presente P2 + enclítico
+SFX 540 er e/666,134,135 [^bcñts]er . is:presente P3 + enclítico
+SFX 540 cer i/666,135 fácer . is:presente P3 + enclítico polisílabo
+SFX 540 er e/666,134,135 [^f]ácer . is:presente P3 + enclítico
+SFX 540 áber á/666,135 háber . is:presente P3 + enclítico polisílabo
+SFX 540 ber i/666,135 háber . is:presente impersoal + enclítico polisílabo
+SFX 540 er e/666,134,135 [^h]áber . is:presente P3 + enclítico
+SFX 540 ñer n/666,135 póñer . is:presente P6 + enclítico polisílabo
+SFX 540 r n/666,134,135 [^bcts]er . is:presente P6 + enclítico
+SFX 540 ber án/666,135 háber . is:presente P6 + enclítico polisílabo
+SFX 540 r n/666,134,135 [^h]áber . is:presente P6 + enclítico
+SFX 540 cer n/666,135 fácer . is:presente P6 + enclítico polisílabo
+SFX 540 r n/666,134,135 [^f]ácer . is:presente P6 + enclítico
+
+# abstíver afíxer antepúxer apúxer arrepúxer atíver compúxer contíver contrafíxer contrapúxer cóuber depúxer desafíxer
+# desapúxer descompúxer desfíxer detíver dispúxer empúxer entretíver expúxer fíxer hóuber impúxer indispúxer interpúxer
+# mantíver obtíver opúxer pospúxer predispúxer presupúxer propúxer próuger púider púxer quíxer rarefíxer recompúxer refíxer
+#reimpúxer repúxer retíver satisfíxer sobreexpúxer sostíver sóuber subexpúxer superpúxer supúxer tíver traspúxer tróuxer
+# tumefíxer váler xustapúxer
+SFX 541 Y 2 # con cambio de acento na raíz
+SFX 541 r n/666,130,131 [^l]er . is:pretérito P1 + enclítico
+SFX 541 er o/666,134,135 [^l]er . is:pretérito P3 + enclítico
+
+# abstéñer afáger antepóñer apóñer arrepóñer atéñer cáiber compóñer contéñer
+# contrafáger contrapóñer depóñer desafáger desapóñer decompóñer desfáger detéñer dispóñer
+# empóñer entretéñer entrevéxer expóñer fáger háxer impóñer indispóñer interpóñer mantéñer obtéñer
+# opóñer póider póñer pospóñer prácer predispóñer presupóñer prevéxer propóñer provéxer
+# quéirer rarefáger recompóñer refáger reimpóñer repóñer retéñer revéxer sáiber satisfáger sobreexpóñer # sobrepoñer#
+# sostéñer subexpóñer superpóñer supóñer téñer tráer traspóñer tumefáger váller véxer xustapóñer
+SFX 542 Y 8 # con cambio de acento na raíz
+SFX 542 er o/666,130,131 áger . is:presente P1 + enclítico
+SFX 542 er o/666,130,131 [éó]ñer . is:presente P1 + enclítico
+SFX 542 er a/666,130,131,134,135 [^cáó]er . is:subxuntivo presente P1 / P3 + enclítico
+SFX 542 cer za/666,130,131,134,135 cer . is:subxuntivo presente P1 / P3 + enclítico
+SFX 542 er ia/666,130,131,134,135 [áó]er . is:subxuntivo presente P1 / P3 + enclítico
+SFX 542 er as/666,132,133 [^cáó]er . is:subxuntivo presente P2 + enclítico
+SFX 542 er zas/666,132,133 cer . is:subxuntivo presente P2 + enclítico
+SFX 542 er ias/666,132,133 [áó]er . is:subxuntivo presente P2 + enclítico
+
+
+# por e compostos
+# pór/350 e por/351
+# compostos de pór: pospor/350,351
+
+# antepor apor arrepor ...
+SFX 550 Y 3 #Verbo pór e compostos
+SFX 550 r r/134 [^ó]r . is:infinitivo P3 / P6 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 550 or ór/666,135 [^ó]r . is:infinitivo P3 / P6 + enclítico polisílabo
+SFX 550 r r/134,135 ór . is:infinitivo P3 / P6 [ + enclítico]
+
+SFX 551 Y 45 #Verbo pór e compostos
+SFX 551 r ndo or . is:xerundio
+SFX 551 or óndo/666,134,135 or . is:xerundio + enclítico
+SFX 551 r mos or . is:presente P4
+SFX 551 or ómos/666,136,137 or . is:presente P4 + enclítico
+SFX 551 r ndes or . is:presente P5
+SFX 551 or óndes/666,138,139 or . is:presente P5 + enclítico
+SFX 551 or uña or . is:copretérito P1 / P3
+SFX 551 or úña/666,130,131,134,135 or . is:copretérito P1 / P3 + enclítico
+SFX 551 or uñas or . is:copretérito P2
+SFX 551 or úñas/666,132,133 or . is:copretérito P2 + enclítico
+SFX 551 or uñamos or . is:copretérito P4
+SFX 551 or uñámos/666,136,137 or . is:copretérito P4 + enclítico
+SFX 551 or uñades or . is:copretérito P5
+SFX 551 or uñádes/666,138,139 or . is:copretérito P5 + enclítico
+SFX 551 or uñan or . is:copretérito P6
+SFX 551 or úñan/666,134,135 or . is:copretérito P6 + enclítico
+SFX 551 0 ei/130 or . is:futuro P1 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 551 0 éi/666,131 or . is:futuro P1 + enclítico polisílabo
+SFX 551 0 ás/133 or . is:futuro P2 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 551 0 as/666,132 or . is:futuro P2 + enclítico monosílabo
+SFX 551 0 á/135 or . is:futuro P3 + enclítico polisílabo]
+SFX 551 0 a/666,134 or . is:futuro P3 + enclítico monosílabo
+SFX 551 0 emos or . is:futuro P4
+SFX 551 0 émos/666,136,137 or . is:futuro P4 + enclítico
+SFX 551 0 edes or . is:futuro P5
+SFX 551 0 édes/666,138,139 or . is:futuro P5 + enclítico
+SFX 551 0 án/135 or . is:futuro P6 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 551 0 an/666,134 or . is:futuro P6 + enclítico monosílabo
+SFX 551 0 ía/130,131,134,135 or . is:pospretérito P1 / P3 [ + enclítico]
+SFX 551 0 ías/132,133 or . is:pospretérito P2 [ + enclítico]
+SFX 551 0 iamos or . is:pospretérito P4
+SFX 551 0 iámos/666,136,137 or . is:pospretérito P4 + enclítico
+SFX 551 0 iades or . is:pospretérito P5
+SFX 551 0 iádes/666,138,139 or . is:pospretérito P5 + enclítico
+SFX 551 0 ían/134,135 or . is:pospretérito P6 [ + enclítico]
+SFX 551 0 es or . is:infinitivo P2
+SFX 551 0 óres/666,132,133 or . is:infinitivo P2 + enclítico
+SFX 551 0 mos or . is:infinitivo P4
+SFX 551 0 órmos/666,136,137 or . is:infinitivo P4 + enclítico
+SFX 551 0 des or . is:infinitivo P5
+SFX 551 0 órdes/666,138,139 or . is:infinitivo P5 + enclítico
+SFX 551 0 en or . is:infinitivo P6
+SFX 551 0 óren/666,134,135 or . is:infinitivo P6 + enclítico
+SFX 551 r nde or . is:imperativo P5
+SFX 551 r ónde/666,138,139 or . is:imperativo P5 + enclítico
+
+# Conxugación impersoal / defectiva en construción pronominal
+
+# impersoais: amañecer amencer anoitecer atardecer chover estrelecer
+# defectivos: acaecer acaer acontecer aquecer atanguer competer ocorrer suceder
+# amañecer/360
+# amañécer/666,361
+SFX 560 Y 39
+SFX 560 r ndo er . is:xerundio
+SFX 560 er éndo/666,134,135 er . is:xerundio + enclítico
+SFX 560 er ido/10,15 er . is:participio
+SFX 560 r r/134 er . is:infinitivo P3 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 560 er ér/666,135 er . is:infinitivo P3 + enclítico polisílabo
+SFX 560 er ía/130,131,134,135 er . is:copretérito P3 [ + enclítico]
+SFX 560 er ían/134,135 er . is:copretérito P6 + enclítico
+SFX 560 0 a/666,132,134 er . is:futuro P3 + enclítico monosílabo
+SFX 560 0 á/133,135 er . is:futuro P3 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 560 0 an/666,134 er . is:futuro P6 + enclítico monosílabo
+SFX 560 0 án/135 er . is:futuro P6 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 560 0 ía/130,131,134,135 er . is:pospretérito P3 [ + enclítico]
+SFX 560 0 ían/132,133,134,135 er . is:pospretérito P6 [ + enclítico]
+SFX 560 er a [^cuao]er . is:subxuntivo presente P3
+SFX 560 cer za cer . is:subxuntivo presente P3
+SFX 560 guer ga guer . is:subxuntivo presente P3
+SFX 560 quer ca quer . is:subxuntivo presente P3
+SFX 560 er ia [ao]er . is:subxuntivo presente P3
+SFX 560 er an [^cuao]er . is:subxuntivo presente P6
+SFX 560 cer zan cer . is:subxuntivo presente P6
+SFX 560 er gan guer . is:subxuntivo presente P6
+SFX 560 er can quer . is:subxuntivo presente P6
+SFX 560 er ian [ao]er . is:subxuntivo presente P6
+SFX 560 er e er . is:presente P3
+SFX 560 r n er . is:presente P6
+SFX 560 er eu/134 er . is: pretérito P3 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 560 er éu/666,135 er . is: pretérito P3 + enclítico polisílabo
+SFX 560 0 on er . is: pretérito P6
+SFX 560 er éron/666,134,135 er . is: pretérito P6 + enclítico
+SFX 560 0 a er . is: antepretérito P3
+SFX 560 er éra/666,130,131,134,135 er . is: antepretérito P3 + enclítico
+SFX 560 0 an er . is: antepretérito P6
+SFX 560 er éran/666,134,135 er . is: antepretérito P6 + enclítico
+SFX 560 r se er . is: subxuntivo pretérito P3
+SFX 560 er ése/666,130,131,134,135 er . is: subxuntivo pretérito P3 + enclítico
+SFX 560 r sen er . is: subxuntivo pretérito P6
+SFX 560 er ésen/666,134,135 er . is: subxuntivo pretérito P6 + enclítico
+SFX 560 0 en er . is: infinitivo / subxuntivo futuro P6
+SFX 560 er éren/666,134,135 er . is: infinitivo / subxuntivo futuro P6 + enclítico
+
+SFX 561 Y 12 #C2 con cambio de acento na raíz
+SFX 561 er e/666,134,135 er . is:presente P3 + enclítico
+SFX 561 r n/666,134,135 er . is:presente P6 + enclítico
+SFX 561 er a/666,130,131 [^cuáó]er . is:subxuntivo presente P3 + enclítico
+SFX 561 cer za/666,130,131,134,135 cer . is:subxuntivo presente P3 + enclítico
+SFX 561 guer ga/666,130,131,134,135 guer . is:subxuntivo presente P3 + enclítico
+SFX 561 quer ca/666,130,131,134,135 quer . is:subxuntivo presente P3 + enclítico
+SFX 561 er ia/666,130,131,134,135 [áó]er . is:subxuntivo presente P3 + enclítico
+SFX 561 er an/666,134,135 [^cuáó]er . is:subxuntivo presente P6 + enclítico
+SFX 561 cer zan/666,134,135 cer . is:subxuntivo presente P6 + enclítico
+SFX 561 guer gan/666,134,135 guer . is:subxuntivo presente P6 + enclítico
+SFX 561 quer can/666,134,135 quer . is:subxuntivo presente P6 + enclítico
+SFX 561 er ian/666,134,135 [áó]er . is:subxuntivo presente P6 + enclítico
+
+
+#defectivos converxer e expeler ############# revisar expelen presente P6
+#converxer/362
+#convérxer/666,363
+SFX 562 Y 81 # C-II regular
+SFX 562 r ndo er . is:xerundio
+SFX 562 er éndo/666,134,135 er . is:xerundio + enclítico
+SFX 562 er ido/10,15 er . is:participio
+SFX 562 r r/134 er . is:infinitivo P1 / P3 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 562 er ér/666,135 er . is:infinitivo P1 / P3 + enclítico polisílabo
+SFX 562 r mos er . is:presente P4 / pretérito P4
+SFX 562 er émos/666,136,137 er . is:presente P4 / pretérito P4 + enclítico
+SFX 562 r des er . is:presente P5
+SFX 562 er édes/666,138,139 er . is:presente P5 + enclítico
+SFX 562 er ía/130,131,134,135 er . is:copretérito P1 / P3 [ + enclítico]
+SFX 562 er ías/132,133 er . is:copretérito P2 + enclítico
+SFX 562 er iamos [^ao]er . is:copretérito P4
+SFX 562 er iámos/666,136,137 [^ao]er . is:copretérito P4 + enclítico
+SFX 562 er ïamos [ao]er . is:copretérito P4
+SFX 562 er ïámos/666,136,137 [ao]er . is:copretérito P4 + enclítico
+SFX 562 er iades [^ao]er . is:copretérito P5
+SFX 562 er iádes/666,138,139 [^ao]er . is:copretérito P5 + enclítico
+SFX 562 er ïades [ao]er . is:copretérito P5
+SFX 562 er ïádes/666,138,139 [ao]er . is:copretérito P5 + enclítico
+SFX 562 er ían/134,135 er . is:copretérito P6 + enclítico
+SFX 562 0 ei/130 er . is:futuro P1 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 562 0 éi/666,131 er . is:futuro P1 + enclítico
+SFX 562 0 as/666,132 er . is:futuro P2 + enclítico monosílabo
+SFX 562 0 ás/133 er . is:futuro P2 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 562 0 a/666,132,134 er . is:futuro P3 + enclítico monosílabo
+SFX 562 0 á/133,135 er . is:futuro P3 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 562 0 emos er . is:futuro P4
+SFX 562 0 émos/666,136,137 er . is:futuro P4 + enclítico
+SFX 562 0 edes er . is:futuro P5
+SFX 562 0 édes/666,132,133 er . is:futuro P5 + enclítico
+SFX 562 0 an/666,134 er . is:futuro P6 + enclítico monosílabo
+SFX 562 0 án/135 er . is:futuro P6 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 562 0 ía/130,131,134,135 er . is:pospretérito P1 / P3 [ + enclítico]
+SFX 562 0 ías/132,133 er . is:pospretérito P2 [ + enclítico]
+SFX 562 0 iamos er . is:pospretérito P4
+SFX 562 0 iámos/666,136,137 er . is:pospretérito P4 + enclítico
+SFX 562 0 iades er . is:pospretérito P5
+SFX 562 0 iádes/666,138,139 er . is:pospretérito P5 + enclítico
+SFX 562 0 ían/132,133,134,135 er . is:pospretérito P6 [ + enclítico]
+SFX 562 r de er . is:imperativo P5
+SFX 562 er éde/666,138,139 er . is:imperativo P5 + enclítico
+SFX 562 r n er . is:presente P6
+SFX 562 er ín/131 er . is:pretérito P1 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 562 er in/666,130 er . is:pretérito P1 + enclítico monosílabo
+SFX 562 er iches [^ao]er . is: pretérito P2
+SFX 562 er íches [ao]er . is: pretérito P2
+SFX 562 er íches/666,132,133 er . is: pretérito P2 + enclítico
+SFX 562 er eu/134 er . is: pretérito P3 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 562 er éu/666,135 er . is: pretérito P3 + enclítico polisílabo
+SFX 562 r mos er . is: pretérito P4
+SFX 562 er émos/666,136,137 er . is: pretérito P4 + enclítico
+SFX 562 r stes er . is: pretérito P5
+SFX 562 er éstes/666,138,139 er . is: pretérito P5 + enclítico
+SFX 562 0 on er . is: pretérito P6
+SFX 562 er éron/666,134,135 er . is: pretérito P6 + enclítico
+SFX 562 0 a er . is: antepretérito P1 / P3
+SFX 562 er éra/666,130,131,134,135 er . is: antepretérito P1 / P3 + enclítico
+SFX 562 0 as er . is: antepretérito P2
+SFX 562 er éras/666,132,133 er . is: antepretérito P2 + enclítico
+SFX 562 0 amos er . is: antepretérito P4
+SFX 562 0 ámos/666,136,137 er . is: antepretérito P4 + enclítico
+SFX 562 0 ades er . is: antepretérito P5
+SFX 562 0 ádes/666,138,139 er . is: antepretérito P5 + enclítico
+SFX 562 0 an er . is: antepretérito P6
+SFX 562 er éran/666,134,135 er . is: antepretérito P6 + enclítico
+SFX 562 r se er . is: subxuntivo pretérito P1 / P3
+SFX 562 er ése/666,130,131,134,135 er . is: subxuntivo pretérito P1 / P3 + enclítico
+SFX 562 r ses er . is: subxuntivo pretérito P2
+SFX 562 er éses/666,132,133 er . is: subxuntivo pretérito P2 + enclítico
+SFX 562 er ésemos/136,137 er . is: subxuntivo pretérito P4 [ + enclítico]
+SFX 562 er ésedes/138,139 er . is: subxuntivo pretérito P5 [ + enclítico]
+SFX 562 r sen er . is: subxuntivo pretérito P6
+SFX 562 er ésen/666,134,135 er . is: subxuntivo pretérito P6 + enclítico
+SFX 562 0 es er . is: infinitivo / subxuntivo futuro P2
+SFX 562 er éres/666,132,133 er . is: infinitivo / subxuntivo futuro P2 + enclítico
+SFX 562 0 mos er . is: infinitivo / subxuntivo futuro P4
+SFX 562 er érmos/666,136,137 er . is: infinitivo / subxuntivo futuro P4 + enclítico
+SFX 562 0 des er . is: infinitivo / subxuntivo futuro P5
+SFX 562 er érdes/666,138,139 er . is: infinitivo / subxuntivo futuro P5 + enclítico
+SFX 562 0 en er . is: infinitivo / subxuntivo futuro P6
+SFX 562 er éren/666,134,135 er . is: infinitivo / subxuntivo futuro P6 + enclítico
+
+SFX 563 Y 1 #C2 con cambio de acento na raíz
+SFX 563 r n/666,134,135 er . is:presente P6 + enclítico
+
+# defectivo pracer
+# pracer/320,321,322,323,326,327,328,329
+# prácer/666,340,342
+# prouguer/666,323,324,325
+# próuger/666,341
+
+# pracer/364
+# prouguer/666,365
+# prácer/666,366
+# próuger/666,367
+
+# pracer
+SFX 564 Y 21
+SFX 564 r r/134 er . is:infinitivo P3 [ + enclítico monosílabo]
+SFX 564 er ér/666,135 er . is:infinitivo P3 + enclítico polisílabo
+SFX 564 r ndo er . is:xerundio
+SFX 564 er éndo/666,134,135 er . is:xerundio + enclítico
+SFX 564 er ido/10,15 er . is:participio
+SFX 564 er e cer . is:presente P3
+SFX 564 r n cer . is:presente P6
+SFX 564 0 en r . is:infinitivo / subxuntivo futuro P6
+SFX 564 er éren/666,134,135 er . is:infinitivo / subxuntivo futuro P6 + enclítico
+SFX 564 cer za cer . is:subxuntivo presente P3
+SFX 564 cer zan cer . is:subxuntivo presente P6
+SFX 564 0 a/666,134 r . is:futuro P3 + enclítico monosílabo
+SFX 564 0 á/135 r . is:futuro P3 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 564 0 an/666,134 r . is:futuro P6 + enclítico monosílabo
+SFX 564 0 án/135 r . is:futuro P6 [ + enclítico polisílabo]
+SFX 564 0 ía/130,131,134,135 r . is:pospretérito P3 [ + enclítico]
+SFX 564 0 ían/134,135 r . is:pospretérito P6 [ + enclítico]
+SFX 564 er ía [^s]er . i